PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ustalarımıza ve Şanzıman Yağı Değiştirenlere

celenlee
01/07/2014, 10:03
1.4 Fire 5 İleri araçlarda Hem manuel, hem de dualogic şanzıman mevcut.
İkisinin de şanzımanı aynı. Ancak Kitapçığa bakınca.

Manuel TUTELA CAR TECHNYX 75-85
Dualog TUTELA CS SPEED

İkisi de çok pahalı.~yaklaşık 50TL
1.5lt koymamız gerektiği ve paketler 1lt olduğu için 2 adet almak gerekiyor..

Ayrıca 75-85 seçeneği çok kolay bulunmuyor anladığım kadarıyla.

GELELİM SORUMUZ...

Bunların yerine rahat bulabileceğimiz ve sorunsuzca kullanabileceğimiz yağ nedir?
Ustalar ne kullanıyor? Manuel ve Dualogic' için aynı yağı mı kullanıyorlar?
75-80 mi
75-90 mı daha uygun olur ülkemiz için? (Marmara ve Karadeniz bölgesi.)

şimdiden teşekkürler...

korguntuyenc
01/07/2014, 12:03
dualogıc aracıma bır hafta kadar once 75-80 gulf şanzıman yağı koyduk önceki yağı neydı bilmiyorum ancak vites geçişlerinde ki özellikle 1 ile 2 sıkıntılı sarsıntılıdr dikkati çeken oranda azalma oldu tabiiki bunda yağın markası modelı kadar bundan oncekı yagın oldukca eskımesınınde payı olabılecektır. fiyatı 3 lt 60 tl idi

onurgenc87
01/07/2014, 12:40
hocam ne kadar da bir değiştirmeliyiz dualogic şanzıman yağını ?

celenlee
01/07/2014, 13:01
hocam ne kadar da bir değiştirmeliyiz dualogic şanzıman yağını ?

Kitapçıkta, manuel/dualogic dizel benzinli 2YIL'da bir değiştirin diyor, amma ülkemizde ömürlük kullanıyoruz :) Ya da baskı balata değişimine kadar.
Ya da şanzıman yağı çok eksilince.

Ben Baskı balatayı bekliim diyordum ama yağı değiştirmeyi kafayı koydum.

Dualogic için
SEA 75W standardına uygun bir yağ olması yeterliymiş.

Opar Olio SFE 75W 1lt30TL
CASTROL TRANSMAX DUAL 1lt 32TL

Her ikisi de uygun araçlarımız için..

Bir de bu var ama emin olamadım
Castrol Syntrans FE 75W 1lt 20TL

korguntuyenc
01/07/2014, 13:07
hocam al castrolu kafan rahat etsın her ıkısıde olur araca sonucta castrol benım arac 13 multıjet 90 bg 6 ileri net 2 lt yağ aldı 3 litrelikti aldığım yağ 1 lt ustaya kaldı :) 2 yılda bır 60 tl heryere veriliyor en azından motorun hayati organlarından sayılan şanzımanın iyi yağlanması çok verimli olacaktır

onurgenc87
01/07/2014, 13:16
herhangi bi şanzımancıya gitsek değiştirir mi sıkıntı olur mu sizce ? güvenebilir miyiz ?

korguntuyenc
01/07/2014, 13:22
gerek yok hocam sanzımancıya falan normal bı usta bıle degıstırıyor

celenlee
01/07/2014, 13:24
hocam al castrolu kafan rahat etsın her ıkısıde olur araca sonucta castrol benım arac 13 multıjet 90 bg 6 ileri net 2 lt yağ aldı 3 litrelikti aldığım yağ 1 lt ustaya kaldı :) 2 yılda bır 60 tl heryere veriliyor en azından motorun hayati organlarından sayılan şanzımanın iyi yağlanması çok verimli olacaktır

3lt olarak satılan hangi ürün acaba?
75W mi?

korguntuyenc
01/07/2014, 13:27
gulf 75w-80

arenas
01/07/2014, 16:59
Baskı balatayı değiştirdikten sonra ,viteslerim zor geçmeye başladı.şanzıman yağını değiştirmemiş olabilirler mi?

iPhone 'dan Gönderildi...

celenlee
02/07/2014, 11:48
Baskı balatayı değiştirdikten sonra ,viteslerim zor geçmeye başladı.şanzıman yağını değiştirmemiş olabilirler mi?
iPhone 'dan Gönderildi...

Şanzıman yağını değiştirmelerini söylemişmiydiniz?

Yağı değiştirmedilerse bile eskisi gibi yağlıyor olmalı, yani vitesinizin zor geçişi yağı değiştirmemeleri değildir herhalde.

celenlee
05/07/2014, 19:53
Dualogic 1.4 için
Yağ Tipi ----75W API GL4
**Tutela CS Speed ------------1lt 50TL
**Opar Olio SFE 75W----------1lt 30TL
**Castrol Syntrans FE 75W--1lt 30TL ( 20TL'ye bulunabiliyor Ozenticaret.com.tr)

Spiarişi veriyorum inş. Yağı değişirken değiştircez.

Bu arada bugün aracın altına yatıp baktım, karter tapasından yağ kaçırıyor, az da olsa.
Bizim tapa contamızı nasıl bulcaz nedir? Bakır mı lastik mi?

ugi057
05/07/2014, 20:44
arkadaşlar aracım 2009 gp otomatik.şanzuman yağlarını illaki servistemi değiştirmemiz gerekiyor.

korguntuyenc
05/07/2014, 20:47
Hocam git bi sanayiye ordan gir herhangi bir yedek parcaciya al yagini gozune kestirdigin herhangi bir dukkanada sunu bana degistiriver de on tl de para ver yaparlar sikinti yok yani

korguntuyenc
05/07/2014, 20:51
Bu arada karter tapasi metal furkan

dermen
12/01/2016, 16:08
Merhabalar arkadaşlar konuyu hortlatmak gibi olmasın ama Şanzıman Yağı hususunda acil yardımlarınıza ihtiyacım var.
ARacımın Baskı balatalırını değiştirirken tamirci Şanzıman yağını da değiştirmiş ve sonradan öğrendim ki 80w90 yağ bırakmış markasını bilmiyorum. O günden beri vites geçişlerim de özellikle vites düşüşünde 2 ve 1 e atarken çok zorlanıyorum bazen kemik gibi oluyo geçmiyor kavşağın ortasında durmak zorunda kalıyorum. Şimdi servise gittim şanzıman yağı değişimi için Shell Spirax S6 GXME 75W-80 yağ bırakıyorlarmış 140TL Aracın Boşüründe Tutela gösteriyor diğer arkadaşlar tutela yada mobil1 önerenler olmuş. sizce ne yapmalıyım arabamı servisin kollarına bırakıp Spirax S6 GXME 75W-80 şanzıman yağı koydurmalımıyım yoksa tutela yada mobil alıp başka biyerde değiştirmelimiyim acil yardım sıkıntım büyük. Saygılarımla. Bu arada arabam 2009 Punto 1.4 8V Manuel Benzin/Lpg.

fencolic
12/01/2016, 18:04
Merhabalar arkadaşlar konuyu hortlatmak gibi olmasın ama Şanzıman Yağı hususunda acil yardımlarınıza ihtiyacım var.
ARacımın Baskı balatalırını değiştirirken tamirci Şanzıman yağını da değiştirmiş ve sonradan öğrendim ki 80w90 yağ bırakmış markasını bilmiyorum. O günden beri vites geçişlerim de özellikle vites düşüşünde 2 ve 1 e atarken çok zorlanıyorum bazen kemik gibi oluyo geçmiyor kavşağın ortasında durmak zorunda kalıyorum. Şimdi servise gittim şanzıman yağı değişimi için Shell Spirax S6 GXME 75W-80 yağ bırakıyorlarmış 140TL Aracın Boşüründe Tutela gösteriyor diğer arkadaşlar tutela yada mobil1 önerenler olmuş. sizce ne yapmalıyım arabamı servisin kollarına bırakıp Spirax S6 GXME 75W-80 şanzıman yağı koydurmalımıyım yoksa tutela yada mobil alıp başka biyerde değiştirmelimiyim acil yardım sıkıntım büyük. Saygılarımla. Bu arada arabam 2009 Punto 1.4 8V Manuel Benzin/Lpg.
Mobil 75w-80 yag ile değiştirin. Ustanın koyduğu yağ çok kalın. Neye göre karar vermiş merak etmemek elde değil. 1.8 litre yağ alıyor ona göre ölçtürün. Ağız alışkanlığı ile usta der olduk..

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

halilimo
12/01/2016, 18:28
Mobil 75w-80 yag ile değiştirin. Ustanın koyduğu yağ çok kalın. Neye göre karar vermiş merak etmemek elde değil. 1.8 litre yağ alıyor ona göre ölçtürün. Ağız alışkanlığı ile usta der olduk..

Peki neden 75w-80 kilavuzda 75w-85 diyor.

fencolic
12/01/2016, 18:44
Peki neden 75w-80 kilavuzda 75w-85 diyor.
Çünkü piyasada 75w85 yağ yok denecek kadar az. Serviste tutela diye bi marka var sadece onda da servis 2 kat kilitliyor. Aralarında önemli bir fark yok. Soğuk havadaki akışkanlıkları aynı. Neden castrol mobil elf gibi yag ureticileri 75w85 yağ üretmiyor?

feyzullah
12/01/2016, 21:45
Bidahaki bakıma ben de şanzıman yağını değiştirmeyi planlıyorum. Mobilube 1 SHC 75W-90 alıp onu koymayı düşünüyordum ama uymaz mı? Aracım 2008 77hp fire manuel.

burakkocak
12/01/2016, 22:10
Bence yag araligi disinda dikkat edilmesi gereken şey orjinal yagin sahip oldugu API GL numarasinin kullanacaginiz yag ile ayni olmasi. API GL numarasi hem kullanilan metale hem de kaldigi basinca göre seciliyor ve yanlis numara kullanilmasi vites kutusundaki dişli metallerinde istenmeyen asinmalara yol acabilir. Bu da önemli bir kriter diye düşünüyorum.

feyzullah
12/01/2016, 22:24
Bence yag araligi disinda dikkat edilmesi gereken şey orjinal yagin sahip oldugu API GL numarasinin kullanacaginiz yag ile ayni olmasi. API GL numarasi hem kullanilan metale hem de kaldigi basinca göre seciliyor ve yanlis numara kullanilmasi vites kutusundaki dişli metallerinde istenmeyen asinmalara yol acabilir. Bu da önemli bir kriter diye düşünüyorum.

Bu teknik detayları inceleyebilecek kadar yağ konusunda bilgi sahibi değilim maalesef. Sizce Mobilube 1 SHC 75W-90 2008 77 hp fire manuel aracım için uygun mudur? Şimdi kullanıcı kitapçığına baktım tutela 75w85 yazılmış ama benzinli motorlar için olup olmadığı özellikle belirtilmemiş.

timbaz
12/01/2016, 22:27
benzin dizel ayirimi yok, sanzuman tipine gore..
otomatikler farkli sanirim, tam hatirlamiyorum ama, kitapcikta yazan ozellik ne ise aynisi kullanilmasinda fayda var...
ben yeni degistirdim, tutela kullandim...

feyzullah
12/01/2016, 22:30
benzin dizel ayirimi yok, sanzuman tipine gore..
otomatikler farkli sanirim, tam hatirlamiyorum ama, kitapcikta yazan ozellik ne ise aynisi kullanilmasinda fayda var...
ben yeni degistirdim, tutela kullandim...

Tutela pek bulunan bir yağ değil galiba. Nasıl temin ettiniz bu yağı.

timbaz
12/01/2016, 22:47
ben yurtdisinda yasiyorum ama servislerde en azindan olmasi gerekir..

Petronas Tutela T.Technix Tan.75W-85 1Lt Şanzıman Yağı Fiyatı (https://www.hepsiburada.com/petronas-tutela-t-technix-tan-75w-85-1lt-sanziman-yagi-p-OTVARP38)

kitapcikta yazan.. benim kullandigimin aynisi...

feyzullah
12/01/2016, 22:52

Petronas Tutela T.Technix Tan.75W-85 1Lt Şanzıman Yağı Fiyatı (https://www.hepsiburada.com/petronas-tutela-t-technix-tan-75w-85-1lt-sanziman-yagi-p-OTVARP38)

Teşekkür ederim ilginiz için. Bu yağ kitapçıkta önerilen kriterleri içeriyor olmalı. Aracımın bakımlarını yapan usta Mobil 75w90 al bulabilirsen dedi. Ama forumda farklı ölçülerden bahsedilince sorma ihtiyacı hissettim.

burakkocak
12/01/2016, 23:06

Benzinli tipler için orjinali bu yağdir, API GL 4+ tır. Bunu almaya pek imkaniniz yok ise TOTAL TRANSMISSION BV 75W-80 de kullanabilirsiniz. O da API GL 4+ seviyesindedir ve de 1 litresi 30 TL civari. TUTELA ise 45 TL civari.

Mobilube SHC 75W-90 otomatik vitesliler içindir ve sitesinde yazan şu.

- Mobilube 1 SHC 75W-90 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları karşılar veya geçer
API GL-5/MT-1
ZF TE-ML 07A
Scania STO 1.0

- Mobilube 1 SHC 75W-90 ExxonMobil tarafından aşağıdaki şartları talep eden uygulamalarda kullanımı tavsiye edilir.
API GL-4
ZF TE-ML 08

Araciniz manuel vites ise kullanamazsiniz.

feyzullah
12/01/2016, 23:27
Benzinli tipler için orjinali bu yağdir, API GL 4+ tır. Bunu almaya pek imkaniniz yok ise TOTAL TRANSMISSION BV 75W-80 de kullanabilirsiniz. O da API GL 4+ seviyesindedir ve de 1 litresi 30 TL civari. TUTELA ise 45 TL civari.

Mobilube SHC 75W-90 otomatik vitesliler içindir ve sitesinde yazan şu.

- Mobilube 1 SHC 75W-90 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları karşılar veya geçer
API GL-5/MT-1
ZF TE-ML 07A
Scania STO 1.0

- Mobilube 1 SHC 75W-90 ExxonMobil tarafından aşağıdaki şartları talep eden uygulamalarda kullanımı tavsiye edilir.
API GL-4
ZF TE-ML 08

Araciniz manuel vites ise kullanamazsiniz.

Çok teşekkür ederim değerli katkınız için. O zaman bu verileri göz önüne alarak yağ seçimini yaparım bakım zamanı geldiğinde.

burakkocak
13/01/2016, 00:06
Çok teşekkür ederim değerli katkınız için. O zaman bu verileri göz önüne alarak yağ seçimini yaparım bakım zamanı geldiğinde.
Rica ederim. Şanzıman yağ değişimini insanlar pek dikkate almiyor fakat sonuçta o da bir yağ ve motor yağı gibi zamanla ve sıcaklık ile özelliğini yitiriyor. Zaten periyodik bakimda da belirli km den sonra değişmesi gerektiğini belirtiyor. Bu otomatik vitesli araçlar için daha da dikkat edilmesi gereken bir durum bence.

feyzullah
13/01/2016, 00:17
Rica ederim. Şanzıman yağ değişimini insanlar pek dikkate almiyor fakat sonuçta o da bir yağ ve motor yağı gibi zamanla ve sıcaklık ile özelliğini yitiriyor. Zaten periyodik bakimda da belirli km den sonra değişmesi gerektiğini belirtiyor. Bu otomatik vitesli araçlar için daha da dikkat edilmesi gereken bir durum bence.

Aynen katılıyorum. Her yağın belli bir ekonomik ömrü var bu süre/km. dolduğu zaman değiştirmek en doğru olanı.

dermen
13/01/2016, 09:09
CEvap veren her arakadaşa ayrı ayrı teşekkür ederim. Ben servise Tutela marka sorduğumda servis bana tutela kullanmadıklarını fabrikadan Shell ve Opar geldiğini söyledi ve benim aracıma Shell Spirax S6 GXME 75W-80 bırakacaklarını söyledi ve 140 TL fiyat çıkardı. Sizce Shell bırakmalımıyım yoksa Hepsiburada da satılan Petronas Tutela T.Technix Tan.75W-85 yağı alıp dışarda mı bırakmalıyım. Anladığım kadarıyla her servis bir yağ markasıyla anlaşıyor ve onu kullanıyor. fencolic arkadaşımızın söylediği mobil 75w80 yağıda bulamadım.

timbaz
13/01/2016, 09:41
servislerin bu fabrikadan gelme.. konusunu anlamis degilim...
kasim ayinda 10w40 in 5w40 tan daha iyi oldugunu anlatmaya calisan, fiatin selenia ile anlasmasi bitti, shell ile anlasti diyen servisler de var..

feyzullah
13/01/2016, 10:48
servislerin bu fabrikadan gelme.. konusunu anlamis degilim...
kasim ayinda 10w40 in 5w40 tan daha iyi oldugunu anlatmaya calisan, fiatin selenia ile anlasmasi bitti, shell ile anlasti diyen servisler de var..

Castrol edge 5w40'tan daha iyisi çıkana kadar başka yağ aracıma koydurmam. Aracı ilk aldığım zaman selenia 5w 40 koydurmuş benden önceki sahibi. Hiç memnun kalmadım Castrol Magnatec 5w 40 koydum sonra Selenia'dan daha iyiydi edge ise şu an en iyisi benim için.

feyzullah
13/01/2016, 10:50
CEvap veren her arakadaşa ayrı ayrı teşekkür ederim. Ben servise Tutela marka sorduğumda servis bana tutela kullanmadıklarını fabrikadan Shell ve Opar geldiğini söyledi ve benim aracıma Shell Spirax S6 GXME 75W-80 bırakacaklarını söyledi ve 140 TL fiyat çıkardı. Sizce Shell bırakmalımıyım yoksa Hepsiburada da satılan Petronas Tutela T.Technix Tan.75W-85 yağı alıp dışarda mı bırakmalıyım. Anladığım kadarıyla her servis bir yağ markasıyla anlaşıyor ve onu kullanıyor. fencolic arkadaşımızın söylediği mobil 75w80 yağıda bulamadım.

Mobil 75w80 şu sitede satılıyor.
Mobil BV 75W-80 Şanzıman Yağ Motor Yağı ve Antifriz - Manuel Şanzıman Ve Dişli Yağları Aracınız İçin Herşey (https://www.ozenticaret.com.tr/asp/product/2398/Mobil-BV-75W-80-Sanziman-Yag)

ORS15
18/05/2016, 11:51
Arkadaşlar bugün serviste sordum aracın şanzıman yağı kaç yılda değişmesi gerek diye 2 yıl bir dediler. Bende değiştirin dedim araç daha 26 bin km de. Bende başka bir iş için, aracımı bırakmıştım akşam alabacağım bakalım fiyat ne çıkacak.

punto1414
18/05/2016, 12:30
Arkadaşlar bugün serviste sordum aracın şanzıman yağı kaç yılda değişmesi gerek diye 2 yıl bir dediler. Bende değiştirin dedim araç daha 26 bin km de. Bende başka bir iş için, aracımı bırakmıştım akşam alabacağım bakalım fiyat ne çıkacak.

Bence gerek yoktu.Siizin işlem lüxe giriyor:)

feyzullah
18/05/2016, 12:34

Km. çok yüksek olmasa da fabrikanın önerdiği periyotlarda şanzıman yağının değiştirilmesi gerektiğini düşündüğümden ben de hepsi buradadan fabrikanın koyduğu yağın aynısnı alıp değiştirdim. Kabin içerisindeki gürültü azaldığından bilhassa uzun yoldaki konfor arttı.

ORS15
18/05/2016, 12:44
Feyzullah bey, Bende aynısını düşündüm. Yılı yanlış yazmışım 3 yıl dediler.arac 2,5 yıl oldu fabrikada bekleme süresi düşünerek ve rodaş da bitti için degiştirin dedim.

Ezeldenberi
18/05/2016, 14:16
Ali bey, değiştirme kararınız doğru ancak yukarıda da paylaşıldığı gibi servis bile orjinal Tutela T.Technix Tan.75W-85 yağı bulundurmadığından bahsedilmiş. Yerinizde olsam servisi arar hangi yağı kullanacaklarını sorardım. Bir kaç gün önce Castrol Syntrans 75W-85 bu yağ için Castrol'a mail attım. Piyasada bu yağ sadece 20lt satışta 1lt-2lt perakende olarak satışınız varmı diye sordum. Maalesef "bu miktarlarda hem satışlarının olmadığını hemde sizin aracınıza uyğun değildir" diye cevap gelmişti benden söylemesi. Bir ara gelen maili paylaşırım.

occupyist
18/05/2016, 14:26
Ali bey, değiştirme kararınız doğru ancak yukarıda da paylaşıldığı gibi servis bile orjinal Tutela T.Technix Tan.75W-85 yağı bulundurmadığından bahsedilmiş. Yerinizde olsam servisi arar hangi yağı kullanacaklarını sorardım. Bir kaç gün önce Castrol Syntrans 75W-85 bu yağ için Castrol'a mail attım. Piyasada bu yağ sadece 20lt satışta 1lt-2lt perakende olarak satışınız varmı diye sordum. Maalesef bu miktarlarda hem satışlarının olmadığını hemde sizin aracınıza uyğun değildir diye cevap gelmişti bende söylemesi. Bir ara gelen maili paylaşırım.

Zafer Bey, bahsettiğiniz "yokluk" konusunda haklısınız. Ben de 100.000 km. bakımında şanzıman yağını değiştireceğim. O nedenle adı geçen orijinal yağı sadece malum sitede buldum. O da 51 TL. fiyatı var. En iyisi oradan sipariş edip koydurmak. Yoksa servislere uçuk miktarda şanzıman yağı değişim ücreti ödemeye gerek yok.

feyzullah
18/05/2016, 14:44
Zafer Bey, bahsettiğiniz "yokluk" konusunda haklısınız. Ben de 100.000 km. bakımında şanzıman yağını değiştireceğim. O nedenle adı geçen orijinal yağı sadece malum sitede buldum. O da 51 TL. fiyatı var. En iyisi oradan sipariş edip koydurmak. Yoksa servislere uçuk miktarda şanzıman yağı değişim ücreti ödemeye gerek yok.

Ben hepsiburadadan daha yeni aldım takriben bir ay önce değiştirdim. Yağ orijinal bizim araçlar için fabrikanın önerdiği kriterlere sahip. Zaten içerisinden çıkan yağla birebir aynıydı. Yalnız sipariş verdiğinizde tedarik süresi (7-10 gün) epey uzun sürüyor. Ustanızdan randevu alırken bu durumu göz önünde bulundurursanız faydanıza olur.

occupyist
18/05/2016, 15:09
Ben hepsiburadadan daha yeni aldım takriben bir ay önce değiştirdim. Yağ orijinal bizim araçlar için fabrikanın önerdiği kriterlere sahip. Zaten içerisinden çıkan yağla birebir aynıydı. Yalnız sipariş verdiğinizde tedarik süresi (7-10 gün) epey uzun sürüyor. Ustanızdan randevu alırken bu durumu göz önünde bulundurursanız faydanıza olur.

Feyzullah Bey, ben de o adını yazdığınız alışveriş sitesinde dediğim gibi 51 TL. fiyatı ile gördüm Petronas-Tutela marka yağı. Nasıl peki; yani vites geçişleri ve diğer seslerde azalma oldu mu?

Ezeldenberi
18/05/2016, 16:04
Yasin bey, aynen öyle servisin boş boş atmalarıyla hiç uğraşmaya değmez hb den al koy.

ORS15
18/05/2016, 16:22
Feyzullah Bey, ben de o adını yazdığınız alışveriş sitesinde dediğim gibi 51 TL. fiyatı ile gördüm Petronas-Tutela marka yağı. Nasıl peki; yani vites geçişleri ve diğer seslerde azalma oldu mu?

Feyzullah bey, bizim puntolarda yağ 1.8 litremi konuyor. eğer öyleyse bu yağdan 2 litre almamız gerek oda yani 2*51=102 TL yapar.
servis benim araca ne koydu acaba gidince sorucam..

arenas
18/05/2016, 17:25
Kışa girerken bundan koymuştum,biraz tuzlu,2lt aldım.vites geçişlerim yumuşar belki diye ama pek bişey farketmedi.yaz-kış aynı şekilde geçişlerim.
https://uploads.-cdn.com/20160518/5bbbaca53605a392882984f27b036934.jpg

Sent from my iPhone using

feyzullah
18/05/2016, 18:19
Feyzullah bey, bizim puntolarda yağ 1.8 litremi konuyor. eğer öyleyse bu yağdan 2 litre almamız gerek oda yani 2*51=102 TL yapar.
servis benim araca ne koydu acaba gidince sorucam..

Ben iki tane aldım 1.5 litre yazıyordu kılavuzda o kasar koyduk geri kalanı evde duruyor. Eksilme yaparsa kullanırım değilse bir dahakine 1 litre alırım.

Ezeldenberi
18/05/2016, 18:38
Feyzullah bey;
Yukarıda Yasin bey de sormuş birde ben sorayım dedim. Şanzıman yağ değişimi sonrası vites geçişleriniz nasıl oldu hissedilir bir fark var mı.

Ezeldenberi
18/05/2016, 18:46
Arkadaşlar Castrol' dan gelen mail, özellikle bu ürünleri için mail atmıştım çünkü sadece 75w85 kodlu tek ürünleri. Motor yağ değişimi için de almış olduğum magnetec c2 5w30' u da maile eklemiştim sağ olsunlar onuda değerlendirmeler.

Değerli Müşterimiz,

Araç üreticinizin aracınız için verdiği onay Fiat 9.55535-S1 olup, önerdiği viskozite sınıfı SAE 5W-30’ dur. Bu bilgilere istinaden kullanmış olduğunuz ürünümüz Magnatec Stop’ Start 5W-30 C2 doğru üründür.

Şanzımanınız için gerekli onay Fiat 9.55550-MX3 olup viskozite sınıfı SAE 75W-85’ dir. Syntrans 75W-85 ürünümüzün sadece 20 lt satışı mevcut olup Fiat 9.55550-MX3 onayını bulundurmamaktadır.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dilerim.

Saygılarımla,

Ece Durkan
Customer Responsiveness Specialist

feyzullah
18/05/2016, 19:08
Feyzullah bey;
Yukarıda Yasin bey de sormuş birde ben sorayım dedim. Şanzıman yağ değişimi sonrası vites geçişleriniz nasıl oldu hissedilir bir fark var mı.

Vites geçişleri her zaman çok rahattı benim bu konuda çok yumuşadı diyebileceğim bir durum olmadı. Şuan da vites geçişlerinden çok memnunum. Daha öneceki paylaşımımda belirttiğim gibi aracımdaki sessizlik arttı. Yeni yağla birlikte kabin içerisindeki ses hissedilir şekilde azaldı.

ORS15
18/05/2016, 21:04
Aracı aldım opar 75w85 koymuşlar 90 tl mi neydi yağın fiyatı. vites gecişleri gayet güzel ama daha öncede gayet güzeldi.şuan durkalk trafigi olduğu için ses durumunu kontrol edemedim.ama iyi gibi.arakadaşlar servise sordum 1.8 litre dedi forumda 1.5 litrede yazıyor hangisi doğru

halilimo
18/05/2016, 21:41
Aracı aldım opar 75w85 koymuşlar 90 tl mi neydi yağın fiyatı. vites gecişleri gayet güzel ama daha öncede gayet güzeldi.şuan durkalk trafigi olduğu için ses durumunu kontrol edemedim.ama iyi gibi.arakadaşlar servise sordum 1.8 litre dedi forumda 1.5 litrede yazıyor hangisi doğru

Benzinliler 1,5 lt
1,3 mj (75) 1,8 lt
1,3 mj (90) ve 1,9 mj 2,08 lt

MKavruk
18/05/2016, 21:47
Şanzıman yağı için yetkili servis kitapçığındaki bilgilerini (özellik ve miktarı) aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz. Bu verilere uygun her hangi bir yağı kullanabilirsiniz. Sağlıcakla..

feyzullah
18/05/2016, 21:51

Hayırlı olsun fiyat olarak da en azından çok anakronik rakamlar çıkarılmamış. Vites geçişlerinde çok bariz bir yumuşama herhalde olmaz ama biraz yüksek hızlara çıktığınızda arabanın yağ gibi sessizce akıp gittiğini görecek ve yakinen hissedeceksiniz.

Benzinliler 1,5 lt
1,3 mj (75) 1,8 lt
1,3 mj (90) ve 1,9 mj 2,08 lt

Yağ dolumu konusunda Halil Bey'in verdiği bilgiler doğrudur. Ama modele göre de değişebilir en doğru bilgiye aracınızın kullanım kitapçığından erişebilirsiniz.

AGAH
18/05/2016, 23:19
benim aracın geçen ay aks iç kafası değiştirilirken şanzıman yağı boşaltıldı, yağ cam gibi tertemizdi ustam değiştirmeye gerek yok dedi ama kafama takıldı kaç kilometrede bir değişmesi lazım bu yağın ?

feyzullah
19/05/2016, 00:39
benim aracın geçen ay aks iç kafası değiştirilirken şanzıman yağı boşaltıldı, yağ cam gibi tertemizdi ustam değiştirmeye gerek yok dedi ama kafama takıldı kaç kilometrede bir değişmesi lazım bu yağın ?

Kitapçıkta manuel vites için 100.000 km. veya üç yıl denilmiş. Hangisi önce dolduysa o zaman değiştirmekte yarar olduğunu düşünüyorum ve aynen uyguladım.

ORS15
19/05/2016, 07:52
İnternetten Opar olio sfe 75w85 1 litre fiyatını bulamadım bilen var mı.

ORS15
23/05/2016, 10:51
arkadaşlar şanzıman yağı için , Opar Olio SFE 75W85 kullana var mı?bir arkadaşım petronas koy diyor. Bana göre opar oliu sfe 75w85 standartları karşılıyor da. Birde kullanan varsa fikrini almak istedim. Fiat'ta manuel şanzımanlarda 75w85 mi (doblo, punto, linea,fiorino gibi) bütün araçlarında.

punto1414
23/05/2016, 12:25
castrol un sitesinde baktım 75w85 kamyon,kamyonet,otobüs tarzı araçlar için önerilmiş..Binek araçlar için 75w90 u önermişler.Onunda bir sürü çeşidi var anlamadım hiç bir şey?

Ezeldenberi
23/05/2016, 14:44
castrol un sitesinde baktım 75w85 kamyon,kamyonet,otobüs tarzı araçlar için önerilmiş..Binek araçlar için 75w90 u önermişler.Onunda bir sürü çeşidi var anlamadım hiç bir şey?

Ömer bey, bana gelen mailde Castrol bile bizim araçlar için gerekli onayın kendi yağların da olmadığını belirtmişler.
" Şanzımanınız için gerekli onay Fiat 9.55550-MX3 olup viskozite sınıfı SAE 75W-85’ dir. Syntrans 75W-85 ürünümüzün sadece 20 lt satışı mevcut olup Fiat 9.55550-MX3 onayını bulundurmamaktadır."

feyzullah
23/05/2016, 15:20
Ömer bey, bana gelen mailde Castrol bile bizim araçlar için gerekli onayın kendi yağların da olmadığını belirtmişler.
" Şanzımanınız için gerekli onay Fiat 9.55550-MX3 olup viskozite sınıfı SAE 75W-85’ dir. Syntrans 75W-85 ürünümüzün sadece 20 lt satışı mevcut olup Fiat 9.55550-MX3 onayını bulundurmamaktadır."

Hepsiburadada 1'er litre şeklinde satılıyor orjinal şanzıman yağı.

MKavruk
05/06/2016, 10:28
arkadaşlar şanzıman yağı için , Opar Olio SFE 75W85 kullana var mı?bir arkadaşım petronas koy diyor. Bana göre opar oliu sfe 75w85 standartları karşılıyor da. Birde kullanan varsa fikrini almak istedim. Fiat'ta manuel şanzımanlarda 75w85 mi (doblo, punto, linea,fiorino gibi) bütün araçlarında.

Merhaba Ali Bey, opar olio'nun değerleri uygundur, Sağlıcakla..

timbaz
03/08/2016, 22:59
Onceki mesajlarda litre cinsinden belirtilmis ama kapasiteler bolumunde belirtilen miktarin birimi kg dir... litre degil
Ben degistirdigimde, artan kisimiade ettiklerinde servisin fazla koydugu sandim ama usta o miktar kg, fazla konulmadi demisti...

Kg litre hesabini tam yapmak gerekir...
Mesela tutela technyx 1 litre 0.865kg dir...
1.5kg 1.73lt
1.65 kg 1.9lt
1.7kg 1.96lt
2.0kg 2.3lt gibi yaklasik...

Eger kitapcikta belirtilen degerlerimlitre olarak uygularsaniz, miktar olarak ek alsinda... %15 gibi...
Servis seviye kontrolu yapiyor ise bu %15 i farkedebilir mi bilmiyorum ama degisimde belirtilen miktari litre olarak doldurmak, eksik seviye ile kullanmaktir... sonucta dolum miktari kg cinsinden..

Matryx 1 litre 0.871 kg
Castrol syntras fe 75w 1 litre 0.852kg

(Fren hidroligi de kg ama kg lt hesabinda o kadar fark olusmuyor....)

Eger kontrolde bu %15 fark olculebiliyor ise...
Mesela eger servis degisimde 2kg (2.3lt) yerine 2 litre kullaniyor ise, ve bir sonraki bakimda kontrolde ilave yapmiyor ise bence 2 kere ihmal oluyor...

ORS15
17/08/2017, 09:02
Arkadaşlar aracımın şanzıman yağını serviste opar 75w85 yağ ile değiştirmiştim. Ancak geçenlerde oparın sitesinde dolaşırken 75w85 yağın gl-5 olduğunu gördüm, ancak normal araclar için 75w85 gl-4 olması gerekmiş ( kullanım kılavuzunda FIAT 9.55550-MX3 numaraya onay vermiş, bu gl-4 mu veya gl- 5 mi oluyor). gl-4 ile gl-5 arasında fark nedir. bu yağ eger gl-5 ise değiştirmem daha mı iyi olur sizce.
Biraz önce servis ile görüştüm gl-5 şanzıman yağı , gl-4 ün geliştirilmiş hali olduğunu opar, fiat için bu yağı geliştirip gl-5 olarak ürettirdiğini söyledi ve Fiat onayı olduğunu söyledi. ne yapmalıyım şimdi sizce.

timbaz
17/08/2017, 09:07
Bazi servislerin bu tur teknik! aciklamalarina hayranim..
Bu da ayni firmanin aciklamasi ;)
https://uploads.-cdn.com/20170817/165d37a726e152a4d38cf7dc81f05896.jpg
Onay olsa ya da karsilasa yazardi sanirim..
Kaldi ki motor yaginda fiat onayli yazmiyor.. ve tofas yazili.. bu nasil fiat onayli olabilir ki.. bunda da tofas onayli logsu vardir bence ..
https://uploads.-cdn.com/20170817/f8e2b562b41811d34477cb97effc2b17.jpg
https://uploads.-cdn.com/20170817/5c14549cc8ad2b62bbd3b1bbe0ec172c.jpg

ORS15
17/08/2017, 09:34
Bu durum çok karmaşık, peki petronas tuela 75w85 FIAT 9.55550-MX3 nerden alabiliriz.

ORS15
17/08/2017, 12:09
arkadaşlar petronas tuela 75w85 apı gl-4 plus FIAT 9.55550-MX3 (02.2017) üretimli yağı buldum , baya araştırmak zorunda kaldım istanbuda bir yağ firmasından sipariş verdim akşam gelicek, isterseniz burdan da firmaya bilgilerini paylaşa bilirim isterseniz özelden de paylaşa bilririm 25 yıllık bir firmaymış.

punto1414
17/08/2017, 12:22
ne kadar hocam fiyatı ?

ORS15
17/08/2017, 13:06
ne kadar hocam fiyatı ?

Ömer bey 1 litresi 55 TL toplu alımlarda indirim yaparım demişti.İsmini yazayım bari, özgür petrol ürünleri tel:0546 506 57 57 ogün çalışkan.

punto1414
17/08/2017, 13:34
servis bile yanlış yağ koyuyor :) bununda litresi çok pahalı benimde değiştirmem lazım..bayramdan sonra bakacağız artık

ORS15
17/08/2017, 15:54
servis bile yanlış yağ koyuyor :) bununda litresi çok pahalı benimde değiştirmem lazım..bayramdan sonra bakacağız artık

bencede pahalı ancak başka alternetif yok, ya opar yada petronas şimdi petronas türkiye distribütör ile konuştum özgür petrol ürünleri müşterisiymiş yani ürünleri petronastan alıyor dediler.

Ezeldenberi
17/08/2017, 22:05
Arkadaşın birine şanzıman yağı hakkında bir kaç bilgi verdim;) hemen icraata geçmiş helal olsun!
Ama sağ olsun timbaz bey'de olmasa zaten sana yağı ile Selenia 'yı aynı yağ sanıyordum;)
Klavuzda tüm detaylar mevcut, artı olarak MX3'ün teknik değerleri;
https://uploads.-cdn.com/20170817/be8c457e05ae8a388ec24956eabf40d3.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170817/ffe9a8e399209d184024da113e403b61.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170817/851281d93e46cb06783e39355fc3a509.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170817/7d91bb19c7b57271abd82ae4922db057.jpg

timbaz
22/08/2017, 11:24
Bu arada ozellikle sanziman yagini kendi degistirecekler, samzan yagini motor yagi gibi sicak bosaltmanizi oneririm.. eski yag ne kadar bosalirsa o kadar iyidir..Gl5 sonrasi tekrar gl4 e donmede ozellikle..soguk yagin suzulmesi sicak yaga gore daha yavas.. disli senkromec yuzeylerinde tutunma daha fazladir
Hatta bazi markalar calisma suresi, veya derece tavsiye ederler..
imkan var ise cikan yagi da bazen incelemekte fayda var, miknatis olmasi da bazen fazla bir sey ifade etmiyor.. senkomeclerin durumu,.omru de acmadan bilinemez..

Bazi raporlarda gl4 sanzimanda gl5 kullaniminda bazi metal asinmalarinin 2-4 kati civarinda oldugu, genelde de soguk calismada daha fazla , isindikca azaldigi vs yazilmis...

https://uploads.-cdn.com/20170822/c433b414c227d597ffedb2c5b9ff386e.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170822/5f32b9388c0ef456305723ad0004c525.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170822/868231f92e60e6f388df1ad421e19fc9.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170822/ae9c5295f11e7f689aeb365ded345be4.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170822/5e88a232200a59894e8e4ecdfb399347.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170822/15f597613d6facd9470c19df788b42d6.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170822/07ff3a993e936d3951a0370d26704639.jpg

ORS15
22/08/2017, 15:16
Arkadaşlar bizim manuel puntoların şanzımanında ,havalandırma yeri var mı, yani sıkışan yağ buharı, nasıl cıkıyor, eger varsa nerde ,bu havalandırma çıkışı varsa , buradan su alma ihtimali varmı.

Modonur
22/08/2017, 15:26
Şanzuman üst tarafında plastik beyaz tıpa var oradan fazlayı buharı atıyor diye biliyorum.

Berkcan525
15/08/2019, 11:47
konuyu tekrardan uyandırıcam ama en uygun 75w85 api gl4 plus şanzıman yağı hangisidir? ya da sadece api gl4 olsa olurmu.