PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto çakmaklık şarjı sorunu

reddragon
17/08/2014, 15:26
Aracın çakmaklığına navigasyon şarjı oturmuyor kısa geliyor. Uğraşırken sigortasını da attırdım çakmaklığın. Çarşamba servise yıllık bakıma gidiyorum. Kalıcı bir çözüm nasıl yaptırabilirim ? Çakmaklığı başka modelle değişebilirler mi ?

RASKOLN
17/08/2014, 16:08
Lınea-fıorino Çakmak takımı ile aynı.Sigara içmiyorsan priz kiti bile takabilirsin..

reddragon
17/08/2014, 22:02
Lınea-fıorino Çakmak takımı ile aynı.Sigara içmiyorsan priz kiti bile takabilirsin..
Nasıl olur bilmiyorum priz kiti. Sigara içmiyorum iptal edebilirim sigaralıgı..

katip onur
18/08/2014, 10:16
Önceki Punto'mda da şimdiki puntomda da çakmaklıktan telefon şarz edemiyorum (çakmaklığı sağa sola çekiştirmek gerekiyor vs.) Konunun takibindeyim :) Çakmaklığı değiştirince de aynı problemi yaşamıştım.

reddragon
19/08/2014, 15:40
Önceki Punto'mda da şimdiki puntomda da çakmaklıktan telefon şarz edemiyorum (çakmaklığı sağa sola çekiştirmek gerekiyor vs.) Konunun takibindeyim :) Çakmaklığı değiştirince de aynı problemi yaşamıştım.
Tahminim bizim puntonun çakmaklığını sadece sigara içme amaçlı yapmışlar. Bütün puntolar aynı sorundan muzdarip. Yarın serviste durumu anlatacağım bakalım ne diyecekler. Arkadaşımın astrada sadece takıyorsun o kadar. Ben evire çevire bi hal oldum sonuç hüsran. Yarın akşam güncel ederim konuyu...
Eğer servisle çözüme ulaşamazsam. Şarjı 3000 mah üstü bi telefon alacağım. Tahminim 5-6 saat kadar götürür. Çünkü navigasyon cihazlarının bataryaları düşük oluyor 1.5 saati geçmiyor.

cemdogu
19/08/2014, 16:32
çok basit bir işlemle direk usb çıkışı yapabilirsiniz aslında.her elektirikçi çok ucuza halleder malzemeyi aldıktan sonra.tek ihtiyacınız şudur

https://www.adtmarine.com/Dosyalar/Dosyalar/tekne%20ve%20yat%20malzemeleri/Elektrik/Blue-Sea-Systems-ciftli-USB.jpg

bunu da münasip bir yere monte etmek...

hyzanki
19/08/2014, 17:20
ben evoda kullanabiliyorum. belkin marka soket aldım. 1.8 amper. tam oturmasa bile sağına soluna 2 kağıt sıkıştırdım. şimdilik sorun yok. amperi yüksek olduğu için çok hızlı şarj ediyor. tavsiye ederim.

Belkin Micro USB Araç Şarj Cihazı + USB Kablo (F5L121cw) | hızlıal.com (https://www.hizlial.com/belkin-micro-usb-arac-sarj-cihazi-usb-kablo-f5l121cw/10181812)

KG777
19/08/2014, 17:24
çok basit bir işlemle direk usb çıkışı yapabilirsiniz aslında.her elektirikçi çok ucuza halleder malzemeyi aldıktan sonra.tek ihtiyacınız şudur

https://www.adtmarine.com/Dosyalar/Dosyalar/tekne%20ve%20yat%20malzemeleri/Elektrik/Blue-Sea-Systems-ciftli-USB.jpg

bunu da münasip bir yere monte etmek...

Bu usb direkt 12v veriyorsa tehlikeli :) Ben çakmaklığın kablolarından paralel çekip araç içi şarj cihazını bağladım. Usb ara kablosu ile el freninin oraya çektim. Kart gözleri tarzı ızgaranın olduğu kısımı delerek sabitledim. Sadece usb kabloyu takıyorum ve kesintisiz şarj sağlıyorum.

KG777
19/08/2014, 17:28
Hiç olmadı, şarj cihazının uç kısmındaki yaylı metale değmeyecek şekilde alüminyum folyo sarark sıkı girmesini sağlayabiliriz ama biraz tehlikeli :)

skirsan
20/08/2014, 11:38
Benim de çakmaklıkta sorun vardı. Önceleri sadece temassızlık, elektrik bir gidiyor bir geliyor, elektrikçiye gösterdim çakmaklık yuvasında sorun varmış. Orjinali ile değiştirttim. Sorunsuz çalışıyor.. Sonrasında da gidip şöyle bir cihaz aldım
DBK 300 WATT İNVERTER CİHAZI 12-220 VOLT DÖNÜŞTÜRÜCÜ SIFIR - Standart Elektronik Güç Kaynakları sahibinden.com'da - 174933713 (https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-teknik-elektronik-guc-kaynagi-dbk-300-watt-inverter-cihazi-12-220-volt-donusturucu-sifir-174933713/detay)

Uzun yola giderken boz dolabı, telefon şarjı, laptop vs vs.. takıp kullanıyorum tavsiye ederim. 12 V-220 V çevirdiği için araç çalışmadığı zamanlarda bile aküden fazla çekmiyor. Usb çıkışıda olduğu için USB ile şarj olan cihazlar için de uygun ve gayet hızlı şarj ediyor. Tavsiye ediyorum.

reddragon
20/08/2014, 14:27
Bugün servise gittim.Adamlar bi ayar çekmiş sıkılaştırmış. Dönüştürücü çalıştı sorun yok şimdilik. Usb uzatma kablosu ve bilgisayar şarj kablosuyla ayfon çakmaklık dönüştürücüsünü taktım sorunsuz çalıştı.

nihat namuk
09/07/2016, 13:58
Kontak açmadan çakmaklıktan nasıl enerji alırız. Bilgisi olan varmı.

edll
10/07/2016, 11:11
Oto elektrikci akuden direk elektrigi alarak halledilebiloyor. Fazla ugrasli ve pahali bisi değil.