PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bijon kesmesi neden olur?

sabrikarakurt38
18/05/2014, 21:08
Arkadaşlar merhaba ;
Bu akşam aracımla dolaşırken garıp bır ses farkettım daha oncedende gelen sol amortısor takozu vuruntusu ve sesı vardı ama bu ses sağ onden gelıyordu durdum baktım kahvehanenın onundekı vatandaslar kostu geldı abi sol tekerın yalpalıyor diye bır baktım 2 bıjon fırlamıs bırtanesı kesmıs ıcınde kalmıs sol arkadanada bır bıjon fırlamıs..3 hafta once jantlarımı kendım degıstrdım bılezıklerını fılanda takmıstım.
Şimdi bu bıjon kesmesı neden olur bır bılen arkadas varmı ve ne yapmalıyım yardımda bulunup onerı sunacak arkadaslardan yardım beklıyorum..

cdogu
18/05/2014, 21:35
büyük geçmiş olsun. Replika veya ölçüleri uymayan jantlar bijon kesmeye neden olbilir. Bahsettiğiniz bilezik durumundan,orjinal ölçü 4x100 değil 4x98 veya başka ölçüde jant kullandığınızı tahmin ediyorum.

Mutlaka ölçüleri uyan ve replika olmayan jantlar kullanın.

katip onur
20/05/2014, 11:46
Cenk'in de dediği gibi biliyorum.. Bijon aralığı tam uymadığından oluyor. Şu an takılı olan jant ebatları da orjina mi acaba?

cemdogu
20/05/2014, 13:31
flanş var mı ? o da yapabilir. Ayrıca jantınız ofsetliyse uzun bijon kullanmalısınız.Kendiniz değiştirmeyin...Jant ebatlarınız 4/100 olmalı ve illa bir usta takmalı...

Xperia L ile Pro'dan gönderdim.Olası yazım hatalarım için Özür Dilerim...

sabrikarakurt38
20/05/2014, 22:52
4X100 honda jantı takılıydı lastıkcıye gtrdum bıjonlar olmamıs ondan yapmıs dedı yenıden klavuz gectı opel bıjonu taktı saglam olur dedı bılezıklerı kontrol ettı bı sııntı yok dedı bakalım zaman gosterecek :)
ama burdan anladıgım tek sey bıdaha kendım degıstrmıyecegım oldu :)

cemdogu
20/05/2014, 23:09
4X100 honda jantı takılıydı lastıkcıye gtrdum bıjonlar olmamıs ondan yapmıs dedı yenıden klavuz gectı opel bıjonu taktı saglam olur dedı bılezıklerı kontrol ettı bı sııntı yok dedı bakalım zaman gosterecek :)
ama burdan anladıgım tek sey bıdaha kendım degıstrmıyecegım oldu :)

abi opel bijonu falan bilmem ama...Mümkünse bijonları başka biryere daha kontrol ettir çok riskli iş..Mazallah 80km ile giderken jant öyle sakin yalpalamaz kahve önünde..Farklı sesler dinlemek iyidir.

sabrikarakurt38
21/05/2014, 01:08
abi opel bijonu falan bilmem ama...Mümkünse bijonları başka biryere daha kontrol ettir çok riskli iş..Mazallah 80km ile giderken jant öyle sakin yalpalamaz kahve önünde..Farklı sesler dinlemek iyidir.

haklısın kardesım amortısor takozu ıcın yarın sanayıye gıdıcem kendı ustalarıma bı soracağım onlarda bı dınlesın bakalım ne dıyecekler

celenlee
22/05/2014, 14:34
Bijonları sağlam sıkmamışsanız, zamanla bijonlar çıkıp düşmüş demektir.

Zaten bilezikle taktığınız GP'nin kendi bijınları yuvaya tam girmemiştir,kısa kalmıştır, az sıkıltığın için de çıkması kolay olmuştur.

4 bijondan 2si düştükten sonra da haliyle yük iki bijone biner, bir kaç çukurdan sonra kesmiş olabilir... Hele ki bijonlarımız eskidiyse ve paslandıysa.. Arada kontrol etmek lazım.

Normalde bijonların taşıma gücü çok yüksek, sağlam tek bijon bile aracı taşır ancak teker yalpalar ve o bijonu da yavaş yavaş çıkartır.