PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri vites problemi!

Linos
09/10/2007, 13:41
Arkadaşlar, 2-3 haftadır geri vitese geçerken takılmaya başladı! Bazen hiç geçmiyor! Nasıl anlatayım? Oturmuyor yerine...

1'e takıp, sonra tekrar geriye alarak çözebiliyorum bu durumu! (Ses problemi değil, o zaten var! :) )

Servise gideceğim elbet vakit bulduğumda! Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu?

BaDWoLf
09/10/2007, 14:07
banada arasıra oluyor ama çok hızlı sekilde onden arkaya gecerken seninki biraz daha komplike bir olay galiba... Ama yavaşça boşa alıp bir ikikez sallarsan vites direk geçiyor arkaya :)

tempesty
09/10/2007, 17:59
Kardeş canını sıkma ara sıra bana da oluyor hatta bazen o gıcık eden seside çıkarıyorum istemeden ama bende senin gibi önce 1. vitese takarak biraz ileri gidiyorum sonra geri vitese kolayca geçiyor..özellikle aracın ı yokuş yukarı bir yere parkediyorsan bu sorunun meydana gelmesi daha fazla ama ''tam yerine oturmuyor'' demeni anlayamadım o zaman kendi kendine boşa atması gerekirki bu şanzıman için büyük ve maliyetli bir problemdir inşallah öyle değildir..

h k
09/10/2007, 20:07
geri vitese zor geçme problemi klasik bir Fiat problemidir :) kuş serisinden tutunda paliosundan puntosunda hepsinde ayni dert vardir. araci tam durdurmalisiniz , olmuyorsa ileri takip tekrar geri yapacaksiniz , zaten yapiyorsunuz gerci :)

tangozcan
09/10/2007, 20:17
Aynen benim aracımdada mevcut bu problem bazen murat abinin sölediği gibi oturmuyor geçimş gibi oluyor fakt geçmemiş oluyor wede o ses duyuluo:Ssonra 2 3 defa daha denediğimde anck oluyor aracımdaki sorunlardn birisi bu dieri ses alması başka hiç problemim olmadı çok şükür:D

Ziyaretçi047
09/10/2007, 20:34
size bir çare söyleyim hemen. oturmadığını eliniz vitesin üstündeyken hissedebilirsiniz. şöyle yapın. ileri gitmenize hiç gerek yok. vitesi geriye takın ve eliniz üstünde kalsın. oturmadı mı. geriye girmesi için güç uygulamaya devam edin ve aynı anda ayağınızı da debriyajdan hafifçe kaldırın. vites tık diye ses çıkarmadan geriye girecektir. tavsiyemi deneyin mutlu olacaksınız.

MaxWave
14/12/2007, 17:59
Bende de geri vistesteyken ilk harekette vitesin arada bir kendini boşa atması problemi var. İki kez de geri vitese atıp aracı hareket ettirdiğimde iki metalin birbirine sürtmesini andıran şiddetli bir gıcırtı sesi duydum. Bu ses beni çok korkuttu ve servise gösterdim ama bişey bulamadılar.

Auto engineeR
14/12/2007, 23:17
murat abi yarım geçiyor daha ileri gitmiyor dimi? bende bazen 1de bazen geride oluyor.bu sırada debriyajdan kaldırmak problem yaratabilir,riskli, geçmiyorsa biraz ara gazı wererek tekrar dene,gene olmazsa başka bi witeste birazcık hareket ettir arabayı sonra kesin geçecektir

ABNEW
14/12/2007, 23:20
Murat, bir de geriye takarken debriyaja sonuna kadar basmaya dikkat et ve yeterli güç uygula kesinlikle aşırıya kaçma.Paspas takılınca da geri vites sorun olabiliyor...

Linos
14/12/2007, 23:53
murat abi yarım geçiyor daha ileri gitmiyor dimi? bende bazen 1de bazen geride oluyor.bu sırada debriyajdan kaldırmak problem yaratabilir,riskli, geçmiyorsa biraz ara gazı wererek tekrar dene,gene olmazsa başka bi witeste birazcık hareket ettir arabayı sonra kesin geçecektir

Aynen öyle Alper, dediğin gibi oluyor. Bu motoru kapattıktan sonra da oluyor, o zaman imkanı yok işte geri vitese takmanın...

Murat, bir de geriye takarken debriyaja sonuna kadar basmaya dikkat et ve yeterli güç uygula kesinlikle aşırıya kaçma.Paspas takılınca da geri vites sorun olabiliyor...

Yok Arda, paspasla hiç alakası yok durumun... Zaten önceki araçta bir defa yaşamıştık Aslı'yla o durumu. Servise gittiğimizde anlaşılmıştı olay! Sonradan çok güldük kendimize... :D

Ziyaretçi047
15/12/2007, 00:07
Murat anlattığımı olayı uygularsan sorunun kalmayacak.

yerliplaka34
15/12/2007, 01:14
Arkadaşlar, 2-3 haftadır geri vitese geçerken takılmaya başladı! Bazen hiç geçmiyor! Nasıl anlatayım? Oturmuyor yerine...

1'e takıp, sonra tekrar geriye alarak çözebiliyorum bu durumu! (Ses problemi değil, o zaten var! :) )

Servise gideceğim elbet vakit bulduğumda! Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu?

aynı problem için servise gittim.. servisteki arkadaş hidrolik debriyaj oduğu ,ç,n biraz geç girme yapar dedi durduktan sonra boşa alıp debriyaja sonuna kadar basıldıktan 1-2 saniye sonra geri vitese takılması gerekiyormuş ben aynen uyguladım ne ses var nede geçmemzlik.. tabi acil manevralarda bukadar uzun vaktimiz olmuyor:D

mizginn
15/12/2007, 08:09
Benim aracta da oluyor zaman zaman, ozellikle yokus yukari hareket ederken..

guntac
15/12/2007, 08:45
90 ve 95 hp modellerde (6 ileri) düz veya duologic vites ve vites geçirme mekanik bir olay değil tamamen digital, üzerinde switchler olan bir joystick e benzetilebilir. bu araçları kullanan arkadaşlar aracı bir vitese takarken (burada anlatmak istediğim 1 den geriye veya geriden 1e) sadece elektronik olarak bir sinyal gönderiyorlar şu vitesi istiyorum diye yani mekanik bir kol falan yok. elle hafif ittirmek tamamen anlamsız. beynin bu geçişi gerçekleştirmesi ise mekanikte olduğu kadar seri değil örneğin duologiclerde beyin arabanın tam olarak durmuş olup olmadığını kontrol ediyor. 70 ve 75 hp ye gelince onlarınki bildiğimiz mekanik bir sistem ve burada geri vitese takma bildiğimiz mekanik yöntemle vites kutusuna hükmetmekten geçiyor.

tüm bunları düşündüğümde.
1. 5 vites ve 6 vites araçlarda vites geçme ile ilgili sorun ve çözüm aynı olamaz.
2. belirtiler 1-1 aynı ise bizim aracı vitese takmamız ile ilgili olamaz doğrudan vites kutusu ile ilgilidir.
3. bu durumda ise ancak serviste çözülür. garanti kapsamı dışında demeleri ise tamamen anlamsız olaracaktır. çünkü standart bir hata ise kullanıcıya modele ve otamatik düz olmasına rağmen tüm araçlarda görünüyor olabilmesi ile kişisel olmanın ötesine geçmiş demektir. bu gibi durumlarda genelde firmalar üretim hatası olan serileri düzeltme için geri çağirir.
4. Sonuç olarak, bir veya bir kaç seride görülecek kadar standartlaşmamış bir hata ise serviste garanti kapsamında değişir. bu topic teki durumun topic e yazan kişi sayısına bakarak bu olduğunu düşünüyorum.

naçizane görüşüm
saygılarımla

Ziyaretçi047
15/12/2007, 17:28
6 vites manuel de digital bişe olduğunu düşünmüyorum. o dijitallik sadece dualogic ler için geçerli bence.

okinen_26
15/12/2007, 17:41
1. vites ve geri vites dişlileri düz dişli dir.. bu yüzden araç hareket halındeyken gecmemesi normaldir tabıkı bu abartılı bır gecmeme durumuysa sorun vardır 2 3 4 ve 5 vitesler helis dişli oldugu için araç yürür haldeyken rahat geçer

ABNEW
15/12/2007, 18:03
Geri viteste senkromeç olmadığı için araç hareket halindeyken geçmez.Geri vitese takarken aracın sabit olması gerekir yoksa cırrr diye bir ses duyarız...

Linos
16/12/2007, 12:26
90 ve 95 hp modellerde (6 ileri) düz veya duologic vites ve vites geçirme mekanik bir olay değil tamamen digital, üzerinde switchler olan bir joystick e benzetilebilir. bu araçları kullanan arkadaşlar aracı bir vitese takarken (burada anlatmak istediğim 1 den geriye veya geriden 1e) sadece elektronik olarak bir sinyal gönderiyorlar şu vitesi istiyorum diye yani mekanik bir kol falan yok.

Güntaç bey, bu savınızdan emin misiniz? Bence bir yanlışınız var...

ABNEW
16/12/2007, 16:32
Murat ben elektronik bir sistem olduğunu sanmıyorum.Eğer olsaydı önceki mesajımda da belirttiğim cırttlama sesi gelmezdi.Yani elektronik sistem aracın hareket halinde olduğunu anlar ve dişlileri korumak adına müdahale ederdi bizde o sesi duymazdık...

birotteau
16/12/2007, 18:11
Herkese Merhabalar,
Dulaogic kullanan arkadaslar bilirler gercekten mekanik degil bir joystick gibidir, ama 6 ileri duz vitesin de bu sekilde oldugu gibi bir anlam cikardim yukarida yazilanlardan ve ben bunun dogru olmadigi gorusundeyim. Neden boyle birsey yapilsin ki, sonucta dualogicte robota emir gonderiyorsun, ama manuel viteste neden boyle birseye ihtiyac duyulsun ki?

Bu arada benim aracimda da ilk aldigimda bol miktarda bu geri viteste cirlama sesini duyuyordum,ancak birkac servis ziyaretinden sonra bu ses kesildi,debriyaj hizalamasi denen bir ayar yapmislar. Ama bu sesi hic duymuyorum diyemem, yine de ayda bir kez bu cirlamayi duyuyorum.
Bence Fiat'in bu geri vites yapisinda yaklasik 25 senedir, 131'in ilk ciktigi yillardan beri cozemedigi veya maliyet kaygilariyla cozmek istemedigi bir yapisal sorun var.
Selamlar
ahmet

guntac
17/12/2007, 01:06
Güntaç bey, bu savınızdan emin misiniz? Bence bir yanlışınız var...

Yanılıyor olabilirim. benim araç duologic olduğu için böyle bir ön kabul ile biraz da dikkat etmeden yazdım.

ms777
18/07/2008, 15:12
Benimde canımı sıkan bir problem oldu servise gittiğimde geri viteste senkromeç olmadığını söylediler doğal olarak geçmede sıkıntılar olacaktır alışmak lazım

ABNEW
18/07/2008, 17:38
Benimde canımı sıkan bir problem oldu servise gittiğimde geri viteste senkromeç olmadığını söylediler doğal olarak geçmede sıkıntılar olacaktır alışmak lazım

Bu yüzden geri vitese araç duruyorken takmak lazım.O zaman hiç bir sıkıntı yaşamazsın...

ms777
18/07/2008, 17:49
Durukende oluyordu sonra onun debraja alışmadığım için olduğunu fark ettim kısacası benim görüşüme göre şanzıman konusunda zayıf bir araç senkromeçsiz bir kademesi olan şanzumanı yakıştıramadım.

ABNEW
18/07/2008, 17:54
Durukende oluyordu sonra onun debraja alışmadığım için olduğunu fark ettim kısacası benim görüşüme göre şanzıman konusunda zayıf bir araç senkromeçsiz bir kademesi olan şanzumanı yakıştıramadım.

Selim, geri viteslerde senkromeç pek olmaz.Ancak senin vites kutusuna has bir problem de olabilirdi, gerçi debriyajdan kaynaklandığını da belirtmişsin.Ben araç sabitken ve tam debriyaja basarak (Hatta 1-2sn beklemek de gerekebilir) hiç bir sıkıntı yaşamadım.GP 5 ve 6 vites kullandım...

ms777
18/07/2008, 18:16
Megane vardı daha önce sanzımanla ilgili 10 yıl içersinde en ufak bir problem yaşamadık, bence bu fiatlara has bir problem. Benim daha önce çalıştığım yerde fiat sekromençleri en fazla sipariş alan ürünler arasındaydı.

ABNEW
18/07/2008, 21:24
Megane vardı daha önce sanzımanla ilgili 10 yıl içersinde en ufak bir problem yaşamadık, bence bu fiatlara has bir problem. Benim daha önce çalıştığım yerde fiat sekromençleri en fazla sipariş alan ürünler arasındaydı.

Anladım.Vites kutuları bazen sorunlu olabiliyor çeşitli markaların.Ancak ben hiçbir Fiat Marka Aracımda vites problemi yaşamadım...

Megane 1 i olan arkadaşım zamanında problem yaşamıştı.Yine Laguna 2.0 ı olan başka bir arkadaşım da vites+debriyaj problemi yaşadı yenile.Bu biraz da şans işi tabi:)

Ziyaretçi047
18/07/2008, 23:30
Geri vites sorunu tarafımdan çözüldü arkadaşlar: Baskı balatamız aşındıkça geri vites sorun çıkarmaya başlıyor çözüm basit. Debriyaja basın ya 3 saniye bekleyin. Ya da beklemeyin ama vitesi geriye çok yavaş takın. Girmez ise debriyajı vitesi R ye doğru zorlarken hafifçe bırakın. Ama en iyi yöntem hem debriyaja tam basıp bekleyin, hem de vitesi geriye çok ağır atın.

Painkiller
19/07/2008, 00:06
Geri vites problemi aldığımdan beri bende de mevcut. Konuyu açan arkadaşın tarif ettiği şekilde cereyan ediyor. Çok sinir bozucu birşey. Servise gittiğimde bu konuyu danıştım fakat servis elemanı geri vitese taktığında ses gelmedi ve suratıma "hani ses mes yok gayet rahat geçiyor" gibisinden bi bakış attı.
Yine servisete tanıştığım bir gp sahibi aynı problemlerle servise başvurmuş ve aracını aldıktan bir hafta sonra şanzımanı yenilenmiş.
Yarın ilk iş 2-3 sn bekleme olayını deneyeceğim bakalım randıman alabilecek miyiz...

Linos
19/07/2008, 09:22
Geri vites sorunu tarafımdan çözüldü arkadaşlar: Baskı balatamız aşındıkça geri vites sorun çıkarmaya başlıyor çözüm basit. Debriyaja basın ya 3 saniye bekleyin. Ya da beklemeyin ama vitesi geriye çok yavaş takın. Girmez ise debriyajı vitesi R ye doğru zorlarken hafifçe bırakın. Ama en iyi yöntem hem debriyaja tam basıp bekleyin, hem de vitesi geriye çok ağır atın.

Evet Cihan, tek çözüm bu!

Muhendis06
19/07/2008, 10:33
Kontrol edilmesi gereken bir ilave husus da hidrolik seviyesi olabilir. Debriyaj ve fren merkezinin ayni yag tankindan takviye edildigi uygulamalarda, eger hidrolik seviyesinde eksiklik varsa, bu gibi bir sorunla yuzyuze kalinabilir. Sivi seviyelerinizi kontrol etmeniz faydalidir kanaatindeyim.

KaMiKaZe
19/07/2008, 22:27
6 ileri dizel için konuşuyorum evet geri vites bazen aksıyor gibi siz söleyince dahada çok farkettim ama onun dışında meganedan sonra vitesler şahane geliyor zevk alıyorum vites değiştirirken.

desmicare
21/09/2009, 12:35
22.08.2009 bu problem için bende servise gittim. bana sunulan çözüm önce 1 tak sonra geri vitese at diye. bende şimdi size soruyorum biz fiattan övündükleri yere göğe sığdıramadıkları grandepunto mu aldık yoksa 69 model bedford kamyon mu? ne alaka servis ise yapacak yada böyle saçma şeyler üretecekse o servisi kapatacak yada biz yapamıyoruz diyecekler.. bu arada bayram ve benim arabam kapıda 2-4 ve geri vitese geçmiyor vaziyette yatıyor.. gittiğimde yapılsaydı bu problem ilerlemeyecekti.. sanayide ki eski ustam geri de ki 2-4 ve geri vites teli salmıştır dedi bunu servis bilmiyor mu yani işleri sabah akşam aynı tür arabalara bakmak...

GP COSKUN
23/09/2009, 12:13
kardeşimin anlattığı yöntemi uygularsanız sorununuz kalmaz
bu sorunun sebebi ise siz geri vitese takmaya çalıştığınızda geri vites dişlisinin grubun üzerindeki dişliyi tam karşılayamamış olmasından kaynaklanıyor
ayağınızı debriyajdan hafifçe kaldırdığınızda grub dişli dönme hareketi yapıyor ve geri vites dişlisi yerine geçmiş oluyor
ayrıca geri vitese takarken şu gıcık olduğunuz cartlama sesi geri viteste senkromeç olmamasından kaynaklanıyor
saygılarımla

mustafa
24/09/2009, 09:08
Arkadaşlar benim sorunum farklı ama yine geri vitesle alakalı olduğu için buaraya yazıyorum. Arabamı geri viteste kaldırırken bazen alttan vuruyorlarmış gibi pat pat pat ses geliyor ve kuvvetli bir şekilde çıkıyor ses öyle ki geçen cumartesi herkes bana baktı. Kullanırken bu soruna rastlamıyorum ama park ettıkten sonra kalkarken bazen yapıyor. Sebebi ne olabilir sizce? Teşekkürler...

GP COSKUN
24/09/2009, 11:02
aynı sorun aracı aldığımdan beri bendede var
ama merak edilecek bi durum yok genelde geri geri kalkarken yapıyor bilhassa tekerlekler sağa veya sola tam dönükken yapıyor
buda sanırım motor güçsüz geldiğinde az gaz verdiğinde yapıyor bunun nedenide şanzımanveya motor kulağının kasılma sesi bu
ben 2 senedir böle kullanıyorum eminim diğer arkadaşlarda yardımcı olacaktır
biraz fazla gaz verip kalkarsan geri geri sorun yaşamazsın saygılar

muratcakir
05/10/2009, 10:09
2004 model fiat doblo, 2004 model renault magena 2 HB, 2009 model Kangoo mutlix araçlarının hepsinde söylediğin olay var. şu anki 2009 kangooda geri vitese girmiyor yada tam oturmayıp boşa atıyor, 1. vitese takıp tekrar deneyince sorun kalmıyor. bütün bu araçlarda bazen kütürt sesi gelmiştir.

iyi kötü çirkin
23/10/2009, 20:11
var mı bu sorunu aşabilen

33 AP 079 (i.kuyumcu)
24/10/2009, 14:43
aynı sorun bendede var klasık bir problem olsa gerek tam blmıorm ama sadece SES var bryeri kırackms gibi :S:S

mekoker
03/11/2015, 00:55
Arkadaşlar, Özellikle Palio 1.3 Multijet arabalar için yazıyorum. İki sefer yaşadığım bir olay, internette aradım ancak faydalı bilgi bulamadım. Ola ki benim gibi arayan birilerinin işine yarar. ARACINIZDA VİTESE GEÇME SORUNU VARSA, özellikle de geri vitese geçirmede olmak üzere..
1. Aracınızı vitese takın, el frenini çekin. Aracınızı hareket ettirmeye çalışın. Motor istop ediyorsa, baskı balata sorununuz yoktur. Sakın ola bunları değiştirmeyin. Motor susmuyorsa, baskı balata gitmiştir, yapacak bir şey yok değiştireceksiniz mecburen. Sanayiye giderseniz, Baskı balata orijinal 160-180 TL ye alabilirsiniz. İşçilikle birlikte 300 TL nin biraz üzerine çıkar baskı-balata değişimi..
2. Debriyaj halatlarını kontrol ettirin, sorun varsa değiştirin. Arabayı lifte kaldırınca erişimi ve kontrolu çok kolaydır. Sadece 7 vida sokülecek.
3. Vites kolunun geri vites bileziğinin görevini yapıp yapmadığını kontrol ettirin, bu da çok kolay bir işlem. Yapmıyorsa vites kolunu değiştirin.
4. Debriyaj pedalının hemen altından erişilen DEBRİYAJ ÜST MERKEZ isimli bir parça var. Bu parçanın görevi, debriyaja basıldığında hidroliği basınçla göndererek vites değiştirmek amacıyla motor ile sanjumanı ayırmaktır. Arıza burada ise, bu malzeme tamir setiyle onarılabilir ki bunun maliyeti çok düşük (onarım seti 5-10 tl, bi de işcilik verirsiniz). Malzemeyi sıfır alırsanız 95 tl artı işcilik verirsiniz.

İlgisi nedeniyle buraya da kopyalıyorum. Yukarıda hidrolik seviyesinin kontrolu ile hidroliğin deposundan akabildiğinin kontrol edilmesini yazmayı unutmuşum. Genelde aracıma iyi davranırım, 80-90 bin km de DEBRİYAJ ÜST MERKEZ sorunu yaşadım. Daha sert kullanan arkadaşlar daha sık bu sorunla karşılabilirler.