PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites Geçişlerinde Ses

teo53
21/06/2014, 02:31
Merhaba arkadaşlar aracım 146 binde ve şanzıman revizyonunu daha yenı yaptırdım yaklasık 2 ay oldu araç hareket halindeyken yani lastik dönmeye başladığı andan itibaren debriyaja basıp 1 2 ve 3 viteslerde geçişlerde tok bir ses duyuyorum lok lok şeklinde frene basıp durduğumda hiçbir ses yok özellikle 1 den 2 ye çektiğimde sanki bir parça yerinden çıkmışta hareket ediyormuş gibi servis direksiyon kutusu dedi ama bana pek mantıklı gelmedi sizce nedir bu problem daha önce tecrübe eden varmı

gurcan45
21/06/2014, 07:56
Eger ki sadece vites gecislerinde oluyorsa dirksiyon kutusu olmama ihtimali var ama kasisde cukur da falan yapiyorsa olma ihtimali yuksek sanzuman veya motor takozlarida olablir.

halils2
21/06/2014, 09:15
Seyir halindeyken aracı boşa alıp ses gelip gelmediğini kontrol edin boştayken de ses geliyorsa şanzıman elenir yürür aksama baktırırsınız ama boşta ses kesilirse şanzımanı tekrar açtırmanız gerekir zira 2 ay önce revizyon görmesi şanzımanın sağlam olduğu anlamına gelmez.

korguntuyenc
21/06/2014, 09:17
Akslarada baktirin derim ozellikle aks spotu denen bir parca surtunmeyle birlikte zamanla bosluk yapiyor arac ozellikle 4. Vitese kadar hizlanmaya basladikca ilk baslarda surtunme sesi gibi bir ses yapiyor ilerde bu bosluk arttikca ses vurma sesine donusuyor

teo53
22/06/2014, 14:47
herkese çok teşekkür ederim aracın tüm yürür aksamlarına baktırdım hepsi sağlam aks aks spotu salıncaklar amortisörler takozları rotlar motor kulakları herşey sağlam aslında ki geçen gün şöyle birşey yaşadım 3.viteste giderken birden vitesten attı araba kendini neye uğradımı şaşırdım sanırım şu şanzımanı tekrardan açtırıcam

teo53
22/06/2014, 14:49
Seyir halindeyken aracı boşa alıp ses gelip gelmediğini kontrol edin boştayken de ses geliyorsa şanzıman elenir yürür aksama baktırırsınız ama boşta ses kesilirse şanzımanı tekrar açtırmanız gerekir zira 2 ay önce revizyon görmesi şanzımanın sağlam olduğu anlamına gelmez.

boşta hiçbir ses yok çıt yok arabada 60 km 40 km 20 km hızla gıdıyım hıç farketmez debriyaja basıyım viteslerde geçiş yapıyım hemen ötüyor lak luk diye bir geçiş sesi var sadece 1 den 2 ye 2 den 3 e geçerken diğer viteslerde hiçbirşey yok olduğum yerde duruyım tekrardan aynı viteslerde geçiş yapıyım çıt yok

ertancingoz
22/06/2014, 16:46
motor kulakları ve akslarda boşluk olabilir, yeni şanzıman yapıldığı durumlarda gevşek vida bırakılmasındanda olabilir.

kolay gelsin.

halils2
22/06/2014, 16:58
boşta hiçbir ses yok çıt yok arabada 60 km 40 km 20 km hızla gıdıyım hıç farketmez debriyaja basıyım viteslerde geçiş yapıyım hemen ötüyor lak luk diye bir geçiş sesi var sadece 1 den 2 ye 2 den 3 e geçerken diğer viteslerde hiçbirşey yok olduğum yerde duruyım tekrardan aynı viteslerde geçiş yapıyım çıt yok

Sıkıntı şanzımanda o zaman, yeniden açtırmanız gerekir.

korguntuyenc
22/06/2014, 21:02
Sikinti bu durumda kesinlikle sanzimanda sonucta bu viteslerin hepsinin dislileri ayri belki sorun yasatan vites dislilerinde ozellikle bir problem vardir istanbuldami ikamet ediyorsunuz?

teo53
24/06/2014, 03:00
Sikinti bu durumda kesinlikle sanzimanda sonucta bu viteslerin hepsinin dislileri ayri belki sorun yasatan vites dislilerinde ozellikle bir problem vardir istanbuldami ikamet ediyorsunuz?

Evet istanbul beykentte oturmaktayım. Beykent sanayide yaptırmıştım 1 yılda garantisi var yaptıralı 2 ay falan olmuştur şanzımanı