PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buğu

karambolll
22/10/2007, 23:11
herkese selamlar bişey sorucam;
benim puntom özellikle kış,sonbahar şartlarında acayip(diğer arabaların ortalamasından fazla) buğu yapıyo,devamlı klima ile buğuyu cözmek zorunda kalıyorum.Havalandırmayı cama vermem yeterli gelmiyor.ne tavsiye edersiniz?

multijet
22/10/2007, 23:14
Anti buğu spreyi alabilisin veya deterjanlı bir bezle camı silersen o camın buğulanması önlenir diye biliyorum ama denemedim.

Linos
23/10/2007, 00:44
Ne tavsiye etmem, onu söyleyeyim: Buğu spreyi... Bu güne kadar kullanıp da memnun olan hatırlamıyorum! Hiç kullanmadım ama görüş netliğinde sıkıntı yarattığı konusunda çok şikayet var...

Ziyaretçi047
23/10/2007, 02:09
Cam Buğusu Önleme Hakkında Tavsiyeler, CihaN (https://www.culha.net/makaleler/icten-yanmali-motorlar/cam-bugusu-onleme-hakkinda-tavsiyeler/)

Sitemde yazdığım bu makale belki bir nebze de olsa yardımcı olur.

KAANİTO
23/10/2007, 15:22
kalorıfer çalişırken havalandırma iç ortamdan değilde dış ortamdan almaya dikkat et .çünkü genelde kalorifer açıldığında iç havalandırma çalışıyor

masteryoda
26/10/2007, 00:07
Sevgili Cihan güzel tespitler yapmışsın buğu önlemeyle ilgili ancak fizik kanunlarını biraz alt üst etmişsin makalende.. :D

Hava içerisinde belirli miktarda nem (su buharı) ihtiva eder. Nemin belirli bir yoğuşma noktası (sıcaklığı) vardır ve nemli hava bu yoğuşma noktasındaki bir yüzeye temas ettiğinde (soğuk cam,soğuk duvar,soğuk gazoz şişesi vs.) içerisindeki su buharı soğuk yüzeye yapışarak yoğuşur (sıvılaşır)..

Araba içerisindeki nemin sebebi ise her nefes alıp verişimizde dışarı verdiğimiz su buharıdır... Ne kadar kişi o kadar çok su buharı yani....

Buğuyu yani bu yoğuşmayı önlemek için;

1-soğuk olan yüzeyi ısıtacak ve bu yüzeye çarpan havadaki nemin yoğuşma sıcaklığına inmesini önleyeceksin (rezistans, camlara sıcak hava üflenmesi ki normal sıcaklıkta hava dahi üflense bu hava basınç düşümüne neden olacağından buğunun camdan tekrar buharlaşmasını sağlar.)

2-Ortamın nem oranını düşürmek. Bunu da iki yolla yapabilirsin. Ya camı açık bırakarak dışarıdan taze hava girişini sağlayıp araba içerisindeki nemli havayı hızla dışarı vereceksin.( havalandırma sistemi emiş yapmadığı için araç içindeki nemi hızla düşüremez.) Ya da araç içini ısıtacaksın ki ısınan havanın nem tutma kabiliyeti artar başka bir değişle nem oranı düşer..( sıcak hava çok kuru olduğundan nefes alıp vermek zorlaşıyor)

Benim tavsiyem buğuyu önlemek için özellikle kış aylarında hem ses bakımından hem konfor bakımından rahatsız edici olduğundan camı aralık bırakmak yerine kaloriferi kullanmaktır.. Araç içini çok ısıtmanıza gerek yok rahatsız olmayacağınız bir sıcaklıkta havalandırmayı camlara yönlendirmeniz yeterli olacaktır. Yetmezse fan hızını arttırarak sıcaklığı arttırmadan nemli havanın camınızdan uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

Nem kirli yüzeylere daha çabuk yapışır bu nedenle camın içten temiz olması buğuyu az da olsa azaltır.

Bunların yanında buğu giderici spreylerde çok faydalıdır. Bunlar da camda oluşturdukları kimyasal bir film tabakasıysla geçici bir süre nemin cama yapışmasını önler....