PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : T-jet & 1.3 Dizel yakıt tüketimi

Arrest
15/09/2014, 01:03
Arkadaşlar biseyi fark ettim. Benin tjeti LPG de kullandigim gibi dizeli o denli sert kullaninca tjet şehir içi daha az yakiyor.

Ayni sertlikte iki aracida ayni guzergahlarda kullaninca dizel 7LT Tjet 10 10.5 lt yakiyor. Tjetin lpgsini hesaba katinca tjet 28-32 Dizel 35 krs yakıyor.

Dizel tam ölücü işi :)

Farki tjetle yasayin derim

SaLDo
15/09/2014, 01:40
Dizeli nerede kullandın da 10 lt yaktırdın merak ettim doğrusu. İstanbul gibi bir şehirde, sanmıyorum ki benim kadar agrasif kullanan çıksın. Buna en yakın şahidim Çağatay'dır. Şuan ortalamam 6.0 LT.

Arrest
15/09/2014, 01:57
Kardeş dizeler 7 7.5 çok rahat yaktiriyoruz ankarada Femoli ile :) 10 demedim yanlis okumussun. Ayni ayarda tjet daha az yakiyor.

SaLDo
15/09/2014, 02:44
Evet yanlış okumuşum. Ancak o dizel araç fazla yakıyor. Normal değil bu. Çok az bir oran farkı olabilir. ama bu; "tjet 28-32 Dizel 35 krs yakıyor" değil de tam tersi olabilir. Ben hesaplıyorum 30 krş geçmiyor.

halils2
15/09/2014, 03:51
full ş.içi kullanımla şuana kadar hiç 27 kr üzeri yakmadım Sato cuğum, bence sen kendini kandırıyorsun.sadece 1 defa 6,5lt ortalamam var onda da 21kmh hız ortalaması ile, tjet 10 lt yaktı mı 2.8 tlden 28 kr yakar. Ankara dolayında lpg ucuz olabilir, bu yüzden ortalama hesaplamasında aynı yerleri baz almak doğru olur, yani bizde 2,7 tl/lt sizde 2,4tl/lt oldu mu hesap şaşar. Ama sanmıyorum ki tjet sert kullanım ş.içi 10 lt ile kalsın. 12lt lpg görür diye düşünüyorum tabi bu sadece okuduğum yorumlardan edindiğim kanı. fire bile ş.içi sakin kullanımda 9 lt lpg yiyordu.

cemyk
15/09/2014, 08:32
hocam sizin dizel sorunlu sanırım istanbuldayım daha 5,5 üstünü görmedim... heleki multijetlerde 7 - 7,5 yaktırmak için eldeki tüm imkanları zorlamak lağzım :)

byadrenalin
15/09/2014, 09:46
Valla ben dün full trafik ve kısa mesafe kullandım. Mahalle arası gezdim. Sürekli kontak aç kapa yaptım. 4. vitesi bile görmedi araba. Eve geldiğimde ortalamam 7.8 civarıydı. Sabah işe geldim 10 km ortalamam 7 lere düştü. Akşam giderken 6,5 lara kadar düşer :) Mjet ile ne kadar agresif kullanırsan kullan 30 krşu geçmesi zor bence. Ayrıca bende extra olarak 16 jant lastik var :)

mekanist23
15/09/2014, 10:09
90lık mjet lineam 6.2 yi geçmiyordu

Arrest
15/09/2014, 10:27
bizim dizel aracimiz yok farklı birkaç araçla tecrübe ettim :)

Peşime bi dizel Takin arkali onlu gidelim tjet LPG de daha az yakar. İddiaya giren varsa deneyelim:)

halils2
15/09/2014, 11:04
Sato kardeşim yakıtta peşpeşe de gitsen yine bir ayar tutturamazsın. Aracın bakımı, yağın, filtrelerin kalitesi her şey etken. Ayrıca bildiğim kadarıyla senin araç çipli, bu da senin daha az yakmanda etken. Madem deneyecen stok mjet ile tjet deneyecen. Emin değilim ama bildiğim kadarıyla 75likler ş.içi 90 lıklarda uzun yol da ekonomik bu da etken, 90lıkla mı deneyecen 75likle mi chipli mi çipsiz mi? Şartları eşitlemek amacıyla 2 aracında bakımlarının hepsi yeni yapılıp aynı marka yap koyup, aynı markanın malzemelerini kullanıp 2 aracın da ya stok ya da çipli olması lazım. Ama bu defa da şoför etken ;) ama şoföre kadar olan kısmı ele alırsak aynı güzergah kullanımında denemek lazım ;).

Arrest
15/09/2014, 11:26
Ben bakimi 4000 önce yaptim. Cip yok stok arabam. 75 lükle deneyelim. Denedigim aracinda yagi baski balatasi yeni değişmiş:) ben ayni güzergahta farklı puntolari kullandim yani hadi biri çok yakiyo diğeri çok yakiyo hepsimi öyle:)

rockforever
15/09/2014, 12:07
diyelim ki ayni yakti ya da m jet 1-2 kurus az yakti ...
aradaki beygirleri nereye koyacaz:)

femoli
15/09/2014, 12:23
Sizin dizelde sorun var diyenler aracı bana 2 günlüğüne verebilirlermi :)

Arkadaşlar olmaz yapılmaz gibi kelimeler değilde çok agrasif kullanıyorsunuz kelimesini kullanmayı tavsiye ederim, benim ilk dizel puntom değil bu yaklaşık 10. dizel punto bravo aracım :) aldığımda 4,6 ortalaması olan araç şuan 7,5 civarlarında aracı çok yakıyor diye demiyorum çünkü hakkını fazlasıyla veriyorum ve gelip gittiğim güzergah bir yokuşlu (karşıyaka mezarlığı) bilen bilir. Sato arkdaşımız bunu anlatmaya çalışıyor yani olmaz 5,5 üstüne asla çıkılmaz felan demeyelim :) denemeli isterseniz 9 kadar çıkartırım hatta daha fazlasını bile..

emrek8899
15/09/2014, 13:33

Arkadaşlar olmaz yapılmaz gibi kelimeler değilde çok agrasif kullanıyorsunuz kelimesini kullanmayı tavsiye ederim, benim ilk dizel puntom değil bu yaklaşık 10. dizel punto bravo aracım :) aldığımda 4,6 ortalaması olan araç şuan 7,5 civarlarında aracı çok yakıyor diye demiyorum çünkü hakkını fazlasıyla veriyorum ve gelip gittiğim güzergah bir yokuşlu (karşıyaka mezarlığı) bilen bilir. Sato arkdaşımız bunu anlatmaya çalışıyor yani olmaz 5,5 üstüne asla çıkılmaz felan demeyelim :) denemeli isterseniz 9 kadar çıkartırım hatta daha fazlasını bile..

aynı yokuşu hafta içi hergün çıkıyorum aracıda hiç esirgemem yakıt konusunda az yaksın diye uğraşmam yani ortalama 6.0 biraz dikkat edersem 5.5 uzun yolda 120 sabit hız klima açık araç full dolu 4.8 araç 1.3 75hp

cemyk
15/09/2014, 14:51

yazımı ya iyi okumadın yada anlamadın. benimde 3 puntom onun yanında 2013 astramda vardı 1,3 motor astrada bile o kasayla( 1,5 tonluk ağırlığı dillere destan) sakınmadan kullandığımda 6,2 üstünü görmedim. bunun yanında asıl söylenmek istenen 7,5 litreler ''çok zor'' deniyor ( 100 veya 150 km gittikten sonraki ortalama ) yoksa sayacı sıfırlayıp 10 km bayır yukarı çıkarsan oarada göreceğin rakam zaten 9 civarıdır. 100 kişiye sor ortalaması 5,5 civarındadır. velasıl 10 tane şirket aracı puntomuzda var istanbulun en yoğun trafiğinde köpek gibi kullanırlar ( nede olsa paraları onlar vermediği için ) şuanki ortalamaları 5,5 !!!

Arrest
15/09/2014, 15:24
Sizin ayaginizin altında yumurta var bence dip gaz bile yapmiyosunuzdur:)

erenemre
15/09/2014, 18:37
Arkadaşlar biseyi fark ettim. Benin tjeti LPG de kullandigim gibi dizeli o denli sert kullaninca tjet şehir içi daha az yakiyor.

Ayni sertlikte iki aracida ayni guzergahlarda kullaninca dizel 7LT Tjet 10 10.5 lt yakiyor. Tjetin lpgsini hesaba katinca tjet 28-32 Dizel 35 krs yakıyor.

Dizel tam ölücü işi :)

Farki tjetle yasayin derim

bu yazdığın tam kendini kandırmak olmuş tjet multijet ten hiç bir şekilde az yakamaz sert kullanmayı nasıl yaptın acaba tjet le ? getir bakalım o tjetini ben bir sert kullanayım bak bakalım 50 kuruşa dayanmıyor mu ? ayrıca tjet i lpg ile hesaplarken benzin parasınıı sayıyor musun acaba ? nedense lpg ciler hiç bunu saymıyor sanki eski karburatörlü araçlar gibi direk gazla çalışıtırıyorsunuz araçlarınızı . sonuç olarak tjet in performansına birşey demem ama multijet ile ekonomi konusunda aşık atamaz

erenemre
15/09/2014, 18:42
son olarak şunu diyeceğim sato ; madem tjet in multijetten az yaktığı gibi komik bir şeye bizi inandırmaya çalışıyorsun İstanbul maltepe den salihli ye 90 tl lik yakıtla git bakalım eğer gidersen sana aracımı hediye edeceğim , gazmış benzinmiş bilmem 90 lira bütçen olacak yol toplamı 524km çok iddialıyım

Arrest
15/09/2014, 18:51
Ben sert kullanımda ortalama yakittan bahsettim. Ve ben 6 ayda 100 liralik benzin anca aliyorum. Asiri trafikte sert kullanım söz konusu olamaz. Bence demek istediğini iyi anlayin sonra konusun

halils2
15/09/2014, 18:52
Sizin ayaginizin altında yumurta var bence dip gaz bile yapmiyosunuzdur:)

heee, ışıklarda kalkarken çok yakmasın die de öndeki araca kanca atıyorum :). Puntoyla lineayı hemen hemen aynı kullanıyorum yakıtları da hemen hemen aynı, linea biraz fazla yakıyor şimdiki ölçümlerime göre. Sanmıyorum ki t jet firedan az yaksın.

Arrest
15/09/2014, 18:55
Ben agrasif kullanımdan bahsediyorumun akici trafikte. Bartindan ankaraya 150 180 km hizla geldim yara yara. 29 kuruş yaktim. Hadi dizellede ayni yakinda görelim :)

byadrenalin
15/09/2014, 19:24
Ben agrasif kullanımdan bahsediyorumun akici trafikte. Bartindan ankaraya 150 180 km hizla geldim yara yara. 29 kuruş yaktim. Hadi dizellede ayni yakinda görelim :)

Araç belirli bir deviri ve hızı aldıktan sonra üstündeki yükü atar. Hafifler. Ki tjet zaten güçlü bir araba hızını çabuk alır ve istediğin kadar yardırabilirsin. Fakat şunu unutma belirli bir devirden sonra araba sadece gazla çalışmaz. Sıralı sistem mantığında gazın yetişmediği yerde benzinde atar pistonlara. Burda sen 29 krş gazla yakmış olabilirsin. Ama en az her 100 km de 5 krş ta benzin yakmışsındır. Mjet 'e gelince. Ne kadar yardırırsan yardır uzun yolda 27-28 krş 'u geçmez diye düşünüyorum. Daha uzun yol deneyimim olmadı gerçi.

Bir başka konu da neyi tartışıyorsun ki Sato :) Sonuç itibari ile bu forumda fire ile benzinde 30 krş yaktığını iddia eden insanlar var :) Yakıyorsan kendine. Cebini yormaz. Bunu kıyaslamaya gerek yok bence. Eski aracım 22 krş yakıyordu. Ama o zaman öğrenciydim o bile cebimi yoruyordu. Şimdiki 25-27 arası yakıyor. Hiç yormuyor cebimi. Gayet rahat biniyorum. Artık ortalamaya bile bakmıyorum nerdeyse.

tayfux
15/09/2014, 19:26
küçük hacimli motorların sıkıştırmalı kullanımlarda yüksek yaktığı malumdur..

femoli
15/09/2014, 19:42
aynı yokuşu hafta içi hergün çıkıyorum aracıda hiç esirgemem yakıt konusunda az yaksın diye uğraşmam yani ortalama 6.0 biraz dikkat edersem 5.5 uzun yolda 120 sabit hız klima açık araç full dolu 4.8 araç 1.3 75hp ivedikten etliğe 7,6 yazıyor benim ekranda :)

yazımı ya iyi okumadın yada anlamadın. benimde 3 puntom onun yanında 2013 astramda vardı 1,3 motor astrada bile o kasayla( 1,5 tonluk ağırlığı dillere destan) sakınmadan kullandığımda 6,2 üstünü görmedim. bunun yanında asıl söylenmek istenen 7,5 litreler ''çok zor'' deniyor ( 100 veya 150 km gittikten sonraki ortalama ) yoksa sayacı sıfırlayıp 10 km bayır yukarı çıkarsan oarada göreceğin rakam zaten 9 civarıdır. 100 kişiye sor ortalaması 5,5 civarındadır. velasıl 10 tane şirket aracı puntomuzda var istanbulun en yoğun trafiğinde köpek gibi kullanırlar ( nede olsa paraları onlar vermediği için ) şuanki ortalamaları 5,5 !!!
arkadaşlım muhtemelen ben anlamamışımdır :), burda neyin kavgasını veriğimizide pek anlamış değilim :) ben olanı yazıyorum sen aklındakini yazıyorsun, ben ivedikten etliğe 7,6 görüyorum diyorum sen sıfırlayıp bayır yukarı çıkmaktan bahsediyorsun kimi kandırmaya çalışıyorum acaba anlamadım :)

burda ispatlanacak yada multijetleri tartışalım az yakar çok yakar mevzusu değil olan biten anlatılıyor. bugün gelen veli arkdaşımız bile 6,5 dan aşşağı inemediğini söylüyor :)

Sevgili arkdaşlar bazılarınızın karşı tarafa sözleri kırıcı olabiliyor lütfen buna dikkat edelim tartışılacak güzel bir konuysa tadında tartışalım ...

Arrest
15/09/2014, 19:53
29937

29938

Kapiş?

halils2
15/09/2014, 20:14
hız ortalaman ve süren ne??? 65 kmde yakıt ortalaması mı yazılırmış? İlk anda fazla da yaktığın olur az da, yolda giderken km yi sıfırlarsın yol eğimlidir 3 4 lt gösterir yokuştur 10 12 lt gösterir.

Arrest
15/09/2014, 20:26
Yav sabah gidiyoz akşam gelioz işe. Ortalama hiz 41 sureye bakmadim

halils2
15/09/2014, 20:34
Yav sabah gidiyoz akşam gelioz işe. Ortalama hiz 41 sureye bakmadim

eski aracım fire ile kıyaslayacak olursam 32kmh da 100 kmde 6.8- 6.4 arası, 40 kmh larda ise 5 5.5 lt arası yakıyordum kardeşim. hani agresif felan kullandığımda 30 32 kmlarda 7 7.5 arası yakıyordum. Yani bence pek de ekonomik olmamış oluyor, Ayrıca tjeti olan bir arkadaşım da aracın çok ekonomik olmadığını söylemişti bana ;) ama o aracını sattığı için şimdiki durumunu bilemiyorum.

Arrest
15/09/2014, 20:38
Ya ben tjete dizelden daha ekonomik demiyorum yav. Bugün veli abi geldi oda 6.5dan assa göremiyorum kisin 8 i bile geciyo dedi.

Bizmi sorunluyiz la :) bende eski fire kullanicisiyim 8-9 görüyorum hep

halils2
15/09/2014, 20:46
Ya ben tjete dizelden daha ekonomik demiyorum yav. Bugün veli abi geldi oda 6.5dan assa göremiyorum kisin 8 i bile geciyo dedi.

Bizmi sorunluyiz la :) bende eski fire kullanicisiyim 8-9 görüyorum hep

siz mi derken senin sorunlu olduğunu biliyom da yanındaki kim bilmediğimden bişi diyemem :D şaka kardeşim şaka. Yakıt olayı göreceli bir kavram olduğundan ben sana kendi kullanımımı aktardım ki daha önceki yakıt konularında da paylaşımlarım mevcut, okumuşsundur. Tjet güçlü motora sahip olduğundan uzun yolda hele ki araç yüklü olduğu durumlarda fire a göre aynı hızda daha ekonomik olabilir, ancak her aracın az yaktığı bir bölge vardır o alanda kullanılırsa araçlar biri aynı yolu daha kısa zamanda biraz fazla yakıtla alırken diğeri daha az yakıtla biraz daha uzun zamanda alacaktır. Yani sen ille t jet dizelden ekonomik diyorsan ekonomiktir kardeş :)

byadrenalin
15/09/2014, 20:53
siz mi derken senin sorunlu olduğunu biliyom da yanındaki kim bilmediğimden bişi diyemem :D şaka kardeşim şaka. Yakıt olayı göreceli bir kavram olduğundan ben sana kendi kullanımımı aktardım ki daha önceki yakıt konularında da paylaşımlarım mevcut, okumuşsundur. Tjet güçlü motora sahip olduğundan uzun yolda hele ki araç yüklü olduğu durumlarda fire a göre aynı hızda daha ekonomik olabilir, ancak her aracın az yaktığı bir bölge vardır o alanda kullanılırsa araçlar biri aynı yolu daha kısa zamanda biraz fazla yakıtla alırken diğeri daha az yakıtla biraz daha uzun zamanda alacaktır. Yani sen ille t jet dizelden ekonomik diyorsan ekonomiktir kardeş :)

Halil abi pes etti :D ben de :D

Arrest
15/09/2014, 20:53
İkinizde çok guzelsiniz :D

okan atak
15/09/2014, 20:57
Ben tjetime hic 30 kurus yaktiramadim nekadar zorlarsam zorlayin sehir icinde 1 2 3 vitesde olmak sartiyla bide 26 27 kurus yakiyor lpg de sakin kullanimda 23 24 kurus sehir disinda curize control ile 100km sabit hizla 19 kurus yakiyor

halils2
15/09/2014, 20:58
Halil abi pes etti :D ben de :D

napayım kardeşim hangi birine yetişeyim. Bir arkadaşım daha var 2000 kasa astra var kendisinde ş.içi 5 lt dolaylarında yakıyormuş, bir abimiz var 97 model 2.0cd vectra var ş.içi 35 kr yakıyom diyor ki yol bilgisayar ortalaması 16 lt :) yani bunların alayının kafası güzel ondan abimsin deyip geçiyorum.:rockon00::rockon00::busted_b:

byadrenalin
15/09/2014, 21:02
napayım kardeşim hangi birine yetişeyim. Bir arkadaşım daha var 2000 kasa astra var kendisinde ş.içi 5 lt dolaylarında yakıyormuş, bir abimiz var 97 model 2.0cd vectra var ş.içi 35 kr yakıyom diyor ki yol bilgisayar ortalaması 16 lt :) yani bunların alayının kafası güzel ondan abimsin deyip geçiyorum.:rockon00::rockon00::busted_b:

hahahaha :D Haklısın abi ne diyim :D Biz diesel kullanıcıları olarak enayiyiz :D

gececiyiz35
15/09/2014, 21:04
Benim t-jetim 85kr yakıyordu benzinde :D lpgde sert kullanım 47kr :D ortalamaya aldıgım benzinler dahil

Arrest
15/09/2014, 21:08
Benim t-jetim 85kr yakıyordu benzinde :D lpgde sert kullanım 47kr :D ortalamaya aldıgım benzinler dahil
Sen kullanmiyodun olm. Yaris yapiyodunuz habire

kalite kontrol
15/09/2014, 21:08
son olarak şunu diyeceğim sato ; madem tjet in multijetten az yaktığı gibi komik bir şeye bizi inandırmaya çalışıyorsun İstanbul maltepe den salihli ye 90 tl lik yakıtla git bakalım eğer gidersen sana aracımı hediye edeceğim , gazmış benzinmiş bilmem 90 lira bütçen olacak yol toplamı 524km çok iddialıyım

524 km yolu tjetle uzun yol olarak 110km hızı geçmeden 89 tl lik gazla giderim.bunuda garanti ederim deneme test yapabiliriz. defalarca sarıveliler_konya konya_sarıveliler arası denedim arac full dolu 5 kişi+bagaj full dolu+sarıvelilerden cıkıp yaklasık 120 km si full rampa 2000 metreye ulaşana dek rampa tırmanıyorum. geriye kalan 125 km si normal yol. tam km 245km yol alıyorum 40 tl lik gazla

+gazın lt fiyatı şehir gibi 2,50 _2,60 değil 3 gün önce aldım 2,80 hesap size kalmış 2.60 tan alsam hemde kaliteli marka lpg ile daha uzun yol alırım. isteyene kanıtlarım atmasyon filan yok. 1.4 siena aracım vardı 75hp aynı yolu 20 kurusun altına hiç düşememiştim. kıyaslama yapınca tjet hem daha güçlü seri tıkanmıyor hemde daha az yakıyor. multijetle kıyaslamayı da siz yapın bilmiyorum mjet motoru

halils2
15/09/2014, 21:26

kullanım şartlarına bağlı olarak yakabilir. Babamda 1.3 99 corolla var benzinde 65 kr yakıyor diyo ki yarış yapmıyor senin gibi :) evden işe işten eve 3 3.5 kmlik parkuru var 1,5 2 km gidiyor araç stop akşam 1 1.5 km araç stop. yani böyle kullanıp ya da senin gibi kullanıp aracın 20 kr 30 kr yaktığını iddia eden çıkmaz sanırım.

kalite kontrol
15/09/2014, 21:32
düz yolda tjetle 4.9 en aşağı 4.4 gördüm düz yol eğimsiz düz yolda asırı rampalarda 12lt 13lt yide gördüm ama zorlamadan güzel kullanımla tjetle harikalar cıkarmak hiç zor değil fena alıstım tjet e. dediğim bu yolda dediğim sartlarda 17 kurusu hiç geçmedim daha sehir içi yerden yere yoldan yola değişir.sarıveliler içi çok rampa ve cok viraj 40 km hızı gececeğiniz yol yok arab hiç 4. vitesi görmez 3. vitesi bile zor görür sehir içi 26 kurusu gecmedim. konya sehir içinde daha az yakıyorum 23 kurusa düşüyor. inanın tjet i alırken 35kurus yaksam cok iyi diyordum ama ohohoooo 1.4 sienadan cok az yakıyormuş meğer tjet almak isteyen arkadaşlara korkmamaları gerektiğini hatırlatırım. :)

halils2
15/09/2014, 21:38
düz yolda tjetle 4.9 en aşağı 4.4 gördüm düz yol eğimsiz düz yolda asırı rampalarda 12lt 13lt yide gördüm ama zorlamadan güzel kullanımla tjetle harikalar cıkarmak hiç zor değil fena alıstım tjet e. dediğim bu yolda dediğim sartlarda 17 kurusu hiç geçmedim daha sehir içi yerden yere yoldan yola değişir.sarıveliler içi çok rampa ve cok viraj 40 km hızı gececeğiniz yol yok arab hiç 4. vitesi görmez 3. vitesi bile zor görür sehir içi 26 kurusu gecmedim. konya sehir içinde daha az yakıyorum 23 kurusa düşüyor. inanın tjet i alırken 35kurus yaksam cok iyi diyordum ama ohohoooo 1.4 sienadan cok az yakıyormuş meğer tjet almak isteyen arkadaşlara korkmamaları gerektiğini hatırlatırım. :)

konyada gazı 2 tlden satıyorlar sanırım.

ilkerix
15/09/2014, 21:40
bende 95 hp dizel chipli punto var 5.0 geçtiğini hatırlamıyorum yakıtın dip gaz gittiğime rağmen imkansız bence t-jettten az yakacağı imkansız...

halils2
15/09/2014, 21:56
bende 95 hp dizel chipli punto var 5.0 geçtiğini hatırlamıyorum yakıtın dip gaz gittiğime rağmen imkansız bence t-jettten az yakacağı imkansız...

tjet mi az yakıyor yani?

kalite kontrol
15/09/2014, 22:02
konyada gazı 2 tlden satıyorlar sanırım.

yukarıda izah ettim sarıvelilerde 2,80 aalıyorum konyada 2.55 2,60 arası. 2 tl ye gaz veren varmı ki ????

halils2
15/09/2014, 22:04
yukarıda izah ettim sarıvelilerde 2,80 aalıyorum konyada 2.55 2,60 arası. 2 tl ye gaz veren varmı ki ????

valla ne bileyim 12 13lt leri görüp 26 kr u geçmeyince matematiksel olarak 2 tlye tekabul ediyor ondan sordum.

kalite kontrol
15/09/2014, 22:11
arkadaşlar bu veriler tamamen gercektir ve yeni denenmiştir. denememde yanılma ihtimalim 0. gazı tam bitiriyorum benzine atıyor. calıstırıyorum az daha ilerliyorum tekrar benzine atıyor taki araba gazda ilerleyemeyecek kadar yani içerde gram gaz kalmayana dek. benzinle istasyona kadar gidip 40 tl gazı doldurup cıkıyorum yola. demem o ki yanılma ihtimalim yok. inanmayan bıyık altı (hadi len oradan) diye içinden gülümseyen arkadaşlarada ispat edebileceğim birşey yok. beyazı beyaz olarak görmeyen insana bu renk beyaz diye zorlamak kadar faydasız bir iş olur bu. şunu diyebilirim inanmayan buyursun gelsin tüm masrafları bana ait deneyelim beraber başka ne diyim.

kalite kontrol
15/09/2014, 22:13
valla ne bileyim 12 13lt leri görüp 26 kr u geçmeyince matematiksel olarak 2 tlye tekabul ediyor ondan sordum.

devamlı 12_13 litre demedim ama devamlı 4.4 litrede demedim.rampalardan inerken 2lt yaktıgımda oluyor.bunları yol sartlarına göre karma yapmalısınızki konu anlaşılsın. yazılarımı baştan asağı okursanız daha iyi anlayacagınıza eminim.

erenemre
15/09/2014, 22:18
valla onu bunu bilmem ben iddiamı koydum ortaya çokta ciddiyim arabamı vericem gerekirse noter tutalım benim multijet le 90tl gittiğim yolu gidecek gazlı benzinli fire,tjet herneyse gitsin (istanbul/salihli) 524km çok güvenen varsa gazlı aracına girsin iddiaya anahtarına

kalite kontrol
15/09/2014, 22:24
valla onu bunu bilmem ben iddiamı koydum ortaya çokta ciddiyim arabamı vericem gerekirse noter tutalım benim multijet le 90tl gittiğim yolu gidecek gazlı benzinli fire,tjet herneyse gitsin (istanbul/salihli) 524km çok güvenen varsa gazlı aracına girsin iddiaya anahtarına

senin hesaplamalarına göre senden az yakmıyor aracım yanlış anlaşılmasın ama fazlada yakmıyor siz buyrun gelin. benim gittiğim yolu siz gidin deneyelim anahtar filan istemiyorum iddaamdada eminim tartışma konusu olmasını istemem ama tjeti düzgün kullanırsan dizel yakıtla aynı yakar tahminimce ama tjet kullanıcıları genelde aracım seri diye ayagına sahip cıkamıyorlar diye düşünüyorum. yada ben cok sabırlıyım yada aracım az yakıyor bunlar detaylı incelenmesi gerekir bence.

halils2
15/09/2014, 22:26
devamlı 12_13 litre demedim ama devamlı 4.4 litrede demedim.rampalardan inerken 2lt yaktıgımda oluyor.bunları yol sartlarına göre karma yapmalısınızki konu anlaşılsın. yazılarımı baştan asağı okursanız daha iyi anlayacagınıza eminim.

o zaman sizin demeniz anlık tüketim oluyor ona bakarak yorum yapılmaz. Siz tüketim verirken aracınızın ortalama tüketimini verin ki konu daha net anlaşılsın bence. Çünkü sizin yazdıklarınıza göre yorum yaptığımda anlaşmazlık çıkıyor ortaya. Uzun yolda 4.4 4.9 rampalarda 12 13 lt gördüm deyip ortlamada 26 kru geçmedim deyince tüketim verinizle aldığınız yakıt birbirini tutmuyor.
Diğer bir konuya gelecek olursak ş.içi aracı 4. vitese atamıyorum demeniz de aslında aracın pek ş.içinde kullanılmadığını düşündürüyor bana neden derseniz bende aracımı ş.içinde bir çok yerde 4 e atamıyorum ama bulunduğum yer düz sayılır hani öyle aman aman rampa yok. Buralardaki başka bir ş.içi örneği verecek olursam Tekirdağ merkez ş.içi bırak 4 ü 2 ye atamazsınız çoğu yerde eğim derseniz çok ciddi eğim söz konusu. inişlerde 2 yle iniliyor ki düşünün eğimi böyle bir yerde mjet tjet 17 kr 25 kr söz konusu dahi olmaz lpg de olsa dizel de olsa 30 kr üstü yakar her zaman.
Siz Konya gibi bir bölgede bahsettiğiniz ortalamaları tutturabilirsiniz ama bizim buralarda kendi ortalamamı diğer arkadaşların yazdıklarıyla kıyasladığımda bizim buralarda zor diye düşünüyorum.

erenemre
15/09/2014, 22:29
senin hesaplamalarına göre senden az yakmıyor aracım yanlış anlaşılmasın ama fazlada yakmıyor siz buyrun gelin. benim gittiğim yolu siz gidin deneyelim anahtar filan istemiyorum iddaamdada eminim tartışma konusu olmasını istemem ama tjeti düzgün kullanırsan dizel yakıtla aynı yakar tahminimce ama tjet kullanıcıları genelde aracım seri diye ayagına sahip cıkamıyorlar diye düşünüyorum. yada ben cok sabırlıyım yada aracım az yakıyor bunlar detaylı incelenmesi gerekir bence.

o zaman millet salak dizel alıyor bizde salağız dizel almışız fiat ta salak tjet i kaldırdı bütün modellere multijet takıyor halbuki ne gerek var dizele adam çözmüş olayı dizelden az yakan tjet var işte beyler biz enayiymişiz :agri:

kalite kontrol
15/09/2014, 22:34
o zaman sizin demeniz anlık tüketim oluyor ona bakarak yorum yapılmaz. Siz tüketim verirken aracınızın ortalama tüketimini verin ki konu daha net anlaşılsın bence. Çünkü sizin yazdıklarınıza göre yorum yaptığımda anlaşmazlık çıkıyor ortaya. Uzun yolda 4.4 4.9 rampalarda 12 13 lt gördüm deyip ortlamada 26 kru geçmedim deyince tüketim verinizle aldığınız yakıt birbirini tutmuyor.
Diğer bir konuya gelecek olursak ş.içi aracı 4. vitese atamıyorum demeniz de aslında aracın pek ş.içinde kullanılmadığını düşündürüyor bana neden derseniz bende aracımı ş.içinde bir çok yerde 4 e atamıyorum ama bulunduğum yer düz sayılır hani öyle aman aman rampa yok. Buralardaki başka bir ş.içi örneği verecek olursam Tekirdağ merkez ş.içi bırak 4 ü 2 ye atamazsınız çoğu yerde eğim derseniz çok ciddi eğim söz konusu. inişlerde 2 yle iniliyor ki düşünün eğimi böyle bir yerde mjet tjet 17 kr 25 kr söz konusu dahi olmaz lpg de olsa dizel de olsa 30 kr üstü yakar her zaman.
Siz Konya gibi bir bölgede bahsettiğiniz ortalamaları tutturabilirsiniz ama bizim buralarda kendi ortalamamı diğer arkadaşların yazdıklarıyla kıyasladığımda bizim buralarda zor diye düşünüyorum.

bakın şehir içi 17 kuruş demedim uzun yol verilerim 17 kurustur yoluda tarif ettim 1950metre rakıma kadar tırmanıyorum.yolun diğer yarısı düz onuda söyledim. sehir içinde 4. vitesi görmediğim hatta 3. vitesi zor gördüğüm sarıvelilerde 26 kurus yaktıgımı konya merkez düz oldugu içinde 23 kurus yaktıgımı belirttim. ortalama değerlere hiç bakmadım sıfırlamayı filan yapamıyorum ama anlık tüketim değerlerini görebiliyorum. yahu aslında yol bilgisayarında ne gördüğün önemli değil yanıltabilir. ama benim yöntemimde tam yakıt miktarını ölçersin km. ye ne yaktıgını. full boşaltıp doldur dene usulü en gercek verileri verecektir.

kalite kontrol
15/09/2014, 22:39
o zaman millet salak dizel alıyor bizde salağız dizel almışız fiat ta salak tjet i kaldırdı bütün modellere multijet takıyor halbuki ne gerek var dizele adam çözmüş olayı dizelden az yakan tjet var işte beyler biz enayiymişiz :agri:

burada kimseye hakaret etmedim ettirmemde (enayi) filanda demedim kimseye siz kendiniz yakıstırıyorsunuz bunları kendinize. yapmayın arkadaşlar size yalan borcum yok benim aracım 5 kurus yaksa ne olur 50 kurus yaksa ne olur. burada gercek veriler ortaya koyarak konusmak, bilmeyen arkadasları bilgilendirmek istiyorum. ayrıca mjet kullanmadıgımıda basta bildirdim. ALLAH herkezin gönlüne göre versin ne diyim başka kalp kırmaya birbirimizi üzmeyede gerek yok.size kanıtlayacağım zorunlu oldugum birseyde yok inanmayan da inananda özgür.
SELAMETLE...

erenemre
15/09/2014, 22:39
bakın şehir içi 17 kuruş demedim uzun yol verilerim 17 kurustur yoluda tarif ettim 1950metre rakıma kadar tırmanıyorum.yolun diğer yarısı düz onuda söyledim. sehir içinde 4. vitesi görmediğim hatta 3. vitesi zor gördüğüm sarıvelilerde 26 kurus yaktıgımı konya merkez düz oldugu içinde 23 kurus yaktıgımı belirttim. ortalama değerlere hiç bakmadım sıfırlamayı filan yapamıyorum ama anlık tüketim değerlerini görebiliyorum. yahu aslında yol bilgisayarında ne gördüğün önemli değil yanıltabilir. ama benim yöntemimde tam yakıt miktarını ölçersin km. ye ne yaktıgını. full boşaltıp doldur dene usulü en gercek verileri verecektir.

kardeş istediğini de tjet hiçbir koşulda (multijeti kökleyip tjeti bayır aşağı salmadıktan sonra) multijet ten az yakmaz hele sıkışık İstanbul trafiğinde multijetin 2 katınada çıkabilir ha uzun yolda fazla basmassan multijete yakın değerler belki görebilirsin ama şehiriçinde multijeti ne tüplü tüpsüz zaten imkansız yakalayamassın ben şehir dışındada 100km de en az 1 litre multijetin fark atacağını düşünüyorum neyse konu bence uzamasın tjet ekonomi aracı değildir performans aracıdır zaten ekonomik olmadığı içinde fiat üretimden çekti TR gibi benzinin pahalı olduğu ülkelerde keşke benzin ucuz olsada kimse dizel kullanmasa ama multijet şuan için gerek performans gerek ömür gerek te ekonomi olarak son derece iyi bir motordu bunu değil fiat cılar renaultcular vw ciler bile kabul ederken senin tjet gibi bir motorla multijetten az yakarım demek komiklikten öteye geçmez

halils2
15/09/2014, 22:42

herkes kendi kullanımında doğru söylüyor ama herkes de aynı yerde oturmuyor ki. Hava sıcaklığı, yol, motor soğukken ki kalkışlar trafik ışıkları vs bunlar hep etken. Siz dümdüz yolda 4 lt yakarsınız benzinle ben rampada 5 lt mazot yakarım aynı paraya gelir sonra da bana senin dizel çok yakıyor demeniz etik olmaz. Ayrıca yakıt konusunda aslında değinilmeyen konu totaldeki fark. Sizin aracınız kmde dizelden 5 kr fazla yaksa yani dizel 20 kr yakarken siz 25 kr yaksanız 10bin kmde yakıta 500 tl fazla ödemiş olursunuz. Asıl ekonomi burda ortaya çıkıyor. ha derseniz ki dizel bakımı pahalı diye, bunun içine ozaman yıllık ödenen vergi, bakımda ortaya çıkacak masraflar toplanıp farkı alınır ki yine dizel tasarruflu olur. bunun içinde lpg bakımı var, lpg kullanımından dolayı aracın ilk çalıştırmadaki benzin tüketimi var var oğlu var. Dizelde en çok para tutan bildiğim kadarıyla mazot pompası ve enjektörler turbo derseniz tjette de var olduğundan aralarında pek fark bulunmuyor. Uzun lafın kısası eski bir fire kullanıcısı olarak her nekadar mjet linea puntodan 1 tık fazla yaksa da dizel her zaman karlı ta ki arıza çıkartana kadar.

halils2
15/09/2014, 22:44

Emre Bey bence konuyu tartışmaya sürüklememek lazım. Arkadaş kendi kullandığı bölgedeki yakıtını söylemiş. Konyadan bir dizelci arkadaş varsa o da paylaşımda bulunursa daha açıklayıcı olur diye düşünüyorum

erenemre
15/09/2014, 22:46
herkes kendi kullanımında doğru söylüyor ama herkes de aynı yerde oturmuyor ki. Hava sıcaklığı, yol, motor soğukken ki kalkışlar trafik ışıkları vs bunlar hep etken. Siz dümdüz yolda 4 lt yakarsınız benzinle ben rampada 5 lt mazot yakarım aynı paraya gelir sonra da bana senin dizel çok yakıyor demeniz etik olmaz. Ayrıca yakıt konusunda aslında değinilmeyen konu totaldeki fark. Sizin aracınız kmde dizelden 5 kr fazla yaksa yani dizel 20 kr yakarken siz 25 kr yaksanız 10bin kmde yakıta 500 tl fazla ödemiş olursunuz. Asıl ekonomi burda ortaya çıkıyor. ha derseniz ki dizel bakımı pahalı diye, bunun içine ozaman yıllık ödenen vergi, bakımda ortaya çıkacak masraflar toplanıp farkı alınır ki yine dizel tasarruflu olur. bunun içinde lpg bakımı var, lpg kullanımından dolayı aracın ilk çalıştırmadaki benzin tüketimi var var oğlu var. Dizelde en çok para tutan bildiğim kadarıyla mazot pompası ve enjektörler turbo derseniz tjette de var olduğundan aralarında pek fark bulunmuyor. Uzun lafın kısası eski bir fire kullanıcısı olarak her nekadar mjet linea puntodan 1 tık fazla yaksa da dizel her zaman karlı ta ki arıza çıkartana kadar.

arıza olayıda kardeş multijet te gerçekten kolay kolay olmuyor sağlamlık konusunda multijet kendini ispatlamış bir motor daha anahtar değmemiş 400-500 binlerde onlarca albea taksiler var bizzat şahit olduğum

halils2
15/09/2014, 22:54
arıza olayıda kardeş multijet te gerçekten kolay kolay olmuyor sağlamlık konusunda multijet kendini ispatlamış bir motor daha anahtar değmemiş 400-500 binlerde onlarca albea taksiler var bizzat şahit olduğum

biliyorum bizzat dobloda 460 bin demişti şoför ama göstergede bir km sorunundan dolayı 800 bine yakın olduğunu söylemişti bana. Mjet evet sağlam dediğiniz gibi de kolay kolay arıza çıkartmıyormuş. Arıza olaylarına çok can sıkıcı olarak bakmıyorum zira makine bu ve kendimde teknik eleman olduğum için benim için bir makinenin arızalanmasından daha doğal bir şey yok. Bazı arkadaşlar zincir kopartsın conta yaksın da gör diye düşünürse bu konuda şoför sorunu önce kendinde sonra aracında arasın. ARacına herşeyin en iyisini yaptırıp sorundan kurtulamıyorsa araçtan kurtulmaktan başka çare yoktur.

kalite kontrol
15/09/2014, 23:08
bakın arkadaşlar ben bakım vergi olaylarına hiç girmiyorum iki aracında birbirinden fazlası yada eksiği olabilir.ben gittiğim yol ve yaktığım yakıtı tam olarak verdim size bu yolda sizin aracınız 15 kurus yakar belki onuda bilemem ama uzun ve kısa yol verilerim var ve yeni tarihlidir.uzun yolda aracımı hız sabitleyici ile 100 e al düz rampa karısık yol sartlarını ver 17 kurusu geçmiyor.şehir içide ist. trafiği değil konya 25 kurusu gecmez. altınada imzamı atarım. anlatmak istediğim olay sudur: tjet düzgün kullanılması halinde az yakar basarsan limitleri zorlarsan giderde yakarda. hangi aracı zorlasan yakar bu değişmez bir olaydır. zorlamadan agresif kullanmadan aracımda bu verileri her daim yakalıyorum. kimsenin kalbinide kırmak istemem. kalbini kırdıgımız yada yanlış anlaşılgımız arkadaslarımızda haklarını helal etsinler. selametle

halils2
15/09/2014, 23:16
linea
Fiat Linea Teknik Özellikler | Medos Otomotiv (https://www.medosotomotiv.com.tr/binek/fiat/linea/teknik-ozellikler/)
https://www.boranlar.com.tr/pdf/Linea_Teknik_Ozellikler.pdf
Fiat Linea 1.4 T-Jet 120HP Modelini Test Ettik (https://www.arabam.com/otomobil-testleri/fiat-linea-1-4-t-jet-120hp-yorumlari/463)
punto
Fiat Grande Punto Teknik Özellikler | Medos Otomotiv (https://www.medosotomotiv.com.tr/binek/fiat/grande-punto/teknik-ozellikler/)
Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Modelini Test Ettik (https://www.arabam.com/otomobil-testleri/fiat-grande-punto-1-4-t-jet-yorumlari/506)
araçların yakıt tüketimleri ortada
burdan yola çıkarak hesap yapsak punto için:
lpg ile ş.içi 8.7*1.2=10.44 lt * 2.8 tl den yaklaşık 29 kr ki benzin hariç
mjet 75lık ş.içi 6.2*4.4 = 27 kr
90lık ş.içi 5.9*4.4= 26 kr yakarken tjetin mjet ten az yaktığını söylemek biraz a olur.

halils2
15/09/2014, 23:19
bakın arkadaşlar ben bakım vergi olaylarına hiç girmiyorum iki aracında birbirinden fazlası yada eksiği olabilir.ben gittiğim yol ve yaktığım yakıtı tam olarak verdim size bu yolda sizin aracınız 15 kurus yakar belki onuda bilemem ama uzun ve kısa yol verilerim var ve yeni tarihlidir.uzun yolda aracımı hız sabitleyici ile 100 e al düz rampa karısık yol sartlarını ver 17 kurusu geçmiyor.şehir içide ist. trafiği değil konya 25 kurusu gecmez. altınada imzamı atarım. anlatmak istediğim olay sudur: tjet düzgün kullanılması halinde az yakar basarsan limitleri zorlarsan giderde yakarda. hangi aracı zorlasan yakar bu değişmez bir olaydır. zorlamadan agresif kullanmadan aracımda bu verileri her daim yakalıyorum. kimsenin kalbinide kırmak istemem. kalbini kırdıgımız yada yanlış anlaşılgımız arkadaslarımızda haklarını helal etsinler. selametle

bu durum sizinle alakalı değil. Forumlarda yakıtla ilgili ne zaman konu açılsa illa tartışmalar olur. Ama bilinmeli ki fabrika teknik verileri baz alınarak hesaplama yapıldığında ki böyle yapılmak zorundadır sonuçlar ortaya çıkıyor. Yukarıdaki mesajımda hesaplamaları yaptım. Size kimse yalan söylüyorsunuz demiyor aynı şartlar altında dizelden az yakamazsınız deniyor.

femoli
16/09/2014, 00:02
Erenemre sen nekadar agrasifsin bu yazma tarzida nedir az sakin ol kimse kimseyi enayi yerine koymuyor adam ne guzel yazmis dile getirmis katilirsin katilmazsin bu tarz kelimelere ne gerek var . Her konuda ayni seyi yapiyorsun az sakin olmani oneriyorum.

Sent from my iPhone 6GS

SaLDo
16/09/2014, 01:16
Ayrıca konu hangi araç daha az yakara dönmüş. Konunun açılış sebebi bu değil . Agrasif yani sert kullanımda ki yakıt değerini koymuş. Bunun üzerine yorumlarda bulunalım. Şuan kullandığım sertlikte tjet kullanayım, ocağım söner. NET

halils2
16/09/2014, 01:30
Ayrıca konu hangi araç daha az yakara dönmüş. Konunun açılış sebebi bu değil . Agrasif yani sert kullanımda ki yakıt değerini koymuş. Bunun üzerine yorumlarda bulunalım. Şuan kullandığım sertlikte tjet kullanayım, ocağım söner. NET

konu biraz sapmış gibi ama sebep ve sonuçlar ortak. yani tjet lpg ile olsa fabrika teknik verilerine bakarak zaten mjetten fazla yakıyor ki agresif kullanımda nasıl az yaksın. baştan bu konuşulurken arkadaşın 1 2 mesajından dolayı biraz saptı

teo53
17/09/2014, 08:05
Ekonomide dizel her türlü tjeti gömer :) arkali onlu gitmeye ben varım 1 depo ile 1250 km sonra görüşürüz :) 1.3 95hp 6 ileri 100 km de 3.5 litre ki klima da açık bu kullanımda. İş yerim istanbul zincirlikuyuda zorlu center ve b.çekmeceden hergün gidip geliyorum toplamda 90 kmye yakın bir yol alıyorum yeri geliyor devirli kullanıyorum max 5.5 üstünü daha göremedim. Yediğim trafiğin haddi hesabı zaten yok :) ve buna rağmen 1 depo ile ışık yakmadan çok rahat 850km yol yapabiliyorum.

kalite kontrol
17/09/2014, 20:09
Ekonomide dizel her türlü tjeti gömer :) arkali onlu gitmeye ben varım 1 depo ile 1250 km sonra görüşürüz :) 1.3 95hp 6 ileri 100 km de 3.5 litre ki klima da açık bu kullanımda. İş yerim istanbul zincirlikuyuda zorlu center ve b.çekmeceden hergün gidip geliyorum toplamda 90 kmye yakın bir yol alıyorum yeri geliyor devirli kullanıyorum max 5.5 üstünü daha göremedim. Yediğim trafiğin haddi hesabı zaten yok :) ve buna rağmen 1 depo ile ışık yakmadan çok rahat 850km yol yapabiliyorum.

arkadaşlar hep yanlış anlaşılıyorum. ya bende bir sorun var yada sizde. ben sizden az yakarım filan demedim. tjet ide düzgün kullanırsan yakıtın ne kadar düştüğünün bilinmesini istedim. ben multijeti kullanmadım bilemem yorumda yapamam tjet kullanmamış arkadaşlarda yorumda bulunmazlarsa cok iyi olur. ben t jetle rampalı düzlü karısık uzun yolda 245 km de 40 tl lik yakıt tüketiyorum düzgün kullanımla. lpg litresini:2,80 den aldıgımıda söyleyeyim merkezde 2,60 bu farkıda koyarak hesabı siz yapın. kmde: 17 kurus yakıyorum ha multijetler 15 kurus yakıyosa tamamdır. ama tjette cok yakmıyor piyadaki bircok aractan az yakabiliyor. kontrollü kullanımla anlatmak istediğim buydu

zahirbaba
17/09/2014, 20:34
diğer turbo benzinli lere göre tjet çok tutumlu. bendede lpg var ve dolu dolu kullanıyorumö 25 kuruştan yukarı çıkmıyorum. sıkarsamda 18-19 kuruş oluyor.

femoli
17/09/2014, 20:55
Herkesin kendi gorusu ama ben ekonomi icin dizele binmem suan dizel 1.3 var fakat yakit 7 lerde tjet kadar gitmiyor ama tjet kadar yakiyor ha siz basmazsini 4.5 yakarsiniz ama benim ayagimin altina yumurta koymamislar :) bu yuzden 7 den assagi dusuremedim ekonomisi en guzel arac bence kaliteli bir lpg takilmis 1.4 fire ama oda gitmiyor malesef :)

4 kapi tjet alip lpg taktiririp binmeyi dusunuyorum :)

Sent from my iPhone 6GS

erenemre
17/09/2014, 21:05
Herkesin kendi gorusu ama ben ekonomi icin dizele binmem suan dizel 1.3 var fakat yakit 7 lerde tjet kadar gitmiyor ama tjet kadar yakiyor ha siz basmazsini 4.5 yakarsiniz ama benim ayagimin altina yumurta koymamislar :) bu yuzden 7 den assagi dusuremedim ekonomisi en guzel arac bence kaliteli bir lpg takilmis 1.4 fire ama oda gitmiyor malesef :)

Sent from my iPhone 6GS

ya kardeş kusura bakmada yazdıkların bana pek inandırıcı gelmiyor bizzat denedim 3500 lerde vites değiştirip aracı epey bir zorladım ağır istanbul trafiğide cabası bırak 7 yi görmeyi 5,5 lt nin üzerine çıkmadı ya sizin araçta sorun var yada bizimkinde bu kadar fark olamaz ayrıca multijet 1,4 fire den iyi gidiyor ve dahada ekonomik benim gittiğim yolu aynı paraya lpg li 1,4 fire asla gidemez ayrıca fire yle uzun yolda hiç çekilmez multijet i iyice kötülemişsin yani bu kadarda taraflı yorum olmaz şu dandik fire yide multijetten üstün tuttun ya diyecek laf bulamıyorum

byadrenalin
17/09/2014, 21:06

Sent from my iPhone 6GS

Abi senin ayağın altında yumurta yoksa tjet ile sen az yakamazsın :) Ayrım burada işte :) Sen mjeti yapıştıra yapıştıra kullanırken yukarıdaki arkadaş tjeti dişini sıka sıka kullanıyor ve oranlar eşitleniyor :)

erenemre
17/09/2014, 21:07
iddia ediyorum isteyen boş konuşmasın ben gerçeğe bakarım lpg li 1,4 fire ile istanbul / salihli yapacağız ben 90 tl ye gidiyorum feribot falan yok direk körfezden hızın,sürenin bir önemi yok fire bırak 90 tl yi 100 tl ye gitsin o yolu ben aracı vereceğim bu kadar iddialıyım boş atmıyorum 7 litre falan diye

byadrenalin
17/09/2014, 21:09
ya kardeş kusura bakmada yazdıkların bana pek inandırıcı gelmiyor bizzat denedim 3500 lerde vites değiştirip aracı epey bir zorladım ağır istanbul trafiğide cabası bırak 7 yi görmeyi 5,5 lt nin üzerine çıkmadı ya sizin araçta sorun var yada bizimkinde bu kadar fark olamaz ayrıca multijet 1,4 fire den iyi gidiyor ve dahada ekonomik benim gittiğim yolu aynı paraya lpg li 1,4 fire asla gidemez ayrıca fire yle uzun yolda hiç çekilmez multijet i iyice kötülemişsin yani bu kadarda taraflı yorum olmaz şu dandik fire yide multijetten üstün tuttun ya diyecek laf bulamıyorum

erenemre senin araç çok ekonomik. femoli abiye katılıyorum yakıt konusunda. Bende şu an için normal şehir içi trafiği kullanımda 6.2 nin altına düşüremedim. Ortalama hızım 21-24 arası gidip geliyor ayrıca. Gel gelelim fire mjetten daha ekonomik. Bunu ben de test ettim. Geçtiğimiz yaz değil ondan önceki yaz başı 2550 ye 80 tl lik lpg aldım balıkesire gittim. 490 km yol yaptım. Ve balıkesirin içinde 1,5 gün gezdim. Aynı yolu mjet 100 lirayla falan gider diye düşünüyorum.

ykaya1983
17/09/2014, 21:13
T-jet bence de multijeti ekonomide geçemez ama yeri gelince o performansa karşılık multijetten çok da fazla yakmadığı kesin.Keşke zamanında 3 yıla yakın fire kullanacağıma t-jet kullansaydım diyorum.T-jet'de eğer 6 ileri olsaydı uzun yolda eminim ki multijet kadar az yakardı.Ama buna rağmen kullanıcı yorumlarına bakılırsa uzun yolda multijet'e yakın yakıt yakıyor.

erenemre
17/09/2014, 21:14
erenemre senin araç çok ekonomik. femoli abiye katılıyorum yakıt konusunda. Bende şu an için normal şehir içi trafiği kullanımda 6.2 nin altına düşüremedim. Ortalama hızım 21-24 arası gidip geliyor ayrıca. Gel gelelim fire mjetten daha ekonomik. Bunu ben de test ettim. Geçtiğimiz yaz değil ondan önceki yaz başı 2550 ye 80 tl lik lpg aldım balıkesire gittim. 490 km yol yaptım. Ve balıkesirin içinde 1,5 gün gezdim. Aynı yolu mjet 100 lirayla falan gider diye düşünüyorum.

dostum o öyle değil işte fire da tüp varsa bide klimayı açarsan o yol bitmez ben fire de kullandım o motoru çok iyi biliyorum bizim multijetlerden turbodan kurtarıyor fire ile sollama bile yaparken iki kez düşünüyorsun hele o karacabey deki rampalarda illallah dedirtiyor adam o yüzden asla multijet in verdiği performansı ve ekonomiyi veremez ayrıca ben iddiamda ciddiyim ve süre , hızada karışmayacağım lpg li fire istanbul maltepe den salihli ye (524km) 90 tl gitsin aracımı noter huzurunda vereceğim

byadrenalin
17/09/2014, 21:20
dostum o öyle değil işte fire da tüp varsa bide klimayı açarsan o yol bitmez ben fire de kullandım o motoru çok iyi biliyorum bizim multijetlerden turbodan kurtarıyor fire ile sollama bile yaparken iki kez düşünüyorsun hele o karacabey deki rampalarda illallah dedirtiyor adam o yüzden asla multijet in verdiği performansı ve ekonomiyi veremez ayrıca ben iddiamda ciddiyim ve süre , hızada karışmayacağım lpg li fire istanbul maltepe den salihli ye (524km) 90 tl gitsin aracımı noter huzurunda vereceğim

Ben performans konusunda yorum yapmadım dikkat edersen. Fire ile iki kez uzun yol yaptım. Git gel toplam da 4 yani. Bir sefer de Samsun 'a gittim. Kesinlikle uzun yol arabası değil. Rampalarda 2. viteslere kadar düşüp arabanın ciğerini söktüğümü hatırlıyorum ama uzun yolda da hatta ve hatta şehir içinde de sabırlı ve doğru kullanımla fire lpg ile mjetten ekonomik. Ben geçen sene fire aracımla şehir içi 22-24 krş arası yakıyordum. Bu seneki mjet aracımla şehir içi 26-28 arası yakıyorum. Arabama daha bakım yapmadım. 2 bin km si var. Bir de şu var tabi bende 16 jant lastik bulunuyor. Bunların dışında peformans işine gireceksek mjet her türlü fire ı eziyor zaten. Turbo destekli. 1. vites yığılma yapsa da ikinci vitese geçtiğim an araba fişekliyor. Ama bana kalırsa çok iddialı konuşma. Ben çok iddialı konuşan abilerimi bozdum kendi mahallem de. 2000 motor Mazda mın 25 krş yaktığını söylediğim de başka taraflarıyla gülen Bmw sahibi bir abi şok için de kalmıştı. Çünkü kendi 2000 motor Bmw si lpg de 45 krş yakıyordu :) Kullanım faktörü ve aracın durumu önemli. Benim fire her ne kadar sorunlu olsa da yakıt konusunda cebimi hiç yormadı. Ki o zaman öğrenciydim. Cebime giren para çok fazla da değildi.

femoli
17/09/2014, 21:26

Emre sen sakamisin? İnanadirici gelmedide ne demek sana ne yalan borcum var yada bu sekilde yazmamin bana ne faydasi var yasayan benim kullanan benim sen acayip mjet fanatigi olmussun habire iddaya giriyorsun az sakin ol tartisma karsi tarafa soz hakki birakmadan yapilir kelimelerini dikkat sec lutfen.

Benim kacinci puntom hatirlamiyorum bir dunya dizel ve benzinli puntom oldu ve acik acik yaziyorum bunu kullanan biri olarak soyluyorum belki benim ayagimda sorun var belki aldigim tum araclarda sorun var ama lpgli bir punto dizel bir puntodan daha az yakiyor suan iki adet dizel puntom var ikiside 2010 ikiside 70 binlerde gri olan 7.1 beyaz olan 7.5 ortalamasi var illa fotografmi cekip koyayim.

Sent from my iPhone 6GS

erenemre
17/09/2014, 21:36
Emre sen sakamisin? İnanadirici gelmedide ne demek sana ne yalan borcum var yada bu sekilde yazmamin bana ne faydasi var yasayan benim kullanan benim sen acayip mjet fanatigi olmussun habire iddaya giriyorsun az sakin ol tartisma karsi tarafa soz hakki birakmadan yapilir kelimelerini dikkat sec lutfen.

Benim kacinci puntom hatirlamiyorum bir dunya dizel ve benzinli puntom oldu ve acik acik yaziyorum bunu kullanan biri olarak soyluyorum belki benim ayagimda sorun var belki aldigim tum araclarda sorun var ama lpgli bir punto dizel bir puntodan daha az yakiyor suan iki adet dizel puntom var ikiside 2010 ikiside 70 binlerde gri olan 7.1 beyaz olan 7.5 ortalamasi var illa fotografmi cekip koyayim.

Sent from my iPhone 6GS

sert çıktıysam özür dilerim ama aynı yolu ALLAH nasip ederse kurban arifesinde yine gideceğim yakıt bilgilerimi aldığım fişe kadar fotoğraflarım hatta fotodan anlayanlar tarih ve saatte oynama yapıp yapmadığıma kadar bakabilirler geçen gittiğimde mazotu 4,45 ten almıştım şuan mazot 4,30 civarı bizim burda ve haliyle hava serin olacağı için klimayıda açmayacağım yine aynı yolu 90 tl ye çok rahat gideceğim üstelik rampalarda zorlanmadan benim istediğim performans ve ekonomiyi multijet veriyor o yüzden seviyorum dizel kullanan birinin lpg ye geçmesi tekrar çok zor ekonomik sebep değil güven unsurundan dolayı, açık söylüyorum bravo lara bayılıyorum ama bana deseler ki sana lpg li bravo verelim sen multijet punto la üste para almadan takas edelim diye istemem hele işin içine bebekte girince

kalite kontrol
17/09/2014, 21:53
Abi senin ayağın altında yumurta yoksa tjet ile sen az yakamazsın :) Ayrım burada işte :) Sen mjeti yapıştıra yapıştıra kullanırken yukarıdaki arkadaş tjeti dişini sıka sıka kullanıyor ve oranlar eşitleniyor :)

valla hiçte dişimi sıkarak filan kullanmıyorum. paşalar gibi cc ye 100 _110 larla bağdaşımı kurup gidiyorum. 1.3 mjetin yükle ıkınarak cıkacağı yerleride ucarak gidiyorum. kimse kusura bakmasın ama tjeti de karalatmam. tjet candır.

kalite kontrol
17/09/2014, 22:04

Sent from my iPhone 6GS

benim dediğim yolda o multijetlerin yüreği kan ağlıyorken ben fişek gibi giderim. rampa filan farketmez sollamayada cıkarım. bu güveni bana veren böyle giden arabada mjetten 2 kurus fazla yakmış onu görmem ben zaten. ama istediğiniz deneyi yaparım. bende koyacam fotoları faturaları neyse aracım o mağdur yollarda katırın cıkmadığı yollarda 17 kurus yakıyor. denemesi bedave :) şimdi söyleyin tjet cokmu yakıyo. en iyi tespiti siz yapmışsınız gercekten tebrik ediyorum sizi.

erenemre
17/09/2014, 22:07
benim dediğim yolda o multijetlerin yüreği kan ağlıyorken ben fişek gibi giderim. rampa filan farketmez sollamayada cıkarım. bu güveni bana veren böyle giden arabada mjetten 2 kurus fazla yakmış onu görmem ben zaten. ama istediğiniz deneyi yaparım. bende koyacam fotoları faturaları neyse aracım o mağdur yollarda katırın cıkmadığı yollarda 17 kurus yakıyor. denemesi bedave :) şimdi söyleyin tjet cokmu yakıyo. en iyi tespiti siz yapmışsınız gercekten tebrik ediyorum sizi.

kullanmadığın aracı laf söyleme multijet kadar az yakamazsın asla ayrıca benim gittiğim yolu biraz zor gidersin 90 tl ye

kalite kontrol
17/09/2014, 22:14
kullanmadığın aracı laf söyleme multijet kadar az yakamazsın asla ayrıca benim gittiğim yolu biraz zor gidersin 90 tl ye

sende kullanmadıgın aracı tjeti bilmeden mjet daha az yakar diyorsun.+ ben tjet az yakar demiyorum 2 kurus mjet az yaksada tjeti secerim diyorum

erenemre
17/09/2014, 22:20

kardeş kusura bakma ama resmen yalan söylüyorsun 17 kuruş yakman imkansız dizel bile 17 kuruş bu fiyatlarda yakamaz bak sana açık açık tezini çürüteyim

tjet in fabrika ortalamaları : Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Modelini Test Ettik (https://www.arabam.com/otomobil-testleri/fiat-grande-punto-1-4-t-jet-yorumlari/506)

testte bile 5,4 demiş hadi diyelim 5 litre sen lpg li kullanıyorsun lpg nin tüketimi her zaman benzine göre fazladır sadece litre fiyatından kar edersin yüzde 25 fazla yakar benzinden bunu tartışmaya gerek yok yani kısacası şehirler arası aracın 7,5 litre yakar buda en iyimser rakam şuan en uzun lpg nin litresi ne kadar 2,68 bizim po da hadi onada 2,60 diyelim düz hesap olsun totalde 21 kuruşa denk gelir ki bu yazdığım rakamlar iyimser rakamlar yani siz bide basıyorum ediyorum falan diyorsunuz benim tahminim 25 kuruştan az yakmaz sizin araç daha bunun lpg nin tehlikesi , benzin parası (araç belli bir km yi benzinle gidiyor kışın bu süre dahada uzar bende lpg li araç kullandım) motora verdiği zarar falan derken pek bir cazip tarafı kalmıyor.Ayrıca multijet ide çok yabana atma fire ilede karıştırma rampa olsun sollama olsun elbet bir tjet değildir ama asla senin dediğin gibi kan ağlatmaz

kalite kontrol
17/09/2014, 22:27
kardeş kusura bakma ama resmen yalan söylüyorsun 17 kuruş yakman imkansız dizel bile 17 kuruş bu fiyatlarda yakamaz bak sana açık açık tezini çürüteyim

tjet in fabrika ortalamaları : Fiat Grande Punto 1.4 T-Jet Modelini Test Ettik (https://www.arabam.com/otomobil-testleri/fiat-grande-punto-1-4-t-jet-yorumlari/506)

testte bile 5,4 demiş hadi diyelim 5 litre sen lpg li kullanıyorsun lpg nin tüketimi her zaman benzine göre fazladır sadece litre fiyatından kar edersin yüzde 25 fazla yakar benzinden bunu tartışmaya gerek yok yani kısacası şehirler arası aracın 7,5 litre yakar buda en iyimser rakam şuan en uzun lpg nin litresi ne kadar 2,68 bizim po da hadi onada 2,60 diyelim düz hesap olsun totalde 21 kuruşa denk gelir ki bu yazdığım rakamlar iyimser rakamlar yani siz bide basıyorum ediyorum falan diyorsunuz benim tahminim 25 kuruştan az yakmaz sizin araç daha bunun lpg nin tehlikesi , benzin parası (araç belli bir km yi benzinle gidiyor kışın bu süre dahada uzar bende lpg li araç kullandım) motora verdiği zarar falan derken pek bir cazip tarafı kalmıyor.Ayrıca multijet ide çok yabana atma fire ilede karıştırma rampa olsun sollama olsun elbet bir tjet değildir ama asla senin dediğin gibi kan ağlatmaz

sizin yazmış oldugunuz cevaba karsı yazılmış cevaptır. inanmayana inandıramam ben aracımın gazını sıfırlıyorum alıyorum 40 tl lik gazımı 245km yol alıyorum inanmayan iddaa eden buyursun beraber cıkalım yola bu kadar acık ve net. neden hazmedemiyorsun anlamıyorum ben sana sen nasıl gidiyorsun 90 tl ile o yolu diyormuyum istersen 50 tl ye git. inan sıkıldım anlata anlata daha yazmayacağım bayramda buraya resim ve kanıtlarıyla yollayacam. tjet cok yakmaz düzgün kullanırsan bunu ifade ediyorum.

Arrest
17/09/2014, 22:30
Su an 89 TL ilk LPG ile 190 km gittim yeni iki diş yandi yarim depo daha var hatta daha coktur

byadrenalin
17/09/2014, 22:34
valla hiçte dişimi sıkarak filan kullanmıyorum. paşalar gibi cc ye 100 _110 larla bağdaşımı kurup gidiyorum. 1.3 mjetin yükle ıkınarak cıkacağı yerleride ucarak gidiyorum. kimse kusura bakmasın ama tjeti de karalatmam. tjet candır.

Tjet test etme şansım oldu. Abarttığınız kadar fişekleyen bir araba değil. Eğer öyle düşünüyorsanız hiç gerçekten süratli giden bir arabaya binmemişsiniz demektir.

erenemre
17/09/2014, 22:43
Tjet test etme şansım oldu. Abarttığınız kadar fişekleyen bir araba değil. Eğer öyle düşünüyorsanız hiç gerçekten süratli giden bir arabaya binmemişsiniz demektir.

demek ki bu adam tsi scirocca ya binse ferrari ile eş değer tutacak tjet dediğin starjet in turbolu versiyonudur fiat ın bir ara punto da kullandığı 95hp lik benzinli atmosferik motorun turbo ile güçlendirilmiş ve yazılım birkaç oynama ile 120hp ye çıkartılmıştır.Aslına bakılırsa beklenen ilgiyi görememiştir asla tjet i kötülemiyorum ama şu bir gerçek ki bizim forumda tjet çok abartılıyor adamın biri kalkmış tjet le bmw falan tokatladığını söyleyen sürekli konular açıyor.Yukarda linkini paylaştığım 2008 deki incelemesinde de vasat bulunmuş yani tjet bir gti değildir ama punto nun hafif sayılan kasasına (1150kg) iyi bir performans gösteren bir motordu diyebiliriz ama abartıldığı gün gibi ortada

SaLDo
17/09/2014, 22:58
Basa bas, agrasif kullanımda tjet ortalama kaç lt yakıyor arkadaş ? arabasını övmeden bi delikanlı çıksın yazsın. Bahsettiğim sert kullanım, benim dizeli kullandığım gibi yani 3500 devir üstü dip gaz.

Kısaca: 3500 devir üstü tjet ortalama ne tüketiyor ? Resim mesim hikaye. Adam gider 2 bin devirde 2-3 km sürer tutturur 6 lt ortalama kimse yemez onu.

ama 2 aracı da sakin kullanırsan yakın oranlar çıkabilir ona lafımız yok. Ama sato 2 aracında agrasif kullanıldığında eş değer yaktığını iddia ediyor. Kimse inanmaz buna :)

teo53
17/09/2014, 23:55
https://forum.grandepuntotr.com/attachments/yakit/29485d1404332536-yeni-yakit-degerlerim-total-excellium-imag2181.jpg
https://forum.grandepuntotr.com/attachments/yakit/29486d1404332547-yeni-yakit-degerlerim-total-excellium-imag2191.jpg
https://forum.grandepuntotr.com/attachments/yakit/29492d1404332769-yeni-yakit-degerlerim-total-excellium-imag2183.jpg

Şimdi lütfen birisi Tjet in Değerlerini paylaşsın eğer yanlışım varsa özürümü dilerim. Halen anlam veremiyorum tjetin gerçekten multijetten az yaktığını iddaa edenler var amacım cidden polemik yaratmak değil kimseyide kırmak değil ama buna gerçekten inanmak istiyorum. Benim aracım 6 ileri dizel punto

kalite kontrol
18/09/2014, 14:39
demek ki bu adam tsi scirocca ya binse ferrari ile eş değer tutacak tjet dediğin starjet in turbolu versiyonudur fiat ın bir ara punto da kullandığı 95hp lik benzinli atmosferik motorun turbo ile güçlendirilmiş ve yazılım birkaç oynama ile 120hp ye çıkartılmıştır.Aslına bakılırsa beklenen ilgiyi görememiştir asla tjet i kötülemiyorum ama şu bir gerçek ki bizim forumda tjet çok abartılıyor adamın biri kalkmış tjet le bmw falan tokatladığını söyleyen sürekli konular açıyor.Yukarda linkini paylaştığım 2008 deki incelemesinde de vasat bulunmuş yani tjet bir gti değildir ama punto nun hafif sayılan kasasına (1150kg) iyi bir performans gösteren bir motordu diyebiliriz ama abartıldığı gün gibi ortada

scrocco ney yaw ALLAH askına biliyoruz bilmediğimiz bir arac değil. bir önceki kasayı getir bin bakıyım hangisi daha hantal gör. ben tjeti övmüyorum kardeşim neyse onu anlatıyorum. lafdanmı anlamıyorsunuz ne bilemedim.

kalite kontrol
18/09/2014, 14:41

okadar testi bende multijet lineada denedim 1. vites cok hantal kalmıyor araba heleki rampalarda araba gitmeyecek diye korkuyorsun tjette böyle bir problem yasamadım. ben aracımı övmüyorum. bana bmv versen nafile aracımın performansını ve yakıtını seviyorum. sadece okadar

kalite kontrol
18/09/2014, 14:48
beğenmediğiniz, kötülediğiniz, yerlere vurdugunuz,her neyse adını siz koyun t_jet hakkında focus sahibinin ve focus cuların neler yazdıgına bakın bi neler yazdıgını okuyun.
O Punto'da ne vardı?... (https://forum.donanimhaber.com/m_96145997/tm.htm)

byadrenalin
18/09/2014, 15:54
Ben yerden yere vurmadim. Abarttiginiz kadar bir sey yok dedim.

king7
18/09/2014, 22:55
konya olimpos adrasan manavgat tekrar konya toplamda 980 km yol yapmıs oldum ortalamam 4,9 civarında oldu.110 120 ortalama hızım oldu klima acık 1,3 mjet

mavilerrr
19/09/2014, 00:07
1.4 fire kullandim 5 yil simdi 1.3 95 hp 6 ileri mjet var su an kasmadan 5.1ortalamam en fazla5.5 olur bu. Lutfen dizel ile benzinliyi kiyaslamsyin ki fire hakkaten en az yakan benzinlilerden..gitmez o baska
.

GT-I8190 cihazımdan gönderildi

Arrest
19/09/2014, 00:41
1.4 fire kullandim 5 yil simdi 1.3 95 hp 6 ileri mjet var su an kasmadan 5.1ortalamam en fazla5.5 olur bu. Lutfen dizel ile benzinliyi kiyaslamsyin ki fire hakkaten en az yakan benzinlilerden..gitmez o baska
.

GT-I8190 cihazımdan gönderildi
Tjette kasmadan LPG de eşdeğer yakar güzel kardeşim. Kasmayalim:)

eroloyan
07/10/2014, 00:46
Arkadaşlar dizel ile ilgili bende az yakmasini beklerdim 2011 punto 1.3 multijet aracın istanbul kütahya arası 330 km 90 tl lik yakıt yaktı km 27 kuruşa geliyor ama nerdeyse 140 150 nin altına düşmedim km de 27 kuruş normalmidir bu hızda yada dizel de daha az yakan varmı

Arrest
07/10/2014, 15:32
Ört hiz 27
Yapilan km 241
Ört yakut 8.2

LPG te gore hesaplamada 23.7 kuruş yaktim