PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teknik arkadaşlar yardım ?!

erenemre
12/09/2014, 19:23
aracın orta konsol altına daha önceden çakmak lambasından hat çekerek led ışık yapmıştım parkları ve uzunları açtığımda oldukça karanlık olan

bölmenin olduğu orta konsol aydınlanıyordu.Ancak ledler 2-3 ay içersinde bozuluyordu.Bende bugün led yerine osram ın 12V 20wat lık ufak

lambalarından aldım ve ledleri çıkarıp taktım.Gayet güzel yandı ancak aşırı derecede ısındı o kadar ısınıyor ki elimi uzaktan tuttuğumda bile

sıcaklık geliyor sanırım bu kadar ısınmayla pek uzun ömürlü olmaz sizce sorun nedir ? çakmak lambasından gelen 12 V benim taktığım lambada

12V la uyumlu bu kadar ısınması sorun olur mu ? ALLAH korusun yangın filan çıkarmayalım.

aldığım lamba bu

https://i.hizliresim.com/pYvYo0.jpg

KG777
12/09/2014, 21:02
hocam led dediğiniz smd mi mantar mı? Ben aynı durumu mantar led ile uyguladım.
hiçbir sıkntı yok. 12v mantar led takarsanız hiçbir sıkıntı olmaz. Yaklaşık 1 yıldır aynı mantar led i kullanıyorum.

halils2
12/09/2014, 21:45
aracın orta konsol altına daha önceden çakmak lambasından hat çekerek led ışık yapmıştım parkları ve uzunları açtığımda oldukça karanlık olan

bölmenin olduğu orta konsol aydınlanıyordu.Ancak ledler 2-3 ay içersinde bozuluyordu.Bende bugün led yerine osram ın 12V 20wat lık ufak

lambalarından aldım ve ledleri çıkarıp taktım.Gayet güzel yandı ancak aşırı derecede ısındı o kadar ısınıyor ki elimi uzaktan tuttuğumda bile

sıcaklık geliyor sanırım bu kadar ısınmayla pek uzun ömürlü olmaz sizce sorun nedir ? çakmak lambasından gelen 12 V benim taktığım lambada

12V la uyumlu bu kadar ısınması sorun olur mu ? ALLAH korusun yangın filan çıkarmayalım.

aldığım lamba bu

https://i.hizliresim.com/pYvYo0.jpg
bunlar akkor flamanlı lambalar olduğu için ışıkla beraber ısı da yayarlar. Normal bir durumdur buna çözüm biraz daha kaliteli led kullanmanız. İsim olarak ilgilenmediğim için bilmiyorum ama power led diye geçiyordu sanırım onlardan kullanmanız. Aldığınız ampulü döşemeye falan çok yaklaştırırsanız kumaşı yakar plastiği de deforme eder. İlla bu tip ampul kullanacaksanız watt ını düşük tutup adedini fazlalaştırın.

klavikula
13/09/2014, 00:50
ledden daha kısa ömürlü olacaktır bu şartlarda birde elinizi değdinizde uzun süre dayanmaz elinizdeki yağ v.s. ısınma ile beraber bu tip ampulün kısa sürede patlamasına sebeb olur. dışında poset gibi birşey vardır bu ampullerin onunla tutup el değmeden takılmalı ama zaten bu ampul yaptığınız işe uygun değil. arkadaşların led önerilerini değerlendirin bence.

cdogu
13/09/2014, 05:58
Bu ampul arac ici isiklandirmaya uygun degil zaten. Bildigimiz dipsiz ampul. Halil abinin dedigi power led sizin istediginiz ufak aydinlatmayi saglayabilir. Uzun omurlu de olacaktir.