PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Castrol ?

hakki3535
22/10/2014, 00:11
Merhaba arkadaşlar 2011 multijet 20bin km punto bakimi için castrol 5-30 magnetec mi yoksa 5-40 edge mi kkullanmaliyim yada onerebileceginiz başka yağ varmı?

halils2
22/10/2014, 04:05
5 30 edge kullanmalısınız. Magnatec yarı sentetik, edge tam sentetik yağdır.

PARS
22/10/2014, 13:26
Mobil1 5\30 kullanın üstüne yok

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Berkantonlu
22/10/2014, 13:58
Mobil esp 5-30. En mükemmel yağ hem kışın daha iyi incelikte kesinlikle tavsiyemdir .

hakki3535
22/10/2014, 16:41
Arkateşekkürler arkadaşlar yardımlarınız icin

Berkantonlu
22/10/2014, 16:55
Kararın ne peki onu söyleseydin bari :)

hakki3535
22/10/2014, 18:53
Tam karar vermedim ama castrol. Düşünüyorum

must82
23/10/2014, 11:48
Arkadaşlar tekrar konu açmak istemedim ama forumda iki çeşit yağ tavsiye ediliyor.

Biri Castrol edge diğeri ise Mobil 1 ?
Arabamın yıllık bakımında bu yağlardan birini almayı tercih edeceğim ama hangisini almam gerektiğine karar veremedim.

Sizce neden castrol veya mobil 1?

Castrol EDGE 5W-30 | Özellikleri ve Tavsiye edilen Motorlar | Castrol EDGE (https://castroledge.com.tr/castrol-edge-%C3%BCr%C3%BCn-portf%C3%B6y%C3%BC/5w-30)

Mobil 1 ESP Formula (https://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/esp-formula-5w-30.aspx)

Berkantonlu
23/10/2014, 14:57
mobil esp 5-30 sessilik var yağ eksiltme yok titreme yok koy kafan rahat olsun :D yağlarında bildğiniz güvendiğiniz yerlerden alın taklit dolumlardan sakının..

hakki3535
24/10/2014, 00:43
Arkadaşlar castrol edge 0-30 aldım 99 tlye mobil tuzlu geldi biraz

must82
24/10/2014, 01:09
mobil esp 5-30 sessilik var yağ eksiltme yok titreme yok koy kafan rahat olsun :D yağlarında bildğiniz güvendiğiniz yerlerden alın taklit dolumlardan sakının..

Tamam mobil alıp deneyelim bakalım, şu ana kadar arabaya hep servisin koyduğu yağ konuldu. bir değişiklik yapayım istiyorum. taklit dolumlar dedin ona kafam takıldı nereden anlayacağım taklit olup olmadığını ???

halils2
24/10/2014, 01:58
Arkadaşlar castrol edge 0-30 aldım 99 tlye mobil tuzlu geldi biraz

bayramdan sonra 5 30 a 90 tl verdim bede ama değdiğini düşünüyorum. Aracımın sesi baya azaldı. Gerçi mazotu da değiştirdim ama fark olduğu kesin. Aracımın titremesi kesildi. Pişman olmazsınız. Mobil kullanmadım hiç ama çok meth ediliyor aslında onu da denemek lazım.

must82
24/10/2014, 13:46
Mobil aldım, zaman içerisinde izlenimlerimi aktarırım. bu arada lastik de alıcam 4 adet ama su an kışlıkları mart ayına kadar kullanmayı planlıyorum. lastik olarak da continental alıcam ama bir sürü serisi var hangisini almak lazım ?? tavsiyesi olan varsa paylaşabilir mi?

ahmetyildirim
24/10/2014, 15:34
Mobil aldım, zaman içerisinde izlenimlerimi aktarırım. bu arada lastik de alıcam 4 adet ama su an kışlıkları mart ayına kadar kullanmayı planlıyorum. lastik olarak da continental alıcam ama bir sürü serisi var hangisini almak lazım ?? tavsiyesi olan varsa paylaşabilir mi?

mobil alarak iyi bir tercih yapmışsın. lastik ölçülerini söylemiş olsaydın daha iyi olurdu ama istersen bir buralara bak.

Hepsiburada.com | lastik (https://www.hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=lastik&qs=%2fbrand%3d%7bcontinental%7d&sc=4)

Kış Lastiği - KolayOto : Continental (https://kolayoto.com/lastikler/kis-lastigi.html?brand=175)

ikiside sadece continental lastikleri

Berkantonlu
24/10/2014, 16:00
Yağı almışsınız memnun kalacağınıza eminim ama yinede söyliyim belirgin bir ayırt etme özelliği yok ne yazıkki barkot okuyucu programınız var ise Ancak seri numarasından bakabilirsiniz ben x bir seviste barkot olayını denediğimde seri numaranın ve barkotun rusyada satılan bir mikrofalga fırına ait olduğunu tespit ettim 120 tllik mobil 70 liraya satılırda işte böyle oluyor :)

GPEMREE
24/10/2014, 16:32
n11.com da mobil 1 esp formula yağın fiyatı 96 tl. Yeni üyelikle 11 tl indirimi var ve 85 tl ye geliyor. Fiyat nasıl?
Ayrıca tedarikçi firma da Oto gözüküyor. Ama Oto nun kendi sitesinde bu yağ mevcut değil. Bu bir çelişki midir?

hakki3535
24/10/2014, 17:59
Yağı almışsınız memnun kalacağınıza eminim ama yinede söyliyim belirgin bir ayırt etme özelliği yok ne yazıkki barkot okuyucu programınız var ise Ancak seri numarasından bakabilirsiniz ben x bir seviste barkot olayını denediğimde seri numaranın ve barkotun rusyada satılan bir mikrofalga fırına ait olduğunu tespit ettim 120 tllik mobil 70 liraya satılırda işte böyle oluyor :)

Yagi hepsiburada dan aldım sıkıntı çıkmaz herhalde bu yağda aracımdan verim alabilirmiyom

Berkantonlu
24/10/2014, 19:00
Bilindik yerlerde sahtecilik problemi yaşamazsınız merak etmeyin benim bahsettiĞim olay genelde sanailerdeki ufak tefek parçacılar..Ayrıca verim almak konusundan bişey beklemeyin Hani performans artması gibi şeylerden bahsediyosanız bir beklentiniz olmasın :) zira en kaliteli yağlardan birini kullanıcaksınız Size artısı sağlıklı düzgün ve birazda sessiz çalışan turbonun ömrüne ömür katan kafanızı rahat tutucak bir yağ �� Tabi biraz da olsun psikolojik olarak performans artışı gözlemleyebilirsiniz :)

must82
25/10/2014, 01:01
mobil alarak iyi bir tercih yapmışsın. lastik ölçülerini söylemiş olsaydın daha iyi olurdu ama istersen bir buralara bak.

Hepsiburada.com | lastik (https://www.hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=lastik&qs=%2fbrand%3d%7bcontinental%7d&sc=4)

Kış Lastiği - KolayOto : Continental (https://kolayoto.com/lastikler/kis-lastigi.html?brand=175)

ikiside sadece continental lastikleri

Kusura bakmayın unutmuşum lastik ebatlarını yazmayı. her zaman orjinalden yana olduğum için gp lerin orjinal ölçüleri olan 175/65/15 lastik bakıyorum hatta bugun bir fiyat aldım. continental ecocontact 5 175/65/15 150tl dedi tanesine. bir de adam dediki ( hiç inandırıcı gelmedi ) bir lastik söyledi 185/60/15 var sizin söylediğinizle aynı ebatta ölçülere bakma dedi. Saçma geldiği için 175/65/15 de ısrar ettim ve 150 tl fiyat aldım tanesi için. Nasıl bana normal geldi ?

ahmetyildirim
27/10/2014, 18:57
Kusura bakmayın unutmuşum lastik ebatlarını yazmayı. her zaman orjinalden yana olduğum için gp lerin orjinal ölçüleri olan 175/65/15 lastik bakıyorum hatta bugun bir fiyat aldım. continental ecocontact 5 175/65/15 150tl dedi tanesine. bir de adam dediki ( hiç inandırıcı gelmedi ) bir lastik söyledi 185/60/15 var sizin söylediğinizle aynı ebatta ölçülere bakma dedi. Saçma geldiği için 175/65/15 de ısrar ettim ve 150 tl fiyat aldım tanesi için. Nasıl bana normal geldi ?

abi çok iyi yapmışsın hayırlı olsun güzel fiyat hayırlı günlerde kullan.

ibooovn
27/10/2014, 19:16
ben servisten orjinal selania alıp koymuştum bidaha castrol alıcam fiyatta pek bir fark yok

galatasaray
27/10/2014, 19:30
İyice arkadaşlar kafama taklidi simdi bu yağ konusu ben hep petronas kullanıyorum ama kimse petronas dememiş:)kotu kalitesiz bi yagmi kullaniyorumki

must82
27/10/2014, 21:27
abi çok iyi yapmışsın hayırlı olsun güzel fiyat hayırlı günlerde kullan.

teşekkür ederim.

must82
27/10/2014, 21:29
ben servisten orjinal selania alıp koymuştum bidaha castrol alıcam fiyatta pek bir fark yok

walla castrol diye yola çıkmıştım ama mobil tavsiyeleri baya yoğunluktaydı deneyeyim dedim.

İyice arkadaşlar kafama taklidi simdi bu yağ konusu ben hep petronas kullanıyorum ama kimse petronas dememiş:)kotu kalitesiz bi yagmi kullaniyorumki

hiç bir fikrim yok walla. :)

GPEMREE
27/10/2014, 21:34

Yagi nereden ne kadara aldiniz acaba ?

must82
27/10/2014, 23:53
Yagi nereden ne kadara aldiniz acaba ?

sanayideki satıcısından 110 liraya...iyice kontrol ettim orjinal oldugunu tahmin ediyorum.

fct1071
28/10/2014, 20:43
mobil mi castrol mu sorusunun net cevabını tüm forumlarda bulamadığım için deneme yanılma yoluyla test ettim. iki bakım castrol edge 5W40 kullandım. sonra motor içi temizleyici uygulayıp mobil 1 esp 5W30 a döndüm. 5W30 mobil 1 ESP ile araç daha canlı, daha sessiz ve yakıt tüketimi azaldı. Motordaki ses ve titreşimler azaldı. bu durum göreceli mi diye motorda aynı noktada aynı kamera ile castrol ve mobil bir ile kamera kaydı yaptım isterseniz izleyebilirsiniz. castrol edge 5W40 yağ değişiminden 5000 km sonra castrol edge 5W40 ile - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=DbGnV7rvk_w) mobil 1 5W30 esp yağ değişiminden 1000 Km sonra : Mobil 1 5W30 ESP - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=-w42uKN1kdM)

fct1071
28/10/2014, 20:44
bence mobil 1 5W30 ESP gp 1.3 mj için castrol edge 5W40'tan daha uygun bir yağ. videolardan da göreceksiniz gerçekten motorun çalışma karakterini değiştiriyor

fct1071
28/10/2014, 20:46
son temizlik ve yağ değişiminden sonra şehir dışı 230 km'de 9,5 litre yakıt tüketti bu da 100 km'de 4,1 yapar ki eski yağa göre aynı yolda 0,2-0,3'lük bir iyileşme söz konusu

halils2
28/10/2014, 21:43
Denemenizi aynı viskoziteli yağ ile yapmış olsanız tamam diyecem ama biri 5 30 biri 5 40 castrol lalın yağ. İlla ki fark yaratacaktır. Amacım castrolü kollamak değil ama karşılaştırma 90lık punto mu az yakar linea mı gibi olmuş. Ben de servisin koyduğu 5 40 selenia yağdan sonra ki kayıtlara baktık yanlış hatırlamıyorsam eğer, 5 30 edge koydum arasında çok belirgin bir fark olduğunu gördüm. Çekiş yakış çok farklı. Titreşim yok aracın sesi değişti ilk çalışması değişti. Mobil nasıl acaba diye düşünmüyor değilim ama edge den gerçekten memnunum şimdilik. Eğer imkan olursa 5 30 edge ile deneyin. Ben artık bir sonraki bakıma kadar bişey yapamam :)

fct1071
28/10/2014, 23:28
tabi ki doğru diyorsunuz farklı viskozitede yağlar, bu şekilde hem 5W40-5W30 farkını hem castrol-mobil 1 farkını göstermeye çalıştım. tam olarak iki marka arasındaki kalite farkını belirleyememiş olabilir ancak 5W40 castrol ile 5W30 mobil 1 arasındaki farkı bariz göstermiş :D bundan sonrak değişimde castrol 5W30 kullanıp aynı şekilde kamera görüntüsünü alacağım. böylece hem mobil 1 castrol farkı hem de 5W40-5W30 farkı anlaşılır. düzeltme için teşekkürler

halils2
29/10/2014, 02:18
Rica ederim ve şunu da belirtmek isterim: Aracta yapılan ilk yağ değişimlerinde yağın kaliteli veya kalitesiz oluşu ilk etapta hemen kendini belli etmekle birlikte tam olarak ne olduğu 2. veya 3. yağ değişimlerinde ortaya çıkmakta. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış birşey değil ancak benim kendi gözlemlediklerim bu yönde. Aracın ilk çalıştırmadaki sesi azalıyor, her ne kadar yağ yakıta etki etmez dense de ben katılmıyorum, kaliteli yağ kalitesize göre en az yarım litre (kendi tespitim) fark ettiriyor. Hatta bırakın kaliteli kalitesizi aracınızın yağını 10 12 ayda değilde 13 15 ayda değiştirin o bile fark ettiriyor tabi gözlemlemeniz iyiyse. Fire aracıma (sattım) 3 sene de 5 defa yağ koydum toplamda ben 43 500 yol yaptım, araç hala elimin altında çalışınca daha da sessiz olduğunun farkındayım. İlk kullandığım yağ elf 10 40 dı, sonra magnatec 10 40 koydum ki ses azaldı ama 5 40 edgedeki gibi değil. Edge yi koyduktan sonra aracın çalışması da gidişide rahatladı, sesi daha da azaldı. Belki psikolojik diyeceksiniz ama 2. yağdan hele ki 3. edge yağ değişiminden sonra araç gerçekten bir başka oldu. Yani bana göre yağ kan gibi o yüzden de motorun herşeyi, ne kadar kaliteli yağ koyarsan o kadar kafan rahat olur. Cebe dokunuyor ama bence değiyor.

Berkantonlu
29/10/2014, 02:23
mobil mi castrol mu sorusunun net cevabını tüm forumlarda bulamadığım için deneme yanılma yoluyla test ettim. iki bakım castrol edge 5W40 kullandım. sonra motor içi temizleyici uygulayıp mobil 1 esp 5W30 a döndüm. 5W30 mobil 1 ESP ile araç daha canlı, daha sessiz ve yakıt tüketimi azaldı. Motordaki ses ve titreşimler azaldı. bu durum göreceli mi diye motorda aynı noktada aynı kamera ile castrol ve mobil bir ile kamera kaydı yaptım isterseniz izleyebilirsiniz. castrol edge 5W40 yağ değişiminden 5000 km sonra castrol edge 5W40 ile - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=DbGnV7rvk_w) mobil 1 5W30 esp yağ değişiminden 1000 Km sonra : Mobil 1 5W30 ESP - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=-w42uKN1kdM)

mobil olan videoda motorun ilk hareketi daha rahat görünüyor sanki daha sarsıntısız marş almış motor ..vallahi benm onca yağ tecrubem var mjet motorda..sheli castrolu maximeası seleniası vs ...tek gerçek esp 5-30 :D özellikle ısınmış motorda bazen benzinli araca biniyorum sanıyorum o kadar usulca sessiz çalııyor motor :D

halils2
29/10/2014, 09:32
mobil olan videoda motorun ilk hareketi daha rahat görünüyor sanki daha sarsıntısız marş almış motor ..vallahi benm onca yağ tecrubem var mjet motorda..sheli castrolu maximeası seleniası vs ...tek gerçek esp 5-30 :D özellikle ısınmış motorda bazen benzinli araca biniyorum sanıyorum o kadar usulca sessiz çalııyor motor :D

Bu kadar met ettikten sonra gelecek bakımda Mobil denememek ayıp olur :)

fct1071
30/10/2014, 15:36
Rica ederim ve şunu da belirtmek isterim: Aracta yapılan ilk yağ değişimlerinde yağın kaliteli veya kalitesiz oluşu ilk etapta hemen kendini belli etmekle birlikte tam olarak ne olduğu 2. veya 3. yağ değişimlerinde ortaya çıkmakta. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış birşey değil ancak benim kendi gözlemlediklerim bu yönde. Aracın ilk çalıştırmadaki sesi azalıyor, her ne kadar yağ yakıta etki etmez dense de ben katılmıyorum, kaliteli yağ kalitesize göre en az yarım litre (kendi tespitim) fark ettiriyor. Hatta bırakın kaliteli kalitesizi aracınızın yağını 10 12 ayda değilde 13 15 ayda değiştirin o bile fark ettiriyor tabi gözlemlemeniz iyiyse. Fire aracıma (sattım) 3 sene de 5 defa yağ koydum toplamda ben 43 500 yol yaptım, araç hala elimin altında çalışınca daha da sessiz olduğunun farkındayım. İlk kullandığım yağ elf 10 40 dı, sonra magnatec 10 40 koydum ki ses azaldı ama 5 40 edgedeki gibi değil. Edge yi koyduktan sonra aracın çalışması da gidişide rahatladı, sesi daha da azaldı. Belki psikolojik diyeceksiniz ama 2. yağdan hele ki 3. edge yağ değişiminden sonra araç gerçekten bir başka oldu. Yani bana göre yağ kan gibi o yüzden de motorun herşeyi, ne kadar kaliteli yağ koyarsan o kadar kafan rahat olur. Cebe dokunuyor ama bence değiyor.

Yakıt tüketimini göreceli olarak değil kesinlikle etkiliyor. şuan da 5W30u 2600 km oldu koyalı. sürekli aynı petrolden ve pompadan depo kapağından yakıt görünene kadar doldurarak yakıt alıyorum. şu an için depoda 25-30 km fazlası var aracın. Ayrıca motor sesiyle ilgili yorum yapan arkadaşın dediği de doğru. "Decibel-O-Meter " isimli programla yağ değişim öncesi ve sonrası ( tamamen amatör işi olsa da) yaptığım testte motorun sesinde azalma var. Ama psikoljik olarak sesteki azalma pragmatik olandan kat kat fazla :D sanki arabanın sesi komple gitti. işin şakası bi yana özellikle seyir halinde camlar kapalı 5. vites 80-90la giderken motor sesi duyulmuyor