PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 110-140 Arası direksiyon titremesi

takemehome
22/06/2014, 19:08
Merhaba,

Aracım 2009 1.3 grande punto 98.000 Km'de. Rot balans yeni yapıldı. Araç 110 km hıza çıkınca titremeye başlıyor, 140 km hızı geçince düzeliyor. Arka amortisörler patlak olabilir, şüpheliyim. Bu titremenin sebebi ne olabilir?
Ustaya götürmeden ufak bir araştırma yapmak istedim.

Teşekkürler.

Arrest
22/06/2014, 19:43
Lastiklerdrn olabilir. On takimdan olabilir. Herseyden olabilir kullanip degerlendirmek lazim bence ustaniza gitmeniz en mantiklisi

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

khanunl
22/06/2014, 19:52
Direksiyondaki titremesi genellikle,Lastik yapısının bozukluğu,Jant eğriliği,Rot kafası boşluğu ve araca uygun olmayan ölçülerde jant kullanmaktan kaynaklanır.Yaptırmış olduğunuz balansı öncelikle balans makinasında yaptırdıktan sonra aracınıza taktırdığınız lastiğinizi araç üzerindede balans yaptırırsanız balans hatası sıfıra yaklaşır.Direksiyon titremesinin arka amortisörlerle alakası yoktur.Aracınızın balansını 2 işlemde bitiren bir servise götürün.Tabiki rot başlarının lastiklerin ve jantın istenilen standartlarda olması önemlidir.

sfkbrtn
22/06/2014, 20:01
direksiyon titriyorsa sadece balans ayarı da sebep olabilir

katip onur
23/06/2014, 09:50
Sanayide sallamasyon ustaya denk gelirsen "la bişey olmaz bin böyle" der :D veya balanscıya yollar bi balans yaptırır yollarlar heralde :) Fiat özel veya yetkili servisine filan uğrayın bence ;)

aliastam
23/06/2014, 13:36
Lastikleriniz yeniyse balans ayarınızı tekrar yaptırınız.Bir de şöyle bir durum var,titremeyi ayaklarınızda da hissediyor ve sadece siz değil araç içerisindeki diğer yolcularda hissediyorsa ön ve arka aks bilyalarınızı kobntrol ettiriniz.

takemehome
23/06/2014, 14:32
Tekerler yeni değil 2 senedir kullanıyorum. Titreme arabanın genelinde de hissediliyor ama direksiyonda daha fazla titreme oluyor. 140 ı geçince araba düzeliyor titreme kesiliyor, çok ilginç geldi bana. Ön takımları, öne ve arka aksları da kontrol ettireyim o halde birde. Rot balans ayarını her zaman yaptırdığım ustada yaptırdım en son güvendiğim bir yer zaten.

hatayyusuf
18/07/2014, 12:37
aynısı benim araçtada vardı balansla sorun çözüldü..