PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo Lastik Tavsiyesi (185/65/15)

k0d3r
08/09/2014, 22:06
Merhaba arkadaşlar,

2011 Punto Evo'mun lastikleri artık ömrünü doldurdu sayılır. Dört lastiği de orjinal ebatlarında olmak kaydıyla yenilemeyi planlıyorum. Sizce bu ebatlarda en iyi lastik hangisidir? Micheline, Goodyear, Bridgestone vb.

teşekkürler

arenas
08/09/2014, 22:15
Michelin energy saver kullanıyorum,gayet iyi,yumuşak.
Yol tutuşu gayet başarılı

iPhone 'dan Gönderildi...

k0d3r
08/09/2014, 23:51
Michelin energy saver'ın bir kaç farklı modeli var. Bunların farkı ne ve hangisini tavsiye edersiniz

https://i.imgur.com/LopLotr.png

fencolic
09/09/2014, 08:11
Hız endeksleri farklı. Lastik hız endeksleri 88H 88T gibi kodlarla ifade ediliyor. Lastigin cikabilecegi maksimum hizi ifade ediyor. 88T endeksli lastik yeterli . XL yazan ekstra yumusak hamura sahip tabi fiyatta yüksek haliyle. Michelin almakta kararliysaniz. 88T yeterli bence.

k0d3r
09/09/2014, 16:11
Hız endeksleri farklı. Lastik hız endeksleri 88H 88T gibi kodlarla ifade ediliyor. Lastigin cikabilecegi maksimum hizi ifade ediyor. 88T endeksli lastik yeterli . XL yazan ekstra yumusak hamura sahip tabi fiyatta yüksek haliyle. Michelin almakta kararliysaniz. 88T yeterli bence.

Resimde fiyatı 199 TL olanı diyorsunuz dimi?

Bir de Micheline haricinde bir tavsiyeniz mi var, öğrenmek isterim

ykaya1983
09/09/2014, 16:53
88T olanından 4 adet 8 ay önce aldım.Ben ne zaman arabayı değiştirsem üzerindeki lastikler biraz eskiyse mutlaka mıchelın energy saver ile değiştirim.O kadar ki memnunum bu lastiklerden.4 adet yeni aldığım mıleston marka lastiklerimi 5000 km yapmışken beğenmediğim için mıchelın'lerle değiştirdim.Değiştiri değiştirmez arabanın gidişi değişti.

fencolic
09/09/2014, 17:58
Resimde fiyatı 199 TL olanı diyorsunuz dimi?

Bir de Micheline haricinde bir tavsiyeniz mi var, öğrenmek isterim
195 TL olanı diyorum. Para sıkıntısı yoksa michelin alın. Ancak yumuşak bir lastiktir bozuk yollara gitmez çabuk diş bitirir. Continental de kalitelidir. Bende michelin ile 33 binde lastigin dişi bitti. Eski aracimda continental vardi 49 binde lastik degistirmiştim.

k0d3r
09/09/2014, 20:45
195 TL olanı diyorum. Para sıkıntısı yoksa michelin alın. Ancak yumuşak bir lastiktir bozuk yollara gitmez çabuk diş bitirir. Continental de kalitelidir. Bende michelin ile 33 binde lastigin dişi bitti. Eski aracimda continental vardi 49 binde lastik degistirmiştim.

Ankara merkez de yaşıyorum dolayısıyla pek bozuk yollarla işim olmuyor, anca ayda yılda bir pikniğe mikniğe gidince bozuk yoldan geçiyorum. Ama merak ettim, micheline energy saver kadar kaliteli olup, bu kadar yumuşak olmayan dolayısıyla çabuk diş bitirmeyen lastik öneriniz var mıdır?

arenas
09/09/2014, 22:56
Michelin de kaldırımlara yanaşırken ya da yakın geçerken yanakları sürtmemeye çalışın.balon veya yarılma yapabilir.ben 2. Takımı kullanıyorum hiç başıma gelmedi ama dikkatli olmak lazım..

iPhone 'dan Gönderildi...

halils2
09/09/2014, 23:04
lassa değil ama bristone bizim yollarımız için oldukça uygun. Ne çok sert ne çok yumuşak. B250 serisi ile el freni pati yapa yapa 50bin yapmıştım. Lassa çok sert atracta almıştım puntoma (önlere sadece) en ufak bir ıslak zeminde araç hemen patiye sarıyordu. Mişlen hiç kullanmadım. Lineada p4 var bunları da beğenmiyorum yol tutmuyor petlasla değiştireyim diye düşünüyorum ama bu kışı p4lerle çıkartacam kısmetse. conti eco 3 var arkadaşta memnun. Ben kışlıkları starmaxx almıştım memnundum ama çok ses yapıyor. Lastik yol yapsın istiyorsanız ya bristone alacaksınız ya da lassa.

kemalakkan
10/09/2014, 23:44
bence petlas alsan daha iyi edersin hem yerli sermaye hemde iyi lastik yapıyorlar artık.Paranın yarısı cebinde kalır bende de 185-65-15 bristone var memnunum şimdilik zaten arabayı alalı 1 ay olmadı 3000 km ye yakın yol yaptım biraz ses yapıyor ama iyi yani genel olarak ayrıca bu ölcülerin havaları ne olucak ben 32 basıyorum ön arka

k0d3r
11/09/2014, 23:25
Arkadaşlar biraz araştırdım,

Goodyear Efficient Grip mi

Continental Contipremiumcontact 5 mi ?

YUCEL1990
12/09/2014, 01:21
Arkadaşlar biraz araştırdım,

Goodyear Efficient Grip mi

Continental Contipremiumcontact 5 mi ?
Goodyear Efficient Grip Performance.

ozkancavus5916
12/09/2014, 08:28
ben geçen hafta ön lastiklere pirelli p1 lastik aldım . 175 tl tanesi montaj ve balans dahil . yaklasık gitgelle beraber 100 km çorlu tekirdağ arasında denemiş oldum .bir an arka lastikleri degiştirsemmi dedim .ön lastiklerden ses gelmiyo artaraftaki lastiklerin sesini duyabiliyordum ön lastikler pirelli arka lastikler dunlop .kış lastiklerim bf goodrich 2012 aralık ayında 4 adetl lastik ve balans a 500 tl vermiştim . kış aylarında çok gezmedigim için çok dikkat emedim 2 kıştan beri kullanıyorum . benim lastik ebatlarım 185-60-15 ,185-65-15 e göre biraz daha pahalıymış

k0d3r
12/09/2014, 19:05
Goodyear Efficient Grip Performance lastiklerinin herhangi bir dezavantajı var mı? Örneğin Micheline Energy Saver için aşırı yumuşak, Continental için de aşırı sert diyorlar.

kemalakkan
12/09/2014, 21:08
Dostum petlas al derim bence artık cok iyi lastikleri var hemde fiyatı daha iyi etlas Lastik 185/65/15 88H Imperium PT515 fiyatı 137 tl nakit belki daha ucuza alırsın

burkion
20/09/2014, 07:34
Michelin

k0d3r
06/02/2015, 10:19
Continental Contipremiumcontact 5 kullanan var mı arkadaşlar aramızda?

Evolution37
06/02/2015, 11:59
Bende su anda continetal eco 3 var memnunum ama pirellide calisan arkadasim var ve birdahaki yaz kesinlinlikle pirelli alicam mumkun olsugu kadar italyan olsun arac :)

Mert34
06/02/2015, 12:03
Continental Contipremiumcontact 5 kullanan var mı arkadaşlar aramızda?

cp2 kullanmıştım en son. conti. için sert diyorlardı ama bana gayet yumuşak geldi bastıkça yapışıyor yola ıslak zeminde de güzel sesi de yormuyor sert olmadığı için, sadece süratli kullanımlarda virajlarda yanaklarda biraz esneme hissediyorsunuz ama bende ömrünü etkilemedi kaldırıma falan sürtüp kesmedikçe uzun süre kullanırsınız ben 4yıl 45bin km den fazla kullandım satarken değiştim indirim vardı. tekrar hatırlatıyorum cp "2" için bunlar 5 daha iyileştirilmiştir heralde esneme sorununu çözmüşlerdir

teo53
06/02/2015, 12:23
Daha önce Continental, Lassa kullanmış birisi olarak şunu çok net söyliyebilirim Petlas daha sessiz,çok çok iyi bir performans,güvenilir fren mesafesi. Yazlık ve kışlık Petlas kullanıyorum kafam rahat :)

darktiger
06/02/2015, 12:41
Lassa actarta mıdır ne karın ağrısıdır ondan almayında. ben aldım 50 bin km oldu nerdeyse. tamam taş gibi hala ilkgünkü gibi sapasağlam duruyor ama gerçekten taş gibi sert. eskiden michelin vardı ne güzeldi araç hızlanınca resmen asfalta yapışıyordu. ayrıca michelin yakıt ta c sınıfı lassa g sınıfı.

k0d3r
02/04/2015, 09:34
Continental ContiPremiumContact 5 aldım arkadaşlar.

feyzullah
02/04/2015, 09:40

hayırlı olsun

punto57
02/04/2015, 10:03
Syron bluetech aldım pazar gayet iyi ama benim ebat 195 55 16, büyükçekme deve bağırtanda denedim , virajda savrulma olmadı, hafif yağmurda vardı.

umut24
02/04/2015, 11:55
bende yeni 15 inç çelik jant aldım lastik olarak da alman malı dunlop aldım gayet memnunum

makko58
02/04/2015, 13:23

güzel lastik bendede var sessiz gerçi ön sağ lastik çukurda yarıldı stepne continental eco 3 dü bende 1 tane daha eco 3 aldım 2 yeni lastik oldu önlere taktım onları eski eco 5 i de stepne yaptım. ama lastikler güzel

k0d3r
07/04/2015, 20:31
1 haftalık, kuru/ıslak kullanımım sonrası ContiPremiumContact 5 ' lerden memnun olduğumu söyleyebilirim. Alma niyeti olan arkadaşların bilgisine..

esatalemdar
09/04/2015, 12:54
Nacizane kendi tavsiyemi bildireyim petlasi kesinlikle onermiyorum aracımda 2 yillik petlaslar var şuanda inanilmaz gürültü yapıyorlar yol tutusu bitti resmen kayıyor birde en önemlisi on lastiklerimden birisi iç tarafinda yanak kısmında bir karış catladi resmen telefonu al araya sok. Diğer lastigimde de çatlak var. Tesadüfen gormesek yolda taklaya gelecektik. Çok araştırdım sana tavsiyem yeni goodyear efficentgrip yada nokian al. Benim ebatlat biraz pahalı oldugundan nokian aldim şimdilik gayet memnunum

gorillaz
09/04/2015, 13:22
Nacizane kendi tavsiyemi bildireyim petlasi kesinlikle onermiyorum aracımda 2 yillik petlaslar var şuanda inanilmaz gürültü yapıyorlar yol tutusu bitti resmen kayıyor birde en önemlisi on lastiklerimden birisi iç tarafinda yanak kısmında bir karış catladi resmen telefonu al araya sok. Diğer lastigimde de çatlak var. Tesadüfen gormesek yolda taklaya gelecektik. Çok araştırdım sana tavsiyem yeni goodyear efficentgrip yada nokian al. Benim ebatlat biraz pahalı oldugundan nokian aldim şimdilik gayet memnunum
Ben de fiyattan dolayi Lassa ile Nokian arasinda kaldim hocam. Bayagi bir arastirma yaptim Nokian icin olumsuz bir sey bulamadim,tek sıkıntı satış sonrası desteginin bilinmiyor olmasi. Ayni sekilde kisliklarim Petlas ve resmen kulagim ugulduyor aracin icinde. Sizin onerme sebebiniz neydi Nokiani hocam?

volkan1065
09/04/2015, 14:06
Ben de fiyattan dolayi Lassa ile Nokian arasinda kaldim hocam. Bayagi bir arastirma yaptim Nokian icin olumsuz bir sey bulamadim,tek sıkıntı satış sonrası desteginin bilinmiyor olmasi. Ayni sekilde kisliklarim Petlas ve resmen kulagim ugulduyor aracin icinde. Sizin onerme sebebiniz neydi Nokiani hocam?

Hocam NOKIAN LİNE serisinden al pişman olmazsın. Sessizlik ve sürüş keyfin artacaktır.

gorillaz
11/04/2015, 13:09
Hocam NOKIAN LİNE serisinden al pişman olmazsın. Sessizlik ve sürüş keyfin artacaktır.
Verdik bakalım siparişi, gelince izlenimlerimi paylasirim:)

Evren_c
07/12/2015, 11:06
Halihazırda sıfır araçla birlikte gelen Continental'leri kullanıyorum. Diş derinliği fena olmasa da 3 yıl ve 57bin km sonrasında artık sertleştiler, çatlaklar da oluşmaya başladı. Havaların da soğumasıyla birlikte keskin dönüşlerde aracın önden kaydığını hissediyorum. Orta-sert frenlerde de eskiden abs devreye girmezken şu an giriyor. O yüzden vakit kaybetmeden yeni lastik siparişi verdim.

Aldığım lastik 185/65/15 ölçüsünde Goodyear EfficientGrip Performance 88H. Henüz gelmediler, gelince izlenimlerimi yazacağım. Çok beğenilen bir lastikmiş, bakalım göreceğiz. Kliksa'dan 4'ünü 796 liraya aldım. Lastiğin test sonuçları çok iyi görünüyor.

Goodyear EfficientGrip Performance | Goodyear otomobil lastikleri (https://www.goodyear.eu/tr_tr/tires/passenger/efficientgrip-performance/)

ibrahimaydin
07/12/2015, 14:22
Merhabalar. Lastik arabanın bence en önemli parçası. Ancak pahalı markalara fazla para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. eski palio'ma ve yeni evo'ma da sava marka yazlık ve kışlık lastiklerden almıştım. yol tutuşu çok güzel. mevsime göre değiştirerek kullandım yıllarca. sava 185/65/15 standart evo kışlık lastikler tanesi 112 tl.

ibrahimaydin
07/12/2015, 14:24
kargo bedava olarak internetten birkaç siteden alınabiliyor. isteyene linklerini verebilirim.ben o şekilde almıştım. mahalledeki lastikçi iki lastiği sökme takmaya balans yapmaya 20 tl alıyor.

ORS15
07/12/2015, 14:42
arkadaşlar öncelikle petlas asla önermem ben almıştım 2 ay sonra yanlardan çatlama yaptı 4 lastikte ama petlas dedi ki kullanıcı hatası şaşırdım kaldım lastikler uygun şartlarda bekletmişler. ben uzak durun derim zaten çabuk sertleşiyor. Ben şuan mıchelin crossclimate kullanıyorum 4 mevsim gayet başarılı bir lastik ancak pahalı, benim tavsiyem biraz ucuz olsun derseniz Goodyear EfficientGrip veya nokian olabilir.

feyzullah
07/12/2015, 14:51
Merhabalar. Lastik arabanın bence en önemli parçası. Ancak pahalı markalara fazla para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. eski palio'ma ve yeni evo'ma da sava marka yazlık ve kışlık lastiklerden almıştım. yol tutuşu çok güzel. mevsime göre değiştirerek kullandım yıllarca. sava 185/65/15 standart evo kışlık lastikler tanesi 112 tl.

Ben de semperit marka 175/65 r15 ölçülerdeki lastikten Nisan 2015'te aldım. 13.000 km. oldu yol tutuş, sessizlik, yumuşaklık ve konfor konusunda beni rahatsız eden herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. Fiyatı da oldukça makul idi. Kış için ekstra bir daha lastik almayı düşünmüyorum.

Evren_c
15/12/2015, 10:18
Arkadaşlar benim Goodyear EfficientGrip Performance'larım geldi, taktırdım. 50-60 km yol yapmışımdır henüz, daha lastikler alışmadı bile. Fakat bu kadar fark beklemiyordum. Sonuçta taze lastik, yol tutuşun iyileşeceğini bekliyordum ama çok bariz fark oldu. Yol sesi, ufak tefek bozuklukların üstünden geçerken oluşan ses çok azaldı, daha tok bir ses geliyor. Fren performansı da hissedilir biçimde iyileşti. Tavsiye olunur :)

gorillaz
15/12/2015, 10:30
Arkadaşlar benim Goodyear EfficientGrip Performance'larım geldi, taktırdım. 50-60 km yol yapmışımdır henüz, daha lastikler alışmadı bile. Fakat bu kadar fark beklemiyordum. Sonuçta taze lastik, yol tutuşun iyileşeceğini bekliyordum ama çok bariz fark oldu. Yol sesi, ufak tefek bozuklukların üstünden geçerken oluşan ses çok azaldı, daha tok bir ses geliyor. Fren performansı da hissedilir biçimde iyileşti. Tavsiye olunur :)
Kislik mi almistiniz Evren hocam? Hangi olculerde ve fiyat bilgisi alma sansimiz var miydi ?
Yazliklarim Nokian,kisliklarim da Petlas. Nokiandan sonra esim bile soyledi Petlas ne kadar gurultu yapiyor diye. Satsam mi diye dusunuyorum valla. Satip ya Goodyear ya da Nokian dusunuyorum bakalim...

Evren_c
16/12/2015, 15:39
Kislik mi almistiniz Evren hocam? Hangi olculerde ve fiyat bilgisi alma sansimiz var miydi ?
Yazliklarim Nokian,kisliklarim da Petlas. Nokiandan sonra esim bile soyledi Petlas ne kadar gurultu yapiyor diye. Satsam mi diye dusunuyorum valla. Satip ya Goodyear ya da Nokian dusunuyorum bakalim...

Yok benimkiler 4 mevsim lastikler. İzmir'de ortalama sıcaklık 7 derecenin altına düşmüyor, kış lastiği kullanmıyorum o yüzden. Lastikler aracın standart ölçüsü olan 185/65/15. Sadece orijinal Continental'lerde 88T hız endeksi vardı, bu aldıklarım 88H (daha yüksek hıza da uygun). 4 lastiği 779 liraya aldım.

Continental'ler de sıfırken iyiydi fakat bu lastikler çok daha iyi. Kullandıkça alışıyor sanırım, yol gürültüsü çok net azaldı. Sanki araca ses yalıtımı yaptırıp daha sessiz çalışan amortisör taktırmışım gibi şu an :) Arnavut kaldırımı yollardan düşük hızda geçerken belli belirsiz bir cızırtı geliyordu vitesin oralardan bir yerden, o ses de kesildi. Ayrıca bugün beni ufak da olsa bir kazadan korudular. Eski lastikler olsa %100 çarpmıştım öndekine.

Yalnız EfficientGrip Performance olanı alın alacaksanız. Performance yazmayanla arasında çok fark var(mış). Bir de lastikler taze olsun. Benimkiler 2015 üretimi.

halilimo
16/12/2015, 16:54
Sessiz ve fiyati uygun olan nokian midir arkadaslar takip ediyorum konuyu degistircem bende aracin uzerinde lassa atracta var bildiniz beton lastik gurultusu cok yere de tutmuyor hic yalniz cok saglam sanki omurluk yapilmis:D

gorillaz
17/12/2015, 16:16
Sessiz ve fiyati uygun olan nokian midir arkadaslar takip ediyorum konuyu degistircem bende aracin uzerinde lassa atracta var bildiniz beton lastik gurultusu cok yere de tutmuyor hic yalniz cok saglam sanki omurluk yapilmis:D
Su an kış sebebiyle Petlaslarimi taktirdim. Her gun ayni hizla gectigim yoldan bu sabah gecerken araba kaydi. Ulan Petlas dedim içimden.
Detay olarak da Nokiandan sonrada asiri gürültülü geldi. Cok sertlesiyor bi muddet sonra. Nokiandan memnun olmamin sebebi(yazliklar icin konuşuyorum) sessiz ve fiyatina gore gercekten cok uygun. Ki Nokian firmasi Nokia'ya ait olup Finlandiya markasi ve kis kosullarinda cok iyi verim alindigi söyleniyor. Ki fabrikasi Rusyadada var ve Rusya sartlarinda bayagi tutulan bi lastikmis.

Ben de isterim bi Continental, Goodyear ya da Michelin almayi ama 200lira vermek var 140 lira vermek var.
Nokian benim babamin oglunun degil kimsenin hayatiyla oynamak istemem ama Petlasla karsilatirdigimda ayni fiyatta bariz ustun diyebilirim.
Size kalmis hocam saygilar

cavalier79
17/12/2015, 18:07
Bende Goodyear Vektor 4 Sesans kullanıyorum. Ses dışında oldukça memnunum. Yaza doğru Goodyear E.Grip Perf. 91 V almayı planlıyorum. 185.65.15 Ses ve yumuşaklık konusunda tavsiye eden çok.

halilimo
17/12/2015, 18:11
Su an kış sebebiyle Petlaslarimi taktirdim. Her gun ayni hizla gectigim yoldan bu sabah gecerken araba kaydi. Ulan Petlas dedim içimden.
Detay olarak da Nokiandan sonrada asiri gürültülü geldi. Cok sertlesiyor bi muddet sonra. Nokiandan memnun olmamin sebebi(yazliklar icin konuşuyorum) sessiz ve fiyatina gore gercekten cok uygun. Ki Nokian firmasi Nokia'ya ait olup Finlandiya markasi ve kis kosullarinda cok iyi verim alindigi söyleniyor. Ki fabrikasi Rusyadada var ve Rusya sartlarinda bayagi tutulan bi lastikmis.

Ben de isterim bi Continental, Goodyear ya da Michelin almayi ama 200lira vermek var 140 lira vermek var.
Nokian benim babamin oglunun degil kimsenin hayatiyla oynamak istemem ama Petlasla karsilatirdigimda ayni fiyatta bariz ustun diyebilirim.
Size kalmis hocam saygilar

Cevabiniz icin tesekkur ederim kusadasinda yasadigim icin hep yazlik kullaniyorum suan hb de 135 tl tanesi digerlerinin fiyati yuksek f/p olarak genelde iyi yorumlari var o yuzden dusunuyorum sanirim atracta dan da iyi bir lastiktir

Evren_c
18/12/2015, 14:56
Bende Goodyear Vektor 4 Sesans kullanıyorum. Ses dışında oldukça memnunum. Yaza doğru Goodyear E.Grip Perf. 91 V almayı planlıyorum. 185.65.15 Ses ve yumuşaklık konusunda tavsiye eden çok.

Her kullanışımda daha bir sessiz geliyor araç :) biraz plasebo etkisi de vardır mutlaka ama kesinlikle iyi bir lastik ses ve konfor açısından. biraz daha alıştığında yol tutuşu, fren performansı da artacaktır. Yağmur yağsa onu da test edeceğim ama yağmıyor... Islak zemin performansını da çok beğenmişler testlerde.

teo53
18/12/2015, 15:21
Kesinlikle Petlas yazlıkta kışlıkta petlas kullanıyorum. Arabayıda agresif kullanan birisiyim daha birkere bile olsun beni acaba da bıracak bir kayma yapmadı. Birkerede hayatımı kurtardı ağvada 110km hızda viraj içinde çukura düştüm ama baya sert bir çukura düştüm aracın dengesi bile bozuldu ve lastiğim balon yaptı ki normalde orada patlasa yada yarılsa ilk ormanda ki ağaca girerdim. Janta bile zarar verdi ancak lastik patlmadı onuda gördükten sonra güvenlik açısından petlası tercih etmeye devam edeceğim tavsiye de ederim

fencolic
18/12/2015, 19:30
3 yildir petlas kis lastigi kullaniyorum. Karda ve buzlu yolda da kullandim. Hic arabanin girmedigi karli yola ilk ben girdim. Tutunmasi gayey iyi. Hic patinaja dahi dusmedim. Fiyatina gore tercih edilecek bir lastik. Elbette daha iyileri vardir ama fiyatı tercih edilme sebebidir.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi