PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Abs arızası diyip 2000 tl istediler.

ykaya1983
02/06/2014, 23:15
Arkadaşlar bence kullandığımız araçlarda bir sorunu fazla kafaya takmamak gerekmiş.İlle %100 eski haline getireceğim dediğinde mutlaka fahiş bir meblağ karşına çıkıyor.Daha önce de fren sorunum ile ilgili konu açmıştım.Linki de aşağı ekliyorum.Malum ön fren dsikleri ve balata değiştirdikten sonra frene ani basıldığında araçta 100 km civarı hızlarda sağa sola sapma oluyordu.O zaman topçuğlu servisine gösterdiğimde birşey yok demişlerdi.Ama ben servisten sonra özellikle frenlerin hassas olması için frencide kampana tornalatıp fren merkezlerini değiştirerek kampanaları tornalatmıştım.Bu işlemden sonra frenlerde sapma bayağı azalmıştı.Fakat frenlerde hassaslık yine istediğim gibi olmadı.Bugün durup dururken kaşındım yine topçuoğlu servisine gittim.(müşteri hizmetleri şikayetim sonucu çağırdılar)Bugün aracı ustaya teslim edip eve geldim.Öğleden sonra 5 gibi aradılar.Usta bu aracın frenleri berbat,arka frenlerin çok zayıf ani frende arka lastiğin birisi biraz havaya kalkıyor.Abs ünitesi ya da arka fren cırcırları bozulduğu için değişip arka balatalar değiştirilmesi gerekiyor dedi.Hatta her ayar cırcırının tanesi 200 tl dedi.Aracın 2000 tl masrafının olduğunu söyledi.Ben bayağı şaşırmakla beraber aracı tamir etmeyin gelip alacağım dedim.Bu servise bu saatten sonra hayatta güvenemiyorum.çünkü;

1-Abs ünitesi arızalı diyor ama herhangi bir lamba yanmıyor.

2-Daha iki hafta önce aynı servis aracın frenlerinde hiçbir sorun olmadığını belirtmişti.

3-Ayar cırcırının tanesi 200 tl diyor ve yalan söylüyor.

4-Önce cırcır ve arka balatalar değişecek olmazsa abs ünitesi değişecek diyor.Yani sorun kesin değil.

Arkadaşlar eski konuyu da ekliyorum.Sizce bu sorun neden kaynaklanır.
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/52930-disk-ve-balata-degistirdim-frenler-berbat-oldu.html

Arrest
03/06/2014, 10:49
Balatayi kazma gibi levye ile sokup , kaliperi egen ustalar mevcut..

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

fensinn
04/06/2014, 14:23
Anladığım kadarıyla titiz birisin seni başından savmak istemişler bence.arabayla ve seninle uğraşmamak için yapmış olabilirler

ykaya1983
04/06/2014, 14:52
Anladığım kadarıyla titiz birisin seni başından savmak istemişler bence.arabayla ve seninle uğraşmamak için yapmış olabilirler

Doğru söylüyorsun.Kesinlikle katılıyorum.

ykaya1983
04/06/2014, 21:20
Bugün içim rahat etmedi bosch car servisine aracı gösterdim.Usta 10-15 dakika araba ile test yaptı.Bu arabanın frenlerinde hiçbir şey yok dedi.100 km hızda hangi araba ile ani fren yapsan sağa sola sapma olur dedi.Zaten biraz hatırlıyorum sanırım önceki aracımda da bu hızlarda yapılan ani frenlerde bu tür sapmalar oluyordu.Sırf bu sorundan dolayı aracımı satıp başka bir dizel punto almayı bile planlamıştım.Ama çok şükür gerek kalmadı.

sezerism
04/06/2014, 22:23
Ben Katılmıyorum ustanın dediğine normal araba frene bastın mı? Durur sağa sola çekmez kardeşim....

byadrenalin
04/06/2014, 22:47
Arabayı ne kadar kurcalarsan o kadar iş çıkartırsın :) Ben tekleme yüzünden kurcalata kurcalata en sonunda body computer+ecu yu bozdurdum 2200 tl kredi kartına girdi tabiri caizse. Rahatladım :) Sorunu çözdüm çözmesine ama değdi mi diye sorarsan değmedi :)

Senin soruna gelince. Aynı sorun benim bir arkadaşımın Corsa C sinde başına gelmişti. 3 kez disk iki kez balata değişti. Tornalattı falan derken sorunu çözemedi arabayı sattı :) Sana da o yol görünüyor sanırım :)

ykaya1983
05/06/2014, 19:28
Ben Katılmıyorum ustanın dediğine normal araba frene bastın mı? Durur sağa sola çekmez kardeşim....

100 km hızla giderken ani fren yap bakalım aracında hiç mi sapma olmayacak?

cdogu
05/06/2014, 22:04
Hocam şunu da söylemem gerekir,torna iyi bir çözüm değil. Var olan profilin incelmesinden bahsediyorsun. Disk ve balatalar değişmişken,komple değiştirmeyi düşündün mü? Sonuçta kampana dediğin disk kadar pahalı bir şey olmasa gerek? Yanlış mı biliyorum?

halils2
05/06/2014, 22:20
Cenk kampanalar ve balataları nerdeyse 2 takım disk ve balata parasına yakın ayrıca kampanaları yüzeyi mecbur kalınmadıkça taşlanmamalı tornalanmamalı illa da tornalanacaksa usta bir i tarafından en ağır devirde tornalanmalı. Genelde fatura nedeniyle tornalanıyor öyle bir sebepten torna gerekiyorsa sadece faturası alınmalı zaten yeterli olur.

serseri27
11/06/2014, 21:48
100 km hızla giderken ani fren yap bakalım aracında hiç mi sapma olmayacak?

100 km hızla direksiyonu bırakıp frene asılıyorum denemek için hiç çıkmıyor çizgisinden. Sapmanın s'si yok kardeşim. gerçi benimkinde esp var ondan olabilir. Daha önce opel vectra aracımda da 100 km hızla deneme yapmıştım yine sapma yoktu. Yani sapma varsa sorun var demektir kardeşim.

tab
11/06/2014, 21:56
Fren test cihazı var aracınızı ona kontrol ettirin hangi tekerin ne kadar tuttuğunu görün ona göre önleminizi alırsınız.

EMRE ALTINOK
11/06/2014, 22:02
usta var, ustacık var..

ykaya1983
11/06/2014, 22:13
100 km hızla direksiyonu bırakıp frene asılıyorum denemek için hiç çıkmıyor çizgisinden. Sapmanın s'si yok kardeşim. gerçi benimkinde esp var ondan olabilir. Daha önce opel vectra aracımda da 100 km hızla deneme yapmıştım yine sapma yoktu. Yani sapma varsa sorun var demektir kardeşim.

Geçen gün passat'ı denedim onda da var kardeşim.Buyur burdan yak.

halils2
11/06/2014, 23:32
Geçen gün passat'ı denedim onda da var kardeşim.Buyur burdan yak.

Sapmadan kastın nedir bilmiyorum ama aracımla 80 90 km civarı ilk frene asıldığımda ki defalarca denemesini yaptım araç çizgisinde savrulmadan duruyor ve bende esp falan yok zaten active araç. Sapma derken fren esnasında aracın sağa sola sürüklenmesini kast ediyorsan ben de yok tu en azından geçen seneye kadar bu sene hiç denemedim ama denerim.

halils2
11/06/2014, 23:33
Ayrıca senin derdin sıkıntın arka cırcırlarla değil. Ya westanhausedan ya da abs merkezinden. Ama benim düşüncem abs merkezinden.