PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto sahiplerinin dikkatine

Adalet
22/08/2014, 00:03
Yaklaşık 2 hafta kadar önce punto sahibi oldum. Aracım 2010 moden 48.800 km de grande punto 1.4 starjet fun paket.
Araç alınmadan önce istanbulda bir Fiat yetkili Servisi'nde ecpertizden geçirildi ve hatasız olduğu gerekçesi ile satın alındı.

Araç gerçekten iyi potansiyeli var ancak bazı sıkıntıları var starjet motor yani üstten çift exantrik ve 16 valf ancak ruhsatta 57 kw geçiyo.

Ilk aldığımda 77 hp nin bile altındaydı diye tahmin ediyorum zira düz yolda son sürati 160 km/h idi.

Tekleme ve titreme problemi vardı. Devir saati 2000 d/d altında hangi viteste olursa olsun araç devri atabilirdin değildi.

Bugüne kadar biçok marka be model araç kullandım yıllık ortalama 40.000 km şehirler arası yol yapıyorum tecrübelerime dayanarak çok yaktığını iddia ediyorum ( ortalama 9 lt/100km )

Çok uzatmadan konuya geleyim bu şikayetlerle aracı Bursa'da yetkili servise götürdüm ancak ;
Motor kulaklarından sökülüp çıkartılacak diyorlar yorum ve görüşlerinizi merak ediyorum ...
(Konuyu bu başlık altında açtım üstadların buradan daha rahat ulaşacağını düşünüyorum)

Adalet
22/08/2014, 01:04
Bursa'da Fiat yetkili Servisi'ne gidip şikayet kaydı oluşturduk ( yakıt sarfiytı tekkeme ve çekişin az olması ile ilgili) test sürüşü yapalım dediler test sürüşüne çıktık bir servis görevlisi ile ancak bırakın benim problem gördüğüm şeylere çözüm üretmeyi o an araç satılık desem müşteri olurdu diye düşünüyorum :)

Daha sonra girişimlerim sonucu Fiat yetkili Servisi'nin teknik servis uzmanı ile daha uzun mesafeli bi sürüş gerçekleştirdik ve sonuç;
Aracın çekişi vasat yakıt sarfiyatı yüksek tekleme tarzında bi titreşim var dedi ve ekledi emme manifoltundan gelen ses normalin üzerinde dedi.
Kaynağının neler olabileceğini yani çözüm yollarını sorduğumda asıl olay başladı aldığım cevap;
1-Triger kayışında sente atlaması olabilir,
2-Araç daha önce hararet yapmış ve bunun sonucunda pistonlardan bir yada bir kaçı zarar görmüş olabilir,
3- Emme manifoltu görevini düzgün yapmıyo olabilir,
4-Eksoz manifoltu arızalı araç atık ekzoz gazını tahliye edemiyor bu yüzden yanma pis hava ile verimsiz gerçekleşiyor olabilir,
5-Katalatik konbantör tıkalı olabilir ,
6-MOtor blokunun üzerinde yer alan bir parça göstererek (ki bu parçanın şu an tam adını hatırlamıyorum ancak temel mantığı dereceli eksantriğin zamanlamasını sağlamakmış dediğine göre) arızalı olabilir,
Vs.vs. (Gibi hatta şu an hatırlayamadığım şeyler bile sayıldı) gibi çözüm önerileri var. Peki bu iş nasıl olacak dediğimde aracı bırakıcaz sın ne zaman teslim edebileceğimizi de tam bilemiyoruz diyorlar . Biz motoru kuşaklarından söküp dışarıya alıp baştan sona elden geçireceğiz diyorlar :) ne diyorsunuz üstadlar yorum ve görüşlerinizi almak istiyorum

serrko
22/08/2014, 01:11
hangi servis aracın mavimi

Sent from my iPhone using

Adalet
22/08/2014, 01:21
Bunun üzerine aracımı sanayide yakınen tanıdığım ve yaklaşık 30 yıllık motor ustama gösterdim. Aracı 20 km kullandı tabi bı arada serviste yaşananlardan bahsettim :) servise ağız dolusu rahmet okuduktan sonra tespiti şu oldu ya kelebek ya enjektörler :)
Aracı garaja çektik bir takım NGK orjinal buji takımı gaz kelebeğini temizlemek için ne olduğunu bilmediğim bir kutu sprey yağ yağ filtresi hava filtresi değişti (toplam maliyet 200 tl) araç bambaşka bişey oldu. (Ha tabi bide enjektörler temizliği için katkı maddesi kullan iki kez dedi). Sanayiden çıktığım akşam aracı 4 kişi klima aydınlatma sistemi ve müzik sistemi açık düz yolda 170 km/h sürate rahat ulaştı. Titreme tekleme yok ve yakıt artık şehirler arası sakin kullanımda 4.5- 6 lt/100 km civarında değişken.

Bu anlatılanlar ışığında aracın performansını 1 tik daha yukarı taşımak istiyorum. Uygulamamız fayda sağlayacak modifikasyonlar neler olabilir ? Bütçe 1000 tl yi aşmamak kaydıyla :)

Adalet
22/08/2014, 01:22
Servis ismi vermek çok şık olmaz diye düşünüyorum üstad. Araç beyaz

cdogu
22/08/2014, 02:17
Bunun üzerine aracımı sanayide yakınen tanıdığım ve yaklaşık 30 yıllık motor ustama gösterdim. Aracı 20 km kullandı tabi bı arada serviste yaşananlardan bahsettim :) servise ağız dolusu rahmet okuduktan sonra tespiti şu oldu ya kelebek ya enjektörler :)
Aracı garaja çektik bir takım NGK orjinal buji takımı gaz kelebeğini temizlemek için ne olduğunu bilmediğim bir kutu sprey yağ yağ filtresi hava filtresi değişti (toplam maliyet 200 tl) araç bambaşka bişey oldu. (Ha tabi bide enjektörler temizliği için katkı maddesi kullan iki kez dedi). Sanayiden çıktığım akşam aracı 4 kişi klima aydınlatma sistemi ve müzik sistemi açık düz yolda 170 km/h sürate rahat ulaştı. Titreme tekleme yok ve yakıt artık şehirler arası sakin kullanımda 4.5- 6 lt/100 km civarında değişken.

Bu anlatılanlar ışığında aracın performansını 1 tik daha yukarı taşımak istiyorum. Uygulamamız fayda sağlayacak modifikasyonlar neler olabilir ? Bütçe 1000 tl yi aşmamak kaydıyla :)

Araç turbosuz olduğu için çip yazılım uygulamasında dizeller veya T-jet kadar iyi bir performans alamazsınız. Ama Fire motora yapılan çip uygulamasından feyz alarak,(varsa) vites geçişleri arasındaki hantallığı biraz azaltabilir.

Ben her aracın çipli ya da çipsiz mutlaka hava akışının düzgün olması gerektiğini düşünüyorum. Aracınızı aldığınızda hava filtrenize bakıp temizliğine emin olmadıysanız,değiştirmenizi tavsiye ederim. Bir üst kademe olarak,hava filtresini kutu içi yapabilirsiniz. Bahsettiğiniz maliyetin çok azını bu uygulama alır. Araba daha rahat nefes alır.

Onun dışında Starjet'e ne gibi uygulanır bilemiyorum. 1000 TL içinde aracınıza güzelce pasta cila yaptırıp,navigasyon(navitech nx145 grande puntoya olan tek navigasyon),geri görüş kamerası taktırıp,belki bir iki ekstra parça ile dış görünüşe de katkı sağlayabilirsiniz. Onun dışında bence Starjet motora ekstra uygulama yapıp beygirini artırmaya değmez diye düşünüyorum.

henky
22/08/2014, 06:47
Hocam sanayide kime gittin adını adresini versende bizde o ustanın müşterisi olsak. Burnu havada bi işten anlamıyan yetkili servisin nazını çekmektense işi bilen bi usta ile muhabbet etmek daha iyi

Adalet
22/08/2014, 09:14
Aracı daha çok karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleri arasında kullanıyorum. bahsettiğim usta Mustafakemalpaşa sanayi sitesinde malesef. sanayi sitesinden içeriye girip Nusret Usta derseniz herkes tanır :)

Adalet
22/08/2014, 09:18
haklısın Cenk araçta turbo olmaması modifikasyon anlamında orjinalliği bozmayacağımı düşünürsek elimi kolumu fazlası ile bağlıyo. ancak illede bişeyler yapılabiliyo olmalı.

henky
22/08/2014, 10:18
Aracı daha çok karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleri arasında kullanıyorum. bahsettiğim usta Mustafakemalpaşa sanayi sitesinde malesef. sanayi sitesinden içeriye girip Nusret Usta derseniz herkes tanır :)

Çok teşekkürler arada bir uğradığım yer karacabey benim için sıkınrtı olmaz

Adalet
22/08/2014, 12:42
rica ederim önemsiz :)

hakangim
26/08/2014, 15:39
Ben de bir servisten (bursada) hiç memnun kalmadım.