PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo 105 Bg.Multiair-Opel Astra Elegance Twinport (2004) mu

kemalakkan
11/08/2014, 15:55
Selamlar Fiat Kullanıcıları

Başlıkta da belirttiğim üzere punto evo yada opel astra marka ve model araclara niyetlenmiş bulunmaktayım.Siz değerli kullanıcıların yorumlarına acilen ihtiyacım vardır.Punto evo 2010 model otomatik opel astra elegance 2004 model otomatik bu araçlardan birisini almak istiyorum fakat gönlüm evo dan yana ama forumlarda puntoların yok guneşte bekleyince arka kapı acılmıyor yok küçük taş carpmalarında boyası hemen kalkıyor alma etme felan gibi yazılar var geçmişte fiat marea marka aracım vardı cok memnundum ama şimdi faklı durumlar sözkonusu donanım olarak punto opelden daha donanımlı ama yeni bu evo multiairler nasıldır dayanıklımıdır sağlammıdır ve bide almayı düşündüğüm evo orjinal lpg li olan bir model artıları eksileri nelerdir bilmiyorum detaylı mesajlarınızı bekliyorum

Saygılarımla

kemalakkan
11/08/2014, 17:08
Hiç multiair kullanıcısı yokmu cevap alsam bir kaçtane

byvirus
11/08/2014, 17:21
Hocam selam ben Punto 1.4 multiair Lounge 105 hp kullanıyorum aracı 1 ay falan oldu şimdiye kadar yaşadığım bir problemim bir şikayetim yok gayet memnunum yalnız benimki LPG li değil. Açıkçası cevrede bu şekilde yorum yapan çok fiat için ama ben kulak asmadım iyiki de asmamışım. Bende sizin gibi kararsızdım ve düşündüğüm araçların içinde astra da vardı ancak segment olarak Astra bir üst segment ve model düşük fiyat uçuk.. Özelliği olmayan düşük model bir arac alacağıma özellikli yüksek model aracı tercih ettim umarım yardımcı olabilmşimdir takılan bişey olursa sorabilirsiniz..

kemalakkan
11/08/2014, 17:32
Çok teşekkür ediyorum mesajınız ve bilgileriniz için bende sizin gibi düşünmekteyim yani düşük model astra almaktansa 2010 evo daha iyidir diye yani haklısınız fakat kafama takılan kaporta aksamı felan düşük kalite dir diye yorumlar vardıda ona biraz takıldım ayrıca sağlam ve dayanıklımı oda önemli

fotobelit
11/08/2014, 19:11
Kaporta ve sağlamlık konusunda opel den aşağı oldugunu düşünmüyorum..Kaldiki 6 yaşlık bir parça metal yorgunluguda vardır..Yeni kasa olsa belkide,2004 için değmez..Bencede Evo..

kemalakkan
11/08/2014, 19:56
Mesajlarınız için saolun metal yorgunluğu olayı farklı bir durum benim sormak istediğim puntonun kasası şaşisi felan sağlammıdır yani en ufak bir hasarda bile deforme olurmu kac ml sac kullanılmaktadır.Uzun yolda en ufak bir taş gelmesinde derin bir kaporta izi kalırmı böyle yorumlar nette cokta ondan sordum

stotinka
11/08/2014, 20:21
hemen al kaçırma 4 yıldır tık demedi yakıt iyi performans iyi

evren iskent
11/08/2014, 21:08
Mesajlarınız için saolun metal yorgunluğu olayı farklı bir durum benim sormak istediğim puntonun kasası şaşisi felan sağlammıdır yani en ufak bir hasarda bile deforme olurmu kac ml sac kullanılmaktadır.Uzun yolda en ufak bir taş gelmesinde derin bir kaporta izi kalırmı böyle yorumlar nette cokta ondan sordum

Kasanın kolay deforme olması aracın güvensiz olduğu anlamına gelmez. Bilakis, yenü güvenlik trendinde aracın darbeleri emmesi için metal parçaların mukavemet göstermeden katlanması esastır. Azalan rezonansla beraber Güvenliği yaşam alanında bulunan çelik barlar ve airbagler sayesinde sağlar yeni araçlar. Ncap'tan 5 yıldız alan renaultların birçok modeli, peugeot 308 gibi modellerin çamurlukları bakalittir. Aracım 2011 model. Multiair değil ama ilk sahibinden 100.000km'de aldım. Aracın boyası ilk günki gibi duruyor. Bu tip bilgilendirmelerde yanlış anlamalar vardır. Bir aracın boya kalitesi belli bir standarttadır. Bu standartları sağlamıyorsa zaten belli bir süre sonra kendini belli eder. Evo ve selefi grandepunto yıllardan beri yollarda, boya problemi yaşayan araç yok ama vernik atığı, yanığı gibi yaşayan opel corsalar özellikle ilanda atık, yanık yoktur denilerek satılıyor.

Aracın bazı sorunları var ama her aracın da kendine has sorunları var. Aldığınız araç bir markanın giriş seviyesi modeli. Bunu unutmamak lazım. Beklentiyi fazla büyütmeyin ama giriş seviyesine göre bence evo sınıfındaki birçok araçtan görsel ve işlevsellik olarak önde. Evo'ya kadar yaklaşık 2006'dan beri uzun yol araçlarım Mondeo oldu. İkinci araçlarım genelde küçük araçlardı. Ancak risk alarak Evo'yu alırken elimden çıkardığım mondeo ghia-x yerine henüz büyük araç alma ihtiyacı duymadım. Evo bir Mondeo olamaz ama fiesta ile de, corsa ile de rahatlıkla boy ölçüşebilir. Araç konusunda seçiciyimdir, multiair ile çok ilgilendim ancak hep araçlarım benzinli oldu ve birkaç satır üstte de belirttiğim gibi lpg'siz 2.0 araçlar kullandığım için bu sefer dizel almak için yola çıktığımdan ibre multiair'e dönmedi. Ancak alsaydım da memnun kalacağımı düşünüyorum. Motor olarak başarılı ve 6 vites ekonomik olacaktır.

Saygılarımla.

byvirus
11/08/2014, 22:27

Kemal bey 1200 kg bir araçtan bahsediyoruz selefleri ondan daha hafif..

kemalakkan
11/08/2014, 23:18
Haklısınız arkadaşlar tüm mesajlar için çok ama çok teşekkür ediyorum.Murat ÇALIŞ isimli arkadaşa ayrıca teşekkür ediyorum saolsun benimle telefonla görüşerekte çok aydınlattı onun sayesinde sahibinden ilanı ile bakmış olduğum multiair arabanın aslında multiair olmadığını öğrendim ve multiairlerde otomatik versiyonu yokmuş belki çok önemli değil ama ben 105 bg lik multiaire modeline binmek istiyorum olmassa manuel alıcam

Saygılar

kristaldeniz
12/08/2014, 16:09
aynı şekilde ben de iki araç arasında ikilemde kaldım. ve neticesinde evo dinamik aldım. yaklaşık 9 ay oldu alalı da. çok şükür bir sıkıntı yaşamadım ve yaşamam da inşallah.
açıkcası 2004-2005 astraya o kadar para vermeye içim elvermedi.

ykaya1983
12/08/2014, 16:23
2004 Model 10 yaşındaki bir araca 30000 lira para bağlayacağınıza 2-3 yaşlarında temiz bir punto almak bence de daha mantıklı.10 yaşında aldığınız araçtaki birçok parça ömrünü tamamlamaya geldiği için masraf çıkarma ihtimali her zaman punto'dan daha fazla olacaktır.Üst segment olduğu için astra classıc tabi ki puntodan yol tutuşu ve konfor anlamında iyi olacaktır.Fakat dayanıklılık ve güvenlik anlamında tartışmasız punto derim.Üstelik nedense astra classıc lerin tasarımına bir türlü ısınamıyorum.

fluminense
12/08/2014, 16:23
Evodan önceki aracım sizin bahsettiğiniz opel astra idi.g kasa diye geçer Türkiyede en çok tutulan modellerdendir,temiz ise alıp satarken problem çıkarmaz.hemen gider..2004 model olanlar 8 hava yastıklı ekstra güvenlik paketlidir..kararan dikiz aynaları,yağmur sensörü,hız sabitleme... vs hepsi vardır,tam dolu,kemikli bir araçtır.yol tutuş sınıfının en iyilerindendir,uzun yolda üzmez,ara hızlanmalarda çok seridir,1-2-3 viteslerde patinajla kalkar o derece.Lpg ye uyumludur.eksileri ise EGR valfi sorunu ve nadiren de olsa bobin yakmasıdır..
Ben model yenilemek için satmıştım..opeli sattığım parayla sıfır km 2010 model 1.4 fire evo almıştım..evo yu bilen bilir,mennunum..az yakıyor 7 litre civarı lpg tüketiyor,opel de 7 civarı yakıyordu..yakıtları aynı fark yok diyebilirim.
Temiz astra bulursanız kesinlikle memnun kalırsınız.garanti veriyorum.ama hırpalanmış araca denk gelirseniz,samimi söylüyorum altından kalkamazsınız.paranız olsa da tamir ettiremediğiniz anlar oluyor :))

1923qw
12/08/2014, 23:36
mutiair kullanıcısıyım, sakin kullanımda az yakar basarsan gider, sıkıntı vermez, boya olayı falan her aracın başına gelen şeyler, donanımlısına binerseniz inmek istemezsiniz araçtan bağımlılık yapar bilginiz olsun, satıp yerine alacak araba bulamazsınız

ceb_58
12/08/2014, 23:58
Multiair nasıl bilmiyorum. Opel kullanmadım. Ancak şunu belirtiyim, opel markalı araçların sık sık sorun yarattığını biliyorum. Konfor bakımından belki opel önde olabilir. Bahsettiğiniz Opel B segment mi bilemiyorum ancak ben olsam ikisi arasından Multiar (Punto) alırdım.

NOT: Dizel seçenekli 90'lık bir punto daha cazip.

tonymontana
13/08/2014, 01:21
Yahu ben anlamıyorum biz arabayı hafifletelim, tüketimi düşsün vs diye ince sac kullanıyoruz müşteri kalın sac istiyo. Az yaksın da istiyo. Tüm dünyada otomotiv üreticileri ne kadar ince sac kullanabiliriz diye uğraşıyorlar.
Opelin dış sacı 0.8mm Punto'nunki 0.7mm.. Dünya değişir mi sanıyosunuz bununla?
Sacın kalınlığı tek parametre değil, malzemesi nedir, rijitlik macunları var mı yok mu nasıl uygulanmış falan filan..

Yeni Astra'larda 0.5mm kalınlığında motor kaputu iç iskeleti var. Adam mühendisliği koymuş ortaya müşteri ince der beğenmez...

Kazada deforme olması da sizin canınızı kurtarır.

Yazdıklarım kimseye yönelik değil, sadece bilinci artırmak istiyorum. Bu yanlış bilgiler yüzünden insanlar aldanıyor.

cemdogu
13/08/2014, 02:08
o kasa astranın kronik bobin yakma sorunu var.ayrıca yakıt tüketimi de lpgde 8/9 litre şehiriçi tüketimi.kaporta konusunda temiz bakılmışını, kazasızını bulmak çok zor diyebilirim.İllaki bir eksiği bulunur.Dışı temiz az boyalı bulursunuz,içi deforme çıkar ..Boyasız derler, komple boyalı çıkar.Km düşük derler 50k km düşürülmüş çıkar.Ele ayağa düşmüş bir araç ve mevcudu çok.10 yaşında araba yerine temiz bir Multiair ile, ve ufak masraflarla güzel vakit geçirirsiniz.

temiz astra için 30/33 arası para lazım.Ancak bi süre sonra araç piyasası zayıflayınca 30 Milyara tertemiz bi punto multiair bulursunuz, kalan farkla da kendi zevkinize göre aksesuar taktırırsınız.

Benim düşüncem bu yönde hocam.Güvenlik olarak, isterse 15 airbag'i olsun, 10 yaşında arabanın güvenliği 2010 model bir araçla yarışamayacaktır.Yenilikçi olmak her daim iyidir.MultiAir olsun, Multijet olsun sorun çıkarmazlar ve uzunca Km giderler.Kullanan dostlarımız da söylemiş, taş izi....Her araçta olacaktır bunlar.2013 model Qashqaimde arka plastik tampon, yan marşpiyeller,kaput...İnce nazarlıklarımız var ki bu kalite babında birşeyi ıspat etmiyor.

Kalınlık konusunda..Mukavemeti sağlam ama esnek bir sopayla taşa vurun.Sonra daha kalın ve doğal olarak mukavemeti daha az olan bi sopayla taşa vurun.İkinci seçenek daha çok hasar görecektir. incelik ve esneklikle olur Güvenlik meselesi.Şahin ve Doğan tipi araçların kaportası kalındır.Şasisi de keza öyle ama lifte çıkardığınızda 2000 model şahin öne doğru eğilir.Dayanıklılıkla kalınlık alakasız meseleler..keza artık araçlarda tek kalın olması gereken, takla durumunda çökmemesi için, tavandır.Puntoda da tavan diğer mevcut araçlardan daha kalınca dikkat ederseniz...

Karar sizin.Bence punto.

kemalakkan
13/08/2014, 18:48
Selamlar tekrar arkadaşlar ben 77 bg olan bi model var kısmetse onu alıcam gibi puto evo 77 bg fire dinamik olan model sanırım orjinal lpg li bir araç 50 bn km de otomatik yarın kısmetse istanbula gidip exper yaptırıp bakıcam yani 105 bg multiair modeli almayı cok istiyordum ama fiyatları cok yüksek sanırsam buda benim işimi görür gibi hayırlısı ile

kemalakkan
13/08/2014, 19:05
Son bi soru daha fire Dinamik mi yoksa Dinamik evo mu tavsiye edersiniz tabi otomatik ikiside ve lpg olucak tavsiyeleriniz bekliyorum

fencolic
13/08/2014, 19:12
2004 olmasa opel astra derdim ama diger tarafta 2010 punto olunca düşünmeye gerek yok, punto. Ancak 2008 2009 astra olsaydi yine astra derdim.

kemalakkan
13/08/2014, 19:22
Astralarda iyi ama punto kucuk seri kısmetse yarın istanbula gelip bakıcam bitane otomatik full olan modeline

celenlee
13/08/2014, 20:28
Hiç multiair kullanıcısı yokmu cevap alsam bir kaçtane

Öncelikle Multiair Otomatik yok ;)

1.4 Fire 77BG Dualogic var.
ya da
1.4 Multiair 105BG Manuel.

Fire aldığında rahat rahat basa basa binebilmek için, LPG taktırmanı tavsiye ederim.
Çünkü can sıkabiliuyor güç noktasında.
Yüksek devirlerde çok yakıyor,
düşük devirlerde can sıkıyor :p
Genelde herles LPG takıyor ve keyfine bakıyor :)
Her kit uyumludur, iyi bir ustaya 1000-1200TL lik bir kit taktır gitsin ;)

kemalakkan
13/08/2014, 21:03
saolun mesajınız için alacağım arabada fabrikasyon lpg varmıs sanırsam yarın gidip bakıcaz ya inşallah olursa alıcaz bakalım

kemalakkan
13/08/2014, 21:19
sadece fire dinamiklerdemi otomatik var normal dinamik evolarda otomatik yokmu acaba

tayfux
13/08/2014, 21:27
her zaman demişimdir punto serisinde en güzelleri evolardır..evo almak imkanınız varsa evo idealdir..astra g konusuna gelince..astra g ler Türkiye de inanılmaz tutulmuş ve herzaman piyasası olan bir araçtır..2004 model olan araç temizse düşünülebilir..
kararınızı vermişsiniz gerçi biraz geç oldu ama..size kolay gelsin inşallah istediğiniz tür bir araca sahip olursunuz..

kemalakkan
13/08/2014, 22:15
arkadaşlar istanbul bostancıda aracı exper yaptırıcam tavsiye edebileceğiniz yer varmı

byvirus
13/08/2014, 23:05
Kemal hocam expertiz yapan yerler var kime sorsanız gösterirler yanlış hatırlamıyorsam ana kapıdan girdikten sonra ilk soldan girip yolun sonunda oto expertiz diye biyer olacaktı jip garajlarının orada birde rese oto varmış forumdan arkadaşların önerdiği orada olabilir

celenlee
13/08/2014, 23:49
sadece fire dinamiklerdemi otomatik var normal dinamik evolarda otomatik yokmu acaba

Her donanimda fire otomatik var.

1.4 Fire Active
1.4 Fire Dynamic
1.4 Fire Emotion

1.4 Fire Evo Easy
1.4 Fire Evo Mylife
1.4 Fire Evo Dynamic

kemalakkan
14/08/2014, 00:05
Saolun mesajlarınız için ayrıca inşallah yarın hayırlısıyla alıp gelicem bu aracı en full modeli diyip duruyordu eleman umarım ESP vardır ya bi defa olsun esp li bir arabaya binmek istiyorum valla

cemdogu
14/08/2014, 01:27
Saolun mesajlarınız için ayrıca inşallah yarın hayırlısıyla alıp gelicem bu aracı en full modeli diyip duruyordu eleman umarım ESP vardır ya bi defa olsun esp li bir arabaya binmek istiyorum valla
sorun.eğer konsolda esp asr tuşu varsa vardır.otomatiklerde standart diye biliyorum gerçi

Arrest
14/08/2014, 01:34
Arkadasim opel astra aldi gostermedigimiz yer kalmamasina ragmen

10.000 km 1 yilda 4000 TL masraf acti

Arac 130.000 de astra H tvinport 1.6 ekotek motor