PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alternatör ve Aks Keçeleri için aldığım fiyatlar ve fikirler, sizin de fikirlerinizi

celenlee
26/09/2014, 14:03
Selamlar

Geçen kış otobanda ilerlerken motor kısmından ötme şeklinde ses gelmişti.~4000 devirde. ve Akü Lambası yanıp söndü. BU başıma iki kere geldi.

Aradan neredeyse 9 ay geçti. Bu sabah aracı park ettim, kısa sürede yeniden çalıştırdım. Önden çoook tiz aynı vınlama sesi geldi, gaz verdikçe yükseldi. Daha önceden de Şarj dinamosunda birşeyler olduğunu biliyordum.

Araç 80000km
İki tane Elektrikçiye gittim.

1.
Aracı dinledi, tabiki ses yok, 5-6000 devirde güzel güzel öttü stop ettik...
Söktür getir, kasnak değişecek, içine bakılacak,bilyeler de değişir, gerekirse kömürler de değişir dedi.
200-250TL masraf çıkar. Ben söker takarsam.
Söktür getir 150'ye yapalım dedi.

2.Ustada
Aracı dinledi, ama 1. ustadaki kadar ötmedi, 5000-6000 da çook az belli belirsiz.
Bu usta da Kısa mesafe kullanıyorsan eğer, akü tam şarj olamayabilir.
Tam şarj olmayan akü, marşı da basınca iyice boşalır,dinamodan yüksek amper çeker ve dinamoya çok yük biner.

Eğer şehir dışına çıkmayacaksan, ses iyice belirginleşsin acele etme, o zaman daha iyi anlarız ne değişip değişmeyeceğimizi dedi ve yolladı.

2. Ustanın dedikleri makul geldi kulağıma :) Şeytan da sağdan yaklaştı herhalde.

İkinci mesele aks keçeleri. Malum bir çoğumuzun aracında aynı problem var. Aks keçesi yağ kaçırıyor.
Alternatör sökmek için aksı indircez dediler. Ben de madem aks da incek keçeleri değiştirelim dedim.

Alternatör Sökülecek.
Aks keçeleri değişecek (Sağ-Sol)
Şanzıman yağı değişcek.
Alternatör Takılacak.
Ön fren balataları değişecek.
200TL fiyat verdi.
Fren balatalarım hazır dedim. 160TL düz 150TL

Bu fiyat sizce nasıl?
Ayrıca Şanzıman yağımı 3 ay önce değiştirdim, aynı yağı koyalım dediğimde garip bir şekilde olmaz dedi iki farklı usta. Akstan dökülürken pislik kaçarmış..