PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk Kalkışta Silkeleme ve Yokuş Kalkış Desteği Hk.

kemalakkan
27/09/2014, 19:33
Selamlar Arkadaşlar

Başlıkta da belirttiğim gibi punto Evo 2010 model Dualocig aracık uzun süreden sonra ilk kalkışta bi silkeleme yaptı yaklasık 5 gündür felan binmiyordum garajımda bekliyor.Bugun binmek istedim garajdan çıkarken ayağımın altında bi titreme silkeme hissettim arabayı ısıtıpta öyle cıktım ama ara ara yine hissettim sormak istedim sizlere km 53400 km de ve bide yokuş kalkış sistemi çalışmıyor sanırsam aracımla yokukuşta firene kasıp çekiyorum bir kaç saniye duruyor aniden bırakıyor kendini yine basıyorum firene 5 saniye felan tutuyor yine bırakıyor normalmidir sizce yokuşta baya dik bir yokuştu

merzel
27/09/2014, 20:11
Titreme hakkinda bilgim yok ama yokus kalkis destek sisteminiz gayet normal calisiyor. Sistem bu şekilde calisir zaten. Siz frenden yokusta ayaginizi cekince araci 3 - 5 saniye tutar genellikle araclarda 3 saniyedir. Eger bu sure zarfinda gaza basmazsaniz birakir kendini

Sent from my Nexus 5 using

celenlee
27/09/2014, 21:03
Yokuş kalkışın doğru çalışıyor.

**Titreme de balata yüzeyi yanık oluştuğunda soğukken ilk kalkışlarda titreme yapar. Normal sıcaklığa ulaştığında kalkışlardaki titreme gider.

** Balata iyice aşındıysa, çok ısındığı zaman Kalkışlarda titreşim yapar.
Genelde yoğun trafikte, balata çok ısınır ve dur kalk esnasında kalkışlarda titreme yapar. Trafikten sonra balata normal sıcaklığına geldiğinde geçer.

ARacımı 45000km de aldım. Yoğun trafikte ve ilk kalkışlarda titreme vardı.
Araç şu an 80000km'de. İlk kalkışlardaki titreme gitti. Yani yanık yüzey aşındı ve normalleşti.
Ama yoğun trafik sonrası Aşırı ısnan balata titretmeye devam ediyor ;)

kemalakkan
27/09/2014, 22:09
Saolun mesajlarınız için çok faydalı oldu yokuş kalkış desteği konusunda özellikle arızalı sanmıştım daha önceki citroen c4 aracımda yokuşta geri hiç kaymazdı gaza basana kadar beklerdi yokuşta.Titreme meselesine gelince balata yüzeyi yanık demişsiniz baskı balatamı yoksa firen balatalarındanmı bahsediyorsunuz eğer öyle ise aracımı 50 bin km önce almıştım hemen bakımlarını yaptırdım işte yağ değişimi yağ filitresi hava polen filitresini felan değiştirdim.Ön diskler ve balatalarda yenilendi şimdi aracım 53 bin km de felan ve çok memnunum genel olarak ne pejo 308 i arıyorum nede citroen c4 aracımı arıyorum şeytan kulağına kurşun dualogig vites sistemindede en ufak bir sıkıntı yaşamadım gayet başarılı ve nazik kullanmaktayım aracı incitmeden garajımda haftanın 6 günü yatıyor bir gün biniyorum 20 yada 30 km oda belki şimdi km 53 bin küsür olduğu için ve 2010 model olduğundan dolayı triger değişimi yaptırmak istiyorum.Triger seti 120 tl işçilik 100 tl özel serviste fiat birmot ta ise 450 tl felan istediler.Son bir şey daha sormak istiyorum aracım ile ilgili bir yazılım güncellemesi varmı acaba servise giden arkadaşlar yanıtlarsa memnun olurum...Saygılar Tüm dostlara Eskişehir de işi olan olursa benimle irtibata geçsin yardımcı olmak isterim..Saygılar

celenlee
28/09/2014, 01:08
Saolun mesajlarınız için çok faydalı oldu yokuş kalkış desteği konusunda özellikle arızalı sanmıştım daha önceki citroen c4 aracımda yokuşta geri hiç kaymazdı gaza basana kadar beklerdi yokuşta.Titreme meselesine gelince balata yüzeyi yanık demişsiniz baskı balatamı yoksa firen balatalarındanmı bahsediyorsunuz eğer öyle ise aracımı 50 bin km önce almıştım hemen bakımlarını yaptırdım işte yağ değişimi yağ filitresi hava polen filitresini felan değiştirdim.Ön diskler ve balatalarda yenilendi şimdi aracım 53 bin km de felan ve çok memnunum genel olarak ne pejo 308 i arıyorum nede citroen c4 aracımı arıyorum şeytan kulağına kurşun dualogig vites sistemindede en ufak bir sıkıntı yaşamadım gayet başarılı ve nazik kullanmaktayım aracı incitmeden garajımda haftanın 6 günü yatıyor bir gün biniyorum 20 yada 30 km oda belki şimdi km 53 bin küsür olduğu için ve 2010 model olduğundan dolayı triger değişimi yaptırmak istiyorum.Triger seti 120 tl işçilik 100 tl özel serviste fiat birmot ta ise 450 tl felan istediler.Son bir şey daha sormak istiyorum aracım ile ilgili bir yazılım güncellemesi varmı acaba servise giden arkadaşlar yanıtlarsa memnun olurum...Saygılar Tüm dostlara Eskişehir de işi olan olursa benimle irtibata geçsin yardımcı olmak isterim..Saygılar
Benim dediğim debriyaj balatası ;)

C4 Elektronik El frenli model ise dediğiniz gibi oluyor.
C4 Picassolarda standart.
Araç hareket edene kadar fren devreden çıkmıyor.

Sizin eski aracınız neydi?

kemalakkan
28/09/2014, 08:44
Eski Aracım Citroen C4 Triptonik vites olan modeli şimdiki aracım dualocig triptonik vites punto evo bunlarda debriyaj balatası varmı ki

celenlee
28/09/2014, 12:53
Eski Aracım Citroen C4 Triptonik vites olan modeli şimdiki aracım dualocig triptonik vites punto evo bunlarda debriyaj balatası varmı ki

C4 ünüzde de, Puntomuzda da Baskı Balata mevcut ;)
Triptonikler Manuel viteslerler aynı çalışıyor, sadece robot ayarlıyor devbriyaj ve vites değişim işlerini.

uzunsamsun81
28/09/2014, 17:17
Benimkinden de ilk kalkışta silkeleme vardı, ben normal sanıyordum. başka bir sorun için gittigim usta, şanzımandan yağ sızdığını farketti, keçe değiştirdi. Su an kalkislarda hiç sorun yok. Şanzımanın inmesi, temizlenmesi, keçe ve yag değişimi, davlumbaz ve on sileceklerin değişimi toplam 500 tl tuttu fiyat soran olursa :)

kemalakkan
28/09/2014, 21:19
Saolun mesajınız için şanzımanı kontrol ettiricem olmassa fakat çok nadir yapıyor bunu hatta aldım alalı ilk defa yaptı vites robotunun olduğu yerde zaten bir yağ atma olayı var az bi terleme sanırım altta bi damlama felan yok ama hayırlısı triger değişiminde kontrol ettiricem ozaman anlarız bakalım