PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Triger Zinciri Hakkında!

must82
27/10/2014, 21:26
Merhaba arkadaşlar;

1.3 mj 75 lik arabamdan bugun sabah ilk marşta rolanti sesine eşlik eden bir tiz ses duydum. bu ses triger zincirinin sesi olabilir mi?( bir daha anısını yaparsa aynı konu üzerine ses kaydını atıcam) Yada yağmur yağdığında 65 km lik bir yol yapmıstım acaba bu yol süresince oraya giden su damlaları bir yerde küf gibi kireç gibi birşey mi yaptıda bu ses geldi çünkü bu ses tam 30 sn. ye sonra kesildi. konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

bir de 2008 model olan arabamı 92 binde almıştım, benden önceki sahibi zincirini değiştirdi mi bilmiyorum ama bu zincir sene olarak ne kadar zaman sonra değiştirilmesi gerekir? km. bazında baktığımızda ise kac km de bir değiştirilmesi gerekmektedir. ?

Teşekkürler.

Ersal
27/10/2014, 22:00
2007 yılında sıfır km dizel GP almıştım.O zaman servis bana bunlar zincirli triger yok.120-130.000 km de sökülüp yağlanacak tekrar takılacak demişti.Bu zincir değiştirme nereden çıktı anlamadım.

klavikula
27/10/2014, 22:12
zincir değişiyor benim bildiğim ses yaptığında veya 160.000 civarında . ama sesin kesilen bir ses olacağını zannetmiyorum daha çok sürekli o sesi yapması gerekir diye düşünüyorum.

must82
27/10/2014, 23:51
2007 yılında sıfır km dizel GP almıştım.O zaman servis bana bunlar zincirli triger yok.120-130.000 km de sökülüp yağlanacak tekrar takılacak demişti.Bu zincir değiştirme nereden çıktı anlamadım.

Ben değişiyor diye biliyorum, ama o kadar biliyorum, nasıl ne zaman değiştiğini bilmiyorum maalesef.

zincir değişiyor benim bildiğim ses yaptığında veya 160.000 civarında . ama sesin kesilen bir ses olacağını zannetmiyorum daha çok sürekli o sesi yapması gerekir diye düşünüyorum.

Ses sürekli değil, 30 saniye sürdü muhtemelen yagmurdan kaynaklı birşey diye düşünüyorum ben ama yanlış da olabilir tabiki.

ermanadakale
28/10/2014, 00:40
buyrun arkadaşlar kitap der ki

https://i57.tinypic.com/315ny2c.jpg

taksiciler ve ticari amaçlarla 1.3 multijeti kullanan arkadaşlarla abilerle yaptığım konuşmada 120 ve üzeri kilometrelerde değişim yapılıyo 270 de ilk defa triger zinciri değiştiren var.

ama rahatsız edici ses geliyor ise muhakkak kontrol edilmeli gerekirse değişmeli ayrıca triger zinciri triger kayışı gibi korumasız dışarda değil.

hazarcelik
28/10/2014, 01:38
önemli mesele! benim yolda giderken attı zincir karter kapağı falan yamulmuştu 1200 liraya mal oldu :/ geciktirmeden baktırın derim.

ozkancavus1659
28/10/2014, 07:39
Erman sendeki sanirim eski kitapcik bende 160bin kmde serviste 160bin km yaziyor .kitapcikta ve serviste bir detay var 160bin km veya 5yil yaziyor .zincirini kontrol ettirmende yarar var km dolmas a bile yildan dolayidegisebilir .benim aracin gecen sene degisti (2008 dizel ) degisim km de gelnisti dgistirdim .zinciri degistirmek agir bakima giriyo .zincir degisirken mazot pompanda elden geciyo yag ve tum filtreler degisiyo yaklasik ozel serviste bile malzemeleri sen alipta usta ya yaptirsan iscilik dahil en az 800tl yi bulur .benim yetkili serviste 1600tl tutmustu ama bende yapilan islem cokttutriger zinciri yag filtreler mazot pompasi revizyon gordu carbon clean yapildi motor takozlari degisti diskler on arka balatalar motor koruma kol dayama takilmisti bir tane de lastik tamiri vardi

must82
28/10/2014, 23:24
Erman sendeki sanirim eski kitapcik bende 160bin kmde serviste 160bin km yaziyor .kitapcikta ve serviste bir detay var 160bin km veya 5yil yaziyor .zincirini kontrol ettirmende yarar var km dolmas a bile yildan dolayidegisebilir .benim aracin gecen sene degisti (2008 dizel ) degisim km de gelnisti dgistirdim .zinciri degistirmek agir bakima giriyo .zincir degisirken mazot pompanda elden geciyo yag ve tum filtreler degisiyo yaklasik ozel serviste bile malzemeleri sen alipta usta ya yaptirsan iscilik dahil en az 800tl yi bulur .benim yetkili serviste 1600tl tutmustu ama bende yapilan islem cokttutriger zinciri yag filtreler mazot pompasi revizyon gordu carbon clean yapildi motor takozlari degisti diskler on arka balatalar motor koruma kol dayama takilmisti bir tane de lastik tamiri vardi

walla 5 sene ise değiştirmem gerekiyor ama benden önceki sahibi değiştirmiş midir onu bilmiyorum? belki servisten öğrenilebilir, onun doğrultusunda da gerekli işlem yapılır. benim içimden geçen değiştirmekten yana ama ona göre hazırlanmam lazım maddi açıdan bütçe ayırmam lazım.

ermanadakale
29/10/2014, 01:16
anladım hocam ben arabanın bakımlarını yetkili serviste yaptırıyorum gerekli kontrolleri yapıyorlar 2008 model şu an 75 km de .
teşekkürler.

GPEMREE
29/10/2014, 06:14
Arkadaslar mrb. Benim aracin da triger setinin degisip degismedigini bilemiyorum. Bunu anlamanin bir yolu var midir acaba? Onceki sahibi ile ilgili herhangi bi degisim servis kayidi da yok.
Bir de degisim ortalama ne kadar tutuyor?

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

ozkancavus1659
29/10/2014, 09:47
Degisme zamani gelirse tikir tikir ses geliyomus aracim alindigindan beri servis bakimli 2008model 160bin
De degisti ses yoktu hic .ama isimi garantiye aldim mkismetse bidahaki triger kime denk gelir bilmem :)

GPEMREE
29/10/2014, 15:06
Valla aracim 213000 km de ses felan yok. Degismis midir bilmiyorum. Ama koptugunda cok masraf cikarttigindan korktugum icin degismemde fayda var 😀

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi