PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü lambası ve Direksiyon sertleşmesi

TaYFuN
05/07/2014, 15:04
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler;
aracımda marş bastıkdan 1-2 dakika sonra akü lambası yanıyor(akü kışın degişti kıştan bu yana hiç bir sıkıntı yoktu) hareket halinde iken hiç bir sıkıntı olmuyor ancak durdugum anda direksiyon sertleşiyor ve tekrar harekete geçince yumuşuyor sebebi ne olabilir bilginiz varmı ?

ligdevi
05/07/2014, 15:16
Akü lambası yanıyosa akünüz şarz etmiyodur, bu da şarz dinomosuyla alakalı bi sıkıntıya benziyo kömürleri bitmiş olabilir iyi bir oto elektrikçi anlar, buna bağlı olarak aküde zayıflamadan dolayı elektrikli servo direksiyon sertleşiyo olabilir ...Şarz dinamosunun kömürleri bitmişse işçilik dahil 50-60 tl sıkışmıştır ...

khanunl
05/07/2014, 15:58
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler;
aracımda marş bastıkdan 1-2 dakika sonra akü lambası yanıyor(akü kışın degişti kıştan bu yana hiç bir sıkıntı yoktu) hareket halinde iken hiç bir sıkıntı olmuyor ancak durdugum anda direksiyon sertleşiyor ve tekrar harekete geçince yumuşuyor sebebi ne olabilir bilginiz varmı ?

Şarj konjektörüne (regilatör),sonrasında dinamo kömürlerine ve diyotuna baktırın.Sıkıntı yoksa aküde sıkıntı vardır.Kolay gelsin.

mucar
05/07/2014, 18:00
Benzeri benim de başıma geldi. Belli devrin üstünde akü şarj oluyor, devir düşünce şarj olmuyordu ama motoru durdurup çalıştırınca düzelmişti. O gün bugündür star&stop da saçmaladı, bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Servis sadece aküyü ölçüp sorun yok demişti. Çözüm bulabilirseniz lütfen buraya yazın.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/51638-gecici-aku-sarj-problemi.html
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/52130-arka-arkaya-problemler-start-stop-aku-city.html

TaYFuN
06/07/2014, 01:23
bende şarj dinamosundan olduğunu düşünüyorum city den sıkıntı olmasında :)

yagmurlar18
06/11/2015, 22:04
Merhaba,2009 model 1,4 fire dynamic puntom var, artı eksi kırmızı akü ışığı yandı ve durduğum zamanlarda direksiyon sertleşiyor, bu aküden mi kaynaklanıyor acaba?

ersan16
28/01/2016, 09:16
ilk mesajda yazan sorunun aynısı bendede baş gösterdi. konuyu açan arkadaş nasıl çözdü acaba

Mehmet gokhan aba
28/01/2016, 14:18
v kayışına baktır gergisinde problem olabilir gaza basınca düzelmesi motorun kasmasından sebep olabilir durunca kayış kaçırması akü şarj lambasının yanması ve direksiyonun sertleşmesine sebep olabilir.