PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 95 oktan mı 97 oktan mı?

merzel
19/06/2014, 23:28
Arkadaşlar aracımı alalı neredeyse 1 hafta oldu. 2009 gp 1.4 fire fun modeli. Arabayı alır almaz kayınpederim direk beni aytemiz'e götürdü. Ben de artık birşey demedim. O gün indirim vardı. 4.92 den depoyu fulledim 215 tl'ye. Ancak ne kadar kalitesiz ise 250 km'de yarım depo gitti. Ve aldıktan 3-5 gün sonra ilk çalıştırmada ve rolantide araç titremeye başladı. Servise götürdüm, hiçbirşey bulamadılar. En son benzinden olabileceğini söylediler. Ben de denemek amacı ile 50tllik shell'den 97 oktan nitro+ aldım. Gerçekten araçtaki titreme sorunu ortadan kalktı.

Sorum şu:

1. El kitabında minumum 95 oktan kurşunsuz benzin kullanın diyor. 97 oktan kullanabilir miyiz? Herhangi bir zararı var mı?

2. Benzini nerede almalıyız? Shell (nitro+), Total (excellium), Opet (fullforce), PO (vmax), Bp () ...

Dipnot: Tecrübe ile sabittir ki bilinmedik yerden yakıt alınmazmış.

Arrest
20/06/2014, 00:08
97 pahali e performansi etkiliyor. Araciniz tjet olsa eyvallah ama fire araca 97 biraz lux. Cekis farki yaratir ama hissedemezsiniz en fazla %2 fark olur bence :) ben benzini shellden baska yerden almamaya ozen gosteririm. 95 oktan shell kullanin :)

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

halils2
20/06/2014, 00:10
Total kullanıyorum 95 97 psikolojime bağlı zaten araç tüplü olduğundan fazla benzin almıyorum :)