PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin pompası arızası

sanyu
29/07/2014, 13:40
s.a arkadaşlar.hepinize iyi bayramlar.
2006 starjet lpg li aracımı sabahları ilkl çalıştırdığımda bir sarsıntı titreme oluyor.Bu bayadır vardı.Lpg ye geçince olmuyor bende önemsemiyordum.Geçen gün yine çalıştırdım.Bu sefer sarsıntıda müthiş bir artış vardı.Gaza bastım ilerledim bu seferde gazı az yedi.... araba uyuz uyuz gitti.Hatta gazı körükledim pat diye seste geldi.Bu sorunlar araba ısınınca ve lpg ye geçince kayboluyor.geçici olarak motor arıza ışıgıda yanıyor.Benim araştırmalarım benzin pompasına işaret ediyor ama sizler ne düşünüyorsunuz.Değerli yorumlarınıza ihtiyacım var.bayram olunca servis işi sıkıntı gibi.

eexelanss
29/07/2014, 14:24
Anlattığın probleme bakılırsa aracında 2 türlü problem olabilir.
Birincisi seninde dediğin gibi benzin pompasından kaynaklanıyor olabilir.. Depoda az benzin tuttuysan benzin pompası tembelleşmiş ve basıncı düşmüş olabilir. Bunu şöylede anlayabilirsin benzin deposunu yarıya kadar doldur şayet düzelme olursa pompadan kaynaklı demektir.
İkinci sebep ise lpg nin ayarları bozuktur ve zamanla aracın stf değerlerini bozmuştur yani benzin haritasını aşağı çekmiştir ve sen aracı her çalıştırdığında da benzinle çalıştığı için araç fakir karışımda çalışmaya başlamıştır.. Buda gaz yememe pat küt sesler çıkarmaya ve titremeye sebep olur ama araç gazdayken bu belirtilerin hepsi kaybolur.. fakat motor her soğudunda tekrar başa döner..

Senin aracındaki problemde bence ikinci sebepten kaynaklanıyor..
Yapman gereken şu..
Aracı benzine alıyorsun ve ordaki gaz düğmesine bir müddet unuyorsun. Yani aracını 250-300 km benzinde kullancaksın. Bu km lere ulaştığında zaten aracın düzeldiğini görürsün burdaki amaç aracın stf değerlerini eski haline ulaştırıp zengin fakir karışım dedikleri olayı normale döndürmek.. Daha sonra aracı gaza almadan doğruca lpg ayarına gidiyorsun. Orada hem yol hemde rolanti ayarı yaptırman lazım..
Ayarlar düzgün yapılmazsa bir müddet sonra aynı şeyler tekrar başına gelir..
Eski bir Starjet kullanıcısıyım..

sanyu
30/07/2014, 01:40
eexelanss Vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.Dediklerinizi uygulayacaktım. fakat biraz önce arabaya bindim.Aynı sıkıntılara devam.üstelik şimdi lpg ye gectikten sonrada yaptı.araç gaz yemedi resmen üstelik garip seslerde çıkardı.motor arıza ısıgı yandı.Valla korkmaya basladım.Yarın bir motor ustası bulabilirsem göstereceğim.

eexelanss
31/07/2014, 08:47
Rica ederim.. Bence motor ustasına göstermenize gerek yok.. Boş yere anlamsız yerleri kurcalarlar. Sen aracına benzin al ve bir müddet benzinde bin. Buna rağmen düzelmezse ozaman bir servise göstermeni tavsiye ederim..
LPG li starjete binipde problem yaşamayan kişi sayısı çok azdır..

sanyu
31/07/2014, 14:37
eexelanss bugün sabah alalacele lpg servisine gittim.Ayarlarımın düzgün olduğunu söylediler.Gitmişken bakımını yaptırdım.gaz filtresi değişti ve enjektörler temizlendi.hatta enjektörümün birisinde biraz sıkıntı var ama değişmesine gerek yokmuş.Lpg ustası bujilerini v.s değiştir geçmezse bir daha bakarız dedi.Malesef zamanım olmadığından motor ustasına sadece gösterdim.O da sıkıntı oldugunu ama yogunluktan dolayı arabama hemen bakamayacağını söyledi.Yola çıkmamda bir sakınca olmadığını söyleyince bende çıktım uzun yoluma.Sizin dediğiniz gibi lpg tusunu kapattım.Benzin deposunu fulledim.Benzinle yolculuğuma başladım.Tam 160 km yol yaptım.Artık sorun sürekli şekil mi değiştiriyor nedir.Uzun yolda sabit hızla giderken birden gaza basayım motor arıza ışığı yanıp sönmeye başlıyor.Araç sollamalarında ve yokuş çıkışlarında baya çekişten düşüyor ve arıza lambası yanıp sönmeye başlıyor.Daha sonra gazdan ayağımı yavaş yavaş çektigimde arıza ışıgı sönüyor.Eğer hızlanmamı sindire sindire yaparsam hiç bir sıkıntı yok..Bakalım 600 km falan benzinle bineceğim.sonucu göreceğiz.Sonra haftaya periyodik bakıma girecek.Orada halletsinler artık.Sonucu buraya yazacağım.Herşey için sağol.

alee367
31/07/2014, 15:34
arıza ateşleme arızası gibi görünüyor...arıza ışığının yanıp sönmesi onu gösteriyor bi arıza tespit cihazına bağlayın orada P0301-2-3-4 givi bir arıza veriyorsa ilgili silindirde ateşleme sorunu var demektir

mehmet84
31/07/2014, 18:19
Bu ateşleme arızası. Bende ilk lpg taktırdığımda yaşadım buji kabloları sorunluydu değiştirince düzeldi. muhtemelen senin bir buji eksik çalışıyor. o yüzden araç yüke binince pat pat ses yapıyordur.

sanyu
31/07/2014, 19:19
inşallah ateşleme sorunudur arkadaşlar.Teşekkürler

sanyu
31/07/2014, 19:20
Arabamdan çok memnunum ama bir dahaki sefere dizel alacağım.

serseri27
01/08/2014, 15:59
Sorunun kesinlikle ateşleme sistemi olduğunu düşünüyorum.
Benzin pompası arızalı olsa Araç neden patlatma yapsın benzin pompası arızalı olduğunda araç fren yapıyormuş gibi olur gitmez, lpgye geçince sorun olmaz.

Patlama şikayetinin tek sebebi ateşlemedir yanmayan yakıt birikir ve birden yanarak egzozdan patlama sesi gelir. ayrıca araba iyice çekişten düşer benzine alınca biraz düzelme olsa dahi lpgde sorun daha fazla hissedilir.
Ben bu sorunları elektrik arıza testi yapan bi yere giderek çözüyorum 15 tl ücret alıyorlar. yedek buji buji kabloları var, test cihazları var. Tek tek deneyip sorununu söylüyorlar.
Bence ilk yapman gereken ateşleme sistemini kontrol ettirmen

OsMaN79
01/08/2014, 17:10
problem enjeksiyon bobininden kaynaklanıyo ömrünü tüketmiş tecrübeyle sabit.

sanyu
01/08/2014, 19:59
problem enjeksiyon bobininden kaynaklanıyo ömrünü tüketmiş tecrübeyle sabit.

osman bey enjeksiyon bobini ateşleme bobini oluyor değilmi.

sanyu
01/08/2014, 20:03
araç zaten bakıma girecek.baya bir para bayılacaz.inşallah küçük sorundur.

OsMaN79
01/08/2014, 21:47
osman bey enjeksiyon bobini ateşleme bobini oluyor değilmi.
evet ateşleme bobini değişmesi gerek

sanyu
01/08/2014, 23:31
evet ateşleme bobini değişmesi gerek

pahalı bir şey mi acaba?

atlatma
02/08/2014, 01:16
Mehmet Ali kardeş,
Bence hiç benzinle binme birde benzin lpg fiyat farkı yüzünden dünyanın farkı çıkacak.
Bence bu problem motor haritasının fakir karışım olayı değil. Arkadaşların dediği gibi ateşleme sorunu. Bui ateşleme yapamazsa egsoz subabı açıldığında sıcak egsoz subabına yanmamış yakıtın gelmesi olayı gibi. Senin versiyon zannedersem her buji üstünde 1 adet ateşleme bobini şeklinde eğer hata yapmadıysam da 80 tl gibi indirimsiz OPAR fiyatı var tanesinin. Sen en kısa sürede ustana git ve bizlerede buradan haber ver.

Saygılar

eexelanss
02/08/2014, 10:31
eexelanss bugün sabah alalacele lpg servisine gittim.Ayarlarımın düzgün olduğunu söylediler.Gitmişken bakımını yaptırdım.gaz filtresi değişti ve enjektörler temizlendi.hatta enjektörümün birisinde biraz sıkıntı var ama değişmesine gerek yokmuş.Lpg ustası bujilerini v.s değiştir geçmezse bir daha bakarız dedi.Malesef zamanım olmadığından motor ustasına sadece gösterdim.O da sıkıntı oldugunu ama yogunluktan dolayı arabama hemen bakamayacağını söyledi.Yola çıkmamda bir sakınca olmadığını söyleyince bende çıktım uzun yoluma.Sizin dediğiniz gibi lpg tusunu kapattım.Benzin deposunu fulledim.Benzinle yolculuğuma başladım.Tam 160 km yol yaptım.Artık sorun sürekli şekil mi değiştiriyor nedir.Uzun yolda sabit hızla giderken birden gaza basayım motor arıza ışığı yanıp sönmeye başlıyor.Araç sollamalarında ve yokuş çıkışlarında baya çekişten düşüyor ve arıza lambası yanıp sönmeye başlıyor.Daha sonra gazdan ayağımı yavaş yavaş çektigimde arıza ışıgı sönüyor.Eğer hızlanmamı sindire sindire yaparsam hiç bir sıkıntı yok..Bakalım 600 km falan benzinle bineceğim.sonucu göreceğiz.Sonra haftaya periyodik bakıma girecek.Orada halletsinler artık.Sonucu buraya yazacağım. Herşey için sağol.

Şöyle yazılanlaraba baktımda problemin ateşleme sisteminden felan olduğunu söylemişler..
Sonuca ulaştığında buraya problemin nasıl çözüldüğünü de yaz da hepimiz öğrenelim.
Şunu belirtmek isterim burada sana akıl verenlerin lpg li bir starjet kulanıp ne gibi sorunlar çıkardığını tecrübe etmiş olması lazım..
İki yıl boyunca arıza ışığını olsun silkeleme problerini olsun sabahları çalışırken gaz yememe fakir karışımda çalışma olsun tüm problemlerini çözmek için uğraştım. Arkadaşlar hep söylemişler yukarda bobin diyen olmuş buji diyen olmuş. Takım olarak bobin değiştirdim defalarca buji değiştirdim.. Burayı iyi dinle kardeşim Hiç biri PROBLEMİ ÇÖZMEDİ.. En sonunda olayın büyük kısmını çözdüm ama yinede arıza ışığını söndüremedik.( söndürdükçe 3-5 gün sonra yanıyordu, bazen hareket halinde bazende çalıştırınca)
aracında hangi marka lpg takılı bilmiyorum ama montajı yapanlar lpg elektriğini bobin kablosundan aldılarsa vay haline. Sürekli o bobinlerden biri zayıflar durur. Sen sürekli yenisini alsanda bir müddet sonra tekrar zayıflar ateşleme bobini.. Benzinde anlaşılmaz ama gazda en ufacık zayıflama kendini belli eder.
Varsayalımki problem bobinden. Enjeksiyon bobinini değiştirmek çözüm değil. Önce bobinin neden gittiğini bulacaksın. Bobin dediğin alet buji gibi zırt bırt değişen bir parça değil. Eğer bobin çok çabuk zayıflayıp işlevsiz hale geliyorsa bunun altında yatan mutlak bir sebep vardır ve bobin arızalarıda hep lpg takıldıktan sonra meydana gelir genelde, çünkü bizim ustalarımız elektiriği bobinden çekiyorlar. Bir iki ay sonrada bobinler gidiyor..
Yukarda anlattığım ateşleme sisteminin nasıl problem çıkaracağı ve hangi problemlerle karşılaşacağınla ilgiliydi..
Şimdi gelelim STFT - LTFT olayına.. Bu problem Lpg li araçların baş düşmanlarından biridir.. Lpg ayarlarınızda ufacık bir kayma veya bozukluk varsa bu değerleri değiştirebilir ve zamanla aracın ecusu bunları kayıt eder.. Sonunda bir bakmışsın arac ilk çalıştırmada titreyerek çalışıyor, gaza bastığında gaz yemeyip değişik sesler çıkarıyor, rolanti yerinde durmuyor ve arıza ışığı yanıp sönmeye başlıyor hatta sürekli yanıyor ve ortalığa benzin kokusu yayılıyor.
Gelelim üçüncü ve son olaya..
Aracın lpg li diye uzun süre depoyu az benzinle kullandın diyelim..
Aracı sürekli lpg de kullansak bile benzin pompası her daim çalışmaya devam ediyor. Deponun içindeki benzin aynı zamanda benzin pompasınıda soğutuyor.. Depoda benzin azsa ve sürekli lpg ilede kullanıldığı için benzin devirdaim yapamıyor ve pompa ısınıp özelliğini yitirmeye başlıyor.. Hatta bu yüzden benzin pompaları yanabiliyor..
Benzin pompasının tembelleşmesi diye tabir edilen yani benzin basıncının düşmesi de bu problemlerden biridir..
Lpg li araçların başına kullanıcı hatası olarak çok gelir. O yüzden ustalar az benzinle gezmeyin diye uyarıp dururlar..
Peki benzin pompasının basıncı düştüğünde ne olur?
Söyleyim, araç zor çalışır, titreyerek çalışır, gaz yemez, rolanti yerinde durmaz.. Pompada başka problemler yoksa ve sadece basınç problemi varsa depoyu yarıya kadar doldurunca bu problemler benzin tekrar belli bir noktaya azalana kadar ortadan kaybolur..

Şimdi yazdığım yazıda dikkatinizi çeken bir şeyler olmalı..
Eğer fark etmediyseniz ben söyleyim. Ateşleme sistemi arızalarında araçta meydana gelen değişmeler ile ikinci ve üçüncü sorunlarda araçta meydana gelen problemler neredeyse aynı ve hatta bu olayların hepsinde aracı cihaza baylayın ateşleme sistemi hatası verecektir (Benzin pompası problemleri hariç. ama araca olan etkisi ateşleme sisteminde meydana gelen etkiyle neredeyse aynı)

Olaya tamamen ateşleme sistemi sorunu olarak bakan hatta zengin fakir karışımından değildir diyen arkadaşlarıma soruyorum
Başka problemler de ateşleme sistemi hatasına yol açarken, siz buna kesin gözüyle nasıl bobindendir diye bakıyorsunuz..
Hele ki , "bu problem motor haritasının fakir karışım olayı değil" diyen arkadaş beni baya güldürdü.
Bir kere O Benzin haritası. Benzin haritasını yani STFT - LTFT yi neler değiştir, nasıl değişir ve değiştiğinde neler olur bunu bir araştır. Ve araç fakir karışımda çalıştığında zaten ateşleme sistemi hatası vereceğini de ben burdan öğretmiş olayım sana.

Sanyu arkadaşım daha öncede söyledim 2 yıl lpg li starjetin problemleriyle uğraştım ve hepsi tecrübe oldu. Tüm motorların karakteri farklı olur lpg de o yüzden altında starjet olmayıpta başka araç olan arkadaşların hepsi kendi aracına göre yorum yapıyor. Doğru yanları olabilir ama bu çok yanlış..
Çok uzun yazdım ama özetle şu tavsiyeyi vereyim.
Lpg li bir starjetteki problemlerin çoğu mekanik değil yazılımsal oluyor. (montajın ve lpg kititnin doru düzgün olduğunu varsayarsak) Dediğim gibi bobininden bujisine birçok şey değiştirmiştim ama hepsi o günü kurtarmaya çare oldu.. Ne silkeleme Problemini çözebilmiştim nede arıza ışığını söndürebildim.. Aracımda zavoli marka vardı en son yurt dışından hazır bir program gönderdiler benim araca ve bunu lpg beynine atınca saydığım tüm problemlerim çözülüyordu. bu seferde sabahları titreyerek çalışma gaz yememe gibi sorunlar ortaya çıkıyordu.. Lpg de silkeleme olayı Starjetlerin kronik problemidir. Bunların hepsini çözmüştüm ama ne yaptıysam arıza ışığını tamamen söndüremedim.. ve sonunda artık uğraşacak gücüm kalmadığı için sattım..
Starjet motorlar lpg ile malesef uyumsuz.. Hiç problemsiz binenlerde vardır mutlak ama kesinlikle en kaliteli bir marka ve çok iyi bir ustalıkla takılması gerektiğini düşünmekteyim..
Sen aracını dediğim gibi 200-300km benzinde kullan şayet hiç bir düzelme sezinlemezsen diğer problemleri gözden geçirmeni tavsiye ederim.
saygılar.

sanyu
02/08/2014, 14:46
Şöyle yazılanlaraba baktımda problemin ateşleme sisteminden felan olduğunu söylemişler..
Sonuca ulaştığında buraya problemin nasıl çözüldüğünü de yaz da hepimiz öğrenelim.
Şunu belirtmek isterim burada sana akıl verenlerin lpg li bir starjet kulanıp ne gibi sorunlar çıkardığını tecrübe etmiş olması lazım..
İki yıl boyunca arıza ışığını olsun silkeleme problerini olsun sabahları çalışırken gaz yememe fakir karışımda çalışma olsun tüm problemlerini çözmek için uğraştım. Arkadaşlar hep söylemişler yukarda bobin diyen olmuş buji diyen olmuş. Takım olarak bobin değiştirdim defalarca buji değiştirdim.. Burayı iyi dinle kardeşim Hiç biri PROBLEMİ ÇÖZMEDİ.. En sonunda olayın büyük kısmını çözdüm ama yinede arıza ışığını söndüremedik.( söndürdükçe 3-5 gün sonra yanıyordu, bazen hareket halinde bazende çalıştırınca)
aracında hangi marka lpg takılı bilmiyorum ama montajı yapanlar lpg elektriğini bobin kablosundan aldılarsa vay haline. Sürekli o bobinlerden biri zayıflar durur. Sen sürekli yenisini alsanda bir müddet sonra tekrar zayıflar ateşleme bobini.. Benzinde anlaşılmaz ama gazda en ufacık zayıflama kendini belli eder.
Varsayalımki problem bobinden. Enjeksiyon bobinini değiştirmek çözüm değil. Önce bobinin neden gittiğini bulacaksın. Bobin dediğin alet buji gibi zırt bırt değişen bir parça değil. Eğer bobin çok çabuk zayıflayıp işlevsiz hale geliyorsa bunun altında yatan mutlak bir sebep vardır ve bobin arızalarıda hep lpg takıldıktan sonra meydana gelir genelde, çünkü bizim ustalarımız elektiriği bobinden çekiyorlar. Bir iki ay sonrada bobinler gidiyor..
Yukarda anlattığım ateşleme sisteminin nasıl problem çıkaracağı ve hangi problemlerle karşılaşacağınla ilgiliydi..
Şimdi gelelim STFT - LTFT olayına.. Bu problem Lpg li araçların baş düşmanlarından biridir.. Lpg ayarlarınızda ufacık bir kayma veya bozukluk varsa bu değerleri değiştirebilir ve zamanla aracın ecusu bunları kayıt eder.. Sonunda bir bakmışsın arac ilk çalıştırmada titreyerek çalışıyor, gaza bastığında gaz yemeyip değişik sesler çıkarıyor, rolanti yerinde durmuyor ve arıza ışığı yanıp sönmeye başlıyor hatta sürekli yanıyor ve ortalığa benzin kokusu yayılıyor.
Gelelim üçüncü ve son olaya..
Aracın lpg li diye uzun süre depoyu az benzinle kullandın diyelim..
Aracı sürekli lpg de kullansak bile benzin pompası her daim çalışmaya devam ediyor. Deponun içindeki benzin aynı zamanda benzin pompasınıda soğutuyor.. Depoda benzin azsa ve sürekli lpg ilede kullanıldığı için benzin devirdaim yapamıyor ve pompa ısınıp özelliğini yitirmeye başlıyor.. Hatta bu yüzden benzin pompaları yanabiliyor..
Benzin pompasının tembelleşmesi diye tabir edilen yani benzin basıncının düşmesi de bu problemlerden biridir..
Lpg li araçların başına kullanıcı hatası olarak çok gelir. O yüzden ustalar az benzinle gezmeyin diye uyarıp dururlar..
Peki benzin pompasının basıncı düştüğünde ne olur?
Söyleyim, araç zor çalışır, titreyerek çalışır, gaz yemez, rolanti yerinde durmaz.. Pompada başka problemler yoksa ve sadece basınç problemi varsa depoyu yarıya kadar doldurunca bu problemler benzin tekrar belli bir noktaya azalana kadar ortadan kaybolur..

Şimdi yazdığım yazıda dikkatinizi çeken bir şeyler olmalı..
Eğer fark etmediyseniz ben söyleyim. Ateşleme sistemi arızalarında araçta meydana gelen değişmeler ile ikinci ve üçüncü sorunlarda araçta meydana gelen problemler neredeyse aynı ve hatta bu olayların hepsinde aracı cihaza baylayın ateşleme sistemi hatası verecektir (Benzin pompası problemleri hariç. ama araca olan etkisi ateşleme sisteminde meydana gelen etkiyle neredeyse aynı)

Olaya tamamen ateşleme sistemi sorunu olarak bakan hatta zengin fakir karışımından değildir diyen arkadaşlarıma soruyorum
Başka problemler de ateşleme sistemi hatasına yol açarken, siz buna kesin gözüyle nasıl bobindendir diye bakıyorsunuz..
Hele ki , "bu problem motor haritasının fakir karışım olayı değil" diyen arkadaş beni baya güldürdü.
Bir kere O Benzin haritası. Benzin haritasını yani STFT - LTFT yi neler değiştir, nasıl değişir ve değiştiğinde neler olur bunu bir araştır. Ve araç fakir karışımda çalıştığında zaten ateşleme sistemi hatası vereceğini de ben burdan öğretmiş olayım sana.

Sanyu arkadaşım daha öncede söyledim 2 yıl lpg li starjetin problemleriyle uğraştım ve hepsi tecrübe oldu. Tüm motorların karakteri farklı olur lpg de o yüzden altında starjet olmayıpta başka araç olan arkadaşların hepsi kendi aracına göre yorum yapıyor. Doğru yanları olabilir ama bu çok yanlış..
Çok uzun yazdım ama özetle şu tavsiyeyi vereyim.
Lpg li bir starjetteki problemlerin çoğu mekanik değil yazılımsal oluyor. (montajın ve lpg kititnin doru düzgün olduğunu varsayarsak) Dediğim gibi bobininden bujisine birçok şey değiştirmiştim ama hepsi o günü kurtarmaya çare oldu.. Ne silkeleme Problemini çözebilmiştim nede arıza ışığını söndürebildim.. Aracımda zavoli marka vardı en son yurt dışından hazır bir program gönderdiler benim araca ve bunu lpg beynine atınca saydığım tüm problemlerim çözülüyordu. bu seferde sabahları titreyerek çalışma gaz yememe gibi sorunlar ortaya çıkıyordu.. Lpg de silkeleme olayı Starjetlerin kronik problemidir. Bunların hepsini çözmüştüm ama ne yaptıysam arıza ışığını tamamen söndüremedim.. ve sonunda artık uğraşacak gücüm kalmadığı için sattım..
Starjet motorlar lpg ile malesef uyumsuz.. Hiç problemsiz binenlerde vardır mutlak ama kesinlikle en kaliteli bir marka ve çok iyi bir ustalıkla takılması gerektiğini düşünmekteyim..
Sen aracını dediğim gibi 200-300km benzinde kullan şayet hiç bir düzelme sezinlemezsen diğer problemleri gözden geçirmeni tavsiye ederim.
saygılar.

eexelanss verdiğin bilgiler için tekrar sağol.benim en büyük problemim işimden ve yaşadığım yerden.Bu sorun haftaya cumartesi inşallah çözülecek.O zaman detaylarıyla yazacağım.Geleyim gerekli bilgilere.
Aracımda landirenzo omegas lpg sistemi var.Starjet motorlarla uyumlu.2011 yılında taktırdım.İlk taktırdıgımda sadece gereksiz yere motor arıza ışığı yakması ve yokuş çıkarken ufacık bir öksürme gibi tekleme dışında problem yaşamadım.Araştırmalarım sonucunda starjetli lpglerin ayarını antalyadaki uludag otogaz servisinde çalışan bir kişinin çok iyi yaptığını duydum.Gerçektende arkadaş hem motor arıza ışığını söndürdü hemde o küçük tekleme sorununu halletti.3 yılın sonunda 60.000 km yol yaptım.Şimdi de bu sorun.Yola çıkmadan benzin deposunu doldurdum.İlk anda sonuc değişmedi.sizin dediğinize göre demekki basınç problemi yok.Şu an 280 km de yol yaptım.Yine değişen bir şey yok.Ama daha 350 km daha yapacam.Eski bir starjet kullanıcısı olmanız bana yön veriyor.
Bu arada Ustanın elektiriği nereden çektiğini bilmiyorum ama bildiğim şey 3 yıldır aracım lpg li.ilk defa bu kadar sıkıntı oldu.
haftaya bakcaz görcez.hayırlısı.

eexelanss
02/08/2014, 18:54
250 km yaptın ve en ufacık bir düzelme bile yoksa daha fazla benzinde kullanmanın manası yok malesef. Demek ki problemin kaynaklarından biri stf değerleri değil..
Diğer çözümlere bakmanı öneririm..

atlatma
04/08/2014, 01:24
250 km yaptın ve en ufacık bir düzelme bile yoksa daha fazla benzinde kullanmanın manası yok malesef. Demek ki problemin kaynaklarından biri stf değerleri değil..
Diğer çözümlere bakmanı öneririm..

Sayın arkadaşım
İlk Olarak verdiğin bu cevaptan sonra "Şimdi sıra bende gülmenin demeye ne cüretim vardır nede terbiyem müsaade eder kusura bakma ben hiçbişey dememezlik te edemeyeceğim."
bizler burada maaşlı elemanı değiliz kimsenin. Bizler burada arkadaşlarımızın sorununa nelerin sebep olduğuna nasıl çözülmesi gerektiğine nacizane katkılar yapmaya elimizden gelirsede yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Sen benim motor haritası dememede gülmüşsündür. Araçlar tek yakıtla çalışıyorsa bizim gibi alt sınıf halkın ağzında MOTOR haritası deniveriyor işte.
Ne yaparsın biz forum arkadaşlarının bir görevide birbirini güldürmek değil mi. işte bende seni güldürdüm daha ömür boyu gül Rabbim dermansız dert vermesin hep gül.

Burda senin dediğin değerler araç ve lpg nin ECU larının haritalarının sorunu.
Ama adamın anlattığına bakarak benim aklıma ilk zengin karşım geldi yada ateşleme sorunu olan silindir geldi. Genellikle lpg ci arkadaşlar alacakları elektriği doğaçlama yaparak gider absürt yerlerden alırlar. Seninde dediğin gibi ateşleme yapmayan silindire gelen yakıt patlamalı çalışır. Arkadaş patlama deyince aklıma gelenlerden biride budur. Yanmamış yakıtın silindir ve egsoz sisteminde yanıp patlama yapmasıdır.

Ben şu ana kadar hiçbir arkadaşıma gülmedim Yüce Rabbim beni kimseye(bilgisizliği,komikliği yada çok bilmişliği yüzünden) gülmeyi nasip etmesin.
Sürç-ü lisan ettiysem affola...
Saygılar

halils2
04/08/2014, 02:26
s.a arkadaşlar.hepinize iyi bayramlar.
2006 starjet lpg li aracımı sabahları ilkl çalıştırdığımda bir sarsıntı titreme oluyor.Bu bayadır vardı.Lpg ye geçince olmuyor bende önemsemiyordum.Geçen gün yine çalıştırdım.Bu sefer sarsıntıda müthiş bir artış vardı.Gaza bastım ilerledim bu seferde gazı az yedi.... araba uyuz uyuz gitti.Hatta gazı körükledim pat diye seste geldi.Bu sorunlar araba ısınınca ve lpg ye geçince kayboluyor.geçici olarak motor arıza ışıgıda yanıyor.Benim araştırmalarım benzin pompasına işaret ediyor ama sizler ne düşünüyorsunuz.Değerli yorumlarınıza ihtiyacım var.bayram olunca servis işi sıkıntı gibi.

Anlattıklarınıza göre aracın yakıt sisteminde sorun var. Dediğiniz gibi benzin pompası da olabilir, enjektör de ya da beyinde de sıkıntı olabilir (ecuda). Önce pompanın sağlam olup olmadığına emin olun. Pompa da sıkıntı yoksa enjektörleri ve elektrik sistemini göstermek gerekecek.

sanyu
05/08/2014, 00:59
arkadaşlar yorum yapan herkese teşekkürler.4 gün kaldı bakalım.inşallah merakla beklenen sorunumun çözümü olur da buraya detaylı yazarım.

atlatma
07/08/2014, 03:02
Hadi çok beklerme belki aynı sorundan muzdarip başka arkadaşlar vardır. Yardımcı olursun sevabına.

Saygılar

sanyu
07/08/2014, 15:10
Hadi çok beklerme belki aynı sorundan muzdarip başka arkadaşlar vardır. Yardımcı olursun sevabına.

Saygılar

hocam yarın konya konaft özel servisine gideceğim.Aracın sorunu neymiş+ bakım ücretleri v.s herşeyi paylaşacağım inşallah.İnsanların olası yaşayacakları ve yaşadıkları sorunlara çözüm olabilirsek ne mutlu bana:)

sanyu
08/08/2014, 21:37
Tekrar merhaba.Arkadaşlar aracımın problemi için bugün Konya'daki Konfiat özel servisine gittim.Sorunumu izah ettim.Baktılar,Aracımı bilgisayara bağladılar.Ateşleme sistemi hatası verdi.Burada tahminler üzerinden değil de uygulamalı olarak aracımın sorununu buldular.Bu benim için çok önemliydi.3.silindirde sıkıntı vardı ve yedek bobinle bunu deneyerek sorunun düzeldiğini gördük.Sonrada orjinal parça aracıma takıldı.Allah şükür 40 km falan yol yaptım sıkıntım kalmadı.İnşallah bir daha da olmaz.Hatta garanti olsun diye gaz kelebeğini de temizlettim.Benim için burada 1 haftadır yorum yapan herkese teşekkürler.Gitmişken aracımın bakımını da yaptırdım.Konu bütünlüğü bozulmasın diye servis bölümüne konu açacağım.Herşey için teşekkürler.

sanyu
08/08/2014, 21:40
İnşallah benim gibi bu tekleme ,gaz yememe gibi sorunlarını yaşayanlara çözüm olmuşumdur.Saygılar.

atlatma
10/08/2014, 01:17
Sorununu hallettiğine sevindim.
Bir arkadaş vardı sorun bu şu diyerek verilen cevaplara gülüyordu.
İnşallah o da bu davranışının hoş olmadığını anlamıştır.
Ha bu arada sadece bobin kaç liraymış?
Ayrıca probleminin çözülmesine bir katkım olduysa çok sevinirim. Yalnıız sırf benzinle gittiğin o km lerde havaya şaçtığın kuruşçuklara üzüldüm...

Saygılar

sanyu
11/08/2014, 12:51
Sorununu hallettiğine sevindim.
Bir arkadaş vardı sorun bu şu diyerek verilen cevaplara gülüyordu.
İnşallah o da bu davranışının hoş olmadığını anlamıştır.
Ha bu arada sadece bobin kaç liraymış?
Ayrıca probleminin çözülmesine bir katkım olduysa çok sevinirim. Yalnıız sırf benzinle gittiğin o km lerde havaya şaçtığın kuruşçuklara üzüldüm...

Saygılar
mrb hocam .Benzinle bayadır gitmiyordum.Bardağın dolu tarafından bakıyorum.
bobini 80 tl ye aldım.1 tane değişti.Aracımın 120000 bakımını da yaptırdığım için işçilik araya kaynadı.