PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç çalışıyor, ardından hemen stop ediyor.

serseri27
10/06/2014, 22:57
Merhaba arkadaşlar 1.3 90hp 2008 puntom var.

Bu arıza ile ilgili başıma gelenleri yazarak yardımınızı talep ediyorum. Biraz uzun ve ayrıntılı yazacağım.

1. Yedi ay önce aracı çalıştırıp 1 km yol gittikten sonra stop ettim. 5 dk sonra çalıştırmak istedim fakat nafile çalışmadı. Daha doğrusu marş basıyor araç 1sn çalışıyor hemen stop ediyor. 5-10 kez denedikten sonra pes ettim. 15 dk hiç karışmadım sonra marşa bastım çalıştı.

2. 6 ay hiçbir sorun olmadı. Fakat 3 hafta önce yine aynı senaryo yaşandı. 1 km yol yaptım stop ettim ve çalışmadı. 3 saat bekledim yine çalışmadı. Aracı çekiciyle götürdük tamirciye, makineye bağladık barometrik basınç korelasyonu arızası verdi. Mazot pompası tamir takımı ve müşiri değişti. Araç çalıştı.

3. aradan 1 hafta geçti yine aynı sorun. Yakıt depo pompası incelendi basıncı normal çıktı. Geri yerine takınca Çalıştı.

4. aradan 1 hafta geçti yine aynı sorun. Bu kez pompayı ben inceledim, pompa yakıtı basıyor. Geri dönüşten de yakıt geri dönüyor bi sorun görünmüyor. Fakat sorun devam ediyor, motor çalışır çalışmaz stop ediyordu. pompayı söktüm taktım 1,2 deneme sonra siyah duman attı ve çalıştı.

Tamirci yakıt pompasını değişmek lazım ama emin değilim diyor. Napıcamı şaşırdım. Bu konuda bilgisi olan lütfen yardımcı olsun. Bu arada arızadan 1,2 gün önce motor sarsıntılı stop etmeye başlıyor. ben anlıyorum 1-2 gün içinde yolda kalacağım :)

tab
10/06/2014, 23:32
Eski punto da bende buna benzeyen sorun yaşamıştım. Enjektörleri ve basınç sensörünü değiştirmiştim.(Grande Punto Basınç Kontrol Valfı 1.3 Multıjet Yakıt Aksamı Bosch BOSCH 28100250 (https://www.kirazcioglu.com/U13755,2651,grande-punto-basinc-kontrol-valfi-13-multijet-yakit-aksami-bosch-bosch-28100250.htm)). Aracın kmsi 100.000 km altında ise karbon temizleme yaptırt. Enjektörler ve yakıt pompası bosch olduğu için Bosch pompaya giderek cihaza bağlat nerde sörunun nerden kaynaklığını cihazda görüyorlar. Sensör arızalarını, her bir enjektörün basınç değerlerini ve pompanın basınç değerlerini görüyorlar. İyi bir bosch pompacı bulmanız.

serrko
11/06/2014, 00:46
Enjektorler bozuk veya rail sensorunde ariza var gibi gorunuyor

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

serseri27
11/06/2014, 20:38
Eski punto da bende buna benzeyen sorun yaşamıştım. Enjektörleri ve basınç sensörünü değiştirmiştim.(Grande Punto Basınç Kontrol Valfı 1.3 Multıjet Yakıt Aksamı Bosch BOSCH 28100250 (https://www.kirazcioglu.com/U13755,2651,grande-punto-basinc-kontrol-valfi-13-multijet-yakit-aksami-bosch-bosch-28100250.htm)). Aracın kmsi 100.000 km altında ise karbon temizleme yaptırt. Enjektörler ve yakıt pompası bosch olduğu için Bosch pompaya giderek cihaza bağlat nerde sörunun nerden kaynaklığını cihazda görüyorlar. Sensör arızalarını, her bir enjektörün basınç değerlerini ve pompanın basınç değerlerini görüyorlar. İyi bir bosch pompacı bulmanız.
Mazot pompası müşürü çıkma ile değişti, Bu parça basınç kontrol valfi dediğiniz parça ile aynı sanırım. araç 91.000 de 63000 de carbon clean yapıldı. Neden 100.000 altındaysa dediniz anlayamadım. 100.000 üzerinde yaptırırsak ne olur ki.

serseri27
11/06/2014, 20:46
Enjektorler bozuk veya rail sensorunde ariza var gibi gorunuyor

Enjektörler bozuk olsa yolda giderken sıkıntı çıkarmaz mı?
Arabanın çekişi, yolda gidişi, gaza tepkisi mükemmel. 5 kişi ile yokuş yukarı çok rahat araç geçebiliyorum en ufak bi sorun yok. Yakıt şehir dışı 4.5 şehir içi 6.1 yani tüketimde de bi sıkıntı yok. Tek sıkıntı bazen çalışmaması daha doğrusu çalışır çalışmaz stop etmesi.

Rail sönsörü nedir? ne işe yarar? onu hiç bilmiyorum. Katkılarınız için çok sağolun.

tab
11/06/2014, 21:26
100.000 km sonra yapıldığı zaman gözle görülmeyen motor ve kapakta kılcal çatlar oluştuysa diye düşündükleri için ve motor subap toleransları aşınmadan dolayı piston silindir arasında tolerans artığını öngördükleri için Karbon temizleme yapıldığı zaman bu boşluklar ortaya çıkıyor sonraları motorda yağ yakma artması ve güç düşüklüğü oluyor diye yapmıyorlar.

serrko
11/06/2014, 21:41
Enjektörler bozuk olsa yolda giderken sıkıntı çıkarmaz mı?
Arabanın çekişi, yolda gidişi, gaza tepkisi mükemmel. 5 kişi ile yokuş yukarı çok rahat araç geçebiliyorum en ufak bi sorun yok. Yakıt şehir dışı 4.5 şehir içi 6.1 yani tüketimde de bi sıkıntı yok. Tek sıkıntı bazen çalışmaması daha doğrusu çalışır çalışmaz stop etmesi.

Rail sönsörü nedir? ne işe yarar? onu hiç bilmiyorum. Katkılarınız için çok sağolun.

Enjektor geri dönüsleri bozuk olursa araç gec calisma yapar yolda pek anlamazsin ara sira duman atar rail sensorude piyasada kütük diye tabir edilen parca yani bir nevi mazot dagitim borusu bunun üstünde basinci ayarlayan sensor ver o bozuk olabilir

serseri27
11/06/2014, 22:00
Enjektor geri dönüsleri bozuk olursa araç gec calisma yapar yolda pek anlamazsin ara sira duman atar rail sensorude piyasada kütük diye tabir edilen parca yani bir nevi mazot dagitim borusu bunun üstünde basinci ayarlayan sensor ver o bozuk olabilir

Verdiğiniz bilgiler için sağolun. Benim araç arıza anında bile geç çalışmıyor. Kontağı vurur vurmaz çalışıyor. Çalıştıktan 1 sn sonra stop ediyor ama. Bu rail sönsörünü tamirciye soracağım.

tab
11/06/2014, 22:02
Kütük diye tabir edilen parcanın sağ taraftaki sensör. Grande Punto Basınç Kontrol Valfı 1.3 Multıjet Yakıt Aksamı Bosch BOSCH 28100250 (https://www.kirazcioglu.com/U13755,2651,grande-punto-basinc-kontrol-valfi-13-multijet-yakit-aksami-bosch-bosch-28100250.htm)

serseri27
12/08/2014, 18:41
Arkadaşlar sorunu serviste çözdük. Mazot pompası ve enjektörleri söküp ankarada imren aş denen bir yere gönderdiler ve tamir takımları değişti tam 1400 tl sadece oraya para verdim. birde turbo basınç müşürü değişti. 40 gün oldu sorun yok şu anda. Servis gaziantepte bu pompayı düzgün yapan yer olmadığını o yüzden ankaraya gönderdiklerini söyledi.

Velhasıl önceki mazot pompası yaptırdığım yer yapamamış pompayı. Size tavsiyem arkadaşlar pompayı heryerde tamir ettirmeyin. biraz pahalı olsun ama işin ehli kişiler yapsın.

tab
12/08/2014, 21:26
Pompayı sökerken, tamir kitini değiştirirken ve takarken sisteme pislik ve pompa basıncını iyi ayarlamadıkları için enjektör ve basınç sensörüne zarar vermişler.

serseri27
13/08/2014, 12:52
Pompayı sökerken, tamir kitini değiştirirken ve takarken sisteme pislik ve pompa basıncını iyi ayarlamadıkları için enjektör ve basınç sensörüne zarar vermişler.

Aynen kardeşim serviste birebir senin dediklerini söyledi.