PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Kontrol Sistemi Arızası :(

Gokhan Tita
14/10/2014, 18:46
Arkadaşlar merhaba. Aracım 149 binde 1.3 mj 75bg. Dün yokuş çıkarken üçüncü visteste bir sendeleyip 19. numara kodlu arızayı verdi. Çekişten düşüp turbo devre dışı kaldı. Kenara çekip kontak aç kapa yapınca turbo çalışmaya başladı ama ikaz lambası yanık kaldı. Eve gelince debimetrenin soketi ile biraz oynadıktan sonra ikaz lambası söndü. Fakat bugün iş dönüşü yine aynı yokuşta üçüncü viteste yine aynısını yaptı ve ikaz verdi. Ustama götürmeyi düşünüyorum. Başına gelen arkadaş var mıdır forumda yada debimetre ile alakası var mıdır bilgisi olan arkadaşlarımız varsa mutlu olurum.

Ozzy3327
14/10/2014, 21:39
Turbo selenoid valfi arızasına benziyo tarifiniz. Sadece aracı zorladığınızda oluyosa büyük ihtimalle bundandır.

Gokhan Tita
14/10/2014, 21:51
İki gündür evet yokuş yukarı 3000 devirde aynı sorunu yaşadım. Turbo selenoid valfi arızasını araştırdımda benim şikayetlerime benziyor.Sanırım motor kendini korumaya alıyormuş. O zaman bir servis yolu gözüküyor gibi.

Gokhan Tita
17/10/2014, 13:51
Belki işine yarayan arkadaşlar olur. Ustama götürdüm aracı bağladık. Debriyaj müşürü ve emme manifoldu basınç yüksek hatası vardı. Map sensörü ve debimetreyi balata spreyi ile temizledik. 20 km yol yaptım ve test amaçlı 5000 devire kadar 2. ve 3. visteste vurdum her hangi bir sıkıntı yapmadı.Temizledikten sonra cihaza bağladığımızda hatalar kaybolmuştu. Birde bu işlemleri yaptıktan sonra alt devirler canlandı ve daha seri hale geldi.

halils2
17/10/2014, 15:44
Belki işine yarayan arkadaşlar olur. Ustama götürdüm aracı bağladık. Debriyaj müşürü ve emme manifoldu basınç yüksek hatası vardı. Map sensörü ve debimetreyi balata spreyi ile temizledik. 20 km yol yaptım ve test amaçlı 5000 devire kadar 2. ve 3. visteste vurdum her hangi bir sıkıntı yapmadı.Temizledikten sonra cihaza bağladığımızda hatalar kaybolmuştu. Birde bu işlemleri yaptıktan sonra alt devirler canlandı ve daha seri hale geldi.

Geri dönüş için teşekkürler.

ibooovn
17/10/2014, 18:36
iş yerinin yolunu değiştirmenizi öneririm :D

ibooovn
17/10/2014, 18:40
Geri dönüş için teşekkürler.

bugün bende mapı söküp temizliycektim ama forumdaki bilgilerde verdikleri anahtarı aradım buldum uymadı malesef..yarın yine aricam başka bir anahtar ve söküp kurum varsa temizliycem..vw aracımdada araç düzde 140ta bayır yukarı 80 km de kitleniyor resmen emme manifold basınç sensöryü yani map sensörü hatası verdi 2 kere balata spreyiyle temizledim taktım düzelmedi yeniside 100 dolarmış bosch marka...bir ara çıkmasını aricam....yan sanayisi 120 lira..onu takan bir arkadaşım olmuş 100 liraya alıp..devir göstergesi kendi kendine oynuyormuş orjinalini takmış düzelmiş...bilginize :gatherin:

Gokhan Tita
17/10/2014, 19:18
iş yerinin yolunu değiştirmenizi öneririm :D

Değiştirdim inan zaten o yokuştan kaçmak için :) Ders oldu her 10binde temizleteceğim artık çok meziyetli bir işlem değil keza.

halils2
17/10/2014, 20:39
bugün bende mapı söküp temizliycektim ama forumdaki bilgilerde verdikleri anahtarı aradım buldum uymadı malesef..yarın yine aricam başka bir anahtar ve söküp kurum varsa temizliycem..vw aracımdada araç düzde 140ta bayır yukarı 80 km de kitleniyor resmen emme manifold basınç sensöryü yani map sensörü hatası verdi 2 kere balata spreyiyle temizledim taktım düzelmedi yeniside 100 dolarmış bosch marka...bir ara çıkmasını aricam....yan sanayisi 120 lira..onu takan bir arkadaşım olmuş 100 liraya alıp..devir göstergesi kendi kendine oynuyormuş orjinalini takmış düzelmiş...bilginize :gatherin:

Her ne olursa olsun her zaman orjinal parça kullanılmasını öneririm. Ne zaman yan sanayi muadil ürün kullansam verim alamıyorum. Map sensörünün muadili de aynı duruma yol açmış sağlıklı çalışmamış orjinal parça kökten ölmediyse her zaman daha iyidir.