PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Torna mı Değişim mi?

KG777
24/07/2014, 17:24
Merhaba arkadaşlar,
Aracımın fren balatalarını değiştirmeyi düşünüyordum, ustaya sorduğumda, diskleri de tornalatalım dedi. Bende nedenini sorduğumda balatalar yuva yapmış hem o gider hemde yeni balata tam oturur gibilerinden bir şey söyledi.

Tornalatmak mı mantıklı yoksa yenisi ile değiştirmek mi?

Değiştirmek gerekirse fiyatları hakkında bilgi sahibi arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var.

Herkese keyifli ve aktif forumlar.

Arrest
24/07/2014, 17:28
Para coksa degistirin yoksa tornalatin :)

Ziyaretçi78
24/07/2014, 17:40
Merhaba arkadaşlar,
Aracımın fren balatalarını değiştirmeyi düşünüyordum, ustaya sorduğumda, diskleri de tornalatalım dedi. Bende nedenini sorduğumda balatalar yuva yapmış hem o gider hemde yeni balata tam oturur gibilerinden bir şey söyledi.

Tornalatmak mı mantıklı yoksa yenisi ile değiştirmek mi?

Değiştirmek gerekirse fiyatları hakkında bilgi sahibi arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var.

Herkese keyifli ve aktif forumlar.

Mustafam hoşgeldin napıyorsun nasılsın öncelikle.
Sana bu konuda emin ol angaralı nickli Erkan kardeşim akşam yardımcı olacaktır.

H.KURU Saygılarımla

KG777
24/07/2014, 17:49
Para coksa degistirin yoksa tornalatin :)

Para kişiden kişiye değişir hocam... :) sen 200 tl ye çok dersin ben 200 tl ye para demem :tongue00:

Şaka bir yana, tornanın bir zararı var mıdır?

Mustafam hoşgeldin napıyorsun nasılsın öncelikle.
Sana bu konuda emin ol angaralı nickli Erkan kardeşim akşam yardımcı olacaktır.

H.KURU Saygılarımla

Eyvallah Harun'um hoşbulduk.
Takipteyim.

Arrest
24/07/2014, 18:10
Para kişiden kişiye değişir hocam... :) sen 200 tl ye çok dersin ben 200 tl ye para demem :tongue00:

Şaka bir yana, tornanın bir zararı var mıdır?

Eyvallah Harun'um hoşbulduk.
Takipteyim.
:)) yok zarari olmas ha sifir disk ha tornalanmis disk. Tek farki incelmesi.. Bence gereksiz degistirmek. Siz bilirsiniz yinede

femoli
24/07/2014, 18:44
mustafa müsait oldugunda bize gel karşımızdaki disk tornacısına gösterelim kurtarır derse ufak meblaya halletiririz ;)

tekrardan hoşgeldin yuvana :)

angarali
24/07/2014, 21:02
Mustafa kardeş ilk önce aracın kaç binde...Bunun cvp öğrenebilirmiyim

KG777
24/07/2014, 23:41
Tesekkurler mehmet abi. Musait bir zamanda ugrayabilirsem gelirim. Olmadi sasmaz 5dk orda hallederim.

Aracim 56.100km de ama 1-1,5mm gibi bir yuva yapmis. 2008 gp 1.3 mjet 90hp arac. Bazi parcalar farkli oluyor diye model belirttim. İlginizden dolayi tesekkurler.

KinG777

angarali
25/07/2014, 00:47
Görmeden yorum yapmak yanlış bişey ama büyük ihtimalle disk kalınlığı 20 mm altına düşmüştür torna yaptırdığınizda tahmini 1 veya 2 mm daha incelecek disk kalınlığı ortalama 18 17 mm olucak fren kapma oranı düşecek mantıklısı disk balata değişimï. .zaten 18 mm den inceyse disk durumu kullanılmaz...balata nin durumu iyiyse balata bitene kadar kullanın balata bittikten sonra değiştirmenizde mantıklı olur.

KG777
06/08/2014, 09:05
Arkadaşlar bu balataları değiştirmeli miyim? Daha zamanı var mı?

https://i.hizliresim.com/1jN80G.jpg

https://i.hizliresim.com/LdQB0b.jpg

akk0212
06/08/2014, 10:40
daha yarısından fazlası duruyor bence 20.000 daha gider

KG777
06/08/2014, 10:45
Acayip sesler çıkarıyor, ciyaklıyor bir süre sonra kesiyor.

Özellikle durmaya yakın bir ses çıkarıyor ki akıllara zarar. Bir çok arkadaş normal dedi ama takılıyorum ne yapayım :)

***Isınınca durmaya yakın çıkardığı ses gelmiyor.

pusat
07/08/2014, 09:15
benim aracın fren balatası değişiminde diskler iz yapmış tornalanması gerektiğini söylediler tornaya gönderdiler takıldıktan 20 gün falan sonra frene basınca direksiyon titreme yapıyordu rot balans yaptırdım geçmedi sonra disklerden olduğu anlaşıldı.anlayacağın diskleri deyiştirmen senin için daha iyi olur benim araç 75 lik punto km de 50.000 falandı.

KG777
07/08/2014, 09:19
benim aracın fren balatası değişiminde diskler iz yapmış tornalanması gerektiğini söylediler tornaya gönderdiler takıldıktan 20 gün falan sonra frene basınca direksiyon titreme yapıyordu rot balans yaptırdım geçmedi sonra disklerden olduğu anlaşıldı.anlayacağın diskleri deyiştirmen senin için daha iyi olur benim araç 75 lik punto km de 50.000 falandı.

Torna yaptıracak yerde çok önemli demekki :(

atlatma
10/08/2014, 01:36
Arkadaşlar iyi bir tornacı(oto sanayi ile uğraşan) yaptığı işin tat verip vermeyeceğinin bilincinde olmalı. Bu fiziki olarak çalışan bir sistem. Diskin et kalınlığının ve balans yapıp yapmadığının bilincinde olmalı. Ben şu anda torna tezgahının başına geçsem disk taşlarım ama bunun da sınırları var. Ne kadar et değeri kalmış bombe yapmışmı balans çarpılma varmı bunları kontrol etmesi lazımdı. Sizden gidip disk başı 15 ila 30 tl arası parada almıştır vesselam.

Şuna dikkat etmek lazım disk uzun süre frene basılı inilen rampaların sonunda eğer yolda ıslaklık varsa ve biz fren diskini belli dereceye kadar soğutamadan o sudan geçersek inanın diskin çatlamasına kırılıp parçalanmasına bile sebep olabiliriz.
Ehliyet alırken kursun direksiyon eğitmeni oğlum araç iki şekilde yavaşlatılıır ve durdurulur demişti: 1- Motor kompresyonu ve viteslerin dengeli ve düzgün kullanımı 2*- fren sistemi ile.
Bunları dengeli kullanırsan ne frenini nede motorunu yorarsın demişti.
2000 bravamızı 40.000 bakımına götürdüğümüz servis elemanı "İsmail ayıp ettin yağını bize balatanı başkasına mı taktırıyorsun" diye kırılmıştı bana bende abi ne balatası üstündekiler orjinali dediğimde bu kadar km de bu halde kalamaz demiş ve balataları söküp orjinal mi değil mi diye kontrol etmişti. ve biz o balataları aracı 2 tane 18 ve 19 yaşında genç (ben ve bilader) ile babam kullanırken 65 bin km de sertleştiği için yani ömrünü fiziksel olarak kaybettiğinden değiştirmiştik. Şu anki aracım 2012 Evo dualogic.
28.000 km e geldi. Ustam neresinden bakarsan bak 25.000km daha kullanırsın dedi. Yarı otomatik şanzımana rağmen kullanım çok önemli arkadaşlar.

Saygılar