PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt ibresi - yazılım güncelleme - kalibrasyon

Evren_c
25/07/2014, 10:47
Arkadaşlar aracımı 40bin bakımına götürdüm birkaç hafta evvel. Servise gitmeden önce yakıt ibresinde bir sıkıntı olmuştu. Depoyu her zaman pompa atana kadar tam doldururdum ve ibre de sona dayanırdı. Fakat son birkaç depoda ibre yaklaşık 1 diş geride duruyordu.

Servis şamandırayı kontrol etmiş, herhangi bir sıkıntı bulamamış. Yazılımsal bir sorun olabilir demişler. Zaten aracın yazılımının yeni versiyonu da geldiği için onu yüklemişler. (artık start&stop'u hangi konumda bırakırsanız öyle kalıyor, iyi oldu :)) Gerçekten ibre artık eskisi gibi sona dayanıyor fakat bana kalırsa kalibrasyonunda bir sıkıntı var.

Şöyle ki; eskiden ibredeki her bir bölüm birbirine eşitti. Katedilen yol, menzil ve gerçekte kalan yakıt ile ibre birbirini tutuyordu. Örneğin 1 diş ile 100 km yol yapabiliyorsam, ibrenin herhangi bir bölümünde bu değişmiyordu. Şu an ise menzil ve alınan yol arasındaki uyum doğru olmakla birlikte, depo tam dolu iken gösterge bence yanlış gösteriyor. Depo tam dolu iken 100 km yol yaptığımda, normalde 1 diş düşmesi gerektiği halde 1/4 diş kadar düşüyor. Bu fark depo yarıya ininceye kadar azalıyor, yarıdan sonra normale dönüyor. Yani 100 km gidince 1 diş düşüyor. Haliyle dolu depo ile 300 km yaptığınızda, normalde 3 diş düşmüş olması gerektiği halde 1,5 diş falan düşüyor ibre. Eğer menzil ekranına bakmaz, sadece ibreden kalan yakıtı kestireyim derseniz, hata yaparsınız. Anlatabilmişimdir umarım.

Başına böyle bir şey gelen var mı? Çok ciddi bir sıkıntı değil, sonuçta ibre kırmızıya geldiğinde çoktan doğru göstermeye başlamış oluyor. Yol bilgisayarında hiç sıkıntı yok. Fakat eskiden çok daha hassas olan bir şey sapıttığı için rahatsızım. Acaba ne yapılabilir?

KG777
25/07/2014, 11:43
Bir çok araçta bu durum aynıdır.
Benim aracımda da bahsettiğiniz gibi. Depoyu fulluyorum ibre çok yavaş düşüyor, (Ankara-Aksaray) 250km civarında gidiyorum ibreye bakıyorum iyi gelmişim diyorum, moladan sonra aracı çalıştırınca doğru değere geçiyor. Sizde bunu deneyebilirsiniz. Belirli bir yerden sonra doğru gösteriyorsa sıkıntı olacağını sanmıyorum.

EFLZ
25/07/2014, 14:58
yazılım güncelleme her servise aynı anda ulaşmıyor mu arkadaşlar ?İzmitteki servis kendilerine bildirim gelmediğini söyledi ?

iPhone 'dan aracılığı ile gönderildi

Evren_c
25/07/2014, 17:13
Bir çok araçta bu durum aynıdır.
Benim aracımda da bahsettiğiniz gibi. Depoyu fulluyorum ibre çok yavaş düşüyor, (Ankara-Aksaray) 250km civarında gidiyorum ibreye bakıyorum iyi gelmişim diyorum, moladan sonra aracı çalıştırınca doğru değere geçiyor. Sizde bunu deneyebilirsiniz. Belirli bir yerden sonra doğru gösteriyorsa sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Ama bu sorunu yaşamadan evvel dediğim gibi ibrenin her konumunda doğru gösteriyordu. Kapat-aç yapınca da değişmiyor ibre. Dediğim gibi büyük bir sıkıntı yok ama yine de sinir bozucu. Belki şamandırada gözle görülmeyen bir sıkıntı vardır, çalışma mekanizmasını (mekanik-elektronik) bilmediğim için yorum da yapamıyorum...

atlatma
26/07/2014, 02:36
Evren kardeşim.
Bir durumdan bahsetmişsin.
S/S ile ilgili. Yazılıım atıldıktan sonra araç çalışırken S/S bastın devreden çıkardın. Sonra durdun yeniden çalıştırdığında eğer kapalıysa kapalı mı devam ediyor.
Her kontak kapattığından sonra çalıştırdğında hep aktif kalıyo her seferinde elle kapatman gerekiyordu.
Eğer düzelttilerse ne mutlu. Acaba servise uğramadan bu güncellemeleri elm ile yükleyebilir miyiz?

Evren_c
31/07/2014, 14:17
Evren kardeşim.
Bir durumdan bahsetmişsin.
S/S ile ilgili. Yazılıım atıldıktan sonra araç çalışırken S/S bastın devreden çıkardın. Sonra durdun yeniden çalıştırdığında eğer kapalıysa kapalı mı devam ediyor.
Her kontak kapattığından sonra çalıştırdğında hep aktif kalıyo her seferinde elle kapatman gerekiyordu.
Eğer düzelttilerse ne mutlu. Acaba servise uğramadan bu güncellemeleri elm ile yükleyebilir miyiz?

Selamlar. Kusura kalmayın tatil falan derken forumdan biraz uzak kaldım, o yüzden cevap yazamadım :)

Evet güncellemeden sonra SS'i hangi konumda bıraktıysanız, kontağı kapatıp açtığınızda bile SS'i nasıl bıraktıysanız öyle devam ediyor. Böylece her seferinde SS'i kapatmaya gerek kalmıyor. Kapalı bıraktığınızda öylece kalıyor.

Servise uğramadan yüklenir bence teknik olarak ama yazılımı nereden bulacağız, araç bağlantısını nasıl yapacağız bilemiyorum açıkçası. Servis ücretsiz günceller diye düşünüyorum.

Bu arada benim yakıt göstergesi problemim devam ediyor. Yani kullandıkça kalibrasyon kendi kendine düzelmedi. Depoyu sonuna kadar da kullanmamıştım güncellemeden sonra. Geçen gün deneme fırsatım oldu, ışık yandıktan sonra ne kadar yol yaptığımı hatırlamıyordum ama yol üstünde çok benzinci olduğundan onun verdiği rahatlıkla yola çıktım. İbre bir yerde sabit kaldı ama menzil "---" şeklinde görünmeye başladı. Yani ibreye bakacak olsaydım yolda kalırdım kesinlikle. İbre kırmızı bölümün yarısında olmasına rağmen araç 46 litre benzin aldı (depo 45 litre). Bir ara yeniden servise uğrayacağım. Menzil doğru gösteriyor ama ibreye bakmak çok daha kolay.