PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo 1.4 Multiair hangi LPG?

cihancio
02/05/2014, 19:33
Arkadaşlar bir süredir forumu takip ediyorum bu forumda ilk mesajım. Aracım Punto Evo Multiair S&S 105 hp olan modeli. Daha çok Landi Renzo markasından bahsediliyor ama hangi ustaya gitsem Multiair'in bi farkı olmaz takarız sıkıntı olmaz diyorlar. BRC 1800TL, Tartarini 1600TL, Zavoli 1600 TL, Cangas 1100 TL civarı fiyat söylediler. O kadar kararsız kaldım ki bir de Multiair motorun LPG takma konusunda herhangi özel bir durumu olmadığını söylüyorlar. Fiyattan dolayı Cangas düşünüyorum. Son gittiğim usta Cangas'da sıkıntı olmaz, sorun olursa fark almadan zavoli takarım diyor.
Fikir ve görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar...

evren iskent
02/05/2014, 20:49
Arkadaşlar bir süredir forumu takip ediyorum bu forumda ilk mesajım. Aracım Punto Evo Multiair S&S 105 hp olan modeli. Daha çok Landi Renzo markasından bahsediliyor ama hangi ustaya gitsem Multiair'in bi farkı olmaz takarız sıkıntı olmaz diyorlar. BRC 1800TL, Tartarini 1600TL, Zavoli 1600 TL, Cangas 1100 TL civarı fiyat söylediler. O kadar kararsız kaldım ki bir de Multiair motorun LPG takma konusunda herhangi özel bir durumu olmadığını söylüyorlar. Fiyattan dolayı Cangas düşünüyorum. Son gittiğim usta Cangas'da sıkıntı olmaz, sorun olursa fark almadan zavoli takarım diyor.

Bundan önce kullandığım iki aracımda lpg oldu. Birine ben, biri de aldığımda lpg'liydi ve ikisi de hollanda malı Teleflex markaydı. Çok kaliteli aistemler olmasına rağmen lpg ile aram hiç iyi olmadı ve en son sattığım 2.0 aracımı bile 5 sene lpg'siz kullandım. Sonrasında da dizele geçtim. Kendim multiair sahibi olsaydım biraz farklı çalışan bir sistem olması ve 6. Vitesin ekonomisi neden ile maliyet hesabımı iyi yapmaya çalışırdım. Lpg yakıt maliyetlerini düşüren ama bakım ve parça masraflarını arttıran bir yöntem. Ben böyle düşünüyorum ama taktıran herkese de saygı duyuyorum, takılmasına karşı değilim.

Multiair'e ne takılır bilgim yok ama lpg konusunda biraz detay vereyim.

Landi renzo'nun fiyatının pahalı olmasının nedeni enjektörlerinin en iy markalardan prinsin kullandığı khein marka enjektörler olması. Ancak prins bile şu anda khein enjektörlerinin maliyeti nedeni ile silverline marka daha ucuz bir kit satıyor. Khein enjektörler yüksek performanslı veya turbo basınçlı motorlarda çok başarılı çalışan uzun ömürlü enjektörler fakat normal atmosferik motorlu araçlarda bu enjektörlerin kullanılması çok da gerekli değil. Zavolli çok başarılıdır fakat servis ağı çok geniş olmayabilir. Brc farklı montaj tipleri ile alternatifler sunuyor. Enjektörleri sessizdir ama fiyat, fayda, maliyet ve servis ağı düşünüldüğünde üst sıralarda. Son zamanlarda ise pipolu sistem dedikleri manifoltu delmeden taktıkları sisteme rağbet çok olunca fiyatları biraz arttı. Cangas büyük ihtimalle yerli, tartarinin de ismi eskisi kadar duyulmuyor.

Önerim, muhakkak aracın beyninden veri alarak çalışan OBD sistemli bir kit taktırın. Brc'de olması lazım. Lovato'da da var. Bir de pahalı olan Teleflex bu sistemle çalışır ki bana kalsa ben teleflex öneririm. Teleflex olmazsa ikinci sıraya prins'in silverline marka kiti sorunsuz olur. Sonraki sıralarda obd sistemi olan brc veya lovato olabilir.

Saygılarımla.

iPad 'den aracılığı ile gönderildi

caglar35
02/05/2014, 21:34
Atiker kullaniyorum gayet memnunum tavsiye edilir...

Sent from my iPhone using

melihyksl
03/05/2014, 00:33
Bende bir multiair kullanıcısı olarak bu konuyu çok araştırdım fakat sonuc hep aynı "olur sorun çıkarmaz "seklinde oldu fakat bir türlü taktırmaya cesaret edemedim.ankaradayım ve ortalama yakıtım 6 Lt civarı.forumdaki arkadaslar da yardımcı olacaktır fakat bu motorların cokta sorunsuz bir motor olmadıgını herkes biliyor,yakıt ekonomisi yapıtım derken başka dertler açma bence..

CMasteR
03/05/2014, 00:45
6lt yakıt varsa inanın lpg ye gerek bile yok.

evren iskent
03/05/2014, 01:33
Duzeltme: Brc'nin enjektorleri seslidir yerine sehven sessizdir yazmisim.

Saygilarimla.

SM-N9000Q cihazımdan gönderildi

1923qw
03/05/2014, 01:39
Bende bir multiair kullanıcısı olarak bu konuyu çok araştırdım fakat sonuc hep aynı "olur sorun çıkarmaz "seklinde oldu fakat bir türlü taktırmaya cesaret edemedim.ankaradayım ve ortalama yakıtım 6 Lt civarı.forumdaki arkadaslar da yardımcı olacaktır fakat bu motorların cokta sorunsuz bir motor olmadıgını herkes biliyor,yakıt ekonomisi yapıtım derken başka dertler açma bence..
abi 6 lt tüketim değerine nasıl ulaştın merak ediyorum ben ekonomiiye dikkat ederek kullanıyorum ama fabrika verisi olan 7.5 litre benim ortalamam, multiair motorun sorunlu olduğunu senden duyuyorum bu arada kendisi ödüllü bir motor, 7.5 lt tüketime ben razıyım tüp sistemine geçmeyi asla düşünmedim ama landi renzo kullananlar var bildiğim kadarıyla sorunsuz bir şekilde

emreaktan
03/05/2014, 03:37
10.9 11 lt ortalamam sürekli şehir içi 12500km trip a 21km ortalamam var yinede lpg taktırmayı düşünmedim çünkü bu motora uyumlu kit bulamadım 7.5 lt re ortalamsı sanırım şehir içi şehir dışı karışık sizin gayet başarılı lpg ye gerek yok bence kimse net bir yorum yapmıyor multiairde lpg kullanımı hakkında

sezerism
03/05/2014, 12:42
Merhaba araç 650 km rahat yol yapıyor . Bence gaz taktırmaya gerek duymadım ve bundan önce ki aracımda puntoydı onada gaz taktırmadım...herkes fikrinde ser saygılar...

cihancio
03/05/2014, 15:52
Gerçekten kimseden net bir cevap alamıyorum. Size tezat bir durumu anlatayım. Ben görevimden dolayı Adıyamandayım buradaki Zavoli'nin bayisine sordum (Cangas Zavoli'nin Türkiye distrübütörünün aynı zamanda yerli kit üreten firmasıymış bkz. (https://www.lpgotogaz.org/2013/02/20/zavoli-ve-cangas-birbirine-rakip-degil/)) illada Cangas takalım dedi. Zavoli Adana Şubesi'ni aradım oradaki usta cangas Multiair için olmaz, Zavoli uyumlu çok multiair motora da dönüşüm yaptığını söyledi vee fiyat 2200 TL dedi.

Şimdi buradan ne sonuç çıkarıcam tamamen kararsız kalmış durumdayım. Yakıt konusuna gelince şöyle diyeyim aracı aldığımdan beri yaklaşık olarak 1000 KM(Şehiriçi) 400 TL yakıt parası ödedim. Yani 100 Km 7.5-8.0 Lt civarı tüketimi var. Arkadaşım başka bir 1.4 motor LPG'li araca 100 Km'ye yaklaşık 25 TL para öderken ben 40 TL ödüyorum. Sizce de hala LPG takmaya gerek yok mu?

Eğer LPG dönüşümüne çok para vereceksem bir mantığı olmayacak ancak 1000 TL civarına takarsam beni bir yılda amorti edecek gibi gözüyor.

Verdiğiniz bilgiler için sağolun umarım paylaşarak mutlu sona ulaşırız :)

sezerism
05/05/2014, 20:08
Arkadaşlar multiaır motorlu araçlar, bakımları yapıldığı takdirde bence tasarruflu gaz taktırmaya gerek yok derim bu benim fikrim....

halils2
05/05/2014, 20:46
Gerçekten kimseden net bir cevap alamıyorum. Size tezat bir durumu anlatayım. Ben görevimden dolayı Adıyamandayım buradaki Zavoli'nin bayisine sordum (Cangas Zavoli'nin Türkiye distrübütörünün aynı zamanda yerli kit üreten firmasıymış bkz. (https://www.lpgotogaz.org/2013/02/20/zavoli-ve-cangas-birbirine-rakip-degil/)) illada Cangas takalım dedi. Zavoli Adana Şubesi'ni aradım oradaki usta cangas Multiair için olmaz, Zavoli uyumlu çok multiair motora da dönüşüm yaptığını söyledi vee fiyat 2200 TL dedi.

Şimdi buradan ne sonuç çıkarıcam tamamen kararsız kalmış durumdayım. Yakıt konusuna gelince şöyle diyeyim aracı aldığımdan beri yaklaşık olarak 1000 KM(Şehiriçi) 400 TL yakıt parası ödedim. Yani 100 Km 7.5-8.0 Lt civarı tüketimi var. Arkadaşım başka bir 1.4 motor LPG'li araca 100 Km'ye yaklaşık 25 TL para öderken ben 40 TL ödüyorum. Sizce de hala LPG takmaya gerek yok mu?

Eğer LPG dönüşümüne çok para vereceksem bir mantığı olmayacak ancak 1000 TL civarına takarsam beni bir yılda amorti edecek gibi gözüyor.

Verdiğiniz bilgiler için sağolun umarım paylaşarak mutlu sona ulaşırız :)

Multiair motorda lpg taktırıp sorunsuz kullanan forumcular vardı. Forumda konuları aratırsanız mutlaka görürsünüz. Ama şunu da söylemeliyim ki taktırıp sıkıntı yaşayanlar da var. 400 tl yerine 250 tl ödenek de büyük fark. Ayda 150 tl az fark var .

EFLZ
06/05/2014, 18:25
Merhaba,
Multiair'de Brc Lpg kullanıyorum,iyi bir serviste taktırdıktan sonra mutlaka tavsiye ederim,pompaya yanaştığınızdaki psikolojisi bile yetiyor,üstüne 105 bg,daha ne olsun ..

keben
16/06/2014, 22:23
2010 model 1.4 105 hp grande puntoma 2012 yılında landi renzo lpg kiti takdırdım.geçen hafta 34 000 km de lpg alındı bp den.bu gün tekrar 34300 km de depo fullendi 22.6 litre lpg ile depo doldu.22.4 litre lpg çarpı 2.43 tl :51 tl tamamı şehir içi kullanım km de 17.5 krş benzinide dahil edersek km de 19 kuruş yakıyor.yaklaşık 16 bin km lpg li kullanıyorum şu ana kadar hiçbir sıkıntım olmadı. iyi bir usta en önemlisi

seloo21
23/06/2014, 21:35
Bende multiair 105hp punto kullanıyorum landirenzo tüp taktım geçen gün araba kendi kendine stop etti düşük devirde araba tekleme yapıyor nedenini bir türlü çözemediler yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar

fluminense
30/06/2014, 03:15
Bende 77 hp lik punto var ve brc lpg li..
Benzin tüketimi ortalama 6 lt civarı yani napar?? km de 30 kuruş falan...
Bunun yanı sıra arabaya sürekli 5 kişi bindiğimizden midir nedir yaklaşık 8 ile 8.8 litre gaz tüketiyor..Ortalama 8.5 litre desek km de lpg tüketimi : yaklaşık 23 kuruş...
Fark 7 kuruş ..Yüzdeye vurursak %25 tasarruf demek...lpg ucuzken bu oran %40-45 lere varıyordu..
İnanın benim lpg ile kullanmam ne kadar mantıksız ise sizin de 1800 lira verip brc taktırmanız o kadar mantıksız.
bu arada 7 litre lpg tükettiğimde oluyor ama 90 km sabit hızla ve araç boş iken...

EFLZ
02/07/2014, 22:15
Bende multiair 105hp punto kullanıyorum landirenzo tüp taktım geçen gün araba kendi kendine stop etti düşük devirde araba tekleme yapıyor nedenini bir türlü çözemediler yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar

nedenini taktırdığınız yerde mi çözemediler? takribi nekadar zaman harcadılar problem üzerinde?

iPhone 'dan aracılığı ile gönderildi

cihancio
17/07/2014, 01:08
Ben LPG'den vazgeçtim arkadaşlar. Kar edeyim derken ileride başıma iş açıp zarar etmek istemedim. Buradaki (Adana) ustalarda vazgeçmemde büyük rol oynadı. Hiç gereği yok dediler. Sizde çok km yapmıyorsanız taktırmadan önce iyi düşünün.

celenlee
17/07/2014, 10:19
Ustalar işe garanti veremedikleri için sizi de caydırmışlar.

1.4 fire gibi, garanti sorunsuz binersiniz diye taahüt etselerdi eğer, çoktan taktırmıştınız :)
LPG'siz gittiğim her km için üzülüyorum! 15BINkm benzinde kullandım aracı alınca..Yazık verdiğim parlara...

sinaga
17/07/2014, 22:54
LPG candır.
Hocam istersen benim LPG taktırdığım yerin tlf numarasını bulup vereyim. Ara bir sor olur mu olmaz mı diye. Adamlar işini düzgün yapıyor.

sinaga
17/07/2014, 23:03
Veya forumda Ankara'dan bi Sebehattin Bey vardı ona ulaşıp sorarsan sana net bir bilgi verebilir.