PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren hassasiyetinin Azalmasının Sebepleri

ykaya1983
29/05/2014, 19:30
Arkadaşlar daha önceki açtığım konularda da bu problemimden epeyce bahsettmiştim.Problemi çözememek ben de iyice takıntı olmaya başladı.Bunun için defalarca servise ve sanayiye gittim.Kampanaları tornalatım,fren merkezlerini değiştirdim,ayar cırcırlarını ayarlattım,fren testine soktum ama nafile...Birkaç kez kampanayı söküp kendim inceleyip ayar yaptım.Tüm bunlar sorunu çözmedi ama bu sorunun kaynağına ulaşma noktasında önemli bir aşama kaydettim.Yaşadığım tecrübeleri de aktarayım ki forumda aramalarda arkadaşlara lazım olur.Puntonun ayağını basar basmaz zımba gibi frenlerinin zamanla sıradan araçların frenlerine dönmesinin sebebi kampanalardaki ayar cırcırları,balatalar falan değil.Sorun fren ana merkezinden gelen yağ basıncı ile ilgili(Bunun sebebi ya westinghause'de hava kaçağı ya da ana fren merkez lastiklerinin aşınması veya içinde hava olması)

Bu sonuca şurdan vardım.Benim aracımda frene hafif basmada arka fren lambası yanarken arka kampanalar serçe dönüyor.Biraz daha basında kampanalar o zaman kilitliyor.(Bu kampana ile alakalı değil)Çünkü

Frene 1-1,5 cm kadar basıldığında fren silindirlerinde hiçbir hareket olmuyor.Yağ basıncı belli seviyeye kadar gelmiyor.Aşağıda elimi silindirlere koyarak denedim.Bu boşluk alanına kadar silindirler sıkma yapmıyor.

https://i.imgur.com/ph8Hr4Y.jpg

khanunl
29/05/2014, 20:08
Fren boruları içinde hava olduğu zaman frenleriniz kazık hale gelir.Arka kampana ve ön fren disklerinizin yakınında olan hava tahliye vanalarıyla var olan havayı alarak frenlerinin doğru çalışması sağlanır.Resimde gösterilmiş olan kampana içi pistonların çalışması ve gergi ayarları her bakımda kampana açılarak kontrol edilmeli gergi ayarı ayarlanmalı.Piston tamir takımı pek bozulmaz ama genede sıkıntı var ise değiştirilmelidir.Bellli kilometreden sonra kampana yüzeyide aşınacağı için değiştirilmelidir.Fren sistemini bir bütün olarak düşünürsek ön disklerde belli kilometrede değiştirilmelidir.Kesinlikle taşlanarak kampana ve diskler tekrar kullanılmamalıdır.Tabiiki hidrolik yağınıda araç için dogru değerler içeren yenisiyle değiştirmek yapılan işlem açısından bütünlük sağlayacaktır.Westinghouse'da kontrol ettirmenizde fayda vardır, yağ kaçağı varsa bir an önce tamir takımını yenilemek gerekir yoksa Allaha emanet olursunuz ! Yunus beyin bahsettiği gibi fren araçta önemlidir.

levan34
30/05/2014, 02:16
Bende eski tadı alamıyorum frenlerde,ön balataları değiştim ama aracı sıfır aldığım gibi değil..zamanla alışır dediler 4000 km.oldu ,biraz farketti