PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg taktırmalımıyım ?

28041990
13/05/2014, 12:56
Arkadaşlar 2012 model 1.4 pop punto aracım var.Buna lpg taktırmak istiyorum.Fakat kararsızım.Sizlerin fikirlerine ihtiyacım var.
1) Hafta içi 10 km hafta sonu 100 km yapıyorum.Bazen hafta sonu 20 km veya 200 km olmakta.
2) Ayda 200 tl benzin ya harcarım yada harcamam.
3) Hangi marka taktırmam gerekir ?
4)Yakıtıma ne kadar fark ettirir ?
5)Göstergesini nereye taktırdınız ?Nereye taktırırsam hoş görünür veya hiç görünmez )
5) Tankı bagajda nereye koydunuz?Bilindiği üzere bagaj çok küçük benim arabamda birde bass ve amfi var.Yedek lastiğin oraya koyarsam yedek lastiği nereye koyacağım?
6)Ankara da montajı yapacak kimler var.Sıkıntı çıkartmayan işçiliği iyi , hata çıkarsa uyduruktan bahane üretmeyen suçu bana atmaya çalışmayan usta önerirmisiniz?
7)Arıza lambalarının yanmasını da istemiyorum.

Aklıma gelenler bukadar sizin eklemek istediğiniz şeyler olursa benim unuttuğum fikir sahibi olurum.

cdogu
13/05/2014, 13:13
Fire LPG ile en uyumlu motorlardan birisidir. Starjet vs. gibi sorun çıkarmıyor LPG'de. On numara uyum sağlıyor.

Ama sizin yaptığınız kilometre aralıklarıyla,ben taktırmanızı tavsiye etmiyorum. 200 lira benzin aylık emin olun çok değil. Haftada iki kez alıyorum 200 liralık mazotu Qashqai'me.

Arrest
13/05/2014, 13:20
10000 km de lpg kendini fitler. Atikerde tavsiyemdir.

Keyifli ve Kazasız Sürüşler Dilerim " Sato Topal "

khanunl
13/05/2014, 13:30
Aracınızına ayda 200 TL yakıt aldığınızı var sayarsak Lpg kiti taktırdığınızda yaklaşık bu tutarda 70 TL sı ayda size geri döner. Total maliyetiniz ucuz kit üzerinden 1500 TLsı gibidir.Dolayısıyla ürünün kendini amorti etmesi yaklaşık 22-24 ayı bulacaktır.Ayıracağınız bütçeye göre Atikerden başlayarak BRC,Lovato,Landi Renzo ve Prins markasına doğru gidebilirsiniz.Göstergenizi direksiyonun sol tarafındaki sigorta kapağının gözüne taktırabilirsiniz.Depoyu simit depo kullanacaksınız ve stepneyi eve koyup yerine yeni bir mini stepne edinerek bagajda ciddi anlamda yer kazanabilirsiniz yada stepne hiç taşımayacaksınız sadece lastik tamir kiti (subaptan tamir havası basan sprey)alarak bagajda tutacaksınız.İstanbulda olsan konusunda uzman çok iyi bir mühendislik firması tavsiye edebilirdim ! Arıza lambasının kesinlikle yanmasını istemiyorsan hangi marka kit alırsan alın muhakkak OBD II li kit olsun.Performans anlamında sıkıntın olmaz montaj yaptırırken bujilerini yenilemeyi unutma ! Kolay gelsin.

halils2
13/05/2014, 13:51
Arkadaşlar 2012 model 1.4 pop punto aracım var.Buna lpg taktırmak istiyorum.Fakat kararsızım.Sizlerin fikirlerine ihtiyacım var.
1) Hafta içi 10 km hafta sonu 100 km yapıyorum.Bazen hafta sonu 20 km veya 200 km olmakta.
2) Ayda 200 tl benzin ya harcarım yada harcamam.
3) Hangi marka taktırmam gerekir ?
4)Yakıtıma ne kadar fark ettirir ?
5)Göstergesini nereye taktırdınız ?Nereye taktırırsam hoş görünür veya hiç görünmez )
5) Tankı bagajda nereye koydunuz?Bilindiği üzere bagaj çok küçük benim arabamda birde bass ve amfi var.Yedek lastiğin oraya koyarsam yedek lastiği nereye koyacağım?
6)Ankara da montajı yapacak kimler var.Sıkıntı çıkartmayan işçiliği iyi , hata çıkarsa uyduruktan bahane üretmeyen suçu bana atmaya çalışmayan usta önerirmisiniz?
7)Arıza lambalarının yanmasını da istemiyorum.

Aklıma gelenler bukadar sizin eklemek istediğiniz şeyler olursa benim unuttuğum fikir sahibi olurum.

3. Ben brc kullanıyorum my 11. Ama arkadaşların dediği gibi lpg de sorunsuz bir motor yeterkli montajı düzgün olsun.
4. size %30 tasarruf ettirir kabaca. Sizin yaptığınız km ye göre ayda 2 depo bitmez. 36 lt tank olsa yaklaşık 28 30 lt alır 2.71 den 80 tl yapar, yaklaşık olarak da size 650 700 km ş.içi yol yaptırır.
5. Göstergem motor kaputu açma kolunun yanındaki plastiğin üzerinde, uzanması görünmesi kolay. Zaten pek de ihtiyaç olmuyor.
6. Tank stepne yerinde stepne de babamın kömürlükte duruyor. Tamir kiti vs yok hiç, biraz tehlikeli ama yapacak bişi yok :(
7. Arıza lambam hiç yanmadı şimdiye dek. Aracın çekişi iyi ama 5 bin devirden sonra özellikle 4. ve 5. viteste devirlenmek için çok nazlanıyor. Gerçi bunda yük faktörü de önemli ama genel olarak gördüğüm bu. Yakıt olarak oldukça tatminkar gezerken hiç düşünmüyorsun.

28041990
13/05/2014, 13:56
Atiker taktırmak istemiyorum.Olumsuz yönlerini söyleyen insan sayısı çok fazla.Motorum yandı ince kablo kullanmışlar gibi makaleler okudum.Aklımda brc lavato ve landi renzo var.

celenlee
13/05/2014, 16:35
Aklından 1 kere bile geçtiyse, ilerde pişman olmamak adına LPG taktırmalısın. Tecrübeyle sabittir. Her LPG takanın cümlesidir "Keşke.......(örnek:alır almaz taktırsaydım)"""

Ayrıca sorunsuz Atiker kullanan onlarca kişi var burda :)

Atikerin Artıları:
1-)Ucuz
2-)Parçası Ucuz
3-)Enjektörleri Sessiz

Önerilerim:
1- Referanslı bir ustaya giderseniz sorun yaşamazsınız.
2- Simit tank min 42lt taktırın.
3- Göstergeyi kaput açma kolunun hemen üstündeki küçük düzlüğe koyabilirsiniz.
4- Sibop yağlama taktırmanın hiçbir artısı yok.(Hediye ediyorum vs derlerse kanmayın onlara çok bi maliyeti de yok)
5- Opete ve bilinmedik istasyonlara LPG için yanaşmayın :)

**Ustanız dönüşümü yaptıktan sonra sizinle birlikte aracı test etsin, hem benzinde hem gazda yokuşta ve düz yolda denemeler yapsın, hiç bir performans kaybı görmeden ayar yapılabiliyor.

Atiker/AKL'de 10BIN'kmde amorti edecekse
Landirenzoda 18BIN km'de falan amorti eder.. bu şekilde düşünün.

İkisinin de 2 yıl garantisi var.
Atikerde ilk takılan ürünler sorunlu çıkarsa zaten araç ayar tutmaz, LPG takan yer değiştirmek zorunda kalır.
Sorunsuz ürünü de uzun süre kullanabilirsiniz, Enjektörleri 60BIN'i devirdiğine şahidim, ki daha uzun süre kullananlar da vardır kesin. Diyelim ki bozuldu:

Atiker Enjektör Seti: 125TL (Filtre Hediyeli)
Landirenzo: 300TL
BRC: 360TL

Regulatör:
Atiker:100TL
BRC:180
L.Renzo:200TL

ECU:
Atiker:300
BRC:550
L.Renzo:500

www.lpgyedekparca.com (https://www.lpgyedekparca.com) dan fiyatlar..

Arrest
13/05/2014, 16:54
Sen bilirsin ben 2 yil atiker kullandim sifir sorun 4 arkadasimada tavsiye ettim taktirttim atikeri sorunsuz kullaniyorlar

28041990
13/05/2014, 17:09
Opet pahalı olduğu içinmi yanaşmayın diyorsunuz yoksa başka bir nedeni varmı opet yakıt güvencesi de veriyor diye biliyorum.Ayrıca benzinde de geçerlimi almayın demeniz.Çünkü arabayı aldığımdan beri opetten başka bir yerden benzin almadım.Atiker ucuz diğerlerine göre haklısınız.Fakat dediğim gibi olumsuz yorumlar okuduğum için o düşünceye vardım daha ayrıntılı araştırmak gerekiyor atikeri demekki.

halils2
13/05/2014, 18:13
Opetin gazı ile totalin gazını arasında depoda 40 ila 60 km arasında yol farkı gördüm. Opetin gazo az yol yapıyor en azından benim aldığım istasyonlarda böyle. Ayrıca lpg filtrem opetin gazıyla çok yağlı çıkıyordu ilk 10k kmdej sonra opetten gaz almadım hiç zaten. Ayrıca opetten benzin alan arkadışımın aracı 2 defa arıza lambası yaktı araç 3500 deviri zor geçiyordu.

adrentos
13/05/2014, 18:19
3. Ben brc kullanıyorum my 11. Ama arkadaşların dediği gibi lpg de sorunsuz bir motor yeterkli montajı düzgün olsun.
4. size %30 tasarruf ettirir kabaca. Sizin yaptığınız km ye göre ayda 2 depo bitmez. 36 lt tank olsa yaklaşık 28 30 lt alır 2.71 den 80 tl yapar, yaklaşık olarak da size 650 700 km ş.içi yol yaptırır.
5. Göstergem motor kaputu açma kolunun yanındaki plastiğin üzerinde, uzanması görünmesi kolay. Zaten pek de ihtiyaç olmuyor.
6. Tank stepne yerinde stepne de babamın kömürlükte duruyor. Tamir kiti vs yok hiç, biraz tehlikeli ama yapacak bişi yok :(
7. Arıza lambam hiç yanmadı şimdiye dek. Aracın çekişi iyi ama 5 bin devirden sonra özellikle 4. ve 5. viteste devirlenmek için çok nazlanıyor. Gerçi bunda yük faktörü de önemli ama genel olarak gördüğüm bu. Yakıt olarak oldukça tatminkar gezerken hiç düşünmüyorsun.

Halil hocam 30 litre ile 700 km sehir ici yapiyorsa ben satayim multijeti hemen )) bir depoyla sehir ici anca 650 civari yapiyorum kisa mesafelerde

GT-I9192 cihazımdan gönderildi

halils2
13/05/2014, 18:33
Halil hocam 30 litre ile 700 km sehir ici yapiyorsa ben satayim multijeti hemen )) bir depoyla sehir ici anca 650 civari yapiyorum kisa mesafelerde

Orda 2 depo diye belirtmişim ama anlam karmaşası olmuş. 2 depo gaz la 700 km civarı yol yapar demek istemiştim. Yoksa 1depo 30 lt gazla imkansız. Sen aracını nasıl kullanıyorsun bilmiyorum ama tam depoyu bitirip yaklaşık 40 lt mazotla 650 km yol yapıyorsan az yol yapıyorsun. Normal şartlarda 1 depo gaz yaklaşık 30 lt ama depoyu tam boşaltırsam o kadar alıyor sakin kullanımla 330 350 km arası yol yapıyorum. Sert kullanırsam da 280 300 civarı gidiyor

adrentos
13/05/2014, 18:58
Orda 2 depo diye belirtmişim ama anlam karmaşası olmuş. 2 depo gaz la 700 km civarı yol yapar demek istemiştim. Yoksa 1depo 30 lt gazla imkansız. Sen aracını nasıl kullanıyorsun bilmiyorum ama tam depoyu bitirip yaklaşık 40 lt mazotla 650 km yol yapıyorsan az yol yapıyorsun. Normal şartlarda 1 depo gaz yaklaşık 30 lt ama depoyu tam boşaltırsam o kadar alıyor sakin kullanımla 330 350 km arası yol yapıyorum. Sert kullanırsam da 280 300 civarı gidiyor

Ben yanlis anlamisim hocam pardon sehir disi 980 yaptim 1000 kmde yapardim fakat sehir ici 1- 2 kmlik cok kisa mesafelerde kullandigimdan 650 civarinda kaliyorum motor isinmiyor dur kalk ondan dolayi boyle astraylada yarim depo 325 yapiyorum surekli kisa mesafe oldugundan yakit fazla oluyor Hafta sonu Adana daydim 1.2 symbol kiraladim 80 kmsi sehir ici 120 kmsi sehir disi 40 tl yakmisti

halils2
13/05/2014, 20:35
Ben yanlis anlamisim hocam pardon sehir disi 980 yaptim 1000 kmde yapardim fakat sehir ici 1- 2 kmlik cok kisa mesafelerde kullandigimdan 650 civarinda kaliyorum motor isinmiyor dur kalk ondan dolayi boyle astraylada yarim depo 325 yapiyorum surekli kisa mesafe oldugundan yakit fazla oluyor Hafta sonu Adana daydim 1.2 symbol kiraladim 80 kmsi sehir ici 120 kmsi sehir disi 40 tl yakmisti

Ş.içi dur kalklı kullanımlarda en ekonomik motor bile takribi 2 lt fazla yakar ya da şöyle söyleyim en az % 30 fazla yakar motor ısınmadığı sürekli soğuk çalıştığı için. Hele ki bakımsız ise veya termostat vb parçalıardan arızalı olan varsa. Geçen kış termostat arızalandı aracımın normalde yol bilgisayarının 7.4 gösterdiği kullanımımda ortalamam 9.3 e çıkmıştı ozaman lpg ile yaklaşık 250 km falan yapmaya başladım zorlasam 280 kmyi görmüyordu. Termostatı değiştirdim yol bilgisayarı ortalamam da düştü yaptığım km de 300ün üzerine çıktı. Astranın deposu puntodan büyük yaklaşık 55 lt mazot alıyor diye biliyorum bu nedenle ş.içinde senden fazla km yapması normal tabi aracın ağırlığını da unutmamak gerekiyor. Birde dediğin gibi kullanım çok önemli ş.içi kosa süreli kullanım olmazsa tüketim düşüyor.
sembolün 1.2 motorunu ve kasasının hafifliğini göz önüne alırsak normal yakmış.
Benim bu aracımla elde ettiğüm en iyi değer tamamı uzun yol 70 80 arası hızla yaklaşık 420 kmdir. Sonrasında ise 3 kişi 1 bebek klima açık bagaj dolu olarak 380 km dir bununda ^60 kmsi ş.içi. bence çok çok iyi değer. Hızımda 90civarıydı.

adrentos
13/05/2014, 21:03
Suan icin bana lpg dizelden daha ekonomik geldi daha once hic lpgli arac kullanmamistim bizimde klima genelde acikti aracida ara sira zorladik Mersin e gectik arada 150 160 civari yaptik sonrasinda 110 a dustuk cekiste cok sorun yasamadik sonucta 1.2 arac benzindede gitmiyordu ))

byadrenalin
13/05/2014, 22:13
Hiç gerek yok. Arabana yazık etme.

celenlee
13/05/2014, 22:18
Opetin gazı ile totalin gazını arasında depoda 40 ila 60 km arasında yol farkı gördüm. Opetin gazo az yol yapıyor en azından benim aldığım istasyonlarda böyle. Ayrıca lpg filtrem opetin gazıyla çok yağlı çıkıyordu ilk 10k kmdej sonra opetten gaz almadım hiç zaten. Ayrıca opetten benzin alan arkadışımın aracı 2 defa arıza lambası yaktı araç 3500 deviri zor geçiyordu.

Toplamda 3kere ariza lambam yandi ikisi opetten doldurduktan hemen sonra oldu!
1kere de bp den doldurdultan bir sure sonra.

Surekli bp kullnaiyorum uygun fiyatli benim burda. Bir skintisini da gormedim.
Shell ve totalde de bir skinti yok.

Yakinimda total olsa herhalde hep ordan alirdim.

28041990
14/05/2014, 00:15
opetten gaz aldıgınızda yaktı demı arıza lambanızı cunku ben alalı bır sene 2 ay oldu ve dedıgım gıbı bır kere bıle baska yerden benzın almadım.Hep opetten aldım.Bir depo benzinde 230 tl civarında fiyata doluyo bununla s.içi dışı karışık 700 km yapıyorum sonra tekrar benzin alıyorum.Bir yıl ıkı ayda 10 bın km yaptım.İlk aldığımda daha fazla sürüyodum.Az sürmemin bir nedenide dediğiniz gibi benzinden kaynaklı olabilir.Gazda daha fazla dolanabilirim nasılsa az yakıyo diye :)

halils2
14/05/2014, 00:24
Toplamda 3kere ariza lambam yandi ikisi opetten doldurduktan hemen sonra oldu!
1kere de bp den doldurdultan bir sure sonra.

Surekli bp kullnaiyorum uygun fiyatli benim burda. Bir skintisini da gormedim.
Shell ve totalde de bir skinti yok.

Yakinimda total olsa herhalde hep ordan alirdim.

Yolumun üzerinde her istasyon var ama yakıt için kabaca 10 km yol yapıyorum gidiş geliş
. İstasyon da önemli ama aygazla az yol yaptığım için opete uğramıyorum hiç. Totalin hangi istasyonundan yakıt aldıysam şuana kadar memnun kaldım.

CMasteR
14/05/2014, 00:42
Şahsi düşüncem o kadar km için Lpg ye gerek bile yok.

halils2
14/05/2014, 00:50
Şahsi düşüncem o kadar km için Lpg ye gerek bile yok.

İyi söylüyorsun kardeşim ama bu arkadaş aracına 4 5 sene binse 10 k kmden 50k km yapar. E bu arada da kendini amorti eder ayrıca şöyle bir durum da var lpg ucuz olduğu için insan kendini daha rahat hissediyor, bir yere gideceği zaman araba bu kadar yakar şu kadar yakar demiyor. Bu işin maddi boyutu, bunun birde çevreye olan katkısını da hesaplamak gerek ;)

cemdogu
14/05/2014, 00:53
araca uzunca süre binecekseniz, ya da satarken lpgnin avantaj olduğunu düşünenlerdenseniz Lpg bağlatın çünkü arkadaşlar hesap yapmış.22/24 ay arası amorti edecek...Amorti etmesinden ziyade, tek seferde 1 kere büyük masraf yapacaksınız ancak aylık cep tüketiminiz azalacak.Bu açıdan belki avantajlı olabilir.

Göstergeyi el freni altına, sis farı lamba grubunun altındaki cebe...Nereye isterseniz.Gaz dolum bölümünü benzin kapağına koyan da var..Simit tank iyi ama stepne için minik stepne bulmak gerekiyor...Arıza lambası ustalar için çerez gibi artık..

Opet kalitesiz gaz satıyor.Forumda opetten gaz alıp arıza lambası yakan, arabası tekleyen çok...Atiker, çok fazla kullanıldığı için, fazla şikayet olması çok normal.Ağı en geniş servistir.Parçaları da ucuz olduğu için tercih edilmesi kolay.2 yıl garanti ve sattığı regülatör o bu için her parça için ayrı ayrı garantisi de var.Atıyorum lpg taktıralı 3 yıl olmuş ama sonradan atikerden aldığı parça yüzünden sıkıntı çıkmışsa, atiker o parçanın garantisini üstleniyor...O yüzden bence internet yorumlarından çok eli taşın altına sokmak, tecrübe etmek lazım....

Xperia L ile Pro'dan gönderdim.Olası yazım hatalarım için Özür Dilerim...

CMasteR
14/05/2014, 00:58
İyi söylüyorsun kardeşim ama bu arkadaş aracına 4 5 sene binse 10 k kmden 50k km yapar. E bu arada da kendini amorti eder ayrıca şöyle bir durum da var lpg ucuz olduğu için insan kendini daha rahat hissediyor, bir yere gideceği zaman araba bu kadar yakar şu kadar yakar demiyor. Bu işin maddi boyutu, bunun birde çevreye olan katkısını da hesaplamak gerek ;)

sizde haklısınız ama ben şahsi düşüncemi dile getirdim :) 4-5 senede amorti ediyorsa ben yinede önermem açıkcası.

CMasteR
14/05/2014, 01:02
ama derseki ben ayda 600 değilde 1600 km yapıcam tabiki bende öneririm o zaman lpg :)

halils2
14/05/2014, 01:05
sizde haklısınız ama ben şahsi düşüncemi dile getirdim :) 4-5 senede amorti ediyorsa ben yinede önermem açıkcası.

senede 10 binden 2 senede amorti eder kendisini sonraki 2 3 sene ona çalışır ;)

cemdogu
14/05/2014, 01:13
abi mesela sen lpg kullanıyorsun.Önceden ayda kaç lira benzine veriyordun gezmek için? lpgden sonra kaç veriyorsun? @halils2

halils2
14/05/2014, 01:28
abi mesela sen lpg kullanıyorsun.Önceden ayda kaç lira benzine veriyordun gezmek için? lpgden sonra kaç veriyorsun? @halils2

Arabamı ilk aldığım ay 2011 mart 7 den itibaren; ilk ay 2000 km yol yaptım 550tl diye hatırlıyorum benzin parası verdim benzin 4.02 4.20 ydi o zaman. Nisanın 17 sinde tüp taktırdım şuan yılda 10k km yol yapıyorum aylık ortalama 2 depo harcıyorum yani 170 tl ediyor. 2011 temmuz başından ağustos ortasına kadar 5bin km yol yapmıştım ama tam kaç para lpg parası ödedim hatırlamıyorum ama 800 tl civarıydı sanırım (kart ekstrelerinden kontrol ederim unutmazsam). Fakat emin olduğum bişey var benzine ödeyeceğin paranın 1/3 ü cebinde kalıyor. Babam lpg li aracı sevmediği halde hatta ve hatta günlük kullanımı 5 km den aylık 150 200 km yapan biri olarak sadece köye gidip gelmelerinden dolayı ödediği benzin parasına karşılık keşke arabayı aldığımda tüp taktırsaydım deyip duruyor :) arabayı değiştirmeye niyeti olduğu için daha buna taktırmaz ama alacağı arabaya taktıracağına eminim :D

cemdogu
14/05/2014, 01:30
Arabamı ilk aldığım ay 2011 mart 7 den itibaren; ilk ay 2000 km yol yaptım 550tl diye hatırlıyorum benzin parası verdim benzin 4.02 4.20 ydi o zaman. Nisanın 17 sinde tüp taktırdım şuan yılda 10k km yol yapıyorum aylık ortalama 2 depo harcıyorum yani 170 tl ediyor. 2011 temmuz başından ağustos ortasına kadar 5bin km yol yapmıştım ama tam kaç para lpg parası ödedim hatırlamıyorum ama 800 tl civarıydı sanırım (kart ekstrelerinden kontrol ederim unutmazsam). Fakat emin olduğum bişey var benzine ödeyeceğin paranın 1/3 ü cebinde kalıyor. Babam lpg li aracı sevmediği halde hatta ve hatta günlük kullanımı 5 km den aylık 150 200 km yapan biri olarak sadece köye gidip gelmelerinden dolayı ödediği benzin parasına karşılık keşke arabayı aldığımda tüp taktırsaydım deyip duruyor :) arabayı değiştirmeye niyeti olduğu için daha buna taktırmaz ama alacağı arabaya taktıracağına eminim :D

hah onu diyorum.ben 1 ayda daha fazla para harcayabileceksem....tek seferde 1500lira vermek daha mantıklı bana göre.Bu ay taktırırım.Önümüzdeki ay benzinden kalan oarayla bira içerim :D

halils2
14/05/2014, 01:42
Maillerime baktım 2011 temmuz ayında 340 tl akaryakıt almışım yani gaz :) ağustos ekstresini silmişim ama ona da bankadan bakarım. Ben lpg yi karta taksitle taktırdım 1 yıl araba benzinliymiş gibi gezdim :D. Taksitler bitince gerçekten tasarrufluymuş dedim ve hala daha diyorum. Fire motor iyi benim için bu araç haricinde m jet tjet gelsin bana ya da tsi falan kesinlikle ekonomi olamaz ben de. Fire gitmiyor gitmediğini bildiğim için de bazı durumlar dışında basmıyorum sakin kullanıyorum. Ama bir tjet mjet tsi gibi seri bir araçla sürekli basacağımdan dizel bile olsa 8 9 lt yaktırırım kesinlikle o yüzden böyle iyi şimdilik :D

halils2
14/05/2014, 01:44
hah onu diyorum.ben 1 ayda daha fazla para harcayabileceksem....tek seferde 1500lira vermek daha mantıklı bana göre.Bu ay taktırırım.Önümüzdeki ay benzinden kalan oarayla bira içerim :D

Bekara karı boşamak kolay. Cebinde paran olmasın da görürüm ben seni o zaman bakalım taksit mi yaptırıyon bira mı içiiyon :D

cemdogu
14/05/2014, 02:02
Bekara karı boşamak kolay. Cebinde paran olmasın da görürüm ben seni o zaman bakalım taksit mi yaptırıyon bira mı içiiyon :D

valla birayı bile taksitle içiyom :(

CMasteR
14/05/2014, 02:28
uzun zamandır içmiyordum 5 lira oduğunu duyunca ufak çaplı kalp krizi geçirdim.

halils2
14/05/2014, 08:21
Uzun zamandır bira içmiyorum rakı en temizi

28041990
14/05/2014, 09:18
Anladım söylemek istediklerinizi.Sanırım otogaz takılırsa benim yaptığım yol miktarı artar.Taktırmak mantıklı gibi geliyor.Bi sorum daha olacaktı bi ara arkadşım bahsetmişti markasını tam hatırlayamıyorum fakat araç gaz ayarını sürüşüne göre en uygun yakıt hangisiyse ona otomatik ayarlıyormuş varmı böyle birşey?

halils2
14/05/2014, 09:35
Anladım söylemek istediklerinizi.Sanırım otogaz takılırsa benim yaptığım yol miktarı artar.Taktırmak mantıklı gibi geliyor.Bi sorum daha olacaktı bi ara arkadşım bahsetmişti markasını tam hatırlayamıyorum fakat araç gaz ayarını sürüşüne göre en uygun yakıt hangisiyse ona otomatik ayarlıyormuş varmı böyle birşey?

Arabanı uzun süre satmayacaksan lpg taktır yakıttan yana rahat edersin. Sürüşe göre ayarlıyor derken benim bildiğim aracı performanslı kullanıyorsanız devir ayarı var örnek 4 bin devirden sonra benzine geç diye o dur diye düşünüyorum. Ama böyle bir şeye neden ihtiyaç duyulur bilmem gerektiğinde 1 düğmeye basarak benzine geçebilirsiniz.

Arrest
14/05/2014, 09:48
Arabanı uzun süre satmayacaksan lpg taktır yakıttan yana rahat edersin. Sürüşe göre ayarlıyor derken benim bildiğim aracı performanslı kullanıyorsanız devir ayarı var örnek 4 bin devirden sonra benzine geç diye o dur diye düşünüyorum. Ama böyle bir şeye neden ihtiyaç duyulur bilmem gerektiğinde 1 düğmeye basarak benzine geçebilirsiniz.

Yav abi alti ustu 77hp lpg de gitsende benzinde gitsende bi fark olmuyo pek cekiste

celenlee
14/05/2014, 10:56
opetten gaz aldıgınızda yaktı demı arıza lambanızı cunku ben alalı bır sene 2 ay oldu ve dedıgım gıbı bır kere bıle baska yerden benzın almadım.Hep opetten aldım.Bir depo benzinde 230 tl civarında fiyata doluyo bununla s.içi dışı karışık 700 km yapıyorum sonra tekrar benzin alıyorum.Bir yıl ıkı ayda 10 bın km yaptım.İlk aldığımda daha fazla sürüyodum.Az sürmemin bir nedenide dediğiniz gibi benzinden kaynaklı olabilir.Gazda daha fazla dolanabilirim nasılsa az yakıyo diye :)

Evet 3 arıza lambamın 2si opetten fulledikten sonra 1km gitmeden yandı.

Toplam 35 Depo LPG harcadım(6opet,1 Starpet gerisi BP,Shell,PO)
*Opetten 6depo LPG kullandım, Tem Mehmetçik Vakfında LPG aldığımda yandı arıza lambaları. Diğerlerinde problem olmadı.

*LPG'ye geçince de dediğim gibi, BP burda uygun fiyatı ve Menzili de güzel.
Kampanya olunca opetten aldım 4depo, 2kere de mecburiyetten aldım. PO'nun fiyatı her zaman yüksek olduğu için POdan almıyorum LPG.

****LPG öncesi benzinde de Opet ve BP'de hissedilir ölçüde performans kaybı yaşadım, bu yüzden kampanya olmadıkça Opet ve BP'den benzin almadım.
PO,Shell ve Total kullandım.

halils2
14/05/2014, 12:58
Yav abi alti ustu 77hp lpg de gitsende benzinde gitsende bi fark olmuyo pek cekiste

Alt devirlerde hissedilmiyor ama 5bşn devirden sonra araç lpg nazlanıyor. Lpg ayarını açtırsam bu sefer yakıt artıyor o yüzden iyi böyle

Evren_c
14/05/2014, 13:21
Valla kardes ben ayda 2500-3000 km yapıyorum, ona rağmen LPG taktirmiyorum :) ha az yol yapıyor olsan da tasarruf edersin tabii ama ben olsam hem peşinen masraf yapmaz hem de aracın orasını burasını deldirmezdim.

v-mutluer
29/05/2014, 13:36
Ben 2 yıldır BRC kullanıyorum simit depo ve bir depo ile şehir içi 410 dan aşağı düşmüyor depo ortalama 110 falan doluyor..
Gaz göstergesini sol dizin üzerine gelen bir kapalı göz var onun içine taktırdım arka tampon delinmedi içeride gizli yaptırdım gayet güzel oldu şu ana kadar hiç bir problem yaşamadım.
istanbul olsa tavsiye edeceğimiz yerler var Ankara için fikrim yok.

Bence LPG taktırman faydalı olur doya doya gez eğlen.

weysel
29/05/2014, 14:10
Bence taktır kardeşim. Ben sene de zorla anca 10bin yapıyodum. Ama bence iş senede yapılan yol hesabı değil. Walla taktırdığımda usta 20 liralık gaz koymuştu nerdeyse 80 km yaptım ve üstelik yoğun trafiğede yakandım bi iki kere hala bitmemişti. Dün akşam 30 liralık ilk lpgmi aldım. Benzinde olaydı 20 liralık benzin beni ne kadar götürürdü tahmin et.Artık psikolojik olarak daha rahat geziyorum,gaz pedalımın altında ki yumurtayı çıkardım attım :P Sürüş olarak ta hiç bir sıkıntım yok ne çekişte ne seste...

GRDEDE
29/05/2014, 15:17
Hiç bekleme hemen taktir.Bir yıldır kullanıyorum, hiç sıkıntı yaşamadım. Ankara'da çok yer var,istersen benim yaptirdigim ustaya yonlendirebilirim

GT i8190 cihazdan GURURDEDE tarafından gonderildi.

fbaris1907
30/05/2014, 10:46
lpg taktırmadan önce 240 tl lik benzinle 630 km gitim. şimdi atiker obd 2 li gold sistemle 46 tl lik gaz alıyorum ortalama 18.5 litre yani 200 km gidiyorum ve lpg kırmızı ışık yakıyo nereden tutsan %40 tasarrufu var..

Tunaboylu
30/05/2014, 11:04
Ben olsam taktırmazdım. Çünkü ayda yaptığınız km 400-500 civarı. Bu çok fazla bir km değil. Bu kadar km için Lpg takıp aracın bütün dengesini bozmaya, orasını burasını delik deşik etmeye ve avmlerde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmeye değmez bence.

ugi057
03/06/2014, 20:07
ben yirmi gün önce atiker taktırdım çok düşündüm taktırimmi taktırmimmidiye ancak çok iyi bir karar vermişim.40 tl gaz ile gaz 2.58 litre fiyatı tam 205 km yol yaptı şehir içi.aracım 2009 gp otomatik.önceki aracı m megan idi 40 tl lik gaz ile 140 km yi anca görüyordum.fiat araçlarda vede fre motorlarda atiker öneriyolar.önemli olan ustanın iyi olması.yinede sen bilirsin.

aeozenc
03/06/2014, 20:59
ben yirmi gün önce atiker taktırdım çok düşündüm taktırimmi taktırmimmidiye ancak çok iyi bir karar vermişim.40 tl gaz ile gaz 2.58 litre fiyatı tam 205 km yol yaptı şehir içi.aracım 2009 gp otomatik.önceki aracı m megan idi 40 tl lik gaz ile 140 km yi anca görüyordum.fiat araçlarda vede fre motorlarda atiker öneriyolar.önemli olan ustanın iyi olması.yinede sen bilirsin.

Hayırlı olsun,
OBD II dedikleri sistemden mi taktırdınız?

ugi057
06/06/2014, 23:17
Hayırlı olsun,
OBD II dedikleri sistemden mi taktırdınız?

teşekkürler

bycene
06/06/2014, 23:32
atiker taktırmayı düşünen arkadaşlar varsa istanbul içinde yardımcı olabilirim çok iyi bir atiker ustam var bundan evvel megane aracıma orda taktırdım suankı punto evo aracımada aynı yerde taktırmıstım 6000 km yol yaptım çok şükür hiç bir sıkıntı yaşamadım puntosu olan bir arkadaşıma daha taktırdık ondada suana kadar bir problem yok markaya aldanmayın USTA COK AMA COK önemli derim..brc takarsın usta bi hiçse uğraşırsın ama atiker takarsın ustan iyi ise çok iyi verım alırsın yanı markaalara aldanmayalım ayrıca OBD II elbette daha iyi ve uygundur ..

bycene
06/06/2014, 23:40
araca uzunca süre binecekseniz, ya da satarken lpgnin avantaj olduğunu düşünenlerdenseniz Lpg bağlatın çünkü arkadaşlar hesap yapmış.22/24 ay arası amorti edecek...Amorti etmesinden ziyade, tek seferde 1 kere büyük masraf yapacaksınız ancak aylık cep tüketiminiz azalacak.Bu açıdan belki avantajlı olabilir.

Göstergeyi el freni altına, sis farı lamba grubunun altındaki cebe...Nereye isterseniz.Gaz dolum bölümünü benzin kapağına koyan da var..Simit tank iyi ama stepne için minik stepne bulmak gerekiyor...Arıza lambası ustalar için çerez gibi artık..

Opet kalitesiz gaz satıyor.Forumda opetten gaz alıp arıza lambası yakan, arabası tekleyen çok...Atiker, çok fazla kullanıldığı için, fazla şikayet olması çok normal.Ağı en geniş servistir.Parçaları da ucuz olduğu için tercih edilmesi kolay.2 yıl garanti ve sattığı regülatör o bu için her parça için ayrı ayrı garantisi de var.Atıyorum lpg taktıralı 3 yıl olmuş ama sonradan atikerden aldığı parça yüzünden sıkıntı çıkmışsa, atiker o parçanın garantisini üstleniyor...O yüzden bence internet yorumlarından çok eli taşın altına sokmak, tecrübe etmek lazım....

süper yorum bundan iyisi olamazdı tebrikler paşam ;)

SaLDo
07/06/2014, 05:44
200 Lira yakıt harcayan biri olarak, taktırmamalısınız.

weysel
07/06/2014, 10:23
atiker taktırmayı düşünen arkadaşlar varsa istanbul içinde yardımcı olabilirim çok iyi bir atiker ustam var bundan evvel megane aracıma orda taktırdım suankı punto evo aracımada aynı yerde taktırmıstım 6000 km yol yaptım çok şükür hiç bir sıkıntı yaşamadım puntosu olan bir arkadaşıma daha taktırdık ondada suana kadar bir problem yok markaya aldanmayın USTA COK AMA COK önemli derim..brc takarsın usta bi hiçse uğraşırsın ama atiker takarsın ustan iyi ise çok iyi verım alırsın yanı markaalara aldanmayalım ayrıca OBD II elbette daha iyi ve uygundur ..

Bahsettiğiniz usta istanbulun neresinde?

Chipset001
07/06/2014, 11:11
Yaz ayları dışında aracımı sadece şehir içinde kullanıyorum Yol bilgisayarı ort. yak. tüketimim benzinli ve şehir içi kullanıma bağlı olarak 6.6 ile 7.0 arası değişiyor. Bende düşünmüyor değilim aslında fakat aracın bagajı zaten küçük gaz taktırdığım zaman yedek lastiğidir osu busu derken daha da küçülecek o yüzden şimdilik bulaşmıyorum. Ama taktırırsam da sadece Prins taktırırım gerisine bakmam bile.

bycene
08/06/2014, 02:04
Bahsettiğiniz usta istanbulun neresinde?

küçükçekmece sefaköyde dostum atikerin yetkili servisi ...

celenlee
08/06/2014, 10:42
küçükçekmece sefaköyde dostum atikerin yetkili servisi ...

Dostum ben geçen yaz,kiti taktırmadan önce ilk oraya uğradım.
Atiker SafeFast Taktırcam dedim. Adamlar mırın kırın konuştular konuştular, arıza ışığın yanar söndüremeyiz deyip, bana başka bir ürün takmaya ikna etmeye çalıştılar. Bende biraz düşüneyim deyip kaçtım ordan.

Ustalık zaten montajda değil ayarda, onu da yapamayacaksa diye korktum.

**Ümraniyedeki ana bayi, hiç sıkıntı çıkmaz, ışık yakmaz, sefaköyde bayimiz var ordaki ustalarımız halleder diye yolluyor, burdakiler mırın kırın yapıyor.

Tabi adlarını soracak kadar muhabbet etmedik ama geçen yaz Haziranın ortasında gitmiştim. Belki de değişmişlerdir.Ya da OBD II kitte zaten ışık falan yanmıyor da olabilir polemiğer girmeden kolayca takmışlardır :)

Kaya26
08/06/2014, 10:47
Takdır kardeşim Ben yakıtdan Tasafur olarak değil tam dersi doğanın Havası bozmamak İçin Tavsiye ediyor havamızı Kirletmeyelim keşke herkes Takdırsa Temiz Hava Temiz Yaşam diyorum..

bycene
08/06/2014, 12:15
Dostum ben geçen yaz,kiti taktırmadan önce ilk oraya uğradım.
Atiker SafeFast Taktırcam dedim. Adamlar mırın kırın konuştular konuştular, arıza ışığın yanar söndüremeyiz deyip, bana başka bir ürün takmaya ikna etmeye çalıştılar. Bende biraz düşüneyim deyip kaçtım ordan.

Ustalık zaten montajda değil ayarda, onu da yapamayacaksa diye korktum.

**Ümraniyedeki ana bayi, hiç sıkıntı çıkmaz, ışık yakmaz, sefaköyde bayimiz var ordaki ustalarımız halleder diye yolluyor, burdakiler mırın kırın yapıyor.

Tabi adlarını soracak kadar muhabbet etmedik ama geçen yaz Haziranın ortasında gitmiştim. Belki de değişmişlerdir.Ya da OBD II kitte zaten ışık falan yanmıyor da olabilir polemiğer girmeden kolayca takmışlardır :)

nereden bahsettiğini bilmiyorum ama sefaköyde 2 adet atiker var ismini söylesen dahada çok yardımcı olucam benım megane aracıma bile ben bu araca ışık yaktırmam dedi ve yanmamıstı suan puntoda mevcut aynı lpg kiti ATİKER OBDII ( mıcrofest ) ışık yanmıycak dedi ve yanmadıda sanırım başka bir yerden bahsediyoruz OBDII olmasının sebebi zaten ışık yanmasını engellemesidir ben ılk taktığımda gaz yemıyordu yokuslarda gittim ufacık bir ayar daha sonra birdaha kapısından geçmedım ÇAY İÇMEYE gitmek dısında :)

celenlee
09/06/2014, 09:57
nereden bahsettiğini bilmiyorum ama sefaköyde 2 adet atiker var ismini söylesen dahada çok yardımcı olucam benım megane aracıma bile ben bu araca ışık yaktırmam dedi ve yanmamıstı suan puntoda mevcut aynı lpg kiti ATİKER OBDII ( mıcrofest ) ışık yanmıycak dedi ve yanmadıda sanırım başka bir yerden bahsediyoruz OBDII olmasının sebebi zaten ışık yanmasını engellemesidir ben ılk taktığımda gaz yemıyordu yokuslarda gittim ufacık bir ayar daha sonra birdaha kapısından geçmedım ÇAY İÇMEYE gitmek dısında :)

Candan 'nın sefaköy şubesi bu anlattığım yer. OBD II olmayan kite ışık yakar söndüremeyiz dediler,ben de florya sanayide başka yere gittim.

Floryadaki adamlar ayarı doğru yapınca ışık falan yakmaz dediler, harbi de güzel ayar yaptılar ki ışık sorunu vs olmadı :)

28041990
20/08/2014, 09:28
Atikerin obilidimi öyle bir serisi varmış bi tanıdık vasıtasıyla atiker ana bayisimi neymiş firma kendi ayarını yapıyo ve daha az yakmasını sağlıyo falan dedi.Fiyatıda oldukca iyi söyledi 1100 tl dedi.Onuda 9 a böleceklermiş.Sizce fiyat iyi değilmi?

grandeizmit
20/08/2014, 17:10
Atikerin obilidimi öyle bir serisi varmış bi tanıdık vasıtasıyla atiker ana bayisimi neymiş firma kendi ayarını yapıyo ve daha az yakmasını sağlıyo falan dedi.Fiyatıda oldukca iyi söyledi 1100 tl dedi.Onuda 9 a böleceklermiş.Sizce fiyat iyi değilmi?

OBD II denen seride ne kadar benzin yakacağınızı sorun derim

28041990
21/08/2014, 09:19
OBD II denen seride ne kadar benzin yakacağınızı sorun derim
Çokmu yakıyo.Bana daha az yakıt yakmasını sağlayan kendi kendine ayar yapabilen bi sistem olarak söylediler.

ZAK1980
21/08/2014, 23:27
ANKARA (KUMLUCA )ANTALYA 80 tL LIK GAZ ILE 496KM GITTIM KLIMA 1 DE ACIK BIR KAC DK DA 136 KM CIKTIM AMA GENELDE 90 KM 2900 DEVIR
KMDE 161,290 KURUS
GIDISTEDE 79 TL 473 KM GITTIM 167 KURUS

28041990
22/08/2014, 09:22
Çok iyi ben bir depo benzin ile şehir içi dışı karışık 750 km yol yapıyorum.bir depo da 250 tl ye doluyor.Hızımda nadiren 120 oluyor.

ZAK1980
22/08/2014, 11:48
2 Yıl oldu lpg taktıralı aracın cekısınde birdegişiklilk olmadı olmussada fark etmıyorsundur belkıde BRC taktırdım yılda birkez gidiyorum gaz fıltresı degıstırmeye okadar sana lpg montajındaki + ve - ler konusunda onerıde bulunabılırım.
Dısarıda taktırır ısen motordaki boruların uzerıne koruyucu sert plastık veya buna benzer bir kruma takmıyorlar ve boruları kelepçe ile birbirine baglıyorlar buda zamanla titresimden ve sarsıntıdan borulara zedelenmesıne neden olabılıyormus.
Ben Brc taktırdım sonra Fiat yetkılı servısıne Kartaş beye gösterdim baglantıyı oda ıyı guzel fakat ıstersen bız fiat olarak boruların uzerıne koruyucu kılıf takıyoruz ve baglantıları kelepce ıle yapmayıp Fiata özel baglantı aparatları kullanıyoruz sanada yapalım dedı sagolsun bunlarıda yaptı .
Ayrıca herdaım kafanda gaz sızıntısı varmı yokmu dıye hep bır tereddut oluyor bunların dısında bır sorun yok.

28041990
22/08/2014, 13:43
Atiker obd II diye bişey tavsiye ettiler 1100 tl dediler onu taktırmayı düşünüyorum bende dediğiniz gibi ayriyetten koruma yapıyosa servis onuda serviste yaptırabilirim.Servis 2000 tl fiyat çıkarmıştı bana oda açıkcası fazla gelmişti.

kovboy
23/08/2014, 06:45
Atiker obd II diye bişey tavsiye ettiler 1100 tl dediler onu taktırmayı düşünüyorum bende dediğiniz gibi ayriyetten koruma yapıyosa servis onuda serviste yaptırabilirim.Servis 2000 tl fiyat çıkarmıştı bana oda açıkcası fazla gelmişti.

atiker obd 2 yi tavsiye ederim.

28041990
23/08/2014, 09:32
atiker obd 2 yi tavsiye ederim.

peki safefast ve microfast diye bi kit var bunlar nedir sizin aracta hangisi var neye göre belirlniyor?

kovboy
23/08/2014, 15:10
safe fast bir önceki micro fast daha yeni bir sistem.obd 2 ise takılan aracın parametreleriyle entegre olan ikinci ayara ihtiyaç duymayan lpg kitidir.lovatonunda obd li kiti mevcut.

28041990
11/09/2014, 13:34
Sonunda babam ben görevdeyken bana süpriz yapıp lpg yi taktırmış. :) Akl markası kendi obd II olanından takılmış.İlk depoyu şehirler arası yaptım.73 tl ile 35 lt lik tank doldu yaklaşık 300 km gittim.Tekrar fullediğimde 50 tl lik gaz aldı.İkinci depo tamamen şehir içi 300 km yol gitti.

Kadir00906
11/09/2014, 15:11
Hayırlı olsun maliyeti nedir ayuıptır sorması ? :) bende düşünüyorumda AKL miydi markası

28041990
11/09/2014, 16:49
Evet markası akl maliyeti 1100 tl tuttu.Şuanda bi sıkıntı görünmüyor.İnşallah hep bu şekilde gider.

Kadir00906
11/09/2014, 17:50
Teşekkürler, inşallah bir sorun çıkarmadan kullanırsınız,kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

fawori
12/09/2014, 00:08
geçen hafta cuma günü ostim de mavidenizler diye bi yer var kendileri brc iç anadolu ana bayi bölge servisi orada brc taktirdim başka pek seçeneğim yoktu çünkü multiar s&s araca atiker felan olmazdi çünkü %100 uyumlu kit yok bu motorda fire gibi değil şu an için hiçbir sıkıntı yok kendime kızıyorum neden bir bekledin diye resmen özgürlük
FİYAT OLARAK 1800 TL. 150 TL. BP'den gaz hediyesi yani 1650TL: ye geliyor tavsiye ederim kalitesi daha iyi İtalyan

gfbilker58
12/09/2014, 09:24
atiker 1000 tl herşey dahil

merzel
12/09/2014, 16:24
Biraz once atiker gold obd'yi sordum 1500tl dediler. Ancak pesinde indirim mutlaka olur.

Birsey soracaktim. Depo kapaginin benzin girisine yapilmasinin artilari eksileri nelerdir? Bunu nasil yapiyorlar?

Sent from my Nexus 5 using

28041990
15/09/2014, 09:07
Benzin kapağını orda sığacak kadar yer yok diye düşünüyorum.Bende orasını düşünmüştüm ama sığmayacağını düşünerek taktırmadım.Ama depo kapağına takılırsa çok iyi olur hiç farkedilmez lpg li olduğu.

Castell
16/09/2014, 21:26
Depo kapağına lpg girişi taktırmak yasak diye biliyorum.......