PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayağımı gazdan çektiğimde gelen ses (Bravo multijet)

Arif231
17/05/2014, 01:17
Arkadaşlar merhaba

2011 model 1.6 multijet Bravo sahibiyim.

Önceki sabah işe giderken farkettiğim ve dönüşmede devam eden bir ses ile karşılaştım. Ilk defa ortaya çıktı.

Araba hareket halindeyken ayağımı gazdan çektiğimde bir hırıltı geliyor. Gaza dokunmamla birlikte ses kayboluyor. Sonra tekrar ayağımı gazdan çekiyorum ses başlıyor. Frene bastığımda da ses devam ediyor. Sadece gaza dokunduğumda ve araç durduğunda ses kayboluyor.

Bu seste hani sanki arabanın tekerleği yollardaki tehlikeli yerlere kaplanan yüksek yerlerden geçiyormuş gibi. Tıırrrr tırrrrr tırrrrr şeklinde.

Bu problemle karşılaşan veya nedeni konusunda bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Sesi aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz arkadaşlar...

https://www.dailymotion.com/video/x1u...gelen-ses_auto

last_hunter
22/05/2014, 10:25
aynı sorun punto aracımdada var bende netleştiremedim. daha önce sürekli bir hırıltı vardı klima motor bağlantısında bilya dağıtmıştı yaptırdım. ancak bu sizinde başınıza gelen ayağımızı gazdan çektiğimizde hırıltı sesinin gelmesi ilginç. ben triger zincirine yoğunlaştım.

twinss
29/05/2014, 14:37
Merhaba arkadaşlar aynı sıkıntı bendeki 1/4 benzinli puntomda da var. Aracı bir kaç yere götürdüm. Klima kompresör kasnağı değişti olmadı, devirdaim pompası değişti olmadı, Klima kompresör kasnak kayışı değişti olmadı, Tirigierde bi bilye var pimi çıkmış kayışa sürtüyordu ondan ümitlendim o da değişti ama gene olmadı. Ne yapacam bilmiyorum kafayı yemek üzereyim en son usta klima kompresörünü tamamen değiştirelim dedi arıza kompresör yatağındaymış güya ama o da değişse sesin kesileceğinden şüpheliyim. Bana akıl verebilecek birileri varsa sevinirim.

Castell
29/05/2014, 15:30
Gaza yüklenince ses kesiliyorsa genelde debriyaj sorununa işaret eder, debriyaj bilyası ses yapabilir........

MURAT_41_41
29/05/2014, 16:56
Arkadaşlar merhaba

Önceki sabah işe giderken farkettiğim ve dönüşmede devam eden bir ses ile karşılaştım. Ilk defa ortaya çıktı.

Araba hareket halindeyken ayağımı gazdan çektiğimde bir hırıltı geliyor. Gaza dokunmamla birlikte ses kayboluyor. Sonra tekrar ayağımı gazdan çekiyorum ses başlıyor. Frene bastığımda da ses devam ediyor. Sadece gaza dokunduğumda ve araç durduğunda ses kayboluyor.

Bu seste hani sanki arabanın tekerleği yollardaki tehlikeli yerlere kaplanan yüksek yerlerden geçiyormuş gibi. Tıırrrr tırrrrr tırrrrr şeklinde.

Bu problemle karşılaşan veya nedeni konusunda bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

ses turbo komprosörünüzden geliyor , sebebei içerisindeki kurum birikintisi temizlettirsenizde değiştirsenizde bir zaman sonra tekrardan başlayacaktır.

twinss
29/05/2014, 18:38
Gaza yüklenince ses kesiliyorsa genelde debriyaj sorununa işaret eder, debriyaj bilyası ses yapabilir........

Merhaba benim sorun dediğin gibi gaza basınca ses gelmiyor ama ayağımı çektiğimde devir düşerken uğultu başlıyor debriyaj bilyesine baktırmadım onada baktırayım. Sesin kaynağını bulamıyolar bir türlü.

culudamar
05/09/2020, 18:03
Merhaba eski bir yazışma ama aynı sorun bende de olunca araştırırken buraya denk geldim. sorunu çözebilen oldu mu acaba?

Gpuntotr11
05/09/2020, 18:28
Bende aynı sorundan muzdaribim. 2. Viteste giderken gazı bırakınca devir düşerken uğultu sesi geliyor. Daha baktirmadim çözüm bulan varmi ?

ayaman
05/09/2020, 23:59
Arkadaşlar merhaba

Daha önce 1.6 mjet emıtıon 120 hp aracım vardı ses at kişnemesine benzeyen bir ses ise turbodan yapıyor. Ayak gazdan kesilince kesik kesik bir ses.