PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Satışı ve Sigorta İşlemleri Hakkında yardım

eyo
01/05/2014, 21:39
Herkese selamlar,

Aracı tanıdığımdan aldığım için aracın satışını pazartesi günü aldım. Plakam 34 idi ben de plaka değişikliği talebi de yaparak tüm noter işlemlerini 190 küsur liraya hallettik. Şimdi şöyle bir problemim var. Sıralamayı bilmiyorum. Şöyle ki:

Önce Sigorta mı yapılmalı,
Plaka mı değişmeli,
Trafikteki işlemler mi halledilmeli?

Bu konular hakkında hiçbir bilgim ve fikrim yok. Bilen arkadaşlardan adım adım ne yapılacağını ve beni aydınlatmalarını rica ediyorum :worthy00:

CMasteR
01/05/2014, 21:56
Şuan elinizde geçici tescil belgesi var.Ruhsat yaprağını emniyetten alabilmeniz için Zorunlu trafik sigortanızı yaptırmanız gerekiyor.Araç satışını nereden aldıysanız (Ben İstanbul zeytinburnundan aldım) Ruhsatımıda ordan gidip 2 dkka içinde çıkarttım. Fakat gitmezsenizde 15 gün içerisinde APS yolu ile evinize gönderiyorlar.

Sonuç itibari ile ilk trafik sigortanızı yaptırmanız gerekmekte sonrası basit zaten.

byadrenalin
01/05/2014, 21:57
Önce plaka değişmeli. Mantık olarak plaka değişmeli ki plaka üstüne sigortan yapılabilsin. Plaka değiştikten sonra trafikteki işlemleri halledip en son sigortayı yaptırabilirsiniz. Ya da sigortayı yaptırıp daha sonra trafiği halledebilirsiniz. Ama ilk etapta plakayı bir değişin. Sonra sigortacıya uğrayın zaten orda sizi yönlendirir :)

eyo
02/05/2014, 21:56
Şuan elinizde geçici tescil belgesi var.Ruhsat yaprağını emniyetten alabilmeniz için Zorunlu trafik sigortanızı yaptırmanız gerekiyor.Araç satışını nereden aldıysanız (Ben İstanbul zeytinburnundan aldım) Ruhsatımıda ordan gidip 2 dkka içinde çıkarttım. Fakat gitmezsenizde 15 gün içerisinde APS yolu ile evinize gönderiyorlar.

Sonuç itibari ile ilk trafik sigortanızı yaptırmanız gerekmekte sonrası basit zaten.

Önce plaka değişmeli. Mantık olarak plaka değişmeli ki plaka üstüne sigortan yapılabilsin. Plaka değiştikten sonra trafikteki işlemleri halledip en son sigortayı yaptırabilirsiniz. Ya da sigortayı yaptırıp daha sonra trafiği halledebilirsiniz. Ama ilk etapta plakayı bir değişin. Sonra sigortacıya uğrayın zaten orda sizi yönlendirir :)

ilginize teşekkür ederim arkadaşlar şu ana kadar sorduğum sigortalardan en ucuzunu Ray Sigorta 440 TL ile çıkardı bakalım daha ucuzunu bulabilecek miyiz

Bigbrother
02/05/2014, 22:17

Plakanın trafik tescil müdürlüğünde değiştirilebilmesi için ÖNCELİKLE trafik sigortasının yapılması şart. Aksi halde plaka değişikliği yapılamıyor... Plaka değişiminden sonra, zeyilname ile trafik sigortasındaki plaka değiştiriliyor kağıt üzerinde... Ama önce trafik sigortası, sonra plaka, sonra tekrar sigorta...

eyo
02/05/2014, 22:20
Plakanın trafik tescil müdürlüğünde değiştirilebilmesi için ÖNCELİKLE trafik sigortasının yapılması şart. Aksi halde plaka değişikliği yapılamıyor... Plaka değişiminden sonra, zeyilname ile trafik sigortasındaki plaka değiştiriliyor kağıt üzerinde... Ama önce trafik sigortası, sonra plaka, sonra tekrar sigorta...

şeytan dürttü de gittik değiştirdik plakayı ekstra masraf ve işgücü oldu yahu :)

CMasteR
02/05/2014, 23:18
ilginize teşekkür ederim arkadaşlar şu ana kadar sorduğum sigortalardan en ucuzunu Ray Sigorta 440 TL ile çıkardı bakalım daha ucuzunu bulabilecek miyiz

Daha ucuzları zor üstad yinede bakın isterseniz. Ama yinede iyi fiyat almışsınız. Benim ilk aracım olmasından ve yaş 25 olmasından Halk sigortadan 495 aldım.

ermanadakale
02/05/2014, 23:18
bu gün plakayı değiştirmiş biri olarak
ilk önce sigortacıya gidip durumu izah ediyorsun plaka değişikliği olucak diyorsun ona göre sigorta kesiyorlar daha sonra şöförler cemiyetine gidip dosyanı açtırıyorsun
şöförler cemiyetinden aldığın belge ve yeni kestirdiğin sigorta ile trafik şubeye gidip evrakları ve eski plakaları teslim ediyorsun onlarda polis amcalar istediğin plaka varsa plakanın azlığına göre bağış istiyorlar en azından burada öyle ben E A plaka istedim benden bağış istediler
daha sonra emniyetten bir kağıt veriyorlar şöförler cemiyetinden plaka bastırabilmen için.
plakayı bastırıp ruhsatı emniyetten teslim alıyorsun .
doğru sigortacıya gidip esa plaka üzerine sigortayı aktarıyorlar.
kazasız cezasız sürüşler.

eyo
03/05/2014, 00:30
ilk önce sigortacıya gidip durumu izah ediyorsun plaka değişikliği olucak diyorsun ona göre sigorta kesiyorlar daha sonra şöförler cemiyetine gidip dosyanı açtırıyorsun
şöförler cemiyetinden aldığın belge ve yeni kestirdiğin sigorta ile trafik şubeye gidip evrakları ve eski plakaları teslim ediyorsun onlarda polis amcalar istediğin plaka varsa plakanın azlığına göre bağış istiyorlar en azından burada öyle ben E A plaka istedim benden bağış istediler
daha sonra emniyetten bir kağıt veriyorlar şöförler cemiyetinden plaka bastırabilmen için.

Hocam eline sağlık tam anlamıyla aranan kan senden geldi :melek: Bu belirsizlik beni yoracağa benziyordu onu da sayende halletmiş olduk eyvallah :)

Sonsuzluga
03/05/2014, 02:30
bende değiştirdim ocak ayında @ermanadakale (https://forum.grandepuntotr.com/members/ermanadakale.html) dediği gibi herşey.

Castell
08/05/2014, 10:58
Güzel bilgiler bunlar bir kenara not etmek lazım....

tayfux
08/05/2014, 11:19
eğer noterde plaka değişecek ibaresi varsa problem yok..sen gideceksin sigortacıya onlar halledecek..kağıtları falan hallediyorlar plakanı alıosun diye biliyorum ben..ama şu anda mevcut plaka senin üstüne ve sen bunu değiştirmek istiyorsan yukarıda arkadaş presedürü yazmış..ben değiştirdiğim sırada şöförler cemiyetine falan gitmemiştim..direk başvurumu aldılar sigortac halletti gerisini..

ermanadakale
08/05/2014, 12:10
Hocam eline sağlık tam anlamıyla aranan kan senden geldi :melek: Bu belirsizlik beni yoracağa benziyordu onu da sayende halletmiş olduk eyvallah :)
işe yaradıysa ne güzel.

korguntuyenc
08/05/2014, 12:33
plakalarınızın takıbını mutalaka yaptırın esasen doldurdugunuz ve mnıyete teslım ettıgınız ek 1 formunu emnıyet ayda bır yada onbes gunde bır vergı daıresıne yolluyor plaka degısıklıklerını sısteme ıslemelerı ıcın
benım dosyam vergı daıresıne gıtmedıgı ıcın benım hem eskı hem yenı plakalı ıkı aracım gozukuyordu vergı daıresının sıstemınde hatta yenı plakanın mtv sını odedıgım halde daha sonra vergı daıresınden mtv odenmedı dıye bır msj aldımj ve arastırınca eskı plakanın ıptal olmaması sebebıyle o aracında halen sıstemde gozuktugunu ogrendım sonra yenı ruhsatla vergı daıresıne gıdıp ıptal ettırdım.yarın oburgun basınız agrımasın dıye plaka degısıklıgınden sonra hıc dıılse ınternet uzerınden eskı plakanızı kontrol edın halen acıkmı dıye
bol sanslar

brkzbkr
09/05/2014, 12:26

✅ aynen plaka değişikliği talebi olduğunda önce plaka sonra sigorta değişiklik olmasaydı sigorta yaptırabilirdin

IPhone cihazımdan aracılığıyla gönderildi.

2008 Grande Punto 1.3 Multijet Active 75hp Füme