PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ Pompası..

ceb_58
05/11/2014, 23:27
Abiler, Arkadaşlar...

Benim araç yaz kış ilk çalıştırmada sesli çalışıyor, bu konuda zaten buraya çok yazdım artık sizede gına geldi sanırım. İtici sesi diye umursamıyorum, itici sesi ise zaten sıkıntı yok. Ancak ilk çalıştırmada aracın çok geç yağlandığını düşünüyorum. Yağ lambası hemen sönüyor ama ilk çalıştırmada yağ az pompalanıyor sanki.

Yağ basıncı ölçülebiliyor mu? Ölçülüyorsa sanırım motor soğukken ve sıcakken meydana gelen yağlanma değerleri birbirine yakınsa sorun yoktur heralde.

Serviste yağ basıncını ölçtürsem tuzlu olur mu? Araç itici sesinden motor soğukken şıkırtılı çalışıyor diye umursamıyorum ama eğer yağ pompası geç yağlama yapıyorsa hele havalarda soğudu motoru yıpratmaktan korkuyorum.
.
.

halils2
05/11/2014, 23:43
yağ pompanda sıkıntı olsa yağ lamban sönmez. Acaba kullandığın yağ kış şartlarına uygun değil mi?? En az senin kadar üzülüyorum valla bir çözüm bulamadın :(

ceb_58
05/11/2014, 23:53
yağ pompanda sıkıntı olsa yağ lamban sönmez. Acaba kullandığın yağ kış şartlarına uygun değil mi?? En az senin kadar üzülüyorum valla bir çözüm bulamadın :(

Abi, 5w40 edge ve orijinal yağ filtresi kullanıyorum. Üstelik yağ ve filtreler 1 ay öncesine kadar değişti. Hatta servisten yağ filtresi alırken bi yerli bide ithal vardı 20 liraya ithal olanını aldım. Ses iticilerden geliyorsa zaten sorun yapmam. Yağ basıncı ölçülüyorsa bi servise gidiyim diyorum. Şimdi motoruda elletmek istemiyorum, öğrencilik parada sıkıntı :(

halils2
05/11/2014, 23:59
Bu güne kadar yağ pompasının basıncının ölçüldüğünü hiç duymadım. dediğim gibi yağ Lambası aracı çalıştırır çalıştırmaz sönüyorsa 2 3 sn de sorun arama. Zaten pompada sıkıntı olsa yağlama olmayacağı için lamban geç söner ya da sönmez. Sizin oranın şartları bayağı ağır ki senin araç ısınınca sesi de kesiyordu diye hatırlıyorum. Eğer ses azalıyor ya da kesiliyorsa sen daha ağır kış şartlarına uygun bir yağ denesene!! Bakarsın sesi keser. Soğukta yağ daha yoğun olduğundan yağlamayı tam yapamaz ama ısınınca düzelir. Biraz daha ince yağ kullanıp denesen. Mesela 0-30 gibi. Pahalı bir yağ ama sesi kestikten sonra neden kullanılmasın.

ceb_58
06/11/2014, 00:04
Bu güne kadar yağ pompasının basıncının ölçüldüğünü hiç duymadım. dediğim gibi yağ Lambası aracı çalıştırır çalıştırmaz sönüyorsa 2 3 sn de sorun arama. Zaten pompada sıkıntı olsa yağlama olmayacağı için lamban geç söner ya da sönmez. Sizin oranın şartları bayağı ağır ki senin araç ısınınca sesi de kesiyordu diye hatırlıyorum. Eğer ses azalıyor ya da kesiliyorsa sen daha ağır kış şartlarına uygun bir yağ denesene!! Bakarsın sesi keser. Soğukta yağ daha yoğun olduğundan yağlamayı tam yapamaz ama ısınınca düzelir. Biraz daha ince yağ kullanıp denesen. Mesela 0-30 gibi. Pahalı bir yağ ama sesi kestikten sonra neden kullanılmasın.

Bu seferde eksiltme yapar büyük ihtimal. En son çare mobilin 0w40 yağını koyarım heralde. Acaba yağ müşürü arızalı olabilir mi? Yarın sanayiye yada servise gidip ölçüm yapıyorlarsa yaptıracam. Yoksa bu kış motoru ısıtana kadar ya psitonlara zarar verecez yada motoru kucamıza alcaz. Araba canavar gibi buji ve kablolarıda 2 ay öncesine kadar değiştim çekişte devirlenmede sorunda yok kökledinmi koltuğa yapıştırıyor. Kışı atlatırız umarım Yardımların için çok teşekkürler abi.

halils2
06/11/2014, 00:15
Bu seferde eksiltme yapar büyük ihtimal. En son çare mobilin 0w40 yağını koyarım heralde. Acaba yağ müşürü arızalı olabilir mi? Yarın sanayiye yada servise gidip ölçüm yapıyorlarsa yaptıracam. Yoksa bu kış motoru ısıtana kadar ya psitonlara zarar verecez yada motoru kucamıza alcaz. Araba canavar gibi buji ve kablolarıda 2 ay öncesine kadar değiştim çekişte devirlenmede sorunda yok kökledinmi koltuğa yapıştırıyor. Kışı atlatırız umarım Yardımların için çok teşekkürler abi.

0 40 ı araştır 0-30 u da araştır şuan bir eksiltme yapmıyorsa 0 30 gider ona. Eksiltmeyi de takip edersin, ses olmadıktan için rahat olduktan sonra eksiltmesine katlanılır. Ben 4 lt bidonu 2.8 lt yağ değişimde koyup kalanı gelecek değişime kadar ilave ediyordum. Aracının çekişinde yakıtında sorun olmadığına göre bence iyi kış şartlarına uygun bir yağ senin derdini çözer gibime geliyor.

ceb_58
06/11/2014, 00:24
0 40 ı araştır 0-30 u da araştır şuan bir eksiltme yapmıyorsa 0 30 gider ona. Eksiltmeyi de takip edersin, ses olmadıktan için rahat olduktan sonra eksiltmesine katlanılır. Ben 4 lt bidonu 2.8 lt yağ değişimde koyup kalanı gelecek değişime kadar ilave ediyordum. Aracının çekişinde yakıtında sorun olmadığına göre bence iyi kış şartlarına uygun bir yağ senin derdini çözer gibime geliyor.

Peki abi, son bir soru yağı değişsem eksiltme yapsa bile çok yaparmı sadece aracı üniversiteye gitmek için kullanıyorum kış boyu yapacam km max 1000-1500 km olur bu sürede eksiltse bile ne kadar eksiltir tahminen

halils2
06/11/2014, 00:44
Peki abi, son bir soru yağı değişsem eksiltme yapsa bile çok yaparmı sadece aracı üniversiteye gitmek için kullanıyorum kış boyu yapacam km max 1000-1500 km olur bu sürede eksiltse bile ne kadar eksiltir tahminen

Motorda ses harici sorun yok dediğine göre çok bir eksiltme yapmaz. Koca kış 1500 km yapsan sana çok çok 2 su bardağı yağ eksiltir veya 1 kutu kola diyim :). Ama bunlar tahmini değerler. Aracı tanımadığım için tam yorum yapamam. Ben 4 lt 5 40 ı 1 senede bitirdiğime göre(yağ seviyem aynı olacak şekilde 10bin yol yapınca 1 lt falan eksiltiyordu son kalanın hepsini döküyordum) ki en az 10 bin yaparım sende de sorun olacağını sanmam. Eğer olur da yağını değiştirir ince yağ koyarsan km ye göre 500 km de bir yağı kontrol et ya da 1000 km de. Ama yeni yağ koyacağın için kontrol periyodunu sık tut ki sorun olmasın. Haftada bir kontrol et. Zaten kaç km de ne kadar eksilttiğini kaba taslak bildiğin zaman daha rahat olursun ayda 1 kontrol etsen yeter. Ben araca iyice alıştıktan sonra 2 3 ayda bazen 4 ayda kontrol ederdim. Şimdi yeni aracım olduğundan hafta da veya 15 te kontrol ederim. Yağ konusunda araştır derim. Sizin oralarda bildiklerine sor ne yağ kullanıyor aracına göz atabiliyorsan at, hele punto varsa 1 2 dolaş bakalım ses nasıl özellikle soğuklarda yani araç soğukken. Ben castrol ün Türkiye merkeziyle bile görüşmüştüm yağ için. İstersen bir ara konuş yardımcı olacaklardır. Şuan yağ konusunda en bilinen ve tavsiye edilen mobil1 esp ve castrol edge. Başka varsa da ben bilmiyorum araştırmalarımın sonucu bu. Yakında olsak sağda solda götürüp aracı gösterelim için rahat olsun ama maalesef. Yağını iyice araştır ona göre al denemesini yap. Yalnız ilk yağ değişiminde pek etkili olmuyor eski yağdan dolayı. İçi temizlendikçe yeni kaliteli yağ kendine yer yaptıkça daha sessiz oluyor araç.

meto06
28/07/2019, 20:59
Bence aracınıza uygun yağ konulmadığı için bu sorunu yaşıyorsunuz. Çünkü benim başımada böyle bir olay geldi. İnternet üzerinden araştırmalarımda bu kaynağı buldum.

https://www.konuaraba.com/yag-pompasi-arizasi-nasil-anlasilir/