PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyonu Çevirirken Gelen Tık Sesi

hzrakts
20/09/2014, 17:48
Arkadaşlar aracımda direksiyonu çevirirken tık diye ses geliyor tek ses sadece sola ya da sağa doğru araç durur haldeyken çevirirken geliyor. Aracı alırken usta aracı iyice kontrol etti deneme sürüşü yaptı city arızası kesinlikle değil dedi. Milden ya da direksiyon kutusundan falan dedi. Önemsiz bir şey olduğunu söyledi. Araca da hiç bir etkisi olmayacağını söyledi. Fakat biraz takıntılıyım bunu çözmek istiyorum. Bu sorunu yaşayan varmı nedir acaba sorun? Nasıl çözeriz neye patlar bize? Bu arada city arızası için örneklere baktım uğultu sesi yok araçta.

hzrakts
20/09/2014, 17:53
Bu arada bir çok benzer konu varken yeni konu açtım ama bu tür konuların çoğu city arızası içindi aracımda city sorunu olmadığı için yeni konu açma gereği duydum

ykaya1983
20/09/2014, 20:40
Hocam hiç takıntı etmeye gerek yok.Ben de sizin gibi aynen araçta en ufak ses gelse arabayla uğraşmaya başlıyorum.Fakat görüyorum ki bu takıntılar bize gereğinden fazla zarar verdiği gibi boş yere çok para da kaybettiriyor.İnanın araba tutkunları dışında trafikteki diğer insanların hiçbiri bu tür şeylerle uğraşmıyor.Babamın 2011 fiorinosunda günlerce kuş pisliği kalıyor elini sürmüyor.Abimin 2006 'inde frene basıldığında direksiyon titriyor,vites değişimlerinde lakır lakır sesler geliyor,aynası kaç aydır kırık elini sürmüyor.Arabayı dağa taşa sürüp canını çıkarıyor.Bence arabayı bunlar kullanıyor.Yanlış anlamayın ama arabanın en ufak sorunu dert eden insanları araba kullanıyor.Mesela bizim forumun da %99'u bence aracına karşı çok titiz olan,aracında istemediği bir sese tahammülü olmayanlardan oluşuyor.Bu yüzden bazı arkadaşlar o sorunların sadece kendi başlarına geldiğini,kendi kullandığı aracın tüm modellerinde olduğunu düşünüyor.Ama alakası yok.Piyasada hemen her model,marka araçta bu sorunların hepsinin yaşanması doğal.Ben de sizin şu an yaşadığınız problemin aynısı 2-3 ay önce vardı ama şimdi yok.Aracı herhangi bir servise gösterip,yaptırmadım.Kafaya takmayıp oluruna bırakmaya karar verdim.Çünkü arabanın kullanımına,konforuna bir zararı yok ki niye uğraşıp boş yere para dökeyim.Şimdi inanın o sesden eser yok.Ya gerçekten kendiliğinden düzeldi ya da artık kulaklarım o sesi duymuyor.2-3 hafta önce vites değişimlerinde gelen ses için konu açmıştım.3 tane servis dolaştım.Aracı lifte kaldırıp takozları,aksları,rotları,denge kollarını vs hepsini kontrol ettirdim ve hiçbir sorun bulamadılar.Onu da artık sorun etmem bundan sonra.Bu kadar servis normal dedikten sonra ille de parayı sokağa döker gibi birkaç parça değiştirmek pimpiriklilikten başka birşey değil.Yani demek istediğim her araçta birkaç ufak tefek ses vs problem kullanıma bağlı olarak görülebilir ama bunun için sırf o sesi kesebilmek için milyonlarca parayı sokağa atar gibi değiştirmedik parça bırakmamak akıl karı değil.Kusura bakma biraz uzun yazım ama yazım biraz genele yönelik oldu zaten.

hzrakts
20/09/2014, 20:51
Hocam hiç takıntı etmeye gerek yok.Ben de sizin gibi aynen araçta en ufak ses gelse arabayla uğraşmaya başlıyorum.Fakat görüyorum ki bu takıntılar bize gereğinden fazla zarar verdiği gibi boş yere çok para da kaybettiriyor.İnanın araba tutkunları dışında trafikteki diğer insanların hiçbiri bu tür şeylerle uğraşmıyor.Babamın 2011 fiorinosunda günlerce kuş pisliği kalıyor elini sürmüyor.Abimin 2006 'inde frene basıldığında direksiyon titriyor,vites değişimlerinde lakır lakır sesler geliyor,aynası kaç aydır kırık elini sürmüyor.Arabayı dağa taşa sürüp canını çıkarıyor.Bence arabayı bunlar kullanıyor.Yanlış anlamayın ama arabanın en ufak sorunu dert eden insanları araba kullanıyor.Mesela bizim forumun da %99'u bence aracına karşı çok titiz olan,aracında istemediği bir sese tahammülü olmayanlardan oluşuyor.Bu yüzden bazı arkadaşlar o sorunların sadece kendi başlarına geldiğini,kendi kullandığı aracın tüm modellerinde olduğunu düşünüyor.Ama alakası yok.Piyasada hemen her model,marka araçta bu sorunların hepsinin yaşanması doğal.Ben de sizin şu an yaşadığınız problemin aynısı 2-3 ay önce vardı ama şimdi yok.Aracı herhangi bir servise gösterip,yaptırmadım.Kafaya takmayıp oluruna bırakmaya karar verdim.Çünkü arabanın kullanımına,konforuna bir zararı yok ki niye uğraşıp boş yere para dökeyim.Şimdi inanın o sesden eser yok.Ya gerçekten kendiliğinden düzeldi ya da artık kulaklarım o sesi duymuyor.2-3 hafta önce vites değişimlerinde gelen ses için konu açmıştım.3 tane servis dolaştım.Aracı lifte kaldırıp takozları,aksları,rotları,denge kollarını vs hepsini kontrol ettirdim ve hiçbir sorun bulamadılar.Onu da artık sorun etmem bundan sonra.Bu kadar servis normal dedikten sonra ille de parayı sokağa döker gibi birkaç parça değiştirmek pimpiriklilikten başka birşey değil.Yani demek istediğim her araçta birkaç ufak tefek ses vs problem kullanıma bağlı olarak görülebilir ama bunun için sırf o sesi kesebilmek için milyonlarca parayı sokağa atar gibi değiştirmedik parça bırakmamak akıl karı değil.Kusura bakma biraz uzun yazım ama yazım biraz genele yönelik oldu zaten.
Aslında aklımdakileri yazdınız. Dediğiniz gibi takıntılı olmamak boşvermek lazım. Ama insan aracına duygusal anlamda bağlı olunca bu tür ufacık sorunlara takıyor. Zaten şuan yaptırmayı düşünmüyorum problemi fakat başıma dert açarmı diye bir korku var içimde. Sürekli uzun yola gidip geliyorum çünkü. Zaten dediğiniz gibi dert edecek bir şey değilse önemsiz bir ses yüzünden masraf yapmaya gerek yok böylece binilebilir :)

ykaya1983
20/09/2014, 20:54
Hocam ustaya katılıyorum.Benim aracımda da vardı ve hiçbir sorun çıkarmadı.Bir sorun çıkacağını zannetmiyorum.Bence de boş yere masraf yapmayın.

EMRE ALTINOK
23/09/2014, 00:31
teybe hafif bi ses ver.. bak diğer sesleri duymuyon.. heh..

napcann34
23/09/2014, 09:03
Selamlar aracınızın travez baglantı civataları gevşek onları ırsanız
o ses artık gelmes tık tak die bir ses oldugu yerde cevirirken gelir

EnzoRosso
23/09/2014, 09:58
Ya rot,ya amortisör yada direksiyon kutusundan geliyor ses..Aynı ses bende de vardı direksiyon kutusu deqişti vites kutusu falan birsürü işlem oldu serviste yaptırdım 1650tl tuttu bütün işlemler..

hzrakts
30/10/2014, 15:24
Arkadaşlar ses bi ara kesildi hiç yok gibiydi bi süre bende önemsemedim. Tekrar başladı ve araç kalktığında direksiyondan ses gelmiyordu şuan belli bi hıza kadar yine geliyor tak tak diye ses. Sesin geldiği yeri kontrol ettim direksiyonun altından pedallara doğru uzanan mil var ya oradan geliyor anladığım kadarıyla. Araçta kesinlikle city sorunu yok ve city sorunu yaşamamış bir araç. Milden mi kaynaklanıyor bu sorunu yaşayan ve çözen oldumu?

tasso40
30/10/2014, 16:12
Hocam viraj demiri cubugunun alt tablayla bağlantı yaptığı yerde olabilir sıkıntı. Benzer bir sorunla karşılaşmıştım sorun bahsettigim şeyden kaynaklanıyordu. Ankaradaysaniz yaptırdigim ustanın numarasını verebilirim.

HTC One S cihazımdan gönderildi

ibooovn
30/10/2014, 17:55
aracın altında o milin bir vidası var direksiyon kutusunda onu hafif sıkınca o ses gidebilir..geçen biri öyle çözmüştü o sorunu grande puntoda...bir baktırın isterseniz

hzrakts
30/10/2014, 18:06
aracın altında o milin bir vidası var direksiyon kutusunda onu hafif sıkınca o ses gidebilir..geçen biri öyle çözmüştü o sorunu grande puntoda...bir baktırın isterseniz
Olabilir aslında. Ulaşabileceğim bir yerde dmi bişey sökmeye falan gerek yok heralde?

hzrakts
30/10/2014, 18:07
Hocam viraj demiri cubugunun alt tablayla bağlantı yaptığı yerde olabilir sıkıntı. Benzer bir sorunla karşılaşmıştım sorun bahsettigim şeyden kaynaklanıyordu. Ankaradaysaniz yaptırdigim ustanın numarasını verebilirim.

Ne kadara yaptırdınız hocam? Ustanın numarasını da dm den atarsanız gidip gösterebilirim uygun bi zamanda

tasso40
30/10/2014, 18:26
Hocam ben sadece o işlemi yaptirmadigim için net bir fiyat veremem 100 tl civaridir yaklaşık. Numarayı gönderiyorum.

hzrakts
30/10/2014, 18:31
Hocam ben sadece o işlemi yaptirmadigim için net bir fiyat veremem 100 tl civaridir yaklaşık. Numarayı gönderiyorum.

Sağolun hocam yakın zamanda uğrayayım inşallah sizinki gibi ufak bir şeydir de hemen halledilip geçilir :)

tasso40
30/10/2014, 18:37
Sağolun hocam yakın zamanda uğrayayım inşallah sizinki gibi ufak bir şeydir de hemen halledilip geçilir :)

İnşallah hocam aslında kullandıkları parça çok ucuz ama işçiliği biraz uzun sürüyor. Viraj demirini tutan kelepçeler var onların icindede plastik parçalar var. Bu parçalar değişiyor sadece 20 tl idi fiyatı yanlış hatırlamıyorsam ama fiat o kelepçeleri percinli yaptığı için açmak ve tekrar monte etmek zaman alıyor. Ayrıca alt tablanin sokulmesininde işçiliği fazla. Sonucu paylasirsaniz sevinirim. Tekrar geçmiş olsun.

boralper
13/11/2014, 16:24
merhaba hocam, aynı problem benim araçta da vardı, bahsettiğin milden kaynaklanıyor.direksiyon yükseklik ayarı yapıyosunya kendine çekip ileri falan itiyosun. onu o mil sağlıyor, milde iç içe geçen sistem var, zamanda boşluk yapıyor.zaten elinle tutup oynattığında boşluğu hissediyosun.ben serviste değiştirdim o ses kesildi.
ancak şu an benim araçta da ön takımdan hafif tıkırtılar geliyor özellikle parke taş yollarda ve stabilize yollarda.özel servise gittim her yere baktı, z rotlar falan değişti ama kesilmedi.tıkırtılar öldürecek beni :)

boralper
13/11/2014, 16:29
araç hareket halinde değilken direksiyonu sağa sola çevirdiğimde tık tık ses geliyor, sanki bir boşluk varmış gibi, birde bozuk yolda önden gelen tıkırtılar, varsa çözümü olan bulan ltf iletsin.

hzrakts
14/11/2014, 01:22
araç hareket halinde değilken direksiyonu sağa sola çevirdiğimde tık tık ses geliyor, sanki bir boşluk varmış gibi, birde bozuk yolda önden gelen tıkırtılar, varsa çözümü olan bulan ltf iletsin.
Önden gelen tıkırtıları bilemiyorum ama direksiyondaki boşluk direksiyon kutusundan kaynaklanıyor. Direksiyon kutusunda zamanla boşluk oluşabiliyormuş. Hiç bir zararı da yokmuş

halils2
14/11/2014, 01:39

amortisör takozlarını değiştirin

ozkancavus5916
14/11/2014, 07:26
Amortisoz takozlarini degistirin arac durunca kutur kutur ses geliyo maliyeti 150-200tl en fazla

yunus63
13/02/2019, 13:23
çözümünü bulabildinizmi acaba benim araç 99 comfort bora araç durdugu yerde hiç bir sıkıntı yok ama seyir halindeyken saga sola dönüşlerde 1 defa olmak şartıyla tık sesi geliyor ? çözümünü iletirseniz sevinirim cunki, ustalar bulamadı

Alikeskin
14/02/2019, 21:22
Arkadaşlar aracımda direksiyonu çevirirken tık diye ses geliyor tek ses sadece sola ya da sağa doğru araç durur haldeyken çevirirken geliyor. Aracı alırken usta aracı iyice kontrol etti deneme sürüşü yaptı city arızası kesinlikle değil dedi. Milden ya da direksiyon kutusundan falan dedi. Önemsiz bir şey olduğunu söyledi. Araca da hiç bir etkisi olmayacağını söyledi. Fakat biraz takıntılıyım bunu çözmek istiyorum. Bu sorunu yaşayan varmı nedir acaba sorun? Nasıl çözeriz neye patlar bize? Bu arada city arızası için örneklere baktım uğultu sesi yok araçta.Mafsal dan gelir[emoji6][emoji6][emoji6]

SM-J730F cihazımdan gönderildi

dogan1717
15/04/2020, 22:30
Merhabalar bir ekspertiz firması olarak bu konu ile alakalı bir makale yazdık umarım faydalı olur sizlere