PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka viraj demiri sizin araçlarınızda var mı?

ykaya1983
03/09/2014, 11:57
Arkadaşlar geçen forumda bir arkadaş fıat'ın son çıkan serilerde arka viraj demirini koymadığından bahsetmişti.Ben de geçen gün aracımın altına eğilip baktığımda arka lastiklerde viraj demiri göremedim.Oysa google'de grande punto arka viraj demiri yadığımda parça çıkıyor.Arkadaşlar sizce yedek parça olarak bulunmasına rağmen neden aracımda arka viraj demiri yok.Aracında arka viraj demiri olan var mı?

KG777
03/09/2014, 12:16
Ne işe yarar ki bu demir.

Gelişen teknolojiye göre koymamışlardır.

ykaya1983
03/09/2014, 12:26
Ne işe yarar ki bu demir.

Gelişen teknolojiye göre koymamışlardır.

Araştırdığım kadarıyla viraja girildiğinde gücü aracın viraja doğru yattığı tekerden alıp viraj içindeki tekerleğe doğru ittirmesi sonucu aracın daha fazla yatmasını,kıç atmasını engellemeye yarıyor.Benim aracın arka tarafında yok.

celenlee
03/09/2014, 13:22
Bizim Arkalarda Torsion Bar denen nane olması lazım.

Önler bağımsız, Viraj denge çubuğu da önde.

2010 Sonrası çıkan GP modellerinde Viraj denge çubuğu yok. Yani önde yok.

KG777
03/09/2014, 13:39
Benim aracın arkasında 10cm çapında yarısı kesik bir boru var aynı olayı o sağlıyor galiba, ya da şasenin bir parçası. Olsada olur olmasada esp var dert değil :P

ykaya1983
03/09/2014, 14:32

Benim aracım 2010 önlerde viraj denge çubuğu var.Arkada da olması lazım bence ama yok.Fakat internete punto arka viraj denge çubuğu diye girdiğimizde parça çıkıyor.

tab
03/09/2014, 15:14
Denge barı ön akslarda var ve torsion çubukları tekerlek sistemi bağımsız olanlarda geçerli. Puntolarda arkada boru şeklinde sistem var, C üstü segmentlerde arka her teker bağımsız çalışır. Puntoda arka bir teker çukura veya tümseğe girdiği zaman bütün arka etkilenir. Bağımsız süspansiyonda ise sadece o teker etkilenir. Onun içinde çukur veya tümseğe Puntolarla yavaş girmek gerekir.

celenlee
03/09/2014, 15:59
Benim aracım 2010 önlerde viraj denge çubuğu var.Arkada da olması lazım bence ama yok.Fakat internete punto arka viraj denge çubuğu diye girdiğimizde parça çıkıyor.

Tarihi ay bazında güncellemek lazım o zaman :)

Son çıkarn GP'lerde yok, hatta epey muhabbetini yapmıştık, her şeyi çıkardın da, denge çubuğundan ne istiyosun diye :)

ykaya1983
03/09/2014, 16:48
Tarihi ay bazında güncellemek lazım o zaman :)

Son çıkarn GP'lerde yok, hatta epey muhabbetini yapmıştık, her şeyi çıkardın da, denge çubuğundan ne istiyosun diye :)

Hımm o zaman demek ki bizim araçlarda söylediğiniz gibi sadece önde denge çubuğu var.Belki de benim internette baktığım denge çubuğu ön içindir.Fıat'ın son serilerde denge çubuğunu bile çıkarması gerçekten insafsızlık.

atlatma
03/09/2014, 16:48
Denge barı ön akslarda var ve torsion çubukları tekerlek sistemi bağımsız olanlarda geçerli. Puntolarda arkada boru şeklinde sistem var, C üstü segmentlerde arka her teker bağımsız çalışır. Puntoda arka bir teker çukura veya tümseğe girdiği zaman bütün arka etkilenir. Bağımsız süspansiyonda ise sadece o teker etkilenir. Onun içinde çukur veya tümseğe Puntolarla yavaş girmek gerekir.
Bence fiat mühendisleri bizimle dalga geçmemiştir. O sebeple son cümleniz abesle iştigal olmuştur.

arenas
03/09/2014, 20:01

Benim 2011 gp de yok.

iPhone 'dan Gönderildi...