PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Krank arızası dediler !!!

guleryuzz
20/05/2014, 19:08
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün baskı balatası yenilendi aracımın. Bitmek üzereydi. Bunun dışında direksiyon kutusu tamiri ve 10bin bakımı vs. yapıldı. Aracımı almaya gittiğimde usta şöyle bir açıklama yaptı;

"Eski baskı balata çok fazla aşındığı için,krank ona yaklaşmış. Şu anda da baskı balata yenilendiği için krank uzun kalıyor ve ses yapıyor.Servis ışığı da yandı. Bu aracın motoru açılacak, krank tamir edilip yada değiştirilip tekrar toplanacak. Bu benim yapabileceğim bir iş değil ama tahmini 2.500 tl masraf çıkarır."

Bindim turladım. "tır-tır-tır-tır" diye ses yapıyor gerçekten. Az buz ses de değil yani. Bu sesin, yaptırmadan önce de bir kaç defa bu kadar şiddetli olmayanını duymuştum aracımda. Şu an aracın servis/bakım uyarısı da yanıyor. Yani götürene kadar yoktu, götürdükten sonra hem yeni bir sesim hemde işaretimiz oldu.

Açıkçası teknik konularda pek değil hiçe yakın bilgiye sahibim. Aracı yaptırdığım ustaya da güveniyordum ama belki de bu durum işime gelmediği için şu an güvenemiyorum ne yazık ki..

Yarında kısmetse bir kaç yere daha göstermeyi düşünüyorum.

Çok rica ediyorum, konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar, abilerim. Beni biraz aydınlatır mısınız ?

Bu durum olağan mı ?

2.500 TL reel fiyat mıdır ?

Şimdiden çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

Aykut

guleryuzz
20/05/2014, 19:34
Yardım !!! :/

Seronet
20/05/2014, 20:32
Geçmiş olsun, mutlaka başka bir yere gösterin aracı. Benim yapabileceğim iş değil diyen ustadan malesef hayır gelmez. Istanbul'da neredesiniz?

guleryuzz
20/05/2014, 23:50
İş yerim arnavutköyde, sultan gazide ki sanko da yaptırdım. Konu hakkında bilgisi olan abilerimizin cevaplarını bekliyorum.

halils2
21/05/2014, 08:16
Volan gitmiş deseler anlayacam da kranga ne olmuş onu anlayamadım. Benim bildiğim krank öyle kolay kolay aşınıp kırılacak bir parça değil. Siz aracınızı balka bir servise veya ustaya gösterin.

guleryuzz
21/05/2014, 11:46
Volan gitmiş deseler anlayacam da kranga ne olmuş onu anlayamadım. Benim bildiğim krank öyle kolay kolay aşınıp kırılacak bir parça değil. Siz aracınızı balka bir servise veya ustaya gösterin.

Volanda da yine motoru indiriyorlar mı hocam ?

fotobelit
21/05/2014, 11:56
Genelde baskı balata gidikken kullanımda en fazla volant gider..Oda taşlamayla bile düzelir..Sanırım ekstradan 100-150 oynar..Keşke baskı değişirken onuda değiştirselermiş..Malesef onun içinde motor iner(bir birine bağlanan parça)..Bende krankı ilk defa duydum bu problemde..

Edit.;Söyle birşey buldum;Krank milinde, ana yatak ile kol yatakları arasında yağ kanalları mevcuttur. Motor bloğu içinde bulunan pompa ile basılan yağ, kanallar vasıtası ile ana yataklar ve kol yataklarına ulaşır. Krank yataklarının yağsız kalması, sürtünme ve aşırı ısınmadan dolayı krank milinin zarar görmesine neden olur.
Yağ problemi oldumu acaba?

halils2
21/05/2014, 12:09

Volan kranga dışardan bağlı bir parça oldu için motor inmez, baskı söklür, volanın kranga bağlı göbek civataları sökülüp volan dışarı alınır taşlanması gerekirse taşlanır veya değişime gidilir. Serviste değişim olursa yaklaşık 1000 tl masraf çıkabilir. Fiyatlarına bakmıştım bir ara dışarda parça 500 600 tl civarında.

celenlee
21/05/2014, 15:44
O neymiş ya, krank nasıl kaymış arkadaş.

Krankın kayması demek 4 piston kolunun yamuk basması demektir.

https://2.bp.blogspot.com/_YlIYKDaAqNY/TPTUjonzd6I/AAAAAAAAABU/aDjXF8xz7Mk/s1600/motor+kesiti.png

Arrest
21/05/2014, 17:48
O neymiş ya, krank nasıl kaymış arkadaş.

Krankın kayması demek 4 piston kolunun yamuk basması demektir.

https://2.bp.blogspot.com/_YlIYKDaAqNY/TPTUjonzd6I/AAAAAAAAABU/aDjXF8xz7Mk/s1600/motor+kesiti.png

Kenar ay yatagini yemis demek istemistir anayatak uzerindeki. Krank sallantili calisir bu durumda

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

guleryuzz
22/05/2014, 17:31
Araçta yağ ile alakalı bir sorun sıkıntı olmadı. Yağın zamanı hiç geçmedi yani. Telefon ile bir kaç usta ile konuştum. Onlarda volana bağladılar işi. Arabayı çalıştırmaya korkuyorum. Hayırlısı olur inş.

Hepinize çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.