PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mavi duman.

exxep
06/10/2014, 19:36
Öncelikle herkese selamlar.. Aracım 2011 evo punto 1,3 multijet euro 4 motor bakımları gününde servisinde yapılmış carbon clear temizliğide yapılmıştır. Benim sorunum şu aracımla diyelim diyelim 20-30 km yol yaptım misal,, aracı durdurdum 15 dk sonra çalıştırdığımda egsozdan bir koku ve mavi duman atıyor en fazla 30 sn. kadar sonra bu şekilde bir şey olmuyor.. yakıtı shell den alıyorum hep aynı yerden özenle titiz bakıyorum aracıma neden böyle birşey oluyor anlamış değilim..Aracım 60bin kmde yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum..

cdogu
06/10/2014, 20:02
Araç yağ yakıyor olabilir. Yağ'da eksilme var mı ona bakın. Ve mutlaka bir servise gösterin

exxep
06/10/2014, 20:04
Araç yağ yakıyor olabilir. Yağ'da eksilme var mı ona bakın. Ve mutlaka bir servise gösterin

60bin bakımını daha geçen hafta yapıldı herşey değişti,,yalnız mazot filtresi değiştiğinde bu şekilde olmadı ama bugün yenden yapmaya başladı..

cdogu
06/10/2014, 20:07
60bin bakımını daha geçen hafta yapıldı herşey değişti,,yalnız mazot filtresi değiştiğinde bu şekilde olmadı ama bugün yenden yapmaya başladı..
Mavi duman pek hayırlı değil. Kompresyon basıncına bakmak gerekebilir. Sekmanlar aşınmış ta olabilir.belki yağ ince konmuştur. Subaplara da bakmak gerekebilir..

Buradan çözülebilecek bir sorun gibi gözükmüyor hocam. Bir servise gitmeni tavsiye ederim.

exxep
06/10/2014, 23:03
Mavi duman pek hayırlı değil. Kompresyon basıncına bakmak gerekebilir. Sekmanlar aşınmış ta olabilir.belki yağ ince konmuştur. Subaplara da bakmak gerekebilir..

Buradan çözülebilecek bir sorun gibi gözükmüyor hocam. Bir servise gitmeni tavsiye ederim.

Servise gittim dedimki sorun bu,, carbon clean yapıp gönderdiler araç garantide.. mazottan olabilir mazotu değiştir dediler bende en iyi yerden alıyorum değiştircem bakalım bp den alıcam bakalım düzelcekmi..

gececiyiz35
06/10/2014, 23:50
Mazotu opetten alın bp işe yaramaz

cdogu
06/10/2014, 23:51
Opet ya da shell alin

exxep
07/10/2014, 18:16
Opet ya da shell alin

umarım düzelir :// satıp benzinli alıcam ya çok nazlı dizel arabalar, focus var 1.6 benzinli servis yüzü görmedi canavar gibi. hadi bakmasam araca hor kullansam anlıcam böyle olunca canım acıyor..

ato
08/10/2014, 09:36
Bendeki evodada aynı sorun vardı koyu mavi pis kokulu bir duman 70.000 kmdeyken olmuştu şu an 110.000 de yine arada sırada oluyor servise gittim olur arada falan dediler iyi dedim motoru kapatıp açınca duman kesiliyor açıkça ben 40.000 kmdir Carbon clean yaptırmadım

ato
08/10/2014, 09:37
umarım düzelir :// satıp benzinli alıcam ya çok nazlı dizel arabalar, focus var 1.6 benzinli servis yüzü görmedi canavar gibi. hadi bakmasam araca hor kullansam anlıcam böyle olunca canım acıyor..

Valla şans işi biraz dizeller daha hassas ama benzinlidede istediğin gibi gezemiyorsun canınızı sıkmayın araçlarımızın parçası bol ustası bol bakımı ucuz o yüzden yolda bırakmadığı sürece çok büyük masraf açmaz kanımca

mcagataayk
08/10/2014, 11:09
Belki bakimda farkli yağ koymuslardir motorun alismasi için ilk gün mavi duman atiyorsa sorun yok ama eğer bu sürekli devam ediyorsa yetkili servise gostermelisiniz.

tayfux
08/10/2014, 11:24
mavi dumanın mazotla alakası olamaz , mazota yağ karıştırmadıkları sürece.

Gorky
08/10/2014, 18:27
Carbon Clean işini cahil eller yaptıysa araç yağ yakmaya başlayabilir..

halils2
08/10/2014, 18:38
benim bildiği mavi duman benzinli araçtan çıkarsa motor yağ yakıyor, dizelden çıkarsa ya motor yağ yakıyor ya da mazotta yağ vardır. Kara duman atsa yakıt hava karışımı, turbo gibi etmenler olabilir. Ama sizin demenize göre ya cc den kaynaklı bir durum oluştu ya da mazot aldığınız yer yağlı mazot satıyor. Bence ilk olarak mazotu değiştirin, sonra olacaklara göre bir yol izlersiniz.

cdogu
08/10/2014, 18:44
benim bildiği mavi duman benzinli araçtan çıkarsa motor yağ yakıyor, dizelden çıkarsa ya motor yağ yakıyor ya da mazotta yağ vardır. Kara duman atsa yakıt hava karışımı, turbo gibi etmenler olabilir. Ama sizin demenize göre ya cc den kaynaklı bir durum oluştu ya da mazot aldığınız yer yağlı mazot satıyor. Bence ilk olarak mazotu değiştirin, sonra olacaklara göre bir yol izlersiniz.

Abim dizelde turbo bozulunca,kara değil aksine bembeyaz atıyor. Geçen hafta 'in Turbosu dahil motorunu kucağımıza aldık. O yüzden biliyorum :)

halils2
08/10/2014, 18:56
hiç turbolu araç kucaklamadım kardeşim :) benzinli kucakladım onda da beyaz duman atınca motor yağına su karışmış piston eritmiş araç. kara dumanı ben öyle biliyorum yakıt hava karışımı hava az gelince yakıt kara kara çıkıyor soba gibi :). senin turbo dahil motoru kucağa aldık dediğinde muhtemelen conta yakmışsındır ondan beyaz duman atar ;)

cdogu
08/10/2014, 20:45
hiç turbolu araç kucaklamadım kardeşim :) benzinli kucakladım onda da beyaz duman atınca motor yağına su karışmış piston eritmiş araç. kara dumanı ben öyle biliyorum yakıt hava karışımı hava az gelince yakıt kara kara çıkıyor soba gibi :). senin turbo dahil motoru kucağa aldık dediğinde muhtemelen conta yakmışsındır ondan beyaz duman atar ;)

Araba yürüyordu. Ustamız turbo dedi. Bunu yapıp,motoru elden geçirmezsek bir süre sonra motor da gider diyince,komple rektefiyeye gönderdim. Turbo+motor'a ek olarak fren tertibatını komple değiştiriyoruz.

exxep
25/10/2014, 16:37
mazot aldığım yeri değiştirdim sorun halloldu herkese yardımları için teşekkürler.. :)

halils2
25/10/2014, 16:59
Araba yürüyordu. Ustamız turbo dedi. Bunu yapıp,motoru elden geçirmezsek bir süre sonra motor da gider diyince,komple rektefiyeye gönderdim. Turbo+motor'a ek olarak fren tertibatını komple değiştiriyoruz.

Ne diyim bilmiyorum. Ustanın dediği benim pek kafama yatmadı turbo her ne kadar motora bağlı çalışsa da motorla herhangi bir mekanik bağlantısı yok. Yani şunu demek istiyorum araba 50 binde turbo dağıtsa yine rektefe mi olacak? Tabiki hayır. Aracın motoru conta yaktığı ki duruma göre sadece conta değişimiylede kurtarabilir motor da isteyebilir. Turbo arızasıyla yakıt hava karışım oranı bozulacağı için araç kara duman atar çünkü yanma verimli değildir, hava az gelir yukarda dediğim soba gibi tüter, tam verimli yanmada egsozdan beyaz duman gelir ama bu duman sıcak havayla soğuk havanın çarpışmasında belli olur. Yani yazın çok belli olmaz ama benim kastettiğim yaz ortasında bile haldır haldır gemi bacasından çıkan duman gibidir. Arkadaşın sorunu da mazot değişimiyle hallolmuş. Bizim uyanık esnaf para kazansın diye mazota basmıştır yağı araba da mavi duman atmıştır sonra araç sahibi aracım yağ mı yakıyor diye telaş ediyor işte böyle.
Arkadaşımıza da geçmiş olsun diyelim.