PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalkışta titreme

ccoglu
13/08/2014, 11:02
selamlar arkadaşlar. herkese iyi günler.

2010 punto evo kullanıcısıyım.
aracımda kullanırken yeni bir durum farkettim. bundan yaklaşık 4 gün önce aracımın kalkışta titreme yapmadığını farkettim ve çekişinde değişiklik farkettim. bu 4 gün öncesinden de önce 2. viteste filan 2000 devr gelmeden tam gaz yemiyordu ama şimdi daha ii 1200 1300 lere geldiğinde de hızlanmaya başlıyor. ve 90 km hıza geldiğimde ötme oluyordu şimdi oda kalktı ve daha ii gidiyor yorulmadan 90 100 110 gibi hızlara ulaşıyorum.

bunun yanısıra bazen de yine titreme meydana geliyor. bu gün gün ara ara değişiyor. işden dolayı da aracımı gösteremedim henüz. bunun yanısıra sabahları çalıştırdığım da araç da debriyaja bastığımda o yüksek ses kesiliyor sen normale dönüyor. belli bi zaman sonra ses normalleşiyor. artı bunun yanısıra sanki araçtaki yakıt tüketimide düştü 4 gün öncesine nazaran. ne olabilir bu yaşadıklarım. yardımcı olursanız sevinirim.

RecepK
13/08/2014, 11:32
Abi ben bu yazıyı okudum hiç bişey anlamadım... kalkışta titremeden başka herşey yazıyo burda...
eğer kalkışta titreme varsa baskı balata + volant...
giderken titreme varsa yavaştan hızlıya doğru yani 20+30+40+50 diye giderken ufaktan bi titreme varsa aks lalesi veya jant göbeği...
90-110 km aralığında titreme varsa balans...
bunların yanı sıra motor sesli çalışıyo debriyaja basınca ses azalıyosa direk baskı balata deb.bilyası

ccoglu
13/08/2014, 12:09
haklısın karışık yazdım galiba. aracı aldığımdan bu zamana kadar 1. viteste titreme vardı. ama ne olduysa o kalkıştaki titreme gitti. arabanında çekişi arttı. 4 günden beri. ama arasıra yine de oluyor. eskisi gibi olmasada. önce den 2000 devire gelince hızlanıyordu şimdi 1400 devirde hız almaya başlıyor. giderken titreme yok. sadece ilk kalkışta vardı ve arabam tam gaz yemiyordu. bu neden kaynakllanır.

RecepK
13/08/2014, 12:35
araca bi işlem yapıldımı ? sanki debriyaj balatası kaçırıyomuş da şuan düzelmiş gibi bi durum var da debriyaj kendi kendine nasıl düzelecek ??? acaba balata belli bir yerde sıkıştı kaldı da o yüzden mi düzeldi bilemedim arabanın el frenini çekip 3.viteste bi kalkış yapın araba stop ederse debriyaj da problem yoktur.

ccoglu
13/08/2014, 12:49
arabada herhangi bi işlem yapılmadı ama 1. vitese geçirirken bazen zorlanıyor takılıyor gibi oluyor. bazen de düzgün giriyor. hava filtre kabininde çok titreme vardı durduğpu yerde çalışırken bant sardılar normale döndü. şimdi yolda giderken arabada 2. vitest, 3. viteste hızlanıp bir üst vitese geçirirken bağırma olurdu o da kesildi. baskı balatanın tam oturması gibi rulman dan kaynaklanan bişey olabilirmi. bunda önce baskı balatan değişecek diyorlardı. 1. vitesteki kalkış titremesinden dolayı.

celenlee
13/08/2014, 14:48
Baski balata ile ilgili birsey oldugu kesin.

Balatanin yuzeyi duzelmis olabilir, yagli vs ise yagli yuzey kullanimdan oturu gitmis olabilir.

Bir sekilde kalkislarda tam baski yapamiyo ve sonradan duzelmis olabilir.

Anlattiginiz seyler tamamen kavramanin duzeldigini gosteriyor ;)

Arrest
14/08/2014, 01:44
Baski ile ilgili problem var bilyada olabilir hocam. Dikkat edin ses genelde bilyadan gelir. Bilya dagilirsa hidroliginiz bosalir frenler mazallah...

ccoglu
15/08/2014, 09:43
teşekkürler ilginize araçta gaz pedalı basınca hızlanması için 2000 devre gelmesini bekliyordum şimdi oda düzeldi. 1. vitese düzgün girdiği zamanlarda araçta titreme düzeliyor. bazende azalıyor. sabahları çalıştırdığımda motor biraz gürültülü çalışıyor. fakat debriyaja basınca gürültü gidiyor.