PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo sorunu mu?

tr112
14/08/2014, 13:54
Arkadaşlar merhabalar, çok aktif bir site üyesi değilim ama çoğu zaman bu siteyi referans alıyorum. Sizlere bir sorum olacak:

2011 1.3 Dizel punto'm var 83000 KM'de ve geçen ramazan bayramında toplamda 700 km uzun yol yaptım. Sorum şu: Daha bu 700 km'lik yola çıkmadan 1-2 gün öncesinde aracımda 2500 devir civarlarında başlayan düdük sesi gibi bir çırlama geliyor. henüz servise gitmedim ancak ben turbo'dan olabileceğini düşünüyorum. Ve bu ses halen devam ediyor. Sizin fikriniz yorumlarınız nelerdir? Sorun nerdedir ve tahminen ne kadara malolur? Arabamın çekişinde kaçışında yakışında bir problem yok...
Şimdiden Teşekkürler herkese...

emrek8899
14/08/2014, 13:58
Sanirim Turbo turbin kapaklari gevseyince bu islik sesini yapiyor onun da tamirini 300 civarinda yapiyorlar diye biliyorum

Kadir00906
14/08/2014, 14:04
Normalde bu ıslık sesine benzer ses turbolu dizel araçlarda benim hoşuma gidiyordu açıkçası,ancak bir sorundan kaynaklı bu sesi yapacağını hiç düşünmemiştim,babamın 2010 1.6 doblosunda da bu ses mevcut ama çok az veriyor bu sesi , sadece turboya geçip ivmelenirken oluyor.

tr112
14/08/2014, 15:55
Normalde bu ıslık sesine benzer ses turbolu dizel araçlarda benim hoşuma gidiyordu açıkçası,ancak bir sorundan kaynaklı bu sesi yapacağını hiç düşünmemiştim,babamın 2010 1.6 doblosunda da bu ses mevcut ama çok az veriyor bu sesi , sadece turboya geçip ivmelenirken oluyor.

:) Gazlayınca ses güzel geliyo evet... Sanırım çok acil gibi gözükmese de bir sorunun ön habercisi ve ilerde daha büyük iş açmaması için bi göstermek gerek... hayırlısı bakalım paralanınca servise gitçez artık...

OAGP1960
14/08/2014, 17:15
İlk yapmanız gereken iş, aracınızı test cihazına bağlatıp turbo sorunu olup olmadığını tespit etmek olmalıdır.

fotobelit
14/08/2014, 18:13
Kesinlikle Turbodan..Tamir ve değişim ücretini servis ve yan sanayiden aldıktan sonra,birde çıkmacılara sağlam turbo bakın..
Dip not;Değişim veya tamir olduktan sonra,aracınızı stop ederken bir miktar bekleyip öyle stop edin..mesela kısa mesafelerde önemli değil ama devirli kullandıgınız orta mesafelerde yarım dakika kadar,uzun mesafelerde 1-1,5 dakika kadar..

tab
14/08/2014, 18:38
Turbo hortumlarını kontrol ediniz. Sonra turboya baktırınız.

RecepK
14/08/2014, 18:53
Turboda balans olduğu için bu sesi yapıyor... Erken teşhis size daha düşük maliyetlere sorunu çözdürür bunun için izmir de ege turbo var tavsiye ederim...

KG777
18/08/2014, 12:27
Arkadaşlar konu varken, bende buradan sorayım dedim tabi konu sahibi arkadaşımızın rızası olursa.

Aracımda herhangi bir çekiş sorunu çok yakma gibi bir sorun yok.
Araç ısınana kadar bir sorun yok, araç ısındıktan sonra 2 viteste kasislerde devam ederken zorlanıyorum. (6 ileri) ve ısındıktan sonra turbodan vuvv şeklinde ince bir ses geliyor. Borularında bir gevşeme falan olma ihtimali varmıdır? Yukarda yazılanlardan başka neler yapılabilir?

şimdiden teşekkürler.

tr112
18/08/2014, 15:10
Arkadaşlar konu varken, bende buradan sorayım dedim tabi konu sahibi arkadaşımızın rızası olursa.

Estağfirullah... Bendeki de benzer bir durum... Hala daha gidemedim ama servise gitmek gerekiyor en kısa sürede...

lithium_
18/08/2014, 18:18
turbonuz balans yapıyor olabilir, tamiri pek önerilmiyor çünkü sorun tekrarlayabiliyor. eğer sorun çok büyükse (çekişten düşme, fazla yakma vs.) değişim gerekir ancak bu sorunlarınız yok, sadece ses varsa bence değişime gerek yok bu şekilde kullanılabilir.

fotobelit
18/08/2014, 18:25

Aracımda herhangi bir çekiş sorunu çok yakma gibi bir sorun yok.
Araç ısınana kadar bir sorun yok, araç ısındıktan sonra 2 viteste kasislerde devam ederken zorlanıyorum. (6 ileri) ve ısındıktan sonra turbodan vuvv şeklinde ince bir ses geliyor. Borularında bir gevşeme falan olma ihtimali varmıdır? Yukarda yazılanlardan başka neler yapılabilir?

şimdiden teşekkürler.
Bence senin ses normal hocam..Islık gibi değilse ki değilmiş,performans ve yakıt kaybıda yokmuş..Dediğim gibi bence normal..2. vites kasislerde devrini almıyorsa zorlanmasıda normal..

tr112
25/09/2014, 10:08
Arkadaşlar sorun çözüldü, korktuğum gibi de değilmiş...
Servisteki usta sesi duyar duymaz olayı çözdü. Usta çalıştır bas gaza dedi, gazladım sesi duydu ve "bişey yok arabanda, eksoz manifoldunun vidası gevşemiş" dedi ve vidayı sıktı ses mes kalmadı... üstelik para da almadılar, ustaya dualarım eşliğinde 10 lira sıkıştırdım :D

tr112
25/09/2014, 12:18
umarım benzer sorun yaşayanlara faydası olur, benzer şekilde gazlayınca çırlama sesi duyanlar, benim gibi durduk yere canlarını sıkmasınlar, ilk önce eksoz manifoldunun bağlantı somunlarını sıktırsınlar

hzrakts
11/11/2014, 00:25
umarım benzer sorun yaşayanlara faydası olur, benzer şekilde gazlayınca çırlama sesi duyanlar, benim gibi durduk yere canlarını sıkmasınlar, ilk önce eksoz manifoldunun bağlantı somunlarını sıktırsınlar
Tamı tamına aynı sorunu yaşadım bu aralar :D Turbo diye korktum ve gittiğim her turbocu hemen turbo değişecek dedi. Sonra şansına bi motor ustasına denk geldim egzos manifoldunun civataları sıktı o ses yapar dedi. Sonra bindi arabaya çıktı yola kökledi de kökledi senin turbo sapasağlam maşallah hiç kafana takma bin rahat rahat arabana dedi :D Yalnız ses hafiften yine var ama azaldığını farkedebiliyorum o da turbonun kendi sesi artık diyorum :D Bu arada turbo problemi olan arkadaşlar kesinlikle çok iyi analiz yapsınlar turbocular inanılmaz sahtekar adamlara kalsa hemen değiştirip geçirecekler bir güzel. 2 basa basıyo azıcık ses duyuyo ki duyupta teşhis koyduğuna da emin değilim sonra hemen turbon bozuk değişelim diye göz korkutmalar başlıyor. Alıp arabayı bi test etmek yok makinaya bağlamak yok öyle paraya taparcasına iş yapıyolar. Umarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlar ya da yaşayacak olanlar okur da boşa para bayılmazlar.

atlatma
11/11/2014, 02:56
İlk yapmanız gereken iş, aracınızı test cihazına bağlatıp turbo sorunu olup olmadığını tespit etmek olmalıdır.

Dostum,
Bu turbo arızasını bilgisayara bağlayıp direk turbo arızalı diyemi görüyor yoksa bazı verilere göre mi yorum yapıp arıza var diyor. Çünkü her ne kadar değişken geometrili vs. turbo olsa da turbo mekanik bir cihaz. bilgisayar pompa enjektör vs. arızayı gösterir ama turbo arızasını alenen göstermez diye düşünüyorum. SAygılarımla

hzrakts
11/11/2014, 14:17
Dostum,
Bu turbo arızasını bilgisayara bağlayıp direk turbo arızalı diyemi görüyor yoksa bazı verilere göre mi yorum yapıp arıza var diyor. Çünkü her ne kadar değişken geometrili vs. turbo olsa da turbo mekanik bir cihaz. bilgisayar pompa enjektör vs. arızayı gösterir ama turbo arızasını alenen göstermez diye düşünüyorum. SAygılarımla
Hocam makina falan yok ortada bakıyolar sorun ne olursa olsun turbodan diyip para koparma derdindeler. Makinaya bağlanması için turbonun sökülmesi gerekmiş onun içinde 150 tl istiyolar