PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü bitti yolda kaldım - 1.4 Fire Dualogic Lounge

Evren_c
19/09/2014, 11:10
Arkadaşlar dün akşam Alsancak'ta, Doydoy'un karşısında tık diye aküm bitti, yolda kaldım! Tecrübemi aktarayım istedim, sizin de başınıza gelirse diye.

Tam geri geri park yerine girmeye çalışıyordum, ileri geri bol bol manevra yaptığım esnada direksiyon kazık gibi oldu, yol bilgisayarında da "hillholder devre dışı" yazdı. Uyarı sinyali de çaldı haliyle. Birkaç uyarı mesajı daha verdi ama okuyamadım. Üstüne de vitesi boşa attı. Ben tam "şanzımanı aldık elimize galiba" derken çalışan araç stop etti. Tekrar çalıştırmayı denedim, baktım ki ışıklar yarım yamalak yanıyor, kadranlar da titriyor, herhalde aküde sıkıntı var dedim kapattım arabayı, Fiat'ın yol yardım servisini aradım.

Neyse ki park yerine tam olmasa da girmiştim, yoksa o tek şerit yolu felç edecektim. 1 saat kadar sonra yol yardım geldi (Urla'da başka bir araca bakıyorlarmış), pos cihazına benzer bir aletle (gsm üstünden Fiat'a bağlanıp rapor veriyor, şasi numarasını giriyorlar alete) aküyü kontrol ettiler, hakikaten bitmiş, garanti kapsamında hiçbir ücret vermeden yeni akü takıldı, araç düzeldi.

Öncesinde hiçbir şekilde hissettirmedi akü kendini. Fakat yeni akü takıldıktan sonra anladım ki aslında ufak bir sinyal vermiş. Araç çalışırken park lambalarını ya da farları yaktığımda yol bilgisayarının ışığı biraz azalıyordu (bkz: amper). Önemsememiştim. Fakat aküdenmiş, yeni akü takıldıktan sonra hiç oynama yok ışık seviyesinde. İlginç bir detay daha; aracı yeniden çalıştırdık, tüm camlar tek dokunuşla açılıyor fakat kapanmıyordu. Birkaç denemeden sonra düzeldi. Elektronik bir sıkıntı oldu herhalde.

2 yaşına gelmemiş aracın aküsü bu kadar çabuk biter mi diye sordum gelen arkadaşa. Start&stoplu araçlarda (bu fonksiyonu kullanmasanız bile) bitiyor dedi. Doğru mudur bilmiyorum, göreceğiz bakalım önümüzdeki yıllarda. Aracın çalışır vaziyetteyken stop etmesi de enteresan geldi bana.

fotobelit
19/09/2014, 11:17
Geçmiş olsun..Garanti kapsamında olmasıda iyi olmuş :)..2 yıl gerçekten kısa bir süre..Aracınızı sık sık kullanıyormusunuz?

byadrenalin
19/09/2014, 11:20
Stop etmesi gerçekten enteresan ama bence start stop ile alakalı değil. Babamın da 2011 Doblo Premio 'sunun aküsü bitti geçenlerde. Netice de 3,5 senelik bir araba. Arkadaşımın aldığı 2005 model Opel Corsa sın da orjinal aküsü üzerindeydi daha 6 ay önce değişti. Fiat 'a özgü bir şey bu akünün çabuk bitmesi herhalde :)

Evren_c
19/09/2014, 12:16
Teşekkürler arkadaşlar. Evet haftanın en az 6 günü muhakkak günde 70-100 km arası yol yapıyorum aracımla. Ocak 2013 trafiğe çıkışlı, 44bine geldi bile. Yani akü her gün şarj oluyor.

Abimin Fiesta'sı da 2008 model, hala orijinal aküsünü kullanıyor. 2 yılda bir akü değiştireceksek garantiyi uzatmak iyi olur sanırım.

Bu arada akü 190 liraymış, yol yardım hizmeti de 90 lira fakat ben bir şey ödemedim :)

celenlee
19/09/2014, 12:21
Stop etmesi çok enteresan, bence sarj dinamosuna da bakmaları lazım..

Akü bitik olsa bile, şarj dinamosu sağlam olduğu sürece aracınız gider.

Bu yaz bir akşam aküm bitti(5YIL 50Amper Fiat), şarj tutmuyordu tam ölü. Elektrikçinin aküsünü paralel yapıp direkt aracı çalıştırdık adam aküsünü çıkarttı, akücüye kadar çok normal bir şekilde gittik.

hyzanki
19/09/2014, 13:41
Arkadaşlar dün akşam Alsancak'ta, Doydoy'un karşısında tık diye aküm bitti, yolda kaldım! Tecrübemi aktarayım istedim, sizin de başınıza gelirse diye.

Tam geri geri park yerine girmeye çalışıyordum, ileri geri bol bol manevra yaptığım esnada direksiyon kazık gibi oldu, yol bilgisayarında da "hillholder devre dışı" yazdı. Uyarı sinyali de çaldı haliyle. Birkaç uyarı mesajı daha verdi ama okuyamadım. Üstüne de vitesi boşa attı. Ben tam "şanzımanı aldık elimize galiba" derken çalışan araç stop etti. Tekrar çalıştırmayı denedim, baktım ki ışıklar yarım yamalak yanıyor, kadranlar da titriyor, herhalde aküde sıkıntı var dedim kapattım arabayı, Fiat'ın yol yardım servisini aradım.

Neyse ki park yerine tam olmasa da girmiştim, yoksa o tek şerit yolu felç edecektim. 1 saat kadar sonra yol yardım geldi (Urla'da başka bir araca bakıyorlarmış), pos cihazına benzer bir aletle (gsm üstünden Fiat'a bağlanıp rapor veriyor, şasi numarasını giriyorlar alete) aküyü kontrol ettiler, hakikaten bitmiş, garanti kapsamında hiçbir ücret vermeden yeni akü takıldı, araç düzeldi.

Öncesinde hiçbir şekilde hissettirmedi akü kendini. Fakat yeni akü takıldıktan sonra anladım ki aslında ufak bir sinyal vermiş. Araç çalışırken park lambalarını ya da farları yaktığımda yol bilgisayarının ışığı biraz azalıyordu (bkz: amper). Önemsememiştim. Fakat aküdenmiş, yeni akü takıldıktan sonra hiç oynama yok ışık seviyesinde. İlginç bir detay daha; aracı yeniden çalıştırdık, tüm camlar tek dokunuşla açılıyor fakat kapanmıyordu. Birkaç denemeden sonra düzeldi. Elektronik bir sıkıntı oldu herhalde.

2 yaşına gelmemiş aracın aküsü bu kadar çabuk biter mi diye sordum gelen arkadaşa. Start&stoplu araçlarda (bu fonksiyonu kullanmasanız bile) bitiyor dedi. Doğru mudur bilmiyorum, göreceğiz bakalım önümüzdeki yıllarda. Aracın çalışır vaziyetteyken stop etmesi de enteresan geldi bana.

geçmiş olsun. fakat araç çalışırken park lambalarını ya da farları yaktığımda yol bilgisayarının ışığı biraz azalıyordu demişsiniz. bu her punto da hatta her araçta vardır. gece farları yaktığınızda yol bilgisayarı radyo vs ışıkları biraz söner ki iç ortamda parlayıp göz yormasın :)

Evren_c
19/09/2014, 14:07
geçmiş olsun. fakat araç çalışırken park lambalarını ya da farları yaktığımda yol bilgisayarının ışığı biraz azalıyordu demişsiniz. bu her punto da hatta her araçta vardır. gece farları yaktığınızda yol bilgisayarı radyo vs ışıkları biraz söner ki iç ortamda parlayıp göz yormasın :)

Teşekkürler. Ben de öyle düşünmüştüm aslında, o yüzden ışığın azalmasını aküye yormamıştım. Fakat akü değiştikten sonra bu kayboldu. Önceden de sadece yol bilgisayarının ekranının parlaklığı azalıyordu. Radyo ve direksiyon üzerindeki ışıklar hiç değişmiyordu. İlginç bir durum gerçekten. Bizim şirketin Polo ve Jetta'sı ile abimin Fiesta'sında hiç oynamıyor ışıklar :/

Evren_c
19/09/2014, 14:11
Stop etmesi çok enteresan, bence sarj dinamosuna da bakmaları lazım..

Akü bitik olsa bile, şarj dinamosu sağlam olduğu sürece aracınız gider.

Bu yaz bir akşam aküm bitti(5YIL 50Amper Fiat), şarj tutmuyordu tam ölü. Elektrikçinin aküsünü paralel yapıp direkt aracı çalıştırdık adam aküsünü çıkarttı, akücüye kadar çok normal bir şekilde gittik.

Evet ben de böyle olur diye düşünüyor(d)um. O ara telaşla sormak aklıma gelmedi, servise bir sorayım bakalım ne diyecekler bu durumla ilgili.

Bu arada benimki 63 ampermiş.

kalite kontrol
19/09/2014, 14:19
s izin anlattıklarınızı okuyunca sarj la ilgili bir sıkıntı oldugu kanaatine vardım. devamlı calısan arabanın aküsü bu kadar kısa zamanda bitmez. ya akü tam sarj olmuyor yada sarj dinamosunda kaçak var. bende bu konuda yolda kaldıgımdan cok iyi bilirim bu konuları :) siz sehirdesiniz yine ben telefon cekmeyen dagın basında kalmıstım coluk cocuk hiç hatırlamak istemiyorum:( eski aracımda puntoda değildi.

halils2
19/09/2014, 14:36
geçmiş olsun. eğer akü içerden kısa devre yaptıysa stop etmiştir. şarj tutmamış olsa aracı stop ettikten sonra çalışmazdı çalışırken stop etmesi aküde kısa devre olduğunu işaret ediyor.

halils2
19/09/2014, 14:43
Akü bitti araba kilitli kald? yard?m lütfen...:( (https://www.vwtr.net/forum/golf-iv/aku-bitti-araba-kilitli-kaldi-yardim-lutfen-t19733.0.html)
Akü boşaltma sorunu (https://www.jettaturkiye.com/teknik-sorular/2431-ak%FC-bo%FEaltma-sorunu.html)
öyle bi paylaşayım dedim başka markaları da eklerim ;)

Evren_c
19/09/2014, 14:53
Teşekkürler arkadaşlar. Bir ara far sensörü taktırmak için servise uğrayacağım zaten, o ara şarj dinamosuna da baktırayım. Acaba dinamo bir şekilde test edilip sorun varsa bulunabilir mi? Yani bir cihaza bağlayarak mı test ediyorlar acaba? Yoksa öylece bakıp "sorun görünmüyor" deyip göndermesinler beni :)

makko58
19/09/2014, 17:52
1 ay önce bende değiştim aküyü 10/2009 üretim tarihiydi yani orijinal aküsü 1 saat radyo +parklar acık kaldı bitti Allahtan iş yerindeydim hemen hallettik yarım saat yüksek devirde kullandım sabahta ilk iş aküyü değiştirmek oldu

cemdogu
19/09/2014, 17:53
Teşekkürler arkadaşlar. Bir ara far sensörü taktırmak için servise uğrayacağım zaten, o ara şarj dinamosuna da baktırayım. Acaba dinamo bir şekilde test edilip sorun varsa bulunabilir mi? Yani bir cihaza bağlayarak mı test ediyorlar acaba? Yoksa öylece bakıp "sorun görünmüyor" deyip göndermesinler beni :)

genelde akü ve benzeri problemler ecuscande çıkıyor.bizim de hep bahsettiğimi vals mavisi GP geçenlerde bana geldi servise götürmem için.onun da 2006'dan beridir aynı akü duruyor.Kavaklıdere fiattaki ustayla az muhabbet ettim güzel şeyler öğrendim size de aktarayım...

Akünün normalde son evrelerinde şarj dinamosu aküyü şarj etmek için zorlanırmış.Özellikle elektronik donanımı çok olan arabalarda başa gelirmiş bu.Zorlandığı için de akü ile beraber bazı araçların şarj dinamosunun da arızalanabileceğini söyledi.ne kadar doğru/yalan bilmiyorum ama uzun süredir akünüzün bitmek üzere olduğunu doğal olarak farketmemişsiniz ve şarj dinamonuz bitik aküyü şarj etmek için kendini zorlamış olabilir...

Bence siz ilk bakımınızda şarj dinamonuzu kontrol ettirin.Ben mavi GP'yu servise götürdüğümde yolda kalmanın ucundan dönmüşüz.Fabrika aküyü değiştirdik.Ayrıca City modu da resetlendi değişik bir uygulama.Bilgisayardan Ecu'ya bağlanıp city ile ilgili kalibrasyonları resetledi..

Evren_c
19/09/2014, 20:36
Teşekkürler arkadaşlar. Servise uğrayıp şarj dinamosunu kontrol ettireceğim

Arrest
19/09/2014, 21:00
Geçmiş olsun kardesim

halils2
19/09/2014, 21:46
genelde akü ve benzeri problemler ecuscande çıkıyor.bizim de hep bahsettiğimi vals mavisi GP geçenlerde bana geldi servise götürmem için.onun da 2006'dan beridir aynı akü duruyor.Kavaklıdere fiattaki ustayla az muhabbet ettim güzel şeyler öğrendim size de aktarayım...

Akünün normalde son evrelerinde şarj dinamosu aküyü şarj etmek için zorlanırmış.Özellikle elektronik donanımı çok olan arabalarda başa gelirmiş bu.Zorlandığı için de akü ile beraber bazı araçların şarj dinamosunun da arızalanabileceğini söyledi.ne kadar doğru/yalan bilmiyorum ama uzun süredir akünüzün bitmek üzere olduğunu doğal olarak farketmemişsiniz ve şarj dinamonuz bitik aküyü şarj etmek için kendini zorlamış olabilir...

Bence siz ilk bakımınızda şarj dinamonuzu kontrol ettirin.Ben mavi GP'yu servise götürdüğümde yolda kalmanın ucundan dönmüşüz.Fabrika aküyü değiştirdik.Ayrıca City modu da resetlendi değişik bir uygulama.Bilgisayardan Ecu'ya bağlanıp city ile ilgili kalibrasyonları resetledi..

ben de yaşadığım bir tecrübeyi aktarayım: Fabrikada bir sabah elektrik kesildi, bekledim jeneratör devreye girmedi. Kontrol etmeye gittim akü voltajını ölçtüm 18V(normali 26-27V). Aküleri tek tek ölçtüm 11V-7V yani biri pert neyse yan fabrikanın çalışan jeneratörünün akülerini alıp bizim jeneratöre takıp çalıştırdım, sonra bizim aküleri takayım dedim şarj olması için +yı bağladım eksiyi kutba dokundurdum jeneratör bayıldı tam stop ediyordu kutup başını ayırdım hemen tabi bu olay anlık, tekrar normale döndü. Sonra da aküleri değiştirdik zaten. Bu olayı anlatmamın sebebi: akülerden biri dağılmış iyice içerden kısa devre olmuş, jeneratörün bayılma sebebi de bu kısa devreymiş servisin demesi bu. Yani diğer arkadaşların dediği gibi alternatörünüz çalışıyorsa akü bitse de aracınız yoluna devam eder, ama aküde kısa devre varsa alternatör aşırı yüklenir ve aracı stop ettirir.

hturna7
19/09/2014, 22:03
Geçmiş olsun.

Ben de henüz 3 yılım dolmadan garanti süremi +1 yıl daha uzattım(gold plan).

Acaba yol yardımı bu garanti kapsamına dahil midir?Örneğin uzatılmış garantideyken akü bitse, yol yardımından ücretsiz yararlanabilir miyim?

Evren_c
19/09/2014, 23:52
Geçmiş olsun kardesim

Yani diğer arkadaşların dediği gibi alternatörünüz çalışıyorsa akü bitse de aracınız yoluna devam eder, ama aküde kısa devre varsa alternatör aşırı yüklenir ve aracı stop ettirir.

Geçmiş olsun.

Ben de henüz 3 yılım dolmadan garanti süremi +1 yıl daha uzattım(gold plan).

Acaba yol yardımı bu garanti kapsamına dahil midir?Örneğin uzatılmış garantideyken akü bitse, yol yardımından ücretsiz yararlanabilir miyim?

Tekrar sagolun arkadaslar. Herhalde dediğiniz gibi alternatore asırı yük bindiği icin stop etti arac. Abim de teknik konulardan epeyce anlar, telefonda anlattım durumu, o da aynı şeyi söyledi :)

Bu arada emin değilim tabii ama uzatılmış garanti kapsamında bence ucretsiz aynı hizmeti alabilirsiniz. Sonuçta aynı garanti devam ediyor. Yine de sorup teyit etmekte fayda var. Ben garantiyi uzatmadım henüz ama ilave olarak yol yardım/çekici vb. hizmetler içeren bir paket satın aldım yetkili servisten. O da garanti suresi bittikten sonra gecerli oluyormuş. Ayrıca en azından akünün parasını isterler diye düşünmüştüm ama almadılar, ona da ayrıca sevindim.

EMRE ALTINOK
24/09/2014, 21:29
beklemedeki gösterge ışıklarını olabilecek en KISIK seviyeye getir. motor çalışmadığı sürece. teybi açma, açık bırakma.. önce motor sonra teyp..