PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AKL lpg sistemimdeki sıkıntı

28041990
29/09/2014, 12:43
Arkadaşlar herkeze merhaba aracım 2012 model punto pop.Aracıma yaklaşık 1 ay önce akl obdll marka lpg taktırdım.Aracımdaki sıkıntı ise şu
trafikte ışıklarda durduğumda kalkış yaparken gaza basınca rolantisi düşüyor gaza basmaya devam edersemde rolantisi düşüp stop ediyor.Kalkış yaparkende bu olay olduğunda stop ediyor düşünün ankaranın sabah trafiğinde bu olayın olduğunu ve yediğiniz kornayı küfürleri saymıyorum.Bunu herzaman yapmıyor.Yapmaya başladığında ise arka arkaya 4 5 kere yapıyor.Ustaya götürüyorum bilgisayara takıyolar herhangi bir problem yok diyorlar.Aracımda inatla ustanın yanında yapmıyor.Belki sizlerinde başına böyle bir durum gelmiştir.Yardımcı olursanız sevinirim.Ben videoya çektim nasıl yaptığını görmeniz açısından.İzlerseniz farkedeceksiniz.
video linki : https://www.youtube.com/watch?v=CGMvLLF2uJs sıkıntılar 13. snyede , 23.snyde , 1.19. sn yede ,1,26. sn yede yapmakta.

grandeizmit
29/09/2014, 15:47
Benim aracımda ilk LPG taktırdığımda sizinki gibi sıkıntılar vardı. 3 viteste arabayı 5000 devirlere çıkarınca arıza ışığı yaktı sonrasında da ayar yapıldı şimdilik geçti. Ama aracın alışması için belli bir süre geçmesi gerekiyor gerçekten.

celenlee
29/09/2014, 16:00
Yapılacak en iyi şey videoyu ustaya izletmek olacak :)
Muhtemel LPG enjektöru ya da LPG-ECU arızasıdır..

mikili17
29/09/2014, 17:17
Arkadaşlar herkeze merhaba aracım 2012 model punto pop.Aracıma yaklaşık 1 ay önce akl obdll marka lpg taktırdım.Aracımdaki sıkıntı ise şu
trafikte ışıklarda durduğumda kalkış yaparken gaza basınca rolantisi düşüyor gaza basmaya devam edersemde rolantisi düşüp stop ediyor.Kalkış yaparkende bu olay olduğunda stop ediyor düşünün ankaranın sabah trafiğinde bu olayın olduğunu ve yediğiniz kornayı küfürleri saymıyorum.Bunu herzaman yapmıyor.Yapmaya başladığında ise arka arkaya 4 5 kere yapıyor.Ustaya götürüyorum bilgisayara takıyolar herhangi bir problem yok diyorlar.Aracımda inatla ustanın yanında yapmıyor.Belki sizlerinde başına böyle bir durum gelmiştir.Yardımcı olursanız sevinirim.Ben videoya çektim nasıl yaptığını görmeniz açısından.İzlerseniz farkedeceksiniz.
video linki : https://www.youtube.com/watch?v=CGMvLLF2uJs sıkıntılar 13. snyede , 23.snyde , 1.19. sn yede ,1,26. sn yede yapmakta.

öncelikle geçmiş olsun.
nereden buldunuz bu markayı merak ettim.
neymiş bu diye bakayım dedim, adamların internet sitesi bile çalışmıyor.
ben aracıma 2013 şubatta atiker taktırdım.
onbinde bir filtre değişimi için gidiyorum servise.
bir kez bile ayarı ile oynanmadı ve hata vermedi (nazar değmesin).

klavikula
29/09/2014, 18:22
sadece lpg de mi var benzinde kullandığındada oluyormu buna da bakmak lazım

28041990
30/09/2014, 09:04
Herkese teşekkür ederim.Bende araştırma yaptım atiker taktıracaktım.İş dolayısıyla samsuna gittiğim gün babamdan bi telefon arabana lpg taktırdım.Sonrasında bunlar oldu işte.Bu markayı bugüne kadar bende duymadım. :( Araç sadece lpg de yapıyor bunu ispat edemiyorum ustalara.Ustaya gidene kadar 10 kere yaptı ustaya götürdüm bindik arabaya 10 dk gezdik bir kere bile yapmadı.Sinirden arabayı parçalayacaktım garezin banamı diye.Videoyu ustalara gösterdim göstermeye ama adamların dedikleri şu biz ilk defa böyle bi şikayetle karşılaşıyoruz.Araçı bilgisayara bağlıyolar arabada en ufak problem yok olsa burda görülür diyolar.Dün gene gittim ayar yapıp yolladılar.

mikili17
30/09/2014, 10:01
tekrar geçmiş olsun.
umarım sorununuz bir an önce çözülür.
bir de başka bir servise göstermeyi deneseniz.
bildiğim kadarıyla mocan lpg konusunda en sorunsuz servislerden biridir.

celenlee
30/09/2014, 13:40
Bu arada AKL ECU yazılımı haricinden Atiker ile 1-1 aynı parçaları kullanıyor. Zaten AKL Atiker grubunun.

Sadece ayar yaptıkları yazılım farklı.

Yani sizin de hata büyük ihtimalle donanımında.
Eğer usta bulamıyorsa atikerin sitesinden iletişime geç videoyu onlara gönder.
Onlar servisle görüşüp, hangi parçaları değiştirmeleri gerektiklerini iletsinler.

28041990
30/09/2014, 16:48
Aslında çok haklısınız akıl akıldan üstündür.Bu aklıma gelmemişti.Bide bunu deneyelim biliyodur onlar.

28041990
01/10/2014, 09:36
Atiker ile iletişime girdim akl firmasıyla görüşün bizimle alakası yok diye cvp geldi.Akl firmasına gönderdiğim mailden hala cvp gelmezken akl firmasının teknik personeline ulaştım.Bir numara verdi ankara dispiritörünün numarasını verdi orda beni arayın o ya birine yönlendirir yada kendisi yapar dedi bakalım gidecem.

celenlee
01/10/2014, 10:57
Atiker ile iletişime girdim akl firmasıyla görüşün bizimle alakası yok diye cvp geldi.Akl firmasına gönderdiğim mailden hala cvp gelmezken akl firmasının teknik personeline ulaştım.Bir numara verdi ankara dispiritörünün numarasını verdi orda beni arayın o ya birine yönlendirir yada kendisi yapar dedi bakalım gidecem.

Müşteri hizmetlerini aradığımda
Atiker için 1 e
AKL için 2ye
....... şeklinde yönlendirme gelmişti benim aradığımda, 1 sene oldu.
Şimdi numaraları farklı gözüküyor.

28041990
01/10/2014, 13:31
Dediğiniz gibi iki farklı numaradan ulaştım.İkisinide aradım.Biri brc ye yönlendirdi diğeride bi gün aracınızı benzinde kullanın aynısını yapacakmı ona göre hareket edelim dediler yarın benzinde kullanacam bakalım yapacakmı.Tahminlerime göre yapmayacak ama kafamda soru işareti olmasın.

28041990
10/10/2014, 09:12
Aracımın gaz göstergesine giden kablo takımı ve beyinde bulunan chip mi yoksa beynin kendisimi bişeyi değişti.Fakat sorunu bugün tekrar yaşadım.Birinin önerisiyle bi yer varmış bazı araçlarda beyn ve motor uyum sağlamıyormuş uyum sağlaması içinde yazılım yaılıyormuş ve düzeliyormuş.Birde onu deneyeceğim.

celenlee
10/10/2014, 10:19
LPG Map sensörünü de bence bir baktırtın.

Stop etme neden olur:
1- Gaz yetişmez (Regulatör ayarından, ama böyle ara ara değil sürekli sıkıntı çıkartır)
2- ECU arızasıdır, arada sıkıntı çıkartır (Ama değişmiş sizinkisi)
3- LPG Enjektöründe porblem vardır (Ama bu da sık sık sorun çıkartır)
4- LPG Map sensörü... (Bağlantısından ziyada kendisinde bir problem vardır, nadiren yanlış sinyal gönderip, ECU'nun enjektörleri yanlış yönlendirmesine ve stop etmeye sebebiyet verebilir.)

Bildiğim kadarıyla ucuz bir parça, taktırdığınız yerde test amacıyla bunun da değişimini rica edin. Zaten araç düzelirse, servis garantiden değişmiş olcak..

28041990
13/10/2014, 09:51
Anladım gittiğimde birde onuda söyleyim bakalım.Belki ozaman düzelir.İnsanı arabadan soğutuyor böyle sıkıntılar.

fawori
17/10/2014, 01:33
vallahi marka da takan yer ustada yazılımda çok öenmliymiş ben araştırdım gittim multiar S&S için en uyumlu kit BRC de idi mavidenizler ostimde taktırdım çok memnunum hiç bir problem yok Maşallah yani

fawori
17/10/2014, 01:34
ama iyi bir servise ya da ustaya gösterin el elden üstündür montajda da sıkıntı olabilir

28041990
24/10/2014, 10:59
Araçımı ankara ivedik organize sanayide bir lpg ustasına götürdüm.4-5 saat araba ile uğraştılar ve sonunda herşeyini düzelttiler.2 gündür aracı sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.Umarım bi sıkıntı olmaz.150 tl gibi paramı aldı ama düzeldiyse helali hoş olsun.Hakketti :)

merzel
24/10/2014, 11:07
Araçımı ankara ivedik organize sanayide bir lpg ustasına götürdüm.4-5 saat araba ile uğraştılar ve sonunda herşeyini düzelttiler.2 gündür aracı sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.Umarım bi sıkıntı olmaz.150 tl gibi paramı aldı ama düzeldiyse helali hoş olsun.Hakketti :)
Peki sorun neymis hocam? Bunu da soylerseniz ileride boyle bir problemde referans olur.

Sent from my Nexus 5 using

celenlee
24/10/2014, 11:38
Yapılan işlem ne en önemlisi bu , LPG kullanıcıları açısından :)
Ne değiştirdiğini gördünüz mü?

Tahminim MAP sensörü ;)

28041990
30/10/2014, 09:57
Kusura bakmayın şehir dışındaydım msj biraz gecikti.Sorunun ne olduğunu bilgisayara takınca buldu bana dediği sorunu buldum ama söylemeyecem dedi bende yapta söyleme dedim ama ben gene baktım.Sanırım bu enjektörlerle ilgili bişeydi orayla biraz uğraştı.Sonra gaza bas çek yaptığında 3-4 tane değerler var bunlar sıfırlanıp tekrar bi seviyede duruyorlar.Bunu 3.41 e sabitlemişler.Fakat gaza bas çek yapıldığında değerler 2.30 kara kadar düşüyor.Sabitlendiği için bu seviyeye gerileyemeyip zengin karışımı dedikleri olay oluyormuş.Yani gaz ve benzini aynı anda püskürtüyormuş bu yüzden araç stop ediyormuş.Bilgisayardaki programda on off yazan bişeyler vardı off seceneği yapıldığında arabanın çalışması dahi değişiyordu.Onları düzeltti.devir ayarı yapılmamış bununla uğraşmamak için otomatik moda alınmış dedi devir ayarı yaptı.Kabloları lehimle sağlamlaştırdı.Sonra araçla gezintiye çıktık dur kalk yaptırdı bitaraftanda bilgisayardan ayarlamalar yaptı.Öğlen 12 den akşam 4.30 kadar uğraştı.150 tl ücret aldı.Şuanda stop etme gibi bi durumu kalmadı.