PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor arıza lambası. (Motorunuzu kontrol ettirin)

fbaris1907
22/05/2014, 21:55
Arkadaslar selamunaleykum..2011 1.4 mylife puntomu alali 15 gun oldu. 1 hafta oncede atiker obd2 gold lpg takdirdim.bugun arabayi calistirdim 3-4 km gitmeden dit etti ve motor ariza lambasi yandi ve yol bilgisayarinda motorunuzu kontrol ettirin yazisi cikti. Ürktum ve eve donerek araci geri biraktim.bu ariza nedir basina gelen karsilasan oldumu hiç ? Ayrica resmide ekliyorum..yardimlariniza muhtacim:(

halils2
22/05/2014, 23:12
Aracınız lpgden dolayı zengin veya fakir karışım algıladıysa arıza lambasını yakmıştır. Hata kodunuzu öğrenip ona göre hareket etmelisiniz. Lpgde sıkıntı çıktıysa aracınızı benzinde kullanabilirsiniz ama mutlaka kontrol ettirin.

fbaris1907
22/05/2014, 23:16
Start stopuda devre disi etti bu durum

halils2
22/05/2014, 23:20
Arıza lambası yanarsa s&s çalışmaz. Motor normale döndüğünde sorun kalmaz.

celenlee
23/05/2014, 10:12
Arkadaslar selamunaleykum..2011 1.4 mylife puntomu alali 15 gun oldu. 1 hafta oncede atiker obd2 gold lpg takdirdim.bugun arabayi calistirdim 3-4 km gitmeden dit etti ve motor ariza lambasi yandi ve yol bilgisayarinda motorunuzu kontrol ettirin yazisi cikti. Ürktum ve eve donerek araci geri biraktim.bu ariza nedir basina gelen karsilasan oldumu hiç ? Ayrica resmide ekliyorum..yardimlariniza muhtacim:(

Büyük ihtimal zengin/fakir karışım uyarısıdır.
LPG taktırdığınız yere gidin ayar yapsınlar.

khanunl
23/05/2014, 15:25
Obd II nin amacı motor arıza ışığının yanmasını önlemesidir !

sinaga
23/05/2014, 17:14
Hocam aynı sıkıntı benim arabamda da var. Benim araçta da arıza lambası yanıyordu ve arıza s&s bozuyordu, bugün gidip hatayı sildirdim. Furkan arkadaşın dediği gibi olay zengin/fakir karışımından kaynaklanıyor. Elemanlar ayar falan yapıyor ama kar etmiyor. Ne zaman Auto Gaz'dan (Shell, bazı yerlerde BP) başka gaz alsam arıza lambası yanıyor. Elinden geldiği kadarıyla Shelden gaz almaya çalış. Oranın gazı temiz.

sinaga
23/05/2014, 17:15
https://forum.grandepuntotr.com/lpg/49717-motor-ve-ariza-lambasinin-yanmasi-atiker-obd.html

celenlee
23/05/2014, 17:28
Hocam aynı sıkıntı benim arabamda da var. Benim araçta da arıza lambası yanıyordu ve arıza s&s bozuyordu, bugün gidip hatayı sildirdim. Furkan arkadaşın dediği gibi olay zengin/fakir karışımından kaynaklanıyor. Elemanlar ayar falan yapıyor ama kar etmiyor. Ne zaman Auto Gaz'dan (Shell, bazı yerlerde BP) başka gaz alsam arıza lambası yanıyor. Elinden geldiği kadarıyla Shelden gaz almaya çalış. Oranın gazı temiz.

Benim araç düz kit OBDII yok.

3 kere arıza lambam yandı.
2 kere Opet'ten alır almaz.
1kere de Starpet'ten aldıktan bir süre sonra.

İstasyondaki LPG'ye de tepki veriyor araç :)

sinaga
23/05/2014, 17:45
Benim araç düz kit OBDII yok.

3 kere arıza lambam yandı.
2 kere Opet'ten alır almaz.
1kere de Starpet'ten aldıktan bir süre sonra.

İstasyondaki LPG'ye de tepki veriyor araç :)

Shelli denediniz mi?

celenlee
25/05/2014, 15:26
Shelli denediniz mi?

Tabiki shell, bp ve po tecrubelerim de oldu. Ben sadece skinti yasadiklarimi yazdim.
Su an yine opet var simitte ama isik yakmadi. Yani her aldiginda isik yakiyor da degil
Amma 40e yakin depo doldurdum, 6-7tanesi opet. Toplamda 3kere ariza yakti iki tanesi opetten bir tanesi starpetten sonra.

Uzun zamandir da bp kullaniyorum performans shell gibi degil ama menzili daha iyi geldi bana. Zaten shellden daha yakinda ve daha ucuz benim burda. O yuzden tercih ediyorum.

fbaris1907
30/05/2014, 10:36
lpg ci ısrarla diyorki 1000 km yap ayar yapıcam bidaha yanmicak. bir defa hata giderildi 200 km sonra yine yaktı ışığı..