PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç yığılıp kalıyor

s_can
26/05/2014, 02:08
2008 8 v gazlı aracım ılk kalkıs esnasında yıgılma yapıyor 1-2 vıtes araluklarında ekseri.gazda da benzınde de yapıyor gazı pompalayınca veya bosa alıp ara gazı verınce duzelıyor acaba neden olabılır tesekkurler

halils2
26/05/2014, 02:25
hangi devirlerde yapıyor bunu?

s_can
26/05/2014, 06:38
dusuk devırlerde 15-25 arası fılan

halils2
26/05/2014, 08:16
Ateşlemeyi kontrol ettir baştan sonra da enjektörlerini. Araç kaç km?

Arrest
26/05/2014, 08:20
Buji gibi geldi bana

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

s_can
26/05/2014, 08:45
insallah bujı fılandır beyınden cıkmasından korkuyorum arac 29 bınde daha 22 bınde bakıma gırdıgınde bujıler degısmıstı ama acaba benzınden olabılır mı

Arrest
26/05/2014, 08:46
Serviste orjinal bujimi takildi?

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

s_can
26/05/2014, 08:52
evet 20 bın bakım yaptırmıstım serviste

celenlee
26/05/2014, 09:27
buji bobin ve kabloları kontrol ettirmekte fayda var, çünkü hem gazda hem LPG'de yapıyor diyorsun. Enjektörlerle ya da yakıt pompasıyla ilgili bir durum yok gibi.

İkinci bir durum da gaz pedalı sinyalini ölçtürebilirsin.
Belki onda bir takıntı vardır.

3. durum boğaz kelebeği.( Bujilere bakarken zaten temiz olduğu görülür,km çok düşük ama tepkisini de bir ölçmek lazım.)

halils2
26/05/2014, 09:40
insallah bujı fılandır beyınden cıkmasından korkuyorum arac 29 bınde daha 22 bınde bakıma gırdıgınde bujıler degısmıstı ama acaba benzınden olabılır mı

benzinden olsa gazda yapmaması lazım. Hem gaz hem benzinde yapıyor diyorsun. Sorun ortak yani. Beyinde de bir sıkıntı olabilir aracın yeni gerçi ama bir ihtimal en son beyini kontrol ettirirsin.

s_can
26/05/2014, 09:54
soyle duzgun saglam bı elekrıkcıye gıtmek lazım o zaman bursadakı arkadaslar varmı bıldıgınız bı yer

grandeizmit
26/05/2014, 09:57
Kuvvetle muhtemel gaz ayarın bozuktur. Araba zengin karışım yüzünden boğuluyordur. Bir müddet benzinle kullan düzelecektir. Sonra da güzel bi gaz ayarı.

s_can
26/05/2014, 11:07
kısa bır sure benzınde de kullandım ama duzelmedı benzınde de yıgıldı ama ılk marsta oluyo bu yıgılma daha sonra pek olmuyo aklıma benzın gelıyo pısmıdır fılan dıye veya canım ole ıstıyo arabada bısey cıkmasın dıye :)

grandeizmit
26/05/2014, 11:25
İnşallah tahmin ettiğiniz gibi masrafsız bir çözümü olur. Sadece değişik ustalara götürmeyin sonuçta Bursadasınız otomotiv başkenti deneme yanılma yoluyla bobinlerden başlayın değiştirmeye.

s_can
26/05/2014, 12:57
insallah bu aksam cıkıcam baktırmaya

celenlee
26/05/2014, 13:48
Aman sorunu anlamadan parça değiştirmeye başlamayın.

Gerekirse sağlam bir puntocu arkadaş bulun onun parçalarıyla deneyin, boşu boşuna onlarca parça değiştiren ustalar oluyor piyasada!!!

Bujidendir, değiştir yine sorun
Kablodandır değiştir yine sorun
bobindendir değiştir yine sorun..

EE ne oldu, bobin+buji+kablo haşırt min 200-250TL parça parası! Ne gerek var!

khanunl
26/05/2014, 14:48
Bujinizi yeni değiştiğinizi söylüyorsunuz,servis orjinal ngk buji kullandıysa değiştirmeyin.Benzindede kapaklanma yaptığını söylüyorsunuz.Öncelikli olarak boğaz kelebeğinizi ve sonrasında enjektörlerinize karbon temizlemesi yaptırmanızda fayda var.Arıza sadece gaz'da olsa idi klasik olarak buji,buji kablosu ve ateşleme bobini diyebilirdim!

s_can
26/05/2014, 15:36
bı elemana tel soyledım bılgısayara baglayıp bakarız dedı herhalde kesın bısey cıkarıp ole parca degısımı yapar dıye dusunuyorum

hanbjk
26/05/2014, 18:27
Hocam yokuşta bu sorun olmuyor değil mi düz yolda mı oluyor?

s_can
26/05/2014, 19:15
ıkısınde de oluyo az once bı servıse gıttım benım bır ıkı gundur bı fren musuru arızası problemım vardı bu yıgılma olunca onu ertelemıstım ama sanırım problem musurdenmıs aracta karısıklıga neden oluyormus yarın fren musurunu degıstırecekler ınsallah problem cozulur

halils2
27/05/2014, 07:03
Fren müşüründen yığılma yapmaz. Frenden sadece bodye frene basıp basmadığınıza dair kontak gelir. Basılı algılarsa stopları yakar, cc varsa ve aktif ise kapatır. Sizin sıkıntı ateşleme sisteminden ecuya, boğaz kelebeğinden gaz pedwlına kadar herhani bir yerden çıkabilir. Buna body de dahil.

s_can
29/05/2014, 11:38
body ne oluyo ya onu ılk kez duydum

s_can
31/05/2014, 13:46
arkadaslar fren musuru degıstı arac bılgısayara baglanıp hata resetlenmıs ve guncellenmıs servıs ole dedı problem cozuldu servistekı ustada bır ıkı gun benzınde dursun sonra gaz ayarını yenıletırsın dedı butun cevap yazan ve fıkırlerını paylasan arkadaslara tesekkur edıyorum hepınıze tesekkurler

halils2
31/05/2014, 14:14
arkadaslar fren musuru degıstı arac bılgısayara baglanıp hata resetlenmıs ve guncellenmıs servıs ole dedı problem cozuldu servistekı ustada bır ıkı gun benzınde dursun sonra gaz ayarını yenıletırsın dedı butun cevap yazan ve fıkırlerını paylasan arkadaslara tesekkur edıyorum hepınıze tesekkurler

geçmiş olsun. Aracınızı bir müddet kullanın fakat şuna emin olun fren müşüründen araç yığılma yapmaz. Siz gaz verip kalkış yapıyorsanız ve ayağınızı gazdan hiç çekmiyorsanız ve aracınız 1500-2500 devirlerde yığılıyorsa ateşleme problemi, body ecu haberleşme hatası, enjektör problemi gibi sorunlar vardır ve yazdıklarınıza göre servis olayı fren müşürüne bağlamış ve sizi göndermiş. Eğer elektronik bir arızaysa mutlaka kendini gösterir. Ayrıca 2006 fire arkadaşımın aracının da fren müşürü bozuktu ve araç hiç yığılmıyordu ama stopları hep yanıyordu.

s_can
31/05/2014, 17:42
eger bı sey olursa getırırsın dedıler eger olursa dogru servıse bıde 100 lıra aldılar hatayı tespıt ıcın oda hata mata cıkmadıya neyse ınsallah bıdaha yasamam aynı sıkıntıyı

gecegezen39
31/05/2014, 18:29
arkadaşlar bir yerde okumuştum yeni sistem motorlu araçlarda fren müşürünün görevi sadece fren lambalarını yakmak değil ayrıca ecu ya sinyal gönderip enjektörlerin çalışmasını durdurup cut off la ilgili birşeyler yapıyordu gaz enjektörlerin çalışmasıda benzin enjektörlerinden sinyal almasına bağlı olduğu için fren müşürü bana mantıklı geliyor...

halils2
31/05/2014, 21:10
arkadaşlar bir yerde okumuştum yeni sistem motorlu araçlarda fren müşürünün görevi sadece fren lambalarını yakmak değil ayrıca ecu ya sinyal gönderip enjektörlerin çalışmasını durdurup cut off la ilgili birşeyler yapıyordu gaz enjektörlerin çalışmasıda benzin enjektörlerinden sinyal almasına bağlı olduğu için fren müşürü bana mantıklı geliyor...

Eğer sistem sizin bahsettiğiniz gibi çalışmış olsa araca cut off yaptırmak için sürekli frene basmak gerekir, cut off olayı tamamen aracın devri ve gaz pedalıyla alakalıdır. Ya da şöyle söyleyim siz her fren yaptığınızda aracın yakıtı kesmesi gerekir ki fren müşürünün bozuk olduğunu düşünürsek aracın çalışmaması gerekir. Bu yüzden fren müşürü, debriyaj müşürü sadece sinyal gönderip motorun çalışmasıyla ilgili herhangi bir görevi yoktur.

gecegezen39
31/05/2014, 21:25
Eğer sistem sizin bahsettiğiniz gibi çalışmış olsa araca cut off yaptırmak için sürekli frene basmak gerekir, cut off olayı tamamen aracın devri ve gaz pedalıyla alakalıdır. Ya da şöyle söyleyim siz her fren yaptığınızda aracın yakıtı kesmesi gerekir ki fren müşürünün bozuk olduğunu düşünürsek aracın çalışmaması gerekir. Bu yüzden fren müşürü, debriyaj müşürü sadece sinyal gönderip motorun çalışmasıyla ilgili herhangi bir görevi yoktur.üstad merhaba aracın fren müşürü bozuksa fren yapıp yapmadığını nasıl algılar sence? yada şöyle söyleyim fren yapmasanız dahi aracın en ufak sarsıntısında yada ivmelenmesinde fren müşürü yanlış bilgiler gönderirse ecu ya kesik veya düzenli?

halils2
31/05/2014, 21:48
üstad merhaba aracın fren müşürü bozuksa fren yapıp yapmadığını nasıl algılar sence? yada şöyle söyleyim fren yapmasanız dahi aracın en ufak sarsıntısında yada ivmelenmesinde fren müşürü yanlış bilgiler gönderirse ecu ya kesik veya düzenli?

İyi de siz diyorsunuz ki frene basınca araç cut off yapıyor ben de diyorum ki sadece fren lambasını yakar, cc devredeyse devreden çıkartır motorun çalışmasına etkisi yoktur ;)

gecegezen39
31/05/2014, 22:04
İyi de siz diyorsunuz ki frene basınca araç cut off yapıyor ben de diyorum ki sadece fren lambasını yakar, cc devredeyse devreden çıkartır motorun çalışmasına etkisi yoktur ;)üstad ben normal çalışma koşullarında demiş idim bu cutoff pozisyonunu eğer müşür arızalı ise olay tamamen farklı boyuta giriyor birde arkadaşımız 1. ve 2. viteslerde yaptığını belirtmiş cc ile herhangi bir kullanım için bilgi vermemiş çoğu kişi cc yi 1.ve 2. viteste kullanmaz

halils2
31/05/2014, 22:34
üstad ben normal çalışma koşullarında demiş idim bu cutoff pozisyonunu eğer müşür arızalı ise olay tamamen farklı boyuta giriyor birde arkadaşımız 1. ve 2. viteslerde yaptığını belirtmiş cc ile herhangi bir kullanım için bilgi vermemiş çoğu kişi cc yi 1.ve 2. viteste kullanmaz

:) normal koşullarda da anormal koşullarda da yani kısacası hiç bir koşulda fren müşürü motorun çalışmasına etki etmez edemez. Motorun üzerinde bulunan sensörler motorun çalışması için gerekli olan tüm şartları kontrol ederek uygun karışımı motora gönderir ve bunu sürekli olarak da kontrol ederek motorun optimum şekilde çalışmasını sağlarlar. Motorun çalışmasında anormal bir durum varsa bu, ya bilgisayara bağlanıp hata kodu var mı diye bakılır ya da eski düzen sök takla yapılır. Ama her zaman en sağlıklısı bilgisayara bağlanıp hata koduna bakıp parametreleri kontrol etmektir.
Bizim araçlarda fren pedalının görevleri :
eğer basılıysa fren lambalarını yakmak, CC varsa ve devredeyse devreden çıkartmaktır. Bunun haricinde standart bir işlevde başka bir görevi yoktur.
Cut off olayı: motor, örneğin 3500 devirde çalışıyor araç duruyor, gazı bırakırsanız enjektörler surar yakıtı keser, ta ki (benzinliler için) yaklaşık 1200 1500 devir aralığına gelene kadar yakıt vermez bu aralıkta enjektörler devreye girer yakıt basar motor kendini rölanti devrine göre ayarlar stabil olarak çalışır, araç hareketli halde ise ör: 110 kmh la 3500 devirde gidiyorsun ayağını gazdan çektiğin anda (araç viteste olmak kadıyla) enjektörler susar, yine yaklaşık 1200 1500 devir aralığına gelene kadar yakıtı keser bu aralığa geldiğinde enjektörler devreye girer yakıt verir motor o anki süratiyle yol almaya devam eder. Eğer araç durma anına gelene kadar sürekli vites düşerseniz durma anına kadar neredeyse yakıt harcamazsınız arada vites düşümlerinde bir miktar yakıt basar. Eğer 110 kmh la aracı boşa alırsanız boşa aldığınız andan durduğunuz ana kadar yakıt yakmış olursunuz. İşte cut off dedikleri olay, motorun yakıt harcamadığı lastiklerin dönme etkisiyle çalıştığı olaydır.

gecegezen39
31/05/2014, 22:54
:) normal koşullarda da anormal koşullarda da yani kısacası hiç bir koşulda fren müşürü motorun çalışmasına etki etmez edemez. Motorun üzerinde bulunan sensörler motorun çalışması için gerekli olan tüm şartları kontrol ederek uygun karışımı motora gönderir ve bunu sürekli olarak da kontrol ederek motorun optimum şekilde çalışmasını sağlarlar. Motorun çalışmasında anormal bir durum varsa bu, ya bilgisayara bağlanıp hata kodu var mı diye bakılır ya da eski düzen sök takla yapılır. Ama her zaman en sağlıklısı bilgisayara bağlanıp hata koduna bakıp parametreleri kontrol etmektir.
Bizim araçlarda fren pedalının görevleri :
eğer basılıysa fren lambalarını yakmak, CC varsa ve devredeyse devreden çıkartmaktır. Bunun haricinde standart bir işlevde başka bir görevi yoktur.
Cut off olayı: motor, örneğin 3500 devirde çalışıyor araç duruyor, gazı bırakırsanız enjektörler surar yakıtı keser, ta ki (benzinliler için) yaklaşık 1200 1500 devir aralığına gelene kadar yakıt vermez bu aralıkta enjektörler devreye girer yakıt basar motor kendini rölanti devrine göre ayarlar stabil olarak çalışır, araç hareketli halde ise ör: 110 kmh la 3500 devirde gidiyorsun ayağını gazdan çektiğin anda (araç viteste olmak kadıyla) enjektörler susar, yine yaklaşık 1200 1500 devir aralığına gelene kadar yakıtı keser bu aralığa geldiğinde enjektörler devreye girer yakıt verir motor o anki süratiyle yol almaya devam eder. Eğer araç durma anına gelene kadar sürekli vites düşerseniz durma anına kadar neredeyse yakıt harcamazsınız arada vites düşümlerinde bir miktar yakıt basar. Eğer 110 kmh la aracı boşa alırsanız boşa aldığınız andan durduğunuz ana kadar yakıt yakmış olursunuz. İşte cut off dedikleri olay, motorun yakıt harcamadığı lastiklerin dönme etkisiyle çalıştığı olaydır.üstad verdiğin bilgiler doğru 110 kmh ile gittiğiniz zaman ayağınızı gazdan çekerseniz cutoff tur bunda mutabıkız fakat benim dediğim olay daha farklı müşürün ecu ya sinyal göndermesi ile ilgili belkide müşür ecuya sinyal gönderiyor yada göndermiyor eğer gönderiyorsa benim dediğim için geçerli sinyal gönderip göndermediğini kesin bilmiyorum okuduğum bir makaleden dolayı buraya yazdım açıkçası ecu programını bilen veya sinyalleri nasıl gönderip aldığını bilen bir arkadaşımız daha temiz bilgiler verebilir...

halils2
31/05/2014, 23:02
üstad verdiğin bilgiler doğru 110 kmh ile gittiğiniz zaman ayağınızı gazdan çekerseniz cutoff tur bunda mutabıkız fakat benim dediğim olay daha farklı müşürün ecu ya sinyal göndermesi ile ilgili belkide müşür ecuya sinyal gönderiyor yada göndermiyor eğer gönderiyorsa benim dediğim için geçerli sinyal gönderip göndermediğini kesin bilmiyorum okuduğum bir makaleden dolayı buraya yazdım açıkçası ecu programını bilen veya sinyalleri nasıl gönderip aldığını bilen bir arkadaşımız daha temiz bilgiler verebilir...

Ya kusura bakma da deminden beri yazdıklarımı hatta ve hatta bugüne dek bu sitede yazdıklarımın tamamını(yanlışlarım veya yanlış hatırladıklarım mutlaka olmuştur) projelerinden bakıp yorumlayarak yapıyorum. eğer istersen sana elearndan fren lambalarının bağlantısını da gönderirim (yarın, şimdi işe gidecem :(). Arada belki yazım hatalarında kaynaklı anlatım bozuklukları da olmuştur ama yine söyliyim; bizim araçlarda fren pedalı body gidiyor evet ama sadece fren lambalarını yakıyor,(motorun çalışmasıyla ilgili henhangi bir işlevi daha önce belirttiklerim dışında yok :) ) ayrıca bir müşür de debriyaj pedalında var, gaz pedalında da 2 adet potans bulunmakta. Araç üzerinde bildiğim kadarıyla sadece geri vites müşürü bodye gitmeyip direk şanzıman üzerinden kontak açıksa geri vites lambasını yakıyor. Umarım bu defa anlaşmışızdır :)

gecegezen39
01/06/2014, 02:12
Ya kusura bakma da deminden beri yazdıklarımı hatta ve hatta bugüne dek bu sitede yazdıklarımın tamamını(yanlışlarım veya yanlış hatırladıklarım mutlaka olmuştur) projelerinden bakıp yorumlayarak yapıyorum. eğer istersen sana elearndan fren lambalarının bağlantısını da gönderirim (yarın, şimdi işe gidecem :(). Arada belki yazım hatalarında kaynaklı anlatım bozuklukları da olmuştur ama yine söyliyim; bizim araçlarda fren pedalı body gidiyor evet ama sadece fren lambalarını yakıyor,(motorun çalışmasıyla ilgili henhangi bir işlevi daha önce belirttiklerim dışında yok :) ) ayrıca bir müşür de debriyaj pedalında var, gaz pedalında da 2 adet potans bulunmakta. Araç üzerinde bildiğim kadarıyla sadece geri vites müşürü bodye gitmeyip direk şanzıman üzerinden kontak açıksa geri vites lambasını yakıyor. Umarım bu defa anlaşmışızdır :)

estahfurullah hocam ne demek bilgi altındır paylaşmasını bilirsek elearn bende de var yanlız ingilizce sizdeki nasıl üstad türkçemi?

halils2
01/06/2014, 02:33
estahfurullah hocam ne demek bilgi altındır paylaşmasını bilirsek elearn bende de var yanlız ingilizce sizdeki nasıl üstad türkçemi?

Evet türkçe ama dil dil de seçilebiliyor. İspanyolca, ingilizce Türkçe vs. Eğer dil seçeneğiniz varsa ordan fren lambalarının olduğu yere gelin, fren müşürünün bağlantısını göreceksiniz, simgesel olarak enjenktör işareti de var ama kafanız karışmasın açıklamasını da okuyun orada belirtiyor zaten normalde açık kapalı olarak kontaklarının kullanıldığı pedal konumunu algıladığı.

gecegezen39
01/06/2014, 02:54
Evet türkçe ama dil dil de seçilebiliyor. İspanyolca, ingilizce Türkçe vs. Eğer dil seçeneğiniz varsa ordan fren lambalarının olduğu yere gelin, fren müşürünün bağlantısını göreceksiniz, simgesel olarak enjenktör işareti de var ama kafanız karışmasın açıklamasını da okuyun orada belirtiyor zaten normalde açık kapalı olarak kontaklarının kullanıldığı pedal konumunu algıladığı.
üstad bende elearn linea nın :) ve türkçe versiyon seçeneği yok maalesef ama donanım mekanik ve tesisat olarak büyük benzerlik var punto ile ....

halils2
01/06/2014, 03:15
üstad bende elearn linea nın :) ve türkçe versiyon seçeneği yok maalesef ama donanım mekanik ve tesisat olarak büyük benzerlik var punto ile ....

body yapısı farklı doğal olarak pinlerde, donanım olarak aynı olsalar da tesisatta sadece kablo geçişi olarak büyük benzerlik taşıyorlar onun haricinde edindiğim bir kaç dosyadan gördüğüm body pin bağlantıları, CC kolu ve CC tesisatının farklı olduğunu biliyorum. Puntoda cc için bodye 1 kablo giderken, lineada ECU ya 5 kablo gidiyordu diye hatırlıyorum. Onun haricinde dediğiniz gibi buton grupları klima silecek motor parçaları vs tutuyor. Ama body neden farklı yapmışlar anlam veremiyorum. Yap aynı bodyi, donat tüm araçlarda kullan bunlar hepsine ayrı ayrı ünite koyuyorlar doğal olarak da pahalıya geliyor :(

gecegezen39
01/06/2014, 03:29
body yapısı farklı doğal olarak pinlerde, donanım olarak aynı olsalar da tesisatta sadece kablo geçişi olarak büyük benzerlik taşıyorlar onun haricinde edindiğim bir kaç dosyadan gördüğüm body pin bağlantıları, CC kolu ve CC tesisatının farklı olduğunu biliyorum. Puntoda cc için bodye 1 kablo giderken, lineada ECU ya 5 kablo gidiyordu diye hatırlıyorum. Onun haricinde dediğiniz gibi buton grupları klima silecek motor parçaları vs tutuyor. Ama body neden farklı yapmışlar anlam veremiyorum. Yap aynı bodyi, donat tüm araçlarda kullan bunlar hepsine ayrı ayrı ünite koyuyorlar doğal olarak da pahalıya geliyor :(evet hocam bu cc kolu için ilk puntonun e learn ne bakıp fikir almak istemiştik :) sonradan pinleri ecu ya nasıl takıldığını öğrendik :) acı tecrübeyle şimdi saolsunlar yetenekli arkadaşlar alfa 147 kolundan linea ya cc kolu monte ediyorlar ama dediğiniz gibi neden body ünitesi farklı anlamış değilim...

halils2
01/06/2014, 03:34
Size yazdıktan sonra aklıma gelen bir kaç sebep tabi daha başak sebepleri de olabilir :)
1 hep aynı parça olsa üst segmentte alt segment muamelesi görür diye,
2 üst segmentte donanım fazla olduğundan diğer tip giriş çıkışları karşılamıyor diye
3 tasarım farklı diye ama en saçma gelen bu olurdu çünkü aracın iç kısmında kaldığından istenildiği gibi oturtulur
4 aracın kalitesine göre üretim yapıldığı için yani kaliteli araca ucuz malzeme koymamak için şimdilik aklıma gelen bunlar :)

gecegezen39
01/06/2014, 03:37
Size yazdıktan sonra aklıma gelen bir kaç sebep tabi daha başak sebepleri de olabilir :)
1 hep aynı parça olsa üst segmentte alt segment muamelesi görür diye,
2 üst segmentte donanım fazla olduğundan diğer tip giriş çıkışları karşılamıyor diye
3 tasarım farklı diye ama en saçma gelen bu olurdu çünkü aracın iç kısmında kaldığından istenildiği gibi oturtulur
4 aracın kalitesine göre üretim yapıldığı için yani kaliteli araca ucuz malzeme koymamak için şimdilik aklıma gelen bunlar :)benim aklıma direk gelen linea nın türkiyede üretilmiş olmasından dolayı body nin farklı olması geliyor :) milletçe karmaşık ve çapraşık işleri severiz :)

halils2
01/06/2014, 03:42
linea body yapısını hiç incelemedim ama mantıken pek farkı olduğunu sanmıyorum. Neticede giriş çıkışları var can bus vs hemen ahemen aynı protokol, ama sanki linealar puntolara göre elektronikte daha sağlam gibime geliyor. linea foruma da üyeliğim var bayadır girmiyorum gerçi ama puntodaki acayip acayip arızalar görmedim ama hususi de araştıracam bu konuyu :). Acaba kullanım kaynaklı mı arızalar yani puntoları genelde gençler kullanıyor acaba o yüzden mi diye düşünmedim değil hani.

gecegezen39
01/06/2014, 03:49
linea body yapısını hiç incelemedim ama mantıken pek farkı olduğunu sanmıyorum. Neticede giriş çıkışları var can bus vs hemen ahemen aynı protokol, ama sanki linealar puntolara göre elektronikte daha sağlam gibime geliyor. linea foruma da üyeliğim var bayadır girmiyorum gerçi ama puntodaki acayip acayip arızalar görmedim ama hususi de araştıracam bu konuyu :). Acaba kullanım kaynaklı mı arızalar yani puntoları genelde gençler kullanıyor acaba o yüzden mi diye düşünmedim değil hani.evet hocam lineada mesela city yok takmamış elemanlar ve dediğiniz gibi pek elektronik arıza veren makina değil belki sistem olarak daha basit olduğu için olabilir birtek kronik problemi amortisör takozları ve onun yanında fabrika çıkışı düşük amperli aküleri akü zayıfladığı zaman araçta ne kadar lamba varsa yanar :) onun haricinde elektronik olarak büyük bir arıza görmedim...

halils2
01/06/2014, 03:53
evet hocam lineada mesela city yok takmamış elemanlar ve dediğiniz gibi pek elektronik arıza veren makina değil belki sistem olarak daha basit olduğu için olabilir birtek kronik problemi amortisör takozları ve onun yanında fabrika çıkışı düşük amperli aküleri akü zayıfladığı zaman araçta ne kadar lamba varsa yanar :) onun haricinde elektronik olarak büyük bir arıza görmedim...

City olmaması bir taraftan iyi kullanım olarak kötü. Zayıf akü mevzusuna gelirsek aracımı ilk aldığım yıl başıma gelmişti gittim aküyü değiştirdim sorun kalmadı :) Elektronik iyi ama arıza açtı mı da adamı hasta ediyor işte