PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü değişimi hakkında birkaç bilgi

badsync
02/07/2014, 11:52
Arkadaşlar merhaba. 2012 1.3 MJ Grande Puntom var. Bugün akü değişimi yaptım, belki benim gibi :) bilmeyenler vardır diye birkaç bilgi paylaşacağım.

Arabamızda fabrika çıkışı 40lık minimalist bir akü bulunuyor. Benim aracımda bu akü ancak iki buçuk sene kadar dayandı.

Ancak yeni akü taktırırken 60lık akü taktırabilirsiniz. Hem daha uzun ömürlü olur hem de akü bloğunda yeri hazır. Lakin bugün değişim yapılırken fabrika çıkışı akünün yanında bir parça dikkatimizi çekti, hatta bu parça yüzünden aküyü değiştiren arkadaş 60lık akünün uyup uymayacağı hakkında tereddütte kaldı. (Bu parçanın fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.)

Bu plastik parça 40lık aküden daha büyük olan akü bloğunda 40lık akünün ileri geri kaymasını engellemesi için konmuş. Aküyü çıkarttıktan sonra bu parçayı biraz sertçe çekince hemen geleceğini göreceksiniz.

Son olarak akünün (+) kısmı üzerinde gelen plastik kapağı atmamanızı ve yeni akünün üzerine takmanızı öneririm. Muayeneye girdiğinizde sırf bu plastik yok diye aracı kusurlu yazıyorlar.

Bilenler için sıkıcı bilmeyenler için faydalı bir paylaşım olduğunu düşünüyorum :D Umarım faydalı olmuştur arkadaşlar.

fawori
02/07/2014, 11:59
çok faydalı bir bilgi teşekkür ederiz

kozlulum67
03/07/2014, 08:52
Benim araba 2010 benzinli ben daha değişmedim akumu.suresi nedir bunun?

dexter
03/07/2014, 21:47
Benim orjinal akü 3,5 sene dayandı,sonra 60lık inci taktırdım