PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon sertliği

curie
19/10/2007, 20:54
Arkadaşlar 1 hafta önce aracı çalıştırdığımda yanan direksiyon uyarı ışığı(city değil kırmızı direksiyon simgesi) ve bip sesi araç çalıştığında direksiyon hafif çevrilince düzeliyordu ve ekranda ''have power steering checked'' uyarısı vardı.Servisi çağırdım gelip götürdüler ve direksiyon motorunu değiştirdiler.

Sorun bundan sonra başladı.Arabayı alıp giderken direksiyonun eskisine nazaran çok sert olduğunu hemen farkettim ve servise döndüm.Başta city modu bozuk sandım ama değil.Düşük ve yüksek hızlarda da sert olan direksiyon city modu kapatılınca çok daha sert oluyordu.Ben bu aracı 0 km de aldım ve 57 bin km kullandım ve direksiyonunun hafifliği bu arabayı başlıca alma sebebimdir.Yani yanılıyor olamam dedim.Orada tamirde olan başka bir gp ye bindim ve onda da aynı sertlik olduğunu gördüm.İşler iyice karmaşıklaştı. Tekerin havası mı inik,yok yol bozuk olduğundan mı öyle geliyor acaba deyip çıktım servisten.Lastik ayarları yapılmasına rağmen hala çok sert olduğunu görüyorum.Ve hafif bir sertlikten bahsetmiyorum.Eskiye nazaran çok sert. Yüksek+düşük hızlarda.Artık viraj dönerken zorlanıyorum.

GP nin direksiyonunun ne kadar hafif olduğunu sizler benim kadar iyi biliyorsunuz.Bu nasıl olabilir? Direksiyonda çıkan arızalar nedeniyle FIAT sistemi değiştirip farklı bir yedek parçaya geçmiş olabilir mi?Orjinal yedek parça takılmasına rağmen nasıl olabilir.Hem de tamirdeki diğer araçta da aynı sertlik nasıl olabilir?

O an aklıma gelmedi sonrasında da mesai bittiğinden aklıma gelmedi ama en son test aracı ile kıyaslatacağım.

Forumda aradım ancak direksiyonun sola çekmesi ,city modu problemlerinden bahsedilmiş ancak benim sorunuma benzer bir şey bulamadım. Bu sorunu duyan eden var mı? Bu direksiyon motorunun sertliği ayarlanabiliyor mu? 2006 dan sonra GP ler sert direksiyon sistemleri ile mi piyasaya çkıyor? 48 saat içerisinde kas erimesi mi geçirdim ki direksiyonu çeviremiyorum yoksa paronoyak mı oldum ne dersiniz?

ceyms_cem
19/10/2007, 20:56
lastik havalarınada bı bak ıstersen ınıkse agırlasır dıreksıyon

curie
19/10/2007, 21:02
Baktım ve kitapçık değerlerine getirdim ama hala aynı .

ceyms_cem
19/10/2007, 21:26
servise gostermende yarar var peşini bırakma bence

curie
19/10/2007, 21:40
Servis normal diyor.Sorunda o zaten.Ben orjinal parça taktım diyor ama ben %100 eminim ki bu direksiyon aldığımda misli misli daha hafifti.Şu olmuş olamaz mı diyebileceğim teorilere ihtiyacım var?

femoli
19/10/2007, 21:41
birkaç farklı servise götür bakalım ne diyecekler

dejavu
19/10/2007, 22:15
aslında bende de bu sorun var diye düşünüyorum... bende bir kaç defa kartaş da bu sorunumu dile getirdim.. bana normal olduğunu söylediler hep... ama aracımı ilk aldığım zamanlardaki direksiyon hafifliğinin tadı hala damağımda.. hala unutamıyorum.. ama gün geçtkçe kilometre yaptıkça direksiyonumun sertliğinin artığını düşünüyorum.. ama benim ki curie arkadaşımın bahsettiği kadar yok ama yinede var.. serviste bunu dile getirmem pek işe yaramadı bu normal dediler.. bende artık buna razı olarak kullanıyorum..

h k
19/10/2007, 22:17
forumda daha önce yazıldığını hatırlıyorum. direksiyon servo sistemi değişince yeni takılanlar eskisinden daha sert oluyormuş , bunu bir kaç arkadaş yazmıştı bir aralar. tabi bu sertlik derecesi ne kadar fazladır bilemiyorum. uzun süre yumuşak direksiyona alışınca başka araçlar insana çok tuhaf geliyor , sizinkide bu şekil bir algı yanılması olabilir mi ? ama fiatın sistemde revizyon yaptığıda gerçek.

BaDWoLf
19/10/2007, 22:57
yok abi sen ağırlaştığını hissediyosan kesin ağırlaşmıştır, hisler yanıltmaz 50 bin km bindiğin arabayı bilmiycekmisin... benim tavsiyem birkaç servise daha danışman oda olmazsa eğer seni tatmin etmezse, dışardan bir ustaya götür fikir almak açısından söyledim.

pdr42
19/10/2007, 23:51
benim direksiyon sstemiim komple değişti agırlasma falan yok ama direksiyon kilitşenemden once agırasmıtı haberiniz olsun bence dikakt edin

meryilmaz
19/10/2007, 23:55
onun baya ciddi bi problemi var eğer paran varsa eskisini sat yeni al.derim ben sana ama sen bi de direksiyon motoruna baktır.bide yağlama felan olayı var ya onlardan olabilir

microab
19/10/2007, 23:58
Mustafa döktürmüş yine dekoderleri açın

curie
20/10/2007, 13:16
oofff offf arabam attı eşek oldu

biloGP
20/10/2007, 17:21
direksiyon hidroliği bitmiş olabilir,ya da koydukları bir parça dan olduğu kesin..

arif
20/10/2007, 18:16
curie kardesım bence sen servısı falan bırak dırek musterı hızmetleırne olayı bıldır emın ol gerısını onlar hallederler ama dedıgın sorun genellıkle sadece puntoda olabılecek bı sey degıl %90 dıreksıyon pompası degısen araclarda eskısıne nazaran bı agırlasma olduguda bı gercek allah baska sorunlar vermesın :)

brvhgt
20/10/2007, 18:35
direksiyon hidroliği bitmiş olabilir,ya da koydukları bir parça dan olduğu kesin..

bilo kardeş bizimkilerde hidrolik yok elektrikli benimkide değiştiğinde banada ağır gelmişti sanki yeni motorlara ince bir ayar yapılmış gibi :uhm00000:

curie
20/10/2007, 21:58
Bu direksiyon motoruna yumuşaması için bir ayar falan yapılabiliyor mu?Yoksa bu kardeşim ya sev ya sat mı diyorlar?

kara yılan
27/10/2007, 11:36
benımki dıreksıyon katur kutur ediyor sağa sola cevirince daha soğukken motor arabaya ılk binince yani sanki bişeyler dağılmış gibi

okinen_26
27/10/2007, 23:55
ilk alınan araclarda fabrıka cıkıs testlerı esnasında parcaların bır cogu bırbırıne alısır yanii oturur sız aracı aldıgınızda kı keyfı sonradan bır parca degıstırınce o alısana kadar gecen evrede alamayabılırsınız yada uyum bozuklugu meydana gelebılır bu gıbı durumlarda parcanın komple degısmesı en faydalı olanıdır dıye dusunuyorum ...

crab
02/12/2007, 02:47
Aracimin direksiyonu city moduna alindiginda direksiyon sola kayiyordu ve bu yuzden birkac gun once direksiyon motoru degisti.
Su anda eskiye nazaran farkedilir oranda sertlik var.. Sanirim sertlik yeni revizyon direksiyon motorlarindan kaynaklaniyor :S

SteinGP
02/12/2007, 02:55
o sorun bendede var araba sürekli bırak beni sola gidicem der gibi direksiyon motorunu değiştirirmem gerekicek sanırım lastik havalarını ayarlayınca biraz düzelmişti ama..

Muhendis06
02/12/2007, 09:31
Karar vermeden once mutlaka dogru kalibre edilmis bir rot-balans tezgahinda on duzen ayari yaptiriniz. Buna supheniz olmasa bile yaptirmakta fayda var. Cunku on duzen ayari unutulmus olabilir ve cok erken lastik asinmasiyla karsilasirsiniz.

On duzen ayarinin direksiyon eforuna pek etkisi olmadigini soyleyebiliriz. Elektrik motorunda tork azaltma yoluna gidilmis olabilir. Eski ve yeni parcayi yanyana koyup sökmeden bunu anlamanin baska yolu oldugunu sanmiyorum. Ancak her iki parca arasinda bir fark oldmadigini ispatlamanin ilmi yolu, direksiyon simidine efor sensoru baglamaktir. Boylece simidi cevirme torkunun siddeti olculur. Bu sensor duzeneginin fabrika disinda servislerde oldugunu sanmiyorum. Dolayisiyla bu is boyle kapanir gider gorunuyor...

okinen_26
02/12/2007, 14:29
böyle bır sey olmaması lazım eyerkı orjınal bır parca takılıyorsa araca ve bu tamırlı veya herhangı bır ıslem gormemıs sıfır bır parcaysa kesınlıkle boyle bı fark olusmaz ya montaj hatası vardır takılırken bıkac ınce nokta vardır buna dıkkat edılmıyordur yada servısler bu konuda yeterlı bılgıye sahıp deyıllerse bı hata yapıyorlardır.yada sökülen parca ıle takılan parca aynımı yan sanayı yada farklı taklıt bır parcada olabılır getırtmek zorlarına gıdıyordur onu takıverıyorlardır bence pesını sakın bırakma baktın olmuyor fıat fabrıkasınla ıletısım kur anında çözerler bence

lasgue
02/12/2007, 14:44
şöyle bir nedende var eğer bir arkadaşının arabasına bindiysen ve kullandıysan sonra senin kendi aracın farklı gelebiliyor . arkadaşlar her araç fabrikadan çıksa bile aynı değildir senin gp farklıdır benim ki farklıdır ve herkezin aracı farklıdır hiç bir araç aynı değildir benim kanımca

crab
02/12/2007, 16:10
Daha onceki aracimda yine G.Punto'ydu, bu ikinci G.Punto'm :) O yuzden direksiyon hafifligi olarak ikisi arasindaki farki rahatca hissedebiliyorum.
Ayrica su anki aracimi sorunlu direksiyonu ile 3-4 gun kullandim, direksiyon motoru degistikten sonra daha once de yazdigim gibi farkedilir oranda sertlesme oldu..
Ama yine de su anki sertligi rahatsiz edici derecede degil. Belki direksiyon motoru yeni oldugu icin zamanla kullanima alisabilir.. Parcayi garanti kapsaminda Birmot'ta degistirdikleri icin orijinal olmamasi olasiligi uzerinde pek durmuyorum.
Forumdan da gorebildigim kadariyle sanirim bende olusan sorun (direksiyonun sola cekmesi) baska g. puntolarda da gorulen bir sorun, belki de FIAT bu yuzden yeni direksiyon motorlarinda revizyona gitmis olabilir diye dusunuyorum..

okinen_26
02/12/2007, 19:29
Daha onceki aracimda yine G.Punto'ydu, bu ikinci G.Punto'm :) O yuzden direksiyon hafifligi olarak ikisi arasindaki farki rahatca hissedebiliyorum.
Ayrica su anki aracimi sorunlu direksiyonu ile 3-4 gun kullandim, direksiyon motoru degistikten sonra daha once de yazdigim gibi farkedilir oranda sertlesme oldu..
Ama yine de su anki sertligi rahatsiz edici derecede degil. Belki direksiyon motoru yeni oldugu icin zamanla kullanima alisabilir.. Parcayi garanti kapsaminda Birmot'ta degistirdikleri icin orijinal olmamasi olasiligi uzerinde pek durmuyorum.
Forumdan da gorebildigim kadariyle sanirim bende olusan sorun (direksiyonun sola cekmesi) baska g. puntolarda da gorulen bir sorun, belki de FIAT bu yuzden yeni direksiyon motorlarinda revizyona gitmis olabilir diye dusunuyorum..
BEN bu sektörün içinde 5 yıldır çalısıyorum ford fab teknısyenım ve servıslerden okadar sıkeyetler gelıyorkı okadar yanlıs yapılan seyler varkı nelerr nelerr sen bu işin pesını bırakma onlar senın bu sorununu çözmek zorundalar olmadı bı daha degıstırsınler

mkaksoyer
07/12/2007, 09:12
bence problem motorda değil direksiyon milinin kutuya bağlandığı yerdeki servo valfindedir.

brvhgt
07/12/2007, 09:47
herkese günaydın muhip abi ben ertan nasılsın bu sertleşme bendede oldu öncekiyle şimdiki arasında fark var başka puntoylada denedik farklı ama benim aklıma şu geldi önceki hafif direksiyonlarda sorun yaşandığı için biraz sertleştirmeyemi gidildi çok hafifikende alttan vuruntu vardı şimdi o ses yok bunun farkını sıfır bir puntoyuda denyip daha iyi anlarız gibime geliyor en kısa zamanda deniycem yan sanayi veya hatalı montaj bana pek mantıklı gelmedi en azından benim için orjinal kutudan ikiside aynı markaydı çıktı ayrıca tüm ayarlar elelktronik cihazla yapıldı en ufak ayrıntıyı cihaz söylüyor zaten yok sensör hatalı montaj edildi yok şöyle diye sürekli uyarıyor garipte bir ayarı vardı

mkaksoyer
07/12/2007, 10:49
zaten kutuyla bileşik bir ünite servo valfi hatalı montaj vs olanağı servisin elinde değil. onlara hazır toplanmış bir kutu geliyor ve takıyorlar zaten şagin doğan diferansiyeli toplayamayan yetkili servislerde bu müddahaleyi yapacak elemanda bulunmaz.
kendiminkinin haricinde bir punto kullanmadığımdan kıyas yapabilme olanağım yok ama neticede aynı kutu bile olsa valfin imalat ve montaj toleranslarından dolayı az çok bir fark olması muhtemel. ama dediğiniz kadar bariz farklar olmamalı.

okinen_26
08/12/2007, 10:09
:) her sey orjinal madem parcada işçilikte neden sorun yasıyorsunuz ozaman sızce mantıklımı??

brvhgt
08/12/2007, 11:20
zaten sorun olduğunu ben kendi açımdan sanmıyorum bana ince bir ayar yapılmış gibi geldi yoksa şuanda maşallah bir sorunum yok diğer arkadaşlara görüş belirtmek için yazdım ama tabi onların sorunları belki daha farklıdır ama şuda bir gerçek eskiye göre daha sert bu beni üzüyormu hayır kafama takıyormuyum hayır sürüşü etkiliyormu hayır keyifle sürüyorum

utkucay
08/12/2007, 12:56
sanırım yeni üretilen parçalarınız yeniden revize edilmiş ve biraz daha sertleşmiş. bence burada eksiklik bayilerin müşterileri eksik bilgilendirmesinden kaynaklanıyor. müşterilerine yeni takılan kutunun revize edildiği ve bunun sonucunda biraz sertleşme olduğu iletilse hiçbir sorun olmaz

sem1970
14/12/2007, 14:31
slm arkadaşlar
bende iki adet punto var biri 2004 diğeri 2006
2006 modeldeki olayı anlatmak istiyorum araba çukura düştüğünden dolayı sola çekmeye başladıi tabiki servise gittim rota balanssa baktılar bişi yok problem yok dediler ama araba sola çekmeye devam ediyordu, servisteki sorumluya arabama bakan ustayı çağırmasını istedim arabaya geçtik 1 . vites tak dedim (düz zeminde) direksiyonu bırak yavaşça arabayı hareketlendir dedim usta hayret etti evet dedi içerde bunu göremedik dedi neysee..ayarlattırdım düzeldi ve satttım gitti arabayııı
anlatmak istediğim şu
puntoların direksiyonu elektrikli bir sistemle çalışıyor, yağla veya motordan herhangi bir kayışla güç almıyor.. direk elektrik şimdi direksiyonda iki fonksiyon var normal ve city, bu direksiyon donanımına gelen voltajla ilgili direksiyonun hemen altında ki kutucukta bobinler var (az elektik ver normal olur çok elektrik ver city olur) bu bobinler gelen elektrik direksiyonu foksiyonel yapıyor. şimdi arkadaşımızın direksiyon kutucuğunu değiştirmişler direksiyon ağırlaştığını belirtiyor yerden göğe kadar haklı terside olabilrdi ama aynısı olmasının mümkünatı yok
birinci olarak değişim göstermesini en büyük sebebi takılan kutucuktaki ayardan kaynaklanıyor bunu herkes anlayabilir elinize bir ayarlı adaptör alın bir de ufak 12 voltla çalışan motor voltajı düşür (regüle et) motor ağırlaşır,voltajı yükselt hızlı döner bunu tamammen fiziksel bir olay şimdi arabanın elektrik donamıyla ilgili başka taraftan aşırı şekilde akım çekiliyorsa (yüksek ses düzeni veya aydınlatama aksesuarı gibi) buda direksiyonu etkiler. nedenmi arabada arabada bir akü birde şarrz dinamosu var artı aksesuarlara yeterli gelmediğinden.
esas konu hiçbir serviste bu işe ciddi bakmıyorla her konuda problemmi var değiştir yenisini tak orjinal diye geçiyorlar bizde yiyiyoruz:) direksiyondaki problemi kalibre ederek çözmeleri lazım yeni taktıkaları parçada direksiyon ağırlaştımı ayarlamaları lazım ......
geçen gün diğer arabamda değişik sorun çıktı 80km giderken dııt sesi direksiyon ikaz lambası ve direksiyon kamyon direksiyonu gibi oldu sağa çektim motoru durdurdum çalıştırdım kendini cek etti proble yok yola devam ettim bugün 14.12.07 servise gittim baktılar bişi yok arızayı göremeden bişi diyemeyiz dediler yorum bile yapamıyolar
yani kısaca işin ehlini bulmak zor, o direksiyonun her türlü arızasını ve ayarını yapabilecek kalibre cihazını var olduğuna inanıyorum ama servislerde tam manasıyla kullanan usta olmadığınıda biliyorum...

aykuting
23/12/2007, 22:50
Evet o sertliği bende yaşadım kırmızı uyarı lanbası yandı direksiyon taş gibi sertleşti hmen motoru stop ettim yeniden çalıştırdım öle düzelti yani kısa bi süre o olayaı yaşadım

CesSpOoL
27/06/2008, 22:19
abi çok kötü ya.. Allah korusun ya otobanda 150yle giderken olsa bu olay.. çok sakat iş buna net çare bulması lazım fiatın

gingin
30/01/2009, 19:28
Bende de 2006 GP var. Direksiyonu çevirirken uğultu geliyodu. Elektrikli direksiyon pompasını değiştirdiler. Ses kesildi ama direksiyon eskisine nazaran ağırlaştı. Servis, parça sorunlu olduğu için revize edildi diyor. Biraz daha yumuşar ancak eskisi gibi olmaz dediler.

kukart
30/01/2009, 21:48
Aracimin direksiyonu city moduna alindiginda direksiyon sola kayiyordu ve bu yuzden birkac gun once direksiyon motoru degisti.
.....:S

bu normal değilmi bu sebepten motor değişiyomu?
bendede sorun var o zaman .. bu mod değiştirdiğimiz zaman direksiyonda sağa veya sola bir tarafa hafif dönmesi
normal sanıyodum ?

yanılıyormuyum?

ABNEW
30/01/2009, 22:59
Karahan, özellikle direksiyon sola dönme eğiliminde ise (araç duruyorken de) servo motor arızası vardır büyük bir ihtimal...

ReBianco
31/01/2009, 02:15
Arkadaşlar direksiyonun setleşmesi konusuyla ilgili 5 farklı savım olacak. Ama doğrusu sonuncusunun etkisinin hissedilir derecede olacağını ben de sanmmıyorum. İlk dördü bence değerlendirilebilir.

1) Aracın toe açısı bozuk olabilir (sola ya da sağa çekmesi bunu doğrulayan etkenler). Toe açısının değişmesi direksiyon sertliğine etki edebilir. Rot ayarlarının yeniden yapılması gerekebilir.
2) Direksiyon sistemindeki yağ basıncının düşük olması. basıncın düşük olması hidroliğin etkisini azaltmış olabilir.
3) Direksiyon kutusu içerisindeki sonsuz dişli - pinyon mekanizmasına talaş ya da pislik bulaşmış olması.
4) Farklı ve kalitesiz hidrolik direksiyon yağı kullanılmış olabilir.
5) Yeni direksiyon pompası montajında kayışın çok gergin ayarlanması, pompayı zorlayarak gücün bir kısmını kayba dönüştürüyor olabilir.

Umarım yardımcı olur. Selamlar.

femoli
31/01/2009, 09:03
Tuncay bütün sorunları sıralamışsın zaten :) Muhtemelen bunlardan biridir Ama city 2006 larda hakikatten sorun ..

svs
03/02/2009, 17:51
abicim biliyoruz tabi direksiyon harika aracın ama öle bi sorun bende olmadı şöle bişe var bende
kronık rahatsızlığı arabanın sanırım bir çk kişide rahatsız bu durumdan
30 000km
cty arısası fln yok direksiyon motoru dediler ctyle ayrı bişemi bu acaba
ayrıca hiç bir ışık yanmıyor bende sanki bir sürtme sesi gibi davlumbaza surtuyomuş gibi az bi titresim var direksiyonda 1500tl diyolar

kukart
03/02/2009, 18:02
Karahan, özellikle direksiyon sola dönme eğiliminde ise (araç duruyorken de) servo motor arızası vardır büyük bir ihtimal...

ozaman servisin yolları taştan..

ABNEW
03/02/2009, 18:17
abicim biliyoruz tabi direksiyon harika aracın ama öle bi sorun bende olmadı şöle bişe var bende
kronık rahatsızlığı arabanın sanırım bir çk kişide rahatsız bu durumdan
30 000km
cty arısası fln yok direksiyon motoru dediler ctyle ayrı bişemi bu acaba
ayrıca hiç bir ışık yanmıyor bende sanki bir sürtme sesi gibi davlumbaza surtuyomuş gibi az bi titresim var direksiyonda 1500tl diyolar

Savaş, city motoru, servo motor, direksiyon motoru aynı şeyler.Muhtemelen servisin söylediği 1500TL lik masraf da budur...