PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : araç hareket halinde city özelliği açık direksiyon kilitleniyor!?

iqprog
10/10/2007, 17:40
benim araç punto, grande değil. soracak yer bulamadım burasını buldum.
araç 40bin km 2005 model dizel.

araç hareket halinde iken ve city özelliği açık iken direksiyon kilitleniyor!? iki sefer yaptı bunu bu zamana kadar hiç yapmamıştı. birisinde akşam park ederken, birisinde de sabah yola çıktıktan hemen sonra yol kenarına bir işim için yanaşmaya kalkerken oldu. ben devamlı city modunda kullanırım aracı. ikinciye kilitlenmesinden sonra bıraktım city modu işini. biliyorum servis de yapamayacak, onlar anca külliyen bozulunca yapar tabi biz o zaman kamyon altına mı gireriz ağaca mı toslarız.

dikkatinizi çekerim araç çalışır vaziyette hareket halinde idi, direksiyon kilitlenince cityden şüphelendim city düğmesine bastım ama city ışığı sönmedi, bilgisayardaki gibi kilitlendi ışık. city düğmesine fayda etmez oldu.

h k
10/10/2007, 22:07
grande puntoda direksiyon kitlenmesi yaşayan 2 arkadaşımız olduğunu hatırlıyorum , forumda yazılmıştı bir zamanlar. sizin acilen servise gitmeniz gerek , direksiyon servo sistemi değişmeden başınıza kötü olaylar gelebilir , bence ihmal etmeden bir an önce servise gidin.

ABNEW
10/10/2007, 22:20
Geçmiş olsun, servislere güvenmesenizde bence ihmal edilebilecek bir sorun değil sizdeki, biran önce servise danışın derim...

06kaymak
10/10/2007, 22:23
kesinlikle servisinize basvurun....

dejavu
10/10/2007, 22:30
bu başlığı açan arkadaşım bir üstedeki müslüm arkadaş fiat servis sahibidir.. eğer kesinlikle servisinize başvurun diyorsa vardır bir bildiği.. o yüzden aracına kilometre yaptırmadan en kısa zamanda servise başvur derim.. ve o araçla yol yapmasan iyi olur..

BaDWoLf
11/10/2007, 00:05
çok acayip ve tehlikeli bir olay eğerki alternatif bir araç varsa onu kullanmanızda fayda var city modundayken kitleniyorsa mazallah normal modda da kilitlenebilir.

Muhendis06
11/10/2007, 17:31
Kastettiginiz durumu biraz daha net tarif edebilir misiniz? Ariza aninda direksiyon "agirlasiyor mu?" yoksa hic saga-sola donemeyecek bicimde "kilitleniyor mu?" City modunda cok hafif oldugundan, birden elektrik motoru devreden cikinca size "kilitleniyor" gibi gelebilir. Eger sadece agirlasiyorsa, motorun cok isinmasindan ve "termik salter" ile korunarak yanmamasi icin devreden bir sureligine cikmasindan ileri gelebilir.

Eger simit komple kilitleniyor, kesinlikle saga-sola donmuyor ise, kablo baglantilarinda meydana gelebilecek oksitlenmelerden tutun, yagmurla islanan sigorta kutusu, roledeki arizalar, kisa devre yapma durumu, yazilim durumu, motor konumunun ECU'ya kalibrasyonunda meydana gelebilecek hata, konum sensoru...vb... vb... diye uzar gider bu liste... Servis muhtemelen en kisa yoldan sistemi komple degistirmeyi onerebilir. Gecmis olsun.