PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gaz Verirken Gelen Ses

hzrakts
06/11/2014, 19:52
Arkadaşlar aracımda nedenini anlayamadığım bir ses geliyor. Gaza basıp çekerken ses geliyor ses belki gaz verirkende ses geliyor ama malum dizel araç olduğu için motor sesinden o sesi duyamıyor da olabilirim. Gazdan ayağımı çekerken farkediyorum ince bir ses geliyor dikkat edince anlıyorsunuz. Ses boşta gaz verirkende geliyor giderkende geliyor hatta geri giderken bile geliyor ayağımı gazdan çekdiğimde motor sesi gittiğinde hemen ardından vıııv gibi bir ses geliyor hafif. Şimdi sesi tarif edeyim arkadaşlar size; klimayı çalıştırdığınızda ilk vuuuv diye üfler ya onun kısığı geliyor sanki ses. Dikkat edince anlaşılıyor. Umarım sesin ne olduğunu ve gazdan ayağımı çekerken motorun sesi düşerken ardından hemen bu sesinde geldiğini anlatmışımdır. Ben ilk başta turbo yiyecek araç diye korktum ve hala da birazda olsa o korkum var fakat araştırmalarım sonucu turbonun birden yediğini ve turbo devreye girdikten sonra direk kulağa gelen bir ıslık sesi olduğunu anladım ve araç çekişten düşüyormuş. Benim aracım çekişten düşmedi daha sapasağlam gidiyor. Turbodan şüphelendiğim için direk ustaya gittim bu sabah. Kaputu açtı biraz motoru dinledi falan usta gaz verdirtti eliyle kontrol etti bişeylere baktı senin turboda problem yok dedi bi bakım yaptır dedi. Motor yağı 99 binde değişmesi gerekiyormuş 105 binde aracım bugün motor yağı yağ filtresi mazot filtresi ve hava filtresi değişti antifiriz kontrolü yapıldı ve üstüne birde enjektör temizleyici madde koyduk depoya usta tamamdır dedi yolladı. Dersim vardı ustanın yanından çıktım derse gittim okula yaklaştım yine aynı sesi duymaya başladım ama emin olamadım. Okulun otoparkına çektim araç boştayken gaza dokundum çektim dinledim ses yine gelmeye başladı. Sorunu ve süreci umarım anlatabilmişimdir arkadaşlar. Biraz uzun oldu sorum ama umarım okuyup cevap verebilecek birileri çıkar forumda, yardımlarınızı bekliyorum.

Arrest
06/11/2014, 20:18
Sen sat kardesim kurtul bizde kurtulalim senin sorunlarindan ahaha :D

hzrakts
06/11/2014, 21:33
Aynı problemi yaşayan yokmu hiç

halils2
06/11/2014, 21:42
Arabanda ufak tefek seslere takılma. O sesi bazen ben de duyuyorum ama kafaya takmıyorum. Sıkıntı olursa çıkar karşımıza artık ki sıkıntı çıkartacak bir şey olduğunu sanmıyorum.

hzrakts
06/11/2014, 21:56
Arabanda ufak tefek seslere takılma. O sesi bazen ben de duyuyorum ama kafaya takmıyorum. Sıkıntı olursa çıkar karşımıza artık ki sıkıntı çıkartacak bir şey olduğunu sanmıyorum.
Vallaha halil abi turbo yiyecek diye korktum. Turbo ya da bilyeyle alakalı değilse önemi yok gibi

halils2
06/11/2014, 22:08
Vallaha halil abi turbo yiyecek diye korktum. Turbo ya da bilyeyle alakalı değilse önemi yok gibi

Senin yaşındayken çok takıntı yapardım. Dünya para harcadım sanayilerde arabadaki sesleri keseyim diye ama sonra anladım ki o sesler kesilmiyor :) onlarla yaşamayı öğrendim resmen. Aracın yürürüne çalışmasına etkisi yoksa, kayış sesi gibi kafa şişirmiyorsa gider. Turbo konusuna gelince açıkçası turbo şarjlı araç tecrübem hiç olmadı. Şirket aracı kullandım dizel olarak ama sıfır araçlar olduğu için hiç denk gelmedim çok şükür turbo bozulursa ne oluyor bilmiyorum. Artık başımıza gelirse bilgisayarla bağlanıp bakacaz turbo basıncına veya arızalarına öğrenecez. Ama gaz verince diğer kullandığım dizel araçlar gibi ses geliyor inceden böyle, bakıyorum araba gidiyor sıkıntı yok diyorum :)

hzrakts
06/11/2014, 22:21
Senin yaşındayken çok takıntı yapardım. Dünya para harcadım sanayilerde arabadaki sesleri keseyim diye ama sonra anladım ki o sesler kesilmiyor :) onlarla yaşamayı öğrendim resmen. Aracın yürürüne çalışmasına etkisi yoksa, kayış sesi gibi kafa şişirmiyorsa gider. Turbo konusuna gelince açıkçası turbo şarjlı araç tecrübem hiç olmadı. Şirket aracı kullandım dizel olarak ama sıfır araçlar olduğu için hiç denk gelmedim çok şükür turbo bozulursa ne oluyor bilmiyorum. Artık başımıza gelirse bilgisayarla bağlanıp bakacaz turbo basıncına veya arızalarına öğrenecez. Ama gaz verince diğer kullandığım dizel araçlar gibi ses geliyor inceden böyle, bakıyorum araba gidiyor sıkıntı yok diyorum :)
Vallaha abi ne olsa takıyorum kafaya araç konusunda ama takıntılı insanların başına daha çok şey geliyor resmen :D Araca etki hiç bir şey yok açıkcası. Sadece ya şu çıkarsa bu çıkarsa diye pimpiriklenme benimkisi. Tek derdim ilerde masraf açmaması. Zaten bugün bakımlarını da yaptırdım sapasağlam 10bin binerim artık başıma bişey gelmezse. Yine de yarın bi ustama uğrayıp sorucam oda takma kafana derse radyoyu açar sesi duymam binerken artık :D

halils2
06/11/2014, 22:24
Vallaha abi ne olsa takıyorum kafaya araç konusunda ama takıntılı insanların başına daha çok şey geliyor resmen :D Araca etki hiç bir şey yok açıkcası. Sadece ya şu çıkarsa bu çıkarsa diye pimpiriklenme benimkisi. Tek derdim ilerde masraf açmaması. Zaten bugün bakımlarını da yaptırdım sapasağlam 10bin binerim artık başıma bişey gelmezse. Yine de yarın bi ustama uğrayıp sorucam oda takma kafana derse radyoyu açar sesi duymam binerken artık :D

Ya o ses zaten çok net duyulan bir şey değil. Sadece kafaya taktın mı kulağın hep o sesi duyuyor o kadar. Dediğim gibi sen aracını düzgün kullan bakımlarını zamanında yap kolay kolay bir şey olmaz :thumbup1:

teo53
07/11/2014, 13:17
Ben turboyu yiyenlerdenim anlatayım hemen önce turbo hortumu yağ içinde olur boydan boya hemde araç durduğu yerde yere yağ damlatir. Az birşey yağ olması çok normal terleme yapar ama üstü yağ kapliysa turbo ömrünü doldurmaya başlamış demektir. Ses içinde takma puntonun vallahi sıkıntısı bitmez egzoz sistemini bi kontrol ettir belki kaçak falan vardır 2. El aldiysan önceki sahibi ufuruk takmış olabilir :)

hzrakts
07/11/2014, 14:40
Hocam 2 ustaya gösterdim turbo yemeye başlamış dediler. Korktuğum başıma geldi

teo53
08/11/2014, 12:23
Geçmiş olsun o zaman biraz tuzludur bizim 90 liklar revize ettirebilirsin ben revizyona soktum 1 yıl oldu masallahi var

hzrakts
08/11/2014, 17:39
Geçmiş olsun o zaman biraz tuzludur bizim 90 liklar revize ettirebilirsin ben revizyona soktum 1 yıl oldu masallahi var
Ne kadar ödediniz revizyon için? Ve sorun ne dediler neleri değiştirdiler?

hzrakts
08/11/2014, 17:42
Arkadaşlar bu arada; internette biraz araştırma sonucunda bişeyler öğrendim. Turbolara yapılan bir balans ayarı varmış ya da hortumdan kaynaklı da ses yapabiliyormuş. Şimdi ben internetten bulduğum bi videoyu paylaşacağım. Aracımdaki ses videodakiyle aynı ses. Ve aynı sorunu yaşayan ve bu turbo işinden anlayan bir kaç kişiye sorduğumda aldığım yanıt bu sesin şuan için sadece turbo balans ayarından olduğu söylendi. Fakat tabi baktırılmazsa ve bakımlarına dikkat edilmezse yakın zamanda turboya zarar vermeye başlayacağı söylendi.

Turboşarjın Sesli Çalışması - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Jhb0s0Al72I)

Arkadaşlar video bu. Alttaki ufak bir ıslık sesi var. Daha önce yaşayan ve çözüme kavuşturan olduysa görüşlerinizi bekliyorum.