PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka Değişimi

afterglow
03/07/2014, 09:58
Arkadaşlar pazartesi günü ikinci el olarak punto araç aldım. Aynı zamanda ilk aracım olmasından dolayı bu konularda tecrübem yok. Araç 16 plaka noterde plaka değişsin dedim fakat sigorta ücreti fazla çıkıyor. Ben plaka değişsin dememe ramen plakayı değiştirmesem olur mu? Birde plaka ve belge nereye gelecek ve nasıl takip edeceğim?

korguntuyenc
03/07/2014, 11:05
plaka değişsin dediysen 1 aylık sure ıcınde aracın trafık sıgortasını yaptırıp ıkametının baglı oldugu emnıyet mudurlugune gıdıp yenı plakanı ısteyeceksın muhtemmelen randevu usulu ule calısıyordur baglı oldugun emnıyet mudurlugu daha sonra ordan sana kucuk bır kagıt verecekler ustunde plakanın yazılı oldugu ve senı en yakın soforler cemıyetıne yollayacaklar elındekı kagıdı soforler cemıyetıne verıp plakanı bastıracaksın sanırım ufak bır ucret alıyorlar cemıyette plaka basımı ıcın sonra yenı plakanı kullanıyor olacaksın

ayrıca sımdı senın ıcın sımdı tanıdıgım bır noter var onu aradım ve durumunu sordum aynen dedıklerını yazıyorum

eger 1 ay ıcınde plaka değişikliği için başvurmazsa plakası eski plaka olarak devam eder ama senın fazladan odedıgın bır tutar var notere plaka degısıklıgı ıcın onu gerı alamıyorsun bu bır ay gectıkten sonra yıne herhangı bır emnıyete gıdıp eskı 16 plakalı aracının ruhsatını kendı ustune alıcaksın ancak burda krıtık bır durum var senın normalde aracı aldıktan hemen sonra trafık sıgortanı yaptırman gerek ancak sen su anda trafık sıgortasını yaptırırsan senın aracının sıstem tarafından bursa plakasının dusme ıhtımalı var cunku plaka degısıklıgı ıstedın. ama arabayı satan kısı eger trafık sıgortasını ıptal etmez ise sen bu bır ay bu sekılde kullanırsın ama eger sıgortasını ıptal ederse senın trafıkte bu sekılde kullanman sıkıntı olur.
uzun uzun yazdım ancak bıraz sıkıntılı bır konu oraya verdiğin 80-100 tl gibi bir rakamda bosuna vermıs oldun plaka değişikliği için ama yınede karar senın

afterglow
03/07/2014, 11:28
Korgün bey çok teşekkür ederim. Ben aracı 16 plaka üzerinden sigortalattım. Şimdi bir ay bekleyip mevcut plaka üzerinden ruhsat çıkaracağım değil mi?

korguntuyenc
03/07/2014, 11:40
aynen öyle siz şimdi bir ay boyunca elinizdeki geçici belgeyle aracınızı kullanın araç satış sözleşmesiyle yani
sonra bir ay dolunca gidip herhangi bir emniyetten sadece 5 dakıkada yenı ruhsat yapragınızı bastırın
hayırlı olsun

afterglow
03/07/2014, 12:12
Korgün Bey, ruhsat 15 gün içinde adresinize gelecek dendi o zaman bir ay beklememiş olmaz mıyım?

korguntuyenc
06/07/2014, 17:46
Hocam siz plaka degisikligi istediginizi noterde bildirdiginiz icin 15 gun icinde ruhsat size gelmeyecek cunku sistem sizin bursa disinda bir yerden plaka tahsisi yapmanizi beklicek sizde bu surede islem yaptirmayacaksiniz ve bu hakkinizi kaybetmis olacaksiniz zaten yao
pmak istediginizde bu sonra herhangi bir emniyete gidip ruhsati kendiniz alacaksiniz yani size gelmicek
ancak eger plaka degisiklik talebiniz olmasaydi o zaman siz trafik sigortasini yaptirdiginiz andan itibaren 15 gun icinde ruhsat adresinize otomatik gelecekti

bestboy1903
06/08/2014, 21:25
Arkadaşlar bu konuda sanırım bir yorum karmaşası var, yeni aldığınız araç için noterde plaka değişikliği istemediyseniz geçici tescil belgesinin geçerliliği 1 aydir 15 gün içinde aracı aldığınız ilin trafik tescil şubesinden elden ruhsatınızı teslim almaz iseniz 15 gün sonunda aps ile adresinize gönderilir. Plaka değişikliği istediğinizde geçici tescil belgesi yine 1 ay geçerlidir ve kendi ilinize gittiğinizde aracın trafik sigortasını yaptırıp plakalarında sokup bu bir aylık süre içinde istediğiniz zaman trafik tescile gidip işlemlerinizi halledebilirsiniz.

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi