PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Disk ve Balata değiştirdim.Frenler berbat oldu.

ykaya1983
20/05/2014, 16:31
Arkadaşlar 4 gün önce fren disk ve balatalarımı değiştirdim.Değiştirdikten sonra fren hassasiyeti ve tutması iyi olacağına eskisinden daha berbat oldu.Dün 100 km hızla giderken frene basıp deneme yaptım.O kadar sağa sola kayıyor ki arabayı direksiyonla toparlaman gerekiyor.Keşke hiç değiştirmesydim frenler eskisinden berbat oldu.Sizce bu soruna ne sebep olmuş olabilir.

Arrest
20/05/2014, 16:38
200 300 km daha gecsin balatalar diske oturacaktir. Biraz temkinli kullanin. İlk alisma sureci biraz skntilidir

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

halils2
20/05/2014, 16:42
Disk ve balata değişiminden sonra frenlerin alışması için 2 3 bin km yol yapmanız gerekiyor tabi bu yola çıkıp fren kullanmadan yapılmadan yapılan yol olmayacak aracınızın frenlerin biraz fazla kullanmanız gerek. Arka kampanalarda iyi ayarlanmalı ve kullanılan malzemelerde kaliteli olursa daha fazla verim alırsınız son olarak frenlerde kesinlikle hava olmayacak.

ykaya1983
20/05/2014, 16:53
Servise gösterdiğimde bir problem var bakmamız gerekir dediler.Bu alışma evresinden hiç söz etmediler.C.tesi gel dediler de Allah vere de büyük bir meblağ çıkarmasınlar.Fren diskleri bosch balatalar opar.Bu balatalarda opar yazan yan sanayi balata var mı arkadaşlar?

fluminense
22/05/2014, 11:12
ilk zamanlarda uyum aşamasında balatalar biraz aşınana kadar tutmama,hissizlik olur.zamanla geçiyor.

Castell
22/05/2014, 11:30
Düz yolda direksiyonu bırakarak fren yapın..... Eğer eğer herhangi bir yönde aşırı çekme varsa, o taraftaki balata ayarsızdır, her iki lastiğe farklı miktarlarda fren gücü uygulanıyordur......... Hidrolikte azalma yada hava olabilir kontrol edip tekrar servisinize götürün....

ykaya1983
22/05/2014, 14:04
Düz yolda direksiyonu bırakarak fren yapın..... Eğer eğer herhangi bir yönde aşırı çekme varsa, o taraftaki balata ayarsızdır, her iki lastiğe farklı miktarlarda fren gücü uygulanıyordur......... Hidrolikte azalma yada hava olabilir kontrol edip tekrar servisinize götürün....

Valla iki gün önce önlerin tıpasını açıp havasını aldım.Arka kampanalarında siboplarını açacak anahtar olmadığı için somunları gevşetip havasını aldım.Ama gene de aynısı gibi 100 km ve yakın hızlarda frene basıldığında araç konrolsüz bir şekilde duruyor.Sanırım bunun fren balatalarının alışmasıyla ilgisi yok çünkü frenlerde az tutma sorunu değil dengesiz tutma sorunu var.Arka kampanalarda sorun olabilir mi diye servise sorduğumda arkalarla alakası yok dediler.Birçok kişiye sorduğumda aracı ön diskler durudurur arka o kadar önemli değil diyor ama ben arka kampanaları da açıp zımparalatmıştım.Amortisör veya rot ayarından olsa eski diskler varken neden yapmadı diyorum.

blackhawk
22/05/2014, 14:16
Herkes disklerin alışma sürecinden bahsediyor.ortak fikir olduğuna göre dinlemekte fayda var. Bir ay içinde düzene girecektir sadece alışma devresinde ani trenden kaçınmaya çalış...

recepseven
22/05/2014, 17:27
sağa sola kayıyorsa lastik havası da etki edebilir ve hatta ön takıma bir göz attırın ortak mantık değişen balatalarda ve diskler belli bir zamana ihtiyaç duyar. seslere kulak verin

geçmiş olsun

ykaya1983
23/05/2014, 22:30
Arkadaşlar bugün 100 ile giderken el frenini çektim arka tekerleklerde gram kayma olmadı.El freninin tutma gücünün zayıf olduğunu biliyordum ama bu kadar zayıf olacağını düşünmüyordum.El frenini sonuna kadar çekip kalkmaya çalıştığımda tekerin biri kayarken diğeri dönüyor.Aracın frene bastığında sağa sola kayması arka kampanaların zayıf tutması olabilir mi?

turboferhat
23/05/2014, 23:08
Arka kampanaları soktur guzelce ayarlat hıcbıseyı kalmaz , arkalar fazla sıkıyosa arkadan kayma yaparr benı bı keresınde vırajda spın attıyodu az kalsın , frene basınca arac kıcının uzerıne oturur frenajın kotulesır. arka kampanaları ayarlat bırde el frenını ayarlat zımba gıbı olur... servıs gecırır sanayıde ıyı bı frencı 50 lıraaya hallleder...

ykaya1983
24/05/2014, 11:52
Bugün fıat servisine aracı gösterdim.Ustayla birlikte teste çıktık.Hız yaparak frene ani bastı ama araçta çok az salınım oldu.Dün ben iki defa denemiştim ve ilk günler gibi sağa sola sapma kalmamıştı.Sanırım yukarıda bazı cevap veren arkadaşlar haklı çıktılar.Demek ki balataların frene alışma evresinden kaynaklanıyor.Fıat servisi aracın frenlerinde herhangi bir sorun yok dedi.Şimdi bir tek fren hassasiyetini kazanma meselesi var.

ykaya1983
24/05/2014, 12:00
Arka kampanaları soktur guzelce ayarlat hıcbıseyı kalmaz , arkalar fazla sıkıyosa arkadan kayma yaparr benı bı keresınde vırajda spın attıyodu az kalsın , frene basınca arac kıcının uzerıne oturur frenajın kotulesır. arka kampanaları ayarlat bırde el frenını ayarlat zımba gıbı olur... servıs gecırır sanayıde ıyı bı frencı 50 lıraaya hallleder...

Hocam arka kampanalarda kayma sorunu yok.El frenini 100 km gibi hızlarda sonuna kadar çeksem bile lastiklerden kayma olmuyor.Fakat zannedersem frenlerin hassas olmamasının sebebi arka kampanalardan kaynaklanıyor.Bugün fıat servisindeki ustaya arka balataları biraz daha kampanaya yaklaştır ki frene basar basmaz dursun dedim.Fakat servisteki usta arka kampanalardaki cırcırlar ayarlanmaz o cırcırları araç otomatik ayarlar,kampana eskidikçe bir diş kendiliğinden açarak balataları yaklaştırır dedi.Başka bir ustaya sordum o da aynısını dedi.Cırcırları ayar işi yok mu hocam?

halils2
24/05/2014, 16:43
O cırcırlar otomatik ayar için evet ama gerektiği zaman ayarlanabilir. Fakat cırcırların çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin. 2 sene evvel benim arka sağ cırcırı usta sağolsun bozmuş ben yapmaya çalıştım ama tam randıman vermiyor şuan tekrar açıp bakmam gerek. Sizde de buna benzer bir sıkıntı olabilir. Cırcır bozuksa arka balatayı kampanaya göre ayarlayamıyor ve pedal zayıf kalıyor aşağıda tutuyor. El freni 3 dişten fazla yukarı kalkar ve toprak zeminde olsa cırcırı bozuk olan tekerlek geç ve az tutar el freni yaklaşık 6 7 dişte sağlam tutar.

ykaya1983
24/05/2014, 17:30
O cırcırlar otomatik ayar için evet ama gerektiği zaman ayarlanabilir. Fakat cırcırların çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin. 2 sene evvel benim arka sağ cırcırı usta sağolsun bozmuş ben yapmaya çalıştım ama tam randıman vermiyor şuan tekrar açıp bakmam gerek. Sizde de buna benzer bir sıkıntı olabilir. Cırcır bozuksa arka balatayı kampanaya göre ayarlayamıyor ve pedal zayıf kalıyor aşağıda tutuyor. El freni 3 dişten fazla yukarı kalkar ve toprak zeminde olsa cırcırı bozuk olan tekerlek geç ve az tutar el freni yaklaşık 6 7 dişte sağlam tutar.

Valla hocam sizin şu anlattığınızı inanım koca antep sanayisinde ve fıat servisi denilen yerde idrak edecek adam bulamadım.Aradığım cevap tam da buydu.Sizin söylediğiniz bilginin aynısını usta'da verdi.Duyduğum kadarıyla artık forumda yazmıyormuş.Forum için büyük kayıp bence.İyi ki sizin gibi bilgili arkadaşlar var forumda.Sağolsun herkes elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştı.Aradığım cevabı da buldum.

halils2
24/05/2014, 18:06
Valla hocam sizin şu anlattığınızı inanım koca antep sanayisinde ve fıat servisi denilen yerde idrak edecek adam bulamadım.Aradığım cevap tam da buydu.Sizin söylediğiniz bilginin aynısını usta'da verdi.Duyduğum kadarıyla artık forumda yazmıyormuş.Forum için büyük kayıp bence.İyi ki sizin gibi bilgili arkadaşlar var forumda.Sağolsun herkes elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştı.Aradığım cevabı da buldum.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Cırcırın üstünde geri dönmesini engelleyen yani sadece sıkma tarafına çalışan kilit var tel yay şeklinde o yayın kilit açısını bozuyorlar ayarlarken. Sağlıklı sonuç istiyorsan o cırcırlar orjinal yenisiyle değiştirt. Ya ksa her sene böyle uğraşırsın.

halils2
24/05/2014, 18:08

Bir şey merak ettim askerliğinizi nerde yaptınız acaba?

ykaya1983
24/05/2014, 18:52
Bir şey merak ettim askerliğinizi nerde yaptınız acaba?

Neden sordunuz hocam?Ben de merak ettim şimdi:)

halils2
24/05/2014, 19:39
Neden sordunuz hocam?Ben de merak ettim şimdi:)

Bizğm kışlada senin isminde bir arkadaş vardı maraşlı antebe yerleşcem falan diyordu. O musun diye :). Telini kaybettim ulaşamadım daha sonra. Ben van daydım.

ykaya1983
24/05/2014, 23:39
Bizğm kışlada senin isminde bir arkadaş vardı maraşlı antebe yerleşcem falan diyordu. O musun diye :). Telini kaybettim ulaşamadım daha sonra. Ben van daydım.

Yok hocam ben doğma büyüme antepliyim.

halils2
25/05/2014, 09:14
Yok hocam ben doğma büyüme antepliyim.

Eyvallah

ykaya1983
25/05/2014, 17:22
Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Cırcırın üstünde geri dönmesini engelleyen yani sadece sıkma tarafına çalışan kilit var tel yay şeklinde o yayın kilit açısını bozuyorlar ayarlarken. Sağlıklı sonuç istiyorsan o cırcırlar orjinal yenisiyle değiştirt. Ya ksa her sene böyle uğraşırsın.

Halil hocam bu ayar cırcırını internette bulamadım.Sanayide,serviste veya internette kolay bulabilir miyim?

halils2
25/05/2014, 19:29
Servis ve sanayiye sor serviste olması lazım. Ama pek dağılan bir parça olmadığı için belki siparişle getirirler.