PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teyp ve Klimanın Elektriği Kesildi

hknbrn
22/08/2014, 19:04
Arkadaşlar şehir içinde normal seyir halindeyken klima ve teybin elektriği birden kesildi. Kaç defa stop edip çalıştırmama rağmen herhangi bir değişiklik olmadı.

Sigortası bozulmuştur diye düşündüm ama; ayrıca gösterge panelinde km'yi gösteren rakamlar yanıp sönüyor.

Bir iki hafta önce sağ stop lambası yanmıştı ve araç uyarı veriyordu. Servise gidemediğimden yaptıramadım, öylece kullanıyorum. Aynı şekilde çakmaklığım da çalışmıyor. Stop lambasının yanması ve çakmaklığın çalışmaması ile bir alakası olabilir mi; kısa devre gibi?

Bu şekilde bir arızayla karşılaşan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

cdogu
22/08/2014, 19:28
Muhtemelen sigorta patlamıştır. Değiştirilir çok rahat. Kısadevre durumu da olabilir tabii sonuçta elektrik bilinmez.

muratxx5
22/08/2014, 19:38
can-bus hattında bir sıkıntı(çakışma) olabilir. Akünün elektriğini kesip biraz bekledikden sonra tekrar deneyebilirsiniz. Resetlenmesi lazım. ya da bilgisayara bağlanabilirseniz elm327 ile sorunun ne olduğunu daha rahat öğrenebilirsiniz...

hknbrn
22/08/2014, 20:16
Akünün elektrigini kesersem herhangi bir sorunla karşılaşmaz mıyım? Arti hangi kutubu cikaracagim farkeder mi?

alixxx
22/08/2014, 20:23
Zaten akü üzerinde bir kablo kilitli anahtarla açılmıyor mandalı gevşetip çıkarın hiçbirşey olmaz sadece saat ayarınız bozulu.

halils2
22/08/2014, 20:29
teyp sigortası body üzerinde f51 nolu,
klima t6 rölesi f18,f24 ve f38 nolu akü yanındaki sigorta kutusunda bulunan sigortalar. Tahminimce sorununuz bodyden zira arka stobunuzdaki lambaları body kontrol ediyor.

alixxx
22/08/2014, 21:37
teyp sigortası body üzerinde f51 nolu,
klima t6 rölesi f18,f24 ve f38 nolu akü yanındaki sigorta kutusunda bulunan sigortalar. Tahminimce sorununuz bodyden zira arka stobunuzdaki lambaları body kontrol ediyor.

Fiat tekirdağ şubesi hey maşallah :)

halils2
22/08/2014, 22:18
Fiat tekirdağ şubesi hey maşallah :)

Sağol kardeşim :) Yakında şubemi açıyorum maksat vatandaşa hizmet.

hknbrn
22/08/2014, 22:44
Cevaplarınız ve ilgilendiginiz için çok teşekkür ederim arkadaslar. Yarin kutup başını söküp deneyecegim, olmasa elektrikciye götüreyim tüm sigortaları kontrol etsin bakalim.

cemdogu
22/08/2014, 23:09
sorunu çözemezlerse yetkili servisinize gidip body'nize baktırın.Body böyle böyle baş gösteriyor büyük masraf tamiri...tamir olunca da adam olmuyor diyorlar, değişimi asıl pahalı olan kısım...

ben de ilk bakışta, sigorta olarak düşündüm.Tüm sigortalarınızı kontrol ettirin, gözünüze batanları ve arızalıları değiştirin.Migros'ta bile satılıyordu bir aralar 5lisi 3 lira mıdır nedir...

halils2
22/08/2014, 23:20
Ştop lambasının yanmasından Kasım ınız ampulün patlaması yani çalışmaması mı yoksa elektriksel olarak arktan dolayı yanmamı?

hknbrn
24/08/2014, 15:25
Kutup başını söktüm araç resetlendi ancak sorun gitmedi. Elektrikçiye götürdüm abi ben bunu kurcalamayayım servise götür dedi. Servis de bunun arızası sigortadan degildir daha büyük bir arıza var gibi duruyor teyp ve klimanin sigortasinin birden patlamasi pek mümkün değil dedi. Salı gününe randevu aldim bakalim ne çıkacak.

hknbrn
29/08/2014, 18:06
Arkadaşlar sorun servis tarafından şu şekilde çözüldü paylaşayım;
Araçta kısa devre varmış. Ama nereden olduğunu tespit edemediler. Gün boyu aracı denemişler ve ben de 3 gündür kullanıyorum tekrar etmedi. Ustanın dediğine göre o an için olan bi kısa devre bi daha tekrar etmesi çok zor gibi. Bir daha yaparsa tüm göğüsü söküp arıza tespiti için ugraşacaklarmış.

halils2
29/08/2014, 20:36
Arkadaşlar sorun servis tarafından şu şekilde çözüldü paylaşayım;
Araçta kısa devre varmış. Ama nereden olduğunu tespit edemediler. Gün boyu aracı denemişler ve ben de 3 gündür kullanıyorum tekrar etmedi. Ustanın dediğine göre o an için olan bi kısa devre bi daha tekrar etmesi çok zor gibi. Bir daha yaparsa tüm göğüsü söküp arıza tespiti için ugraşacaklarmış.

o ustaya sorun bakalım kısa devrenin elektriksel tanımı neymiş ;) ayrıca tespit edemedikleri arızayı kısa devre olarak nasıl tanımlayabiliyorlar.

muratxx5
30/08/2014, 20:38
Anlık olsaydı resetlenince. Sifirlandiginda bir daha yanmazdı. Resetlenince birdaha kısa devre yapmış o zaman. Bence göğsü falan soktureyim deme. Basit bir arızası vardır onun...

Mrt ile gönderdi

kumlali gokhan
24/01/2021, 20:39
naptiniz ustam bendede ayni sknti var cozemedim sgorta ve roleler saglam enerji sokete kadar geliyor panelin altindaki. direkt enerji veriyorum klima devreye griyor ama tuslar aktif degil. sgrta kutum bi kere su almisti komple icini sokup temizledim ama nafile olmadi yani.