PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hill Holder Arızası

aydo000
03/09/2014, 12:25
S.aleyküm
2008 1.3 90 beygir punto var.
Hill holder lambası yanmaya başladı.O özellikte şuan çalışmıyor,sanayide bi arkadaşa bilgisayara bağlattık, sadece geri vites müşürü arızalı dedi.
o da çalışmıyordu. arızayı sildi.hill holder arızası da yok oldu. neyse. onu hallettik.
Yokuşa denedim aracı. hill holder yine aynı, arıza veriyor.
Yetkili servis bize uzak şimdi, telefon açtım sordum kendimiz halledebilir miyiz diye.
akü amperini kontrol et diyo. ondan olsa çoktan yapardı.baya zamanda geçti.üstünden değiştireli.yanlış amper takılmamıştır. olur mu öyle şey diyorum.

Yardımcı olur musunuz, nedir acaba arızası.

Arrest
03/09/2014, 15:21
İlk mesajınızda tanışmak yerine sorununuzu icra etmenizden dolayı kimse cevap vermemiş.

Abs - esp - hill holder sistemininin herhangi bir öğesinde problem olması tüm sistemin calısmamasına yol açar. Servise gidin.

MURAT_41_41
03/09/2014, 16:28
Fren müşürünü kontrol ettirin,veya naturel sinyal algılaması yaptırın ( kalibrasyon ) tabi bu makine ile oluyor servise gidemiyorsanız fren müşürünü sökün ucundaki pimi çekin yerine takın fren pedalını bıraktığınız zaman otomatik kendi kuracaktır o şekilde bi deneme yapın.

aydo000
03/09/2014, 23:04
İlk mesajınızda tanışmak yerine sorununuzu icra etmenizden dolayı kimse cevap vermemiş.
sonradan değiştirip kendimi tanıtmak istedim ama, böyle bir seçenek bulamadım. geç kalmıştım.üzgünüm.
Ben aydoğan.Çanakkale Bigada yaşıyorum.22 yaşındayım. yurt dışında Öğrenciyim.
2008 punto sahibiyim.

aydo000
03/09/2014, 23:05
Fren müşürünü kontrol ettirin,veya naturel sinyal algılaması yaptırın ( kalibrasyon ) tabi bu makine ile oluyor servise gidemiyorsanız fren müşürünü sökün ucundaki pimi çekin yerine takın fren pedalını bıraktığınız zaman otomatik kendi kuracaktır o şekilde bi deneme yapın.
bu fren müşürü tam olarak yerini tarif eder misiniz ? Pedalın altında kalan mı ?

KG777
04/09/2014, 08:54
bu fren müşürü tam olarak yerini tarif eder misiniz ? Pedalın altında kalan mı ?

Fren pedalının hemen altında. O arızalı olsa abs-hildholder-jenerik lambalarının 3ünü yakıyor. Bizzat yaşadım ;)
https://i.hizliresim.com/GbV7Lb.jpg

aydo000
04/09/2014, 12:38
Fren pedalının hemen altında. O arızalı olsa abs-hildholder-jenerik lambalarının 3ünü yakıyor. Bizzat yaşadım
evet söylediğiniz baya bi mantıklı. o arızalı oldumu teki sorun çıkarmaz gibi geldi banada.
Arrestin dediği gibi hepsi bağlantılı çalışıyorsa. sizdeki gibi olurdu. bizde sadece hill holder arızalandı. acaba sadece hill holder sıkıntısı yaşamış olanlar var mı forumda.

Arrest
04/09/2014, 12:54
Tekeri sokun abs kablosuna bakin bi

Cihaza baglasaniz bile asr esp hillholder abs Ariza si yazar nerde olduğunu yazmaz arizanin.

En basta aklan gelen fren musuru ve abs kablosu abs kablosu diske falan surtmus kopmus olabilir ince bi kablo

dicaser
04/09/2014, 14:58
:) araç manuel ise debriyaj pedalınızı değiştrimeniz gerekecek ;) genellikle pedala bağlı plastik uzantı parça kırılıyor , isterseniz yapıştırabilirsinizde..

aydo000
04/09/2014, 16:03
araç manuel ise debriyaj pedalınızı değiştrimeniz gerekecek genellikle pedala bağlı plastik uzantı parça kırılıyor , isterseniz yapıştırabilirsinizde..
evet manuel. o dediğiniz parça nasıl bişey. sensörün üstünde mi ?

dicaser
04/09/2014, 16:40
evet manuel. o dediğiniz parça nasıl bişey. sensörün üstünde mi ?

pm atıldı :)

aydo000
04/09/2014, 20:34
En basta aklan gelen fren musuru ve abs kablosu abs kablosu diske falan surtmus kopmus olabilir ince bi kablo

abs kabloları sağlam. arkadaşın dediği gibi herhalde.

arkadaş.

benim tjettede aynı sorun oldu debriyaj pedalında küçük 2 cmlik plastik bir parça var pedalla bütün ; o parça kırılınca hillholder sviçini sıkıştıramadığında otomatik olarak hillholder hatası veriyor ve asr ve esp'yi devre dışı bırakıyor , hatta aracı ilk calıstırdıgınızda yanmaz debriyaja basınca yanar..
dedi.
bizimkinde.ben göremedim o hillholder sivicini.

https://i.hizliresim.com/y27dWn.jpg (https://hizliresim.com/y27dWn)

soldaki beyaz kutudan mı bahsediyor acaba.

sanlimen
04/10/2014, 22:35
Fren pedalının hemen altında. O arızalı olsa abs-hildholder-jenerik lambalarının 3ünü yakıyor. Bizzat yaşadım ;)
https://i.hizliresim.com/GbV7Lb.jpg

Merhaba, 2009 GP 1.3multijet 90bg fun donanım sahibiyim. 1 ay kadar önce esp ve abs arıza ışıkları yandı aracımın. hava çok yağmurluydu. bir kenara çekip aracı durdumdum yeniden çalıştırınca söndüler. tekrar yanmadılar yoluma devam ettim. geçen hafta yine çok yağmurlu bir zamana denk geldim ve yine araba hareket halindeyken esp arıza ışığı ile abs arıza ışığı hata verdi ön kosoldaki asr off ışığı yandı. ekranda asr devre dışı kullanım kılavuzuna bakın yazıyordu. aynı esp de yazıyordu. ışığı yanmamasına rağmen hill holder devre dışı kullanım kılavuzuna bakın yazıyordu. kontak kapatınca geçer yine dedim. aynı gün geçmedi bu sorun. eve kadar geldim 3 4 kez durdum yeniden çalıştırdım hareket etmeden daha bu hataları verdi. yine ıslaklıktandır diye düşündüm ve bugün arabayı çalıştırmak için indim (bir hafta araba kımıldamadı). anahtarı çevirdim bekledim ve esp ile abs arıza ışıkları sönmedi. hill holder ışığı yanmıyor ama devre dışı onu deneyebildim sadece. abs yi deneyemedim.
sizde buna benzer bir hata aldığınızı belirttiğiniz için mesajınızı alıntıladım. bu başlıkta ve birkaç konuda daha benzer sorunlar için yöntemler önerilmiş yarın deneyeceğim bunları. fakat siz sorununuzu giderebildiniz mi? yetkili serviste mi halletiniz işinizi? bilen arkadaşlardan da yardım rica edelim aracı makineye bağlatabileceğim yer olarak nereyi önerirsiniz? behçelievlerde oturuyorum.
herkese iyi bayramlar :)

akk0212
05/10/2014, 11:38
aynı arıza bendede var 1,5 yıldır çözemedim 2 binlira para harcadım, yok fren müşürü yok body computer yok sigorta yok b... dedi servis,

sanlimen
07/10/2014, 10:02
aynı arıza bendede var 1,5 yıldır çözemedim 2 binlira para harcadım, yok fren müşürü yok body computer yok sigorta yok b... dedi servis,

Peki hill holder, abs, asr çalışıyor mu?

akk0212
07/10/2014, 10:36
evet hepsi normal çalışıyor, arıza ışıkları yandığı zaman çalışmıyor tabi

sanlimen
07/10/2014, 12:40
fren müşürünü değiştirttim arıza ışıkları yine yanıyor. cumartesi makineye bağlatacağım. inşallah sorun tespit edilir de çözülebilir.

Mert34
07/10/2014, 23:03
inşallah çözülür sorunun hh arızası olan bir araca denk gelip denedim sanayide yokuşta fren iptal oluyor hareket etmiyor hafife almayın

sanlimen
11/10/2014, 11:28
Sabah bilgisayar bağladık aracı. Sağ ön teker devir sensörü hatası verdi. kablo çürümüş. değiştirdiler düzeldi. arıza ışıkları yanmıyor. hill holder çalışıyor. asr off ışığı yanmıyor.

NIHAT RESAT
27/01/2015, 15:32
Bende Fiat bravo 2009 model esp hillholder abs ariza sı vitesi kontrol ettirin uyarıları bazen çalıştıramıyordum frene basın uyarısı veriyordu. Tan Oto Fiat ta Nihat usta sorunumu halletti sağa sola gitmeyin elektronik arızada yetkili servisler en iyisi sorun body computer ile sigorta arasındaki bağlantı soketlerinin ark yapması 2 günde arıza bulundu halledildi 150 tl bilginize.

KG777
12/06/2015, 13:29
Konuyu hortlatıyorum malesef arkadaşlar.

Dün hiçbir sıkıntısı olmayan aracımı bugün çalıştırır çalıştırmaz h.h lambası yandı.
Ne yaptıysam sönmedi. Aküyü söktüm bekledim 20dk falan yine kar etmedi.

Tekerlerdeki kabloları kontrol...
debriyaj pedalı kontrol...
Body kablo kontrol...

Bunlar dışında önereceğiniz kontrol noktaları var mıdır?

Çözen arkadaşlar tekrar yorumlarını paylaşırsa memnun olurum. Kolay gelsin.

akk0212
12/06/2015, 19:09
bence bir bilgisayara bağlayın nokta atışı yapın

kalite kontrol
10/07/2015, 00:16
Konuyu hortlatıyorum malesef arkadaşlar.

Dün hiçbir sıkıntısı olmayan aracımı bugün çalıştırır çalıştırmaz h.h lambası yandı.
Ne yaptıysam sönmedi. Aküyü söktüm bekledim 20dk falan yine kar etmedi.

Tekerlerdeki kabloları kontrol...
debriyaj pedalı kontrol...
Body kablo kontrol...

Bunlar dışında önereceğiniz kontrol noktaları var mıdır?

Çözen arkadaşlar tekrar yorumlarını paylaşırsa memnun olurum. Kolay gelsin.

merhaba sorunu hallettinizmi acaba bendede sadece hilholder ısıgı arada yanıyor sonra kendi kendine sönüyor sonra hız sabitleyicide calısmıyor. fren müşürünü değiştirdim yine olay çözümlenmedi belli bir süreden sonra yine hilholder arıza ısıgı yandı. işin garibi bu olay olmaya başladıgından beri hız sabitleyicide devreye girmiyor. zannımca debriyajla alakalı bir sorun gibime geliyor cünkü debriyaja basınca hız sabitlryici devreye girmiyor ya oyle bişey olması lazım.bugün uzun zaman sonra yine h.h yandı ayagımla debriyaj pedalını geriye hafif asılınca lamba drek söndü. bence senin sorununda benimle aynı debriyajı geriye iten mekanizma neyse o görevini yapmıyo debriyajdan ayagını cekince eski gelmesi gereken yere gelmiyor. bence bunla alakalı debriyajda nasıl bir sorun olabilir? bilen arkadaşlardan tavsiye bekliyorum

KG777
31/07/2015, 13:35
merhaba sorunu hallettinizmi acaba bendede sadece hilholder ısıgı arada yanıyor sonra kendi kendine sönüyor sonra hız sabitleyicide calısmıyor. fren müşürünü değiştirdim yine olay çözümlenmedi belli bir süreden sonra yine hilholder arıza ısıgı yandı. işin garibi bu olay olmaya başladıgından beri hız sabitleyicide devreye girmiyor. zannımca debriyajla alakalı bir sorun gibime geliyor cünkü debriyaja basınca hız sabitlryici devreye girmiyor ya oyle bişey olması lazım.bugün uzun zaman sonra yine h.h yandı ayagımla debriyaj pedalını geriye hafif asılınca lamba drek söndü. bence senin sorununda benimle aynı debriyajı geriye iten mekanizma neyse o görevini yapmıyo debriyajdan ayagını cekince eski gelmesi gereken yere gelmiyor. bence bunla alakalı debriyajda nasıl bir sorun olabilir? bilen arkadaşlardan tavsiye bekliyorum

YOk hocam hala lamba yanık geziyorum. Kafasına göre sönüyor kafasına göre yanıyor. Fren balatalarım eskimişti aceba ondan mı dedim. Zaten değiştirecektim, bugün değiştirdim hala yanıyor. Çözüm bulamadım daha.

EDiT: Tekerler söküldüğünde kablolara baktım hiçbirşey bulamadım. Hepsi yerli yerinde aşınma falan da yoktu.

KG777
03/08/2015, 18:02

Hocam dün elm327 ile bilgisayarıma bağladım ve arıza tespitlerini yaptırttım. "Geri vites müşürü arızası" çıktı. Arızayı sildim. Sorun çözüldü. Bilginize...

Ender gonen
15/07/2019, 23:02
selam foruma aracımdaki bazısorunları sizinle paylaşıp istişare yapmak için katıldım. 2011 dizel otomatik punto evo sahibiyim ismim ender istanbulda yaşıyorum.

aracı 2. el aldım yaklaşık 6 7 aydır bende. durup dururken vites kutusu arızası dedi vitesi kontrol ettirin yazdı.
bir kac gün sonrada peş peşe hill holder devre dışı esp devre sışı start stop devre dışı yazdı. ustamın fiat sersinde tanıdığı vardı onu aradı şanzıma bağlanan şase kablosunda sorun vardır onu düzelttircen dedi elektrikçiye.
gittim düzeltti boşluk ve oksit vardı temizledi fakat kontağı açar açmaz aynı ikaz lambaları yandı. elektrikçi arkadas aracın beynine grip soruna baktı. sorunda fren müşürü arızası yazıryordu. usta dedim sorun bumudur yani bunu değiştirirsem düzelirmi dedim oda kesin düzelir dedi.

bu konu hakkında bilgisi tecrübesi olan varsa lütfen bi yardımcı olsun bana.
sizce müşürü değiştirdiğim zaman herşey normale dönecekmi...

birde son bir soru eğer müşürü değiştirin çözülür diyorsanız orjinalmi alayım yan sanayi alsamda olur mu?
yardımlarını bekliyorum. şimdiden teşekkürler...

myevo
15/07/2019, 23:31
%90 fren müşür problemi. Aynı hataları bende alıyordum. Müşür değişiminden sonra düzeldi.

Ender gonen
16/07/2019, 01:24
hadi insallah tayfun bey valla yüreğime su serptiniz. yarın öbür gün değiştiricem haberdar ederim sizide

myevo
16/07/2019, 19:34
İnşallah problemin çözülür. Tavsiyem orijinal parça kullanman.