PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tam sağ ve tam sol dönüşlerde uğultu??

must82
12/06/2014, 09:13
Merhaba arkadaşlar;

arabanın ikinci sahibiyim. saolsun benden önceki arkadaş gayet iyi bakmış ve bende aldığımdan beri 2012 servis bakımlarını eksik etmiyorum. hatta alır almaz baskı balatasını değiştirmiştim serviste çünkü gerekli görmüşlerdi.

Asıl soruya gelecek olursak, arabayla tam sağ veya sol farketmiyor( buradan kastım direksiyonu tamamen sonuna dayamak değil hiç öyle kullanmam az da olsa mesafe bırakırım :)) dönüşlerde resmen bir metal uğultusu sesi alıyorum. servisteki arkadaş baskı balatadan demişti bende dedim ki alır almaz siz değiştirdiniz zaten. o zaman kıvırdı volanttan olabilir dedi onunda işçiliği yüksek sökersek bi de birşey bulamazsak işçiliği alırız dedi. ben çok anlamam teknik işlerden, sizce bu ses ne olabilir. düz yolda giderken böyle bir ses yok ama dönüşlerde (özellikle U dönüşünü andıran dönüşlerde) metal uğultu sesi geliyor. Sizce ne olabilir? Tecrübesi olan??

Arrest
12/06/2014, 09:25
Normaldir takilmayin bole seslere

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

must82
12/06/2014, 09:31
Normaldir takilmayin bole seslere

walla söylemesi kolay da, sanki bir gün dönerken ön takımdan bişileri yerde bırakcakmışım gibi geliyor. çözümden yanayım. :)

korguntuyenc
12/06/2014, 11:17
dururken yapıyormu pekı sola sağa çevirince malum bızım araclarda amortisör takozu kronık problem özellıkle ıslanınca ıcındekı bılya resmen paslanıyor ve ses yapıyor

serrko
12/06/2014, 11:43
Hiz mafsali olabilir direksiyonu tam kirip hizlica dönus yapin eger catiri gibi yada takirdi tarzi bir ses ise hiz mafsali olma ihtimali yuksek

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

must82
12/06/2014, 12:51
dururken yapıyormu pekı sola sağa çevirince malum bızım araclarda amortisör takozu kronık problem özellıkle ıslanınca ıcındekı bılya resmen paslanıyor ve ses yapıyor

Hyr dururken hicbir sıkıntı yok.

must82
12/06/2014, 12:51
Hiz mafsali olabilir direksiyonu tam kirip hizlica dönus yapin eger catiri gibi yada takirdi tarzi bir ses ise hiz mafsali olma ihtimali yuksek

Sadece donerken ugultu oluyor

serrko
12/06/2014, 13:12
Ozaman porya bilyasi olma ihtimali var

must82
12/06/2014, 14:08

Waw ilk defa duyuyorum. Nesir bu hocam az aciklayabilir misin

Arrest
12/06/2014, 14:39
Herkesten ayri bi fikir :D kedidir kedi diyen cikacak sanki

serrko
12/06/2014, 14:53
Waw ilk defa duyuyorum. Nesir bu hocam az aciklayabilir misin

Tekerlek bilyasi

fotobelit
12/06/2014, 15:31

+++ Bencede..

must82
12/06/2014, 16:59
+++ Bencede..

Tekerlek bilyasi

hımm tamam. bu çok pahalı birşey midir? ayrıca ben city kusurudur diye düşünürken sol ön tekerden sanki böyle bir yere takılıyormus gibi(elinize paket lastiği alın iyice gerin ve kendinize çekerek titremesini ses çıkarmasını sağlayın aynı böyle bir ses) ses gelmeye başladı acaba bu bilyalar tamamen ezilmiş olmasın. sıkıntı çıkarır mı? aciliyeti var mı ? mesai saatleri içinde çıkamam da o yüzden soruyorum.

Arrest
12/06/2014, 17:03
Direksiyin sifir ses ile donmez. Bunuda goz ardi etmeyin. Cityden biraz ses gelir bahsettiginiz ses gibi seste gelir motordan

must82
12/06/2014, 17:11
Direksiyin sifir ses ile donmez. Bunuda goz ardi etmeyin. Cityden biraz ses gelir bahsettiginiz ses gibi seste gelir motordan

yok yok dediğiniz gibi sesi biliyorum. ama modu kapattıktan sonra sadece sol ön tekerden gelio ses. bi yere takılıo ve takıldıgı yerden kurtulunca o sesi yapıo.

turboferhat
13/06/2014, 03:59
Porya bilya grubu kesınlıkle degıldır.. aklınızdan cıkarın.. bu soyledıklerınız oldugu yerde ugultu yapmaz , ugultu ıcın belırlı km hızdan sonra bılyanın yanal kuvvete maruz kalması gerekır ugultu cıkarması ıcın.. duzkende cıkarmaz sesı anlıcanız.. arkadasların dedıgı gıbı yay gıcırtısı gıbı bı ses ıse amortısor takozlarındakı bılyalardan olabılır..

alixxx
13/06/2014, 06:33
Balatalardan kaynaklanabilir. Benim aracımda da bu tip bir ses vardı servis fren balatalarından demişti.

must82
14/06/2014, 18:34
servise gittim, uğultu amortisör bilyasından olabileceğini söylediler. amortisör takozu ile birlikte olan bir parçaymış (?) anlamadığım için he dedim değiştirmedim. birşey olmaz dediler bende eylül ayını bekliyorum servis bakımı ile birlikte yaptıracağım..