PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Duologic Vites Geçiş Sorunu

alper944
02/10/2014, 11:18
İyi Günler,

1 hafta önce kadar arabam bir anda 2000-3000 devirde seyrederken vites geçişlerinde 5000-6000 devire kadar çıkarak öyle vites atmaya başladı. Baskı balatada mı sorun var acaba diyerek arabayı stop ettim. Ancak hiç bir koku yoktu. Tekrar çalıştırdığımda düzeldi. Sizce sorun ne olabilir? Arabam 2010 model Grande Punto Fire Dynamic. Teşekkürler.

celenlee
02/10/2014, 11:25
Normalde gaza çok yüklenince bu durum ortaya çıkıyor. Ve bir süre sakin kullandıktan sonra normale dönüyor.

Yani gaza yüklendim, araç kendini yüksek devirde vites geçişi için ayarlıyor. Siz normal moda girseniz dahi, araç agresif kullanım ihtiyacı olursa diye bir süre aracı bu modda tutuyor. 1dk içinde normal moda dönüyor. Temde test edebilirsiniz.

Ama eğer nazik kullanmama rağmen böyle oldu diyorsanız kafası karışmıştır diyebiliriz en basitinden :)

Eğer yol bilgisayarında hata olaydı muhtemelen şöyle derdi:
Hata Kodu P0000
***Hata aralıklı, hata kodunu silin ve yeniden olup olmadığını takip edin :)

alper944
02/10/2014, 11:46
Cevabın için teşekkürler.

Aracı nazik kullanmıştım. Muhtemelen kafası karıştı. :)

Evren_c
02/10/2014, 11:59
Evet aynen Furkan'ın dediği gibi davranıyor araç :) Yüksek devirde vites atmaya başladığında manuel müdahale edebilirsiniz tabii ki. Ya da gazı sabit tutarak (düşük devirde) inatla 3-5 saniye kadar giderseniz araç "ha pardon abi ben hızlanmak istiyorsun sanmıştım da, hemen büyütüyorum vitesi" deyip vites atıyor.

Benzer bir durumu yokuş aşağı bir süre gittikten sonra da yaşayabilirsiniz. Vites büyütmemeye çalışıyor araç bir süre. Biraz bekleyince ya da manuel vites büyütünce tekrar normalleşiyor.

alper944
02/10/2014, 12:05
Teşekkürler cevap için.

Gaza yüklenince yüksek devirlerde vites atma olayını biliyorum ama bu olayda öyle olmadı. gaza hiç yüklenmedim ve 2500 devirde vites atmak için araç sanki bir süreliğine boşta kaldı ve 6000 devire kadar yükseldikten sora vites attı. Bundan sonra stop edene kadar bütün vites geçişlerinde de aynı şeyi yaptı. Vites küçültürken bile.

mikili17
02/10/2014, 14:06
Teşekkürler cevap için.

Gaza yüklenince yüksek devirlerde vites atma olayını biliyorum ama bu olayda öyle olmadı. gaza hiç yüklenmedim ve 2500 devirde vites atmak için araç sanki bir süreliğine boşta kaldı ve 6000 devire kadar yükseldikten sora vites attı. Bundan sonra stop edene kadar bütün vites geçişlerinde de aynı şeyi yaptı. Vites küçültürken bile.

benzer bir olayı ben de bir kez uzun yolda yaşamıştım yaklaşık bir sene önce. stop ettikten sonra düzelmişti. servise falan göstermedim. bir daha da yapmadı.

Evren_c
02/10/2014, 14:51
Yazılımsal bir şey muhtemelen, kafası karışmıştır :)